GÜNDEM

“TÜRKİYE’NİN RESMİ BELGE SAĞLADIĞI HAMAS YETKİLİLERİ TERÖRİZMİ İSTANBUL’DAN ORGANİZE VE FİNANSE EDİYOR”

HAMAS’IN ABD VE AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN “TERÖR ÖRGÜTÜ” OLARAK KABUL EDİLDİĞİ…

Heniyye yeniden Hamas’ın lideri seçildi

Heniyye’nin yeniden seçilmesi, Sinvar’ın makamında kalması ve Meşal’in geri dönmesiyle Hamas’ın yapısı ve güç merkezlerinde önemli bir değişiklik gerçekleşmedi..

Hamas Siyasi Büro şefi İsmail Heniyye. (EPA)// cafemedyam

Hamas, 2025yılına kadar devam edecek yeni dönem için İsmail Heniyye’yi yeniden Siyasi Büro Şefi olarak seçti..

Hamas’ta şubatayı ortalarında başlayan ve siyasi ofislerin yanısıra harekete bağlı bölge yetkililerinin de belirlendiği iç seçimler Heniyye’nin zaferiyle sonuçlanmış oldu..

Geçtiğimiz ayın başlarında Salih el-Aruri Hamas’ın BatıŞeria sorumlusu, Zahir Cebbarin ise vekilliğine seçilmişti..

Gazze Şeridi sorumlusu yeniden Yahya Sinvar olurken Halil el-Hayya da vekili seçilmişti..

Halid Meşal 12Nisan’da Mahir Salah’ın yerini alarak Hamas’ın yurt dışı sorumlusu ilan edilirken tutuklu Selame el-Katavi de hareketin cezaevlerindeki yüksek liderlik komitesi başkanlığına getirildi..

Hamas dört bölgede her dört yılda bir seçimler düzenliyor.. Ancak bu uzun seçimler biraz karmaşık ve diğer gruplarınkinden farklı olarak adaylığa dayalı olmayan bir şekilde gerçekleşiyor..

Heniyye’nin yeniden seçilmesi, Sinvar’ın makamında kalması ve Meşal’in geri dönmesiyle Hamas’ın yapısı ve güç merkezlerinde önemli bir değişiklik gerçekleşmedi..

Hareketin iç hukukuna göre iki dönem üstüste seçilebilen hareket lideri, geçiş dönemi geçene dek üçüncü bir dönem daha seçilemiyor..

Independent Türkçe için çeviren: Şarku’l Avsat

ŞİDDETLE KARŞI ÇIKIYORUZ

Erdoğan’ın bu fotoğrafına ABD’den sert yanıt

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada:

 “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Ağustos’ta Hamas heyetini İstanbul’da ağırlamasına şiddetle karşı çıkıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Hamas’ın ABD ve Avrupa Birliği tarafından “terör örgütü” olarak kabul edildiği ve görüşmede bulunan kişilerin “küresel terörist olarak belirlenmiş” isimler olduğu ifade edilen açıklamada, “Türk hükümetinin Hamas’la ilişkisine dair endişelerimizi en üst düzeyde dile getirmeye devam ediyoruz” denildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas ile kurduğu sürekli iletişimin:

“Türkiye’nin uluslararası toplumdan izole olmasına, Filistin halkının çıkarlarına zarar verilmesine ve Gazze’den yapılan terörist saldırıları önlemeye yönelik küresel çabaların baltalanmasına neden olduğu” belirtildi.

Açıklama:

“Bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas liderlerini Türkiye’de bu yıl ikinci ağırlayışı, ilki de 1 Şubat’ta gerçekleşmişti” cümlesiyle son buluyor.

ERDOĞAN, HANİYE İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ağustos Cumartesi günü Hamas’ın Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye ve beraberindeki heyetle görüşmüştü.

1 Şubat 2020 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Hamas lideri İsmail Haniye ile birlikte

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus imzasıyla yayınlanan resmi açıklama:

“Hamas hem ABD hem de Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak sınıflandırılmaktadır..

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 22 Ağustos günü İstanbul’da ağırladığı iki Hamas liderinin isimleri küresel teröristler listesinde yer almaktadır..

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Vahdettin Köşkü’nde biraraya geldiği Hamas yetkililerinden biri hakkında ABD, “Adalet İçin Ödül Programı” kapsamında bilgi talep edilmistir. Bu Hamas liderinin terör saldırıları ve adam kaçırma gibi suçlarla bağlantısı olduğu gerekçesiyle hakkında bilgi verenlere ödül vaadedilmıştir.”

Hamas liderleriyle bu yıl, ilki 1 Şubat günü olmak üzere, iki kez görüştüğüne dikkat çekilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ilişkiyi sürdürmesinin “Türkiye’yi uluslararası toplumdan uzaklaştıracağı, Filistin halkının çıkarlarına ve Gazze’den yapılan terör saldırılarının önlenmesi için sürdürülen küresel çabalara zarar vereceği” kaydedildi.

Geçen hafta kapalı kapılar ardında Hamas Siyasi Büro Başkan İsmail Heniyye liderliğindeki Hamas heyetiyle yapılan görüşmeye Erdoğan’ın yanı sıra MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

TÜRKİYE İLE İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN HAMAS İDDİASI

İsrail, Türkiye’nin 12’ye yakın Hamas üyesine pasaport ve kimlik kartı verdiğini iddia etti.

İsrail’in Ankara Maslahatgüzarı Roey Gilad:

“Türkiye’nin bir düzineye yakın Hamas üyesine pasaport ve kimlik kartı verdiğine dair elimizde kanıt bulunuyor..

Türkiye’nin bu davranışını ‘dostane olmayan bir adım’ olarak nitelendiriyoruz..

Bazılarının süreci devam ediyor, bazıları ise belgelerini aldı ancak takribi bir düzine insandan bahsediyoruz..

Elimizde varolan bir belgenin kopyasını (Türk) hükümetine sunacağız.”

Roey Gilad, daha önce de Türk hükümetine benzer bir belge verdiklerini ancak buna hiç yanıt alamadıklarını vurgulayarak, sunacakları bu belgeye dair de bir yanıt almayı beklemediklerini dile getirdi.

Türk Dışişleri Bakanlığının, Reuters’in konuyla ilgili sorusunu yanıtsız bıraktığı belirtiliyor.

Gilad:

“Türkiye’nin resmi belge sağladığı Hamas yetkilileri terörizmi İstanbul’dan organize ve finanse ediyor ve bu kişiler Hamas ile İsrail arasında 2011 yılında yapılan tutuklu takası vasıtasıyla Türkiye’ye geldi.”

Gilad’ın Türkiye’ye dair bu iddiaları, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonunda Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ve beraberindeki heyeti kabul etmesinin ardından geldi.

İsrail, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB), 2007’den bu yana Gazze Şeridi’nin yönetimini elinde tutan Hamas’ı terör örgütü olarak görüyor. Türkiye ise Hamas’ın seçimle yönetime geldiğini ifade ederek bu örgüte destek veriyor.

https://www.cafemedyam.com/2019/08/02/hamas-ve-ihvan-aski/

İLGİLİ HABER

Odatv – Amerikanınsesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: