GENEL

SAKSAĞAN: BU KUŞ, HER ZAMAN HERKESE SALDIRIYOR

BEŞ AYLIK BEBEK SAKSAĞAN SALDIRISINDA HAYATINI KAYBETTİ

BEŞ AYLIK BEBEK SAKSAĞAN SALDIRISINDA HAYATINI KAYBETTİ

Bu kuş, her zaman herkese saldırıyor”

Avustralya’da Queensland eyaletinin başkenti Brisbane’de yaşanan olayda parkta bebeğiyle gezen anne, bir saksağanın saldırısına uğradı.. Adının Simone olduğu açıklanan anne, kucağındaki bebeği korumak isterken yere düştü..

Mia adlı 5 aylık bebek bu esnada ağır yaralandı.. Hastaneye kaldırılan Mia, yaşam savaşını kaybetti..

Saksağan, Kargagiller familyasına mensup (Fotoğraf: Temsili / Unsplash)// cafemedyam

Yaşananlar, yetkililerin neden duruma daha önce müdahale etmediği yönündeki tartışmaları da beraberinde getirdi..

Zira bölgede yaşayan bir Avustralyalı, kuşu daha önce belediyeye şikayet ettiklerini söyledi:

“Bu kuş, her zaman herkese saldırıyor.”

Brisbane Lord Belediye Başkanı Adrian Schrinner:

“Kuşun neden hala parkta olduğu konusunda bir soruşturma başlatıldı..

Burada önceliğimiz insanlar.. Tabii ki bölgedeki hayvanları da koruyoruz ancak insanları korumak daha önemli..

Bu son derece trajik bir kaza.. Kalbimiz, bebeğin ailesiyle atıyor..”

Kâr amacı gütmeyen kuş koruma kuruluşu BirdLife Australia’dan Sean Dooley:

“Sadece erkek saksağanlar saldırgan davranışlar sergiliyor.. Erkek sağsağanların sadece yüzde 10’unun bunu yapıyor.. Özellikle farkında olmadan yakalanıldığında, sonuçlar gerçekten korkunç olabilir.”

Bununla birlikte Simone ve bebeğin babası Jacob’ın yakınları, aileye yardım etmek için GoFundMe sitesinde bir bağış kampanyası başlattı. Kampanyada kısa sürede yaklaşık 100 bin dolar (yaklaşık 850 bin TL) toplandı..

AVUSTRALYA’DA BİR SAKSAĞAN YILLAR SÜREN “AGRESİF SALDIRILARININ ” ARDINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

40 kişinin saldırıya uğradığı korku saltanatının ardından Windsor Road Monster (Windsor Yol Canavarı) ismi verilen kuşun sonu fena oldu..

Saksağanın saldırısına uğrayan bazı kişiler hastanede tedavi gördü..

Avustralya’nın Sidney şehrinde yaşayan bir saksağan kent sakinlerine ve turistlere yönelik agresif saldırıları nedeniyle ülkede hem korkulan hemde hayranlık duyulan bir kuş oldu..

Kuş üç yıllık korku saltanatında 40civarında kişiye pike yaparak saldırırken, bu kişilerin bazıları hastanede tedavi görmelerini gerektirecek, ciddi yaralar aldı..

Saksağanın bu “hava bombardımanları” için ödediği bedelse ağır oldu.. Yerel bir yetkili kuşu vurarak öldürdü.. 

Hill Shire Belediye Meclisi, bu “şiddet eyleminin” vatandaşlardan birinin kuşun dört bir taraftan saldırması sonrasında kalp krizi geçirdiğini söylemesinin ardından gerçekleştiğini bildirdi..

Kuşun korkutucu şöhreti karşısında nişancının New South Wales polis teşkilatının tam desteğini istediği ve aldığı belirtildi..

Belediye meclisi sözcüsü, yetkililerin saldırıların gerçekleştiği bölgenin adını  vererek Windsor Road Monster (Windsor Yol Canavarı) diye adlandırdığı kuşun başka yere göç etmesini istediklerini ancak bukonuda başarısız olunca kalıcı bir çözüm için izin alındığını söyledi..

Sözcü:

“Belediye meclisi genellikle saksağanları başka yere götürmek veya telef etmek yönünde adımlar atmıyor.. Genel uygulama, riskli bölgelere bilgilendirici işaret levhaları dikmek çünkü kuşlar genellikle yılda sadece 4 ile 6hafta boyunca saldırgan oluyor..

Şikayetlerin ve teyit edilen yaralanmaların sayısı göz önünde bulundurulduğunda, lokasyona ilişkin süregelen risk ve riski azaltmaya yönelik tüm pratik alternatifler tüketildikten sonra belediye meclisi, saksağanın daha fazla ciddi yaralanmalara neden olmasını engellemek için kuşa insana yakışır şekilde ötanazi uygulayacak zararlı hayvan denetleyicisinin ayarlanması için Milli Parklar ve Yaban Hayatı İdaresi’nden izin çıkardı. Bu karar kolayca alınmadı..”

Milli Parklar ve Yaban Hayatı İdaresi de belalı kuşun “çok saldırgan” ve “bölgede görülmeyen” bir hayvan olduğu bilgisini verdi..

Kuşun çarşamba günü vurularak öldürülmesi yinede şaşkınlığa neden oldu..

Hayvan Hakları Partisi’nin Sidney milletvekili Emma Hurst:

“Bu anne saksağan sadece yavrularını koruyordu. Şimdi yavruları açlıktan ölecek ya da diğer hayvanlar tarafından avlanacak… Belediye meclisinin ne kadar tiksindirici ve düşünmeden aldığı vahşi bir karar..”

Diğerleriyse belediye meclisinin belirttiği “insana yakışır şekilde ötanazinin” vurularak öldürmeye nasıl eşdeğer olabileceğini sorguladı.

Avustralya saksağanı aynı ismi paylaştığı Avrupa kuşundan farklı bir tür. Çiftleşme mevsiminde saldırganlaşabiliyor ve bölgelerine giren insanlara saldırabiliyor..

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe için çeviren: Cenk Korkmazer

Independent Türkçe, Guardian, news.com.au// Colin Drury 

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top