GÜNDEM

TESADÜF BU YA: YANGINLAR SÖNMEDEN ORMAN VE KIYILAR YENİ YAĞMAYA AÇILIYOR

YANMAYAN ORMANLAR DA OTELLERLE YOK EDİLECEK…

Ormanda yapılaşma yasasına İYİ Parti ‘evet’ demiş..

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ormanlarda yapılaşma yetkisi veren yasa düzenlemesinin oylamasına katılan İYİ Partililerin ‘Evet’ dediği ortaya çıktı..

Erdoğan imzasıyla 28 Temmuz’da Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bir kanunla, kıyılar başta olma üzere orman alanlarındaki yapılaşma tasarrufu Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkisine verildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kanun yayınlandıktan sonra:

“Erdoğan bir imzayla ormanlarda yapılaşma yetkisini Turizm Bakanına verdi. Her yer yandı kül oldu, derdi dağı taşı betonlaştırmak. Çok açık söylüyorum; tek bir tuğla dahi koymaya kalkarsanız, önce ekskavatörle beni çiğnemeniz gerekecek. Ormanlarımıza dokunamayacaksınız. Hadsizler!” diye tepki gösterdi..

Çok sayıda CHP yöneticisi ve milletvekili ile diğer muhalefet partilerinden de düzenlemeye tepki gösterildi. 

17Temmuz’da Meclis’ten geçen ‘Turizmi Teşvik Kanunu’ ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ Meclis’te 284 kabule karşı 50 ret oyuyla geçti.. İYİ Parti’den oylamaya katılanlar ‘kabul’ oyu verdi..

“EVET DİYEN İYİ PARTİLİLER”

İYİ Parti’de kabul oyu verenler:

 • Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu,
 • Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş,
 • Denizli Milletvekili Yasin Öztürk,
 • Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli,
 • Eskişehir Milletvekili Ersan Kabukcuoğlu,
 • Isparta Milletvekili Aylin Cesur,
 • Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı,
 • Kayseri Milletvekili Dursun Ataş,
 • Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan,
 • Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş,
 • Samsun Milletvekili Erhan Usta,
 • Samsun Milletvekili Bedri Yaşar,
 • Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan,
 • Aksaray Milletvekili Ayhan Erel.

KANUNDA NELER VAR?

Kanuna göre, kültür ve turizm gelişme bölgeleri dışında kalan orman arazileri ‘kamu yararı’ kapsamında turizm yatırımcılarına açılabilecek..

Yatırıma açılacak bölgenin yeri ve sınırlarına ise tek bir isim karar verecek: Erdoğan..

Belirlenen alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabilecek..

İşleyişte belediyelerin baypas edildiği kanuna göre milli parklar içinde konaklama tesisi kurma ve yat limanı tesislerinin ruhsatlandırılma yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilecek..

Bunun yanı sıra tesis kurulacak alanlarda Çevresel Etki ve Değerlendirmesi (ÇED) raporu aranmayacak..

Kanunda ilgili madde hakkında şöyle deniyor:

 “Kararı verilen yatırımlar hakkında, yatırımın gerçekleşmesi için alınması gereken tüm izin, onay ve ruhsatlar, ilgili kurumlarca başkaca hiçbir işleme gerek kalmaksızın on beş gün içinde verilir.”

ALGEDİK: “TALİ KOMİSYONLAR TOPLANMADI BİLE”

Gazete Duvar yazarı Önder Algedik:

“Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye 30Mart 2021’de geldi..

Meclis başkanı iki tali bir esas komisyona gönderdi. Esas komisyon Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu iken çevre komisyonuna hiç gitmedi..

Tali komisyonlar toplanmadı bile..

6Nisan’da komisyon toplantısı sonrasında 12 Nisan’da esas komisyon 132 sayfalık raporunu teslim etti..

Rapor 97gün Meclis’te bekledi..

17 Temmuz Cumartesi günü başlayan 24 saat 23 dakikalık meclis oturumun son altı saatinde bu kanun teklifi görüşmeleri başladı. İktidar haftalarca kanunu bekletmiş, ama kanun geçmeden de Meclis’i tatile göndermek istememişti. Öğlen 14.23’de yapılan oylamaya sadece 336 vekil katıldı. Katılanların yüzde 85’inin KABUL oyu ile teklif geçti..

Kanun teklifinin Meclis’ten geçmesinden tam on gün sonra Resmî Gazete’de yayımlandığı gün yangınlar da peşi sıra gelmeye başladı. Bu sefer çok can acıttı.”

Gazete Duvar

POLİTİKA

Turizm Teşvik Yasası’na ‘evet’ diyen İYİ Parti: Biz şerh düştük

02 Ağustos Pazartesi 2021   Saat: 22:42

Turizm Teşvik Yasası’na ‘evet’ diyen İYİ Parti: Biz şerh düştük

Google Haberlere Abone ol

İYİ Parti, 17 Temmuz’da Meclis’ten geçen ‘Turizmi Teşvik Kanunu’na evet oyu vermesine ilişkin yöneltilen eleştirilere, “İYİ Parti, ilgili kanuna dair muhalefet şerhini düşmüştür” dedi.  

ANKARA – Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla 28 Temmuz’da Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Turizm Teşvik Yasasıyla, kıyılar başta olma üzere orman alanlarındaki yapılaşma tasarrufu Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkisine verildi.

17 Temmuz’da Meclis’ten geçen ‘Turizmi Teşvik Kanunu’ ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ Meclis’te 284 kabule karşı 50 ret oyuyla geçti.

CHP’nin Meclis Genel Kurulu’nda yer alan 32 milletvekili ret oyu verirken 103 milletvekili genel kurula katılmadı. HDP’de de 13 milletvekili ret oyu verdi, 41 milletvekili katılmadı.

‘BİZ YASAYA ŞERH DÜŞTÜK’

İYİ Parti Grup Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İYİ Parti’nin ilgili kanuna dair muhalefet şerhi düştüğü ifade edildi..

Açıklamada, “Cumhurbaşkanını yetkilendiren ilgili kanunun, mevcut sistemin arazlarından biri olduğunun altı çizilmiş ve “teklifin d bendinde, “Turizm Merkezleri” tanımı yapılmakta, ilave olarak orman vasıflı alanlar dahil olmak üzere, Hazine taşınmazları ve tescili mümkün olan Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerde turizm merkezleri ilan etme yetkisi, Cumhurbaşkanı’na bırakılmaktadır. Bu durum, orman alanlarımızın talan edilmesi endişesi yaratmaktadır” denilerek olası yağma ve talanlara karşı hem devletin hem de milletimizin hafızasına not düşülmüştür” ifadelerine yer verildi.

‘CHP ENGELLEMENİN HER YOLUNU DENEDİ”

CHP ise ‘muhalefet yasaya ret oyu vermedi’ haberlerine ilişkin tepkili. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yasaya karşı altı gün boyunca müthiş bir direnç gösterdiklerini belirterek, “CHP her maddede konuştu, engellemenin her yolunu denedi. Her maddede yoklama istediğimiz için Meclis’te büyük gerginlikler çıktı. Biz bu yasa çıkmasın diye her şeyi yaptık; altı günün sonunda üzerine de 25 saat çalışarak düzenlemenin her maddesine ret oyu verdik” dedi.

ASLAN GİBİ HAYIR OYU KULLANDIK’

Meclis Genel Kurulu’na katılımın az olmasıyla ilgili konuşan Özel:

“Meclis Genel Kurulu salı, çarşamba ve perşembe günlerinde çalışır. Meclis’te yasa görüşülürken eksik olmamamızın nedeni arkadaşlarımızın bazıları mazeretli bazıları da görevli oldukları illerdeydiler. CHP olmasaydı o yasa daha önce geçecekti. Yasa geçmesin diye her yolu denedik. Aslan gibi hayır oyu kullandık. Turizm Teşvik Kanunu ile ilgili görüşmeler başlamadan bakan beni aradı; görüşme teklif etti. Ben kanunu size anlatayım destek verin dedi. Ben sonuna kadar direneceğiz, bu kanuna geçit vermeyeceğiz diye ilettim kendisine.”

YÜRÜRLÜĞE GİREN KANUN, KIYILAR BAŞTA OLMA ÜZERE ORMAN ALANLARINDAKİ YAPILAŞMA TASARRUFUNU KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YETKİSİNE BIRAKIYOR..

Orman yangını sonrası otllerin yükseldiği Bodum, Gümüşlük sahili. Yeni yasa ormanlık arazide yapılaşma yetkisini Turizm Bakanlığı yetkisine bırakıyor. (Foto: Twitter / Birgün)// cafemedyam

Türkiye’nin canını yakan orman yangınları henüz söndürülmemişken Erdoğan imzasıyla Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bir kanun, kıyılar başta olma üzere orman alanlarındaki yapılaşma tasarrufunu Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkisine bırakıyor..

Hangi alanların kapsama gireceği ise doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.. Böylece daha Türkiye’nin canını yakan orman yangınları henüz söndürülmemişken orman arazilerinin Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri adı altında turizm yatırımcılarına açılması, kıyıların halkın ücretsiz kullanımını zorlaştırıyor, belediyelerin yetki ve gelirleriyse tırpanlıyor..


Tesadüf bu ya, 7334 sayılı “Turizmi Teşvik Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, tam da orman yangınlarının başladığı 28 Temmuz 2021’de Resmî Gazetede yayınlandı.. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/07/20210728-2.htm

Kanunun 1’inci maddesi “d” fıkrasına göre, “Kültür ve Turizm gelişme Bölgeleri dışında kalsa bile” orman arazileri “kamu yararı” kapsamına alınarak turizm yatırımcılarına açılabilecek.. “Yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan” edilecek bu alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabilecek..


Bu durumda sadece Tarım ve Orman Bakanlığı tasarrufundaki kıyı, göl, dağ gibi doğal alanlar değil, örneğin konumu otel ya da turizm tesisi kurmaya uygun olan Millî Eğitim Bakanlığından Millî Savunma Bakanlığına, İçişleri Bakanlığından Adalet Bakanlığına dek okul, konukevi, yada müze gibi binaların Cumhurbaşkanlığı üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tasarrufuna devri mümkün olabilecek..

“Marinalardan yaylalara kadar”

Kanunun 6’ıncı maddesine göreyse Millî Parklar içinde konaklama tesisi kurma yetkisi de Kültür ve Turizm Bakanlığına veriliyor..

Ayrıca, tarım ve hayvancılığın içinde bulunduğu sıkıntıya karşı, mera, otlak, yayla gibi alanlarında turizm tesisine dönüştürülmesi kapısı açılıyor..

Yat limanı, marina gibi tesislerin ruhsatlandırma yetkileride Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından Kültür ve Turizm Bakanlığına devrediliyor..


Kanuna göre Turizm Gelişim Bölgelerindeki yatırımlar için artık “Çevresel Etki Değerlendirmesi” de aranmayacak..

Kanun:

“Kararı verilen yatırımlar hakkında, yatırımın gerçekleşmesi için alınması gereken tüm izin, onay ve ruhsatlar, ilgili kurumlarca başkaca hiçbir işleme gerek kalmaksızın on beş gün içinde verilir” diyor..

Ruhsatlandırma işlemlerinde “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı” ve “Akreditasyon Kurumu” söz sahibi olacak. Kulislerde daha şimdiden hükümet çevrelerinden kimlerin yakınlarının hazırlıklara başladığı konuşuluyor..


Bütün bu işlemlerde belediyeler neredeyse bütünüyle devre dışına çıkarılıyor.. İstanbul, İzmir, Antalya başta olmak üzere ülkenin turizm merkezleri sayın illerde, Kapadokya gibi bölgelerde belediyelerin gelir kaynaklarının olumsuz etkilenmesi de kaçınılmaz görülüyor..


Bu düzenlemelerde kıyıları olan orman arazilerinde turizm tesisi kurma girişimlerinin yargıdan dönmesinin payı var..

“Ayvalık örneği”

Bu konuda Ayvalık örneği öne çıkan örneklerden..

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı ki deniz ve ormanın yanı sıra, sayılı jeolojik tabiat parkları arasındadır, 1995’te Milli Parklar kanununa göre belirlenmiş ve 2004 yılında da Uzun Vadeli Gelişme Planı onaylanmıştı..

Ancak 2009 yılında Revizyon Planında halkın ücretsiz denize girebildiği koyların, Tabiat Parkının özelliğini bozacak şekilde kiralanabileceği anlaşılınca Ayvalıklılar karşı çıkmış. Uzun mücadelelerden sonra Danıştay 6’ıncı Dairesi itirazları haklı bularak Planı iptal etmişti..

Tarım Bakanlığının buna rağmen açtığı ihale ise Ayvalık’taki çevreci girişimlerin, Demokrat Partili (DP) Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de verdiği destekle başlattığı protestolar sonucu geri çekilmişti..


Şimdi anlaşılan, yargı kararlarının çevresinden yasa değiştirilerek dolanarak, kıyı ve orman arazilerinin vatandaşların artık ücretsiz yararlanamayacağı şekilde turizm yatırımcılarına sunulması yoluna gidiliyor..

Bu adımla Türkiye’nin kıyı ve orman arazilerinin yanı sıra, yaylalardan göllere bütün doğal alanları da turizm yatırımcılarının insafına bırakılıyor. Ve tabii yeni iş alanları bekleyen inşaatçıların. O arada Trakya, Ege ve Akdeniz’de AK Parti’den CHP’ye geçen belediyelerin hem yetkileri hem gelirleri tırpanlanmış oluyor.

Yanmayan ormanlar da otellerle yok edilecek

Orman yangınlarına müdahalede yetersiz kalan iktidar, yangına teslim olmayan ormanlık alanları da yapılaşmaya açarak yok ediyor..

Henüz orman yangınlarının sürdüğü kentlerin de aralarında olduğu 10 ilde, Hazine’ye ait binlerce metrekarelik alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle otellere tahsis edilecek.

4’ü dışında tamamı ormanlık olan 15 araziye 3, 4 veya 5 yıldızlı oteller, golf sahaları, termal konaklama tesisleri ve günübirlik tesisler inşa edilecek..

Kamu Taşınmazı Tahsis Duyurusu, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan karara göre, Artvin, Antalya, Kütahya, Mersin, Kayseri, Balıkesir’de 1’er, Kars’ta 3, Ordu, Bursa ve Uşak’ta ise 2’şer Hazine arazisi işletmelere devredilecek..

Turizm amaçlı yatırım yapmak üzere yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edilecek alanlara talip olmak isteyenlerden ilk etapta 10bin TL tahsis talep ücreti istenecek..

Bu işletmelerin kimlere tahsis edileceğine Kültür ve Turizm Bakanlığı karar verecek.

HAZİNE ORMANLARI RANTA AÇILACAK

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, Hazine’ye ait arazilere inşa edilecek yapılar ve büyüklükleri şöyle olacak:

Artvin merkeze bağlı Balcıoğlu Mahallesi’nde 3, 4 ve 5 yıldızlı, 290yataklı otel yapılacak..

Bursa’da iki farklı alana toplam 300yataklı konaklama tesisi yapılacak..

Yangınlarla mücadeleyi sürdüren Antalya’da bin yatak ve 532metrekarelik kapalı alana sahip konaklama tesisi inşa edilecek..

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bulunan üç ayrı Hazine arazisine toplam 400yataklı, 752metrekare kapalı alana sahip günübirlik konaklama tesisleri yapılacak..

Kayseri, Melikgazi ilçesinde 120yatak kapasiteli otel yapılacak..

Kütahya’nın Gediz ilçesinde 100yataklı konaklama tesisi inşa edilecek..

Mersin’in Tarsus ilçesinde toplam 3bin yataklı otel ve 27 delikli üç adet golf sahası yapılacak..

Ordu’nun Karadüz ilçesinde toplam 154yataklı iki ayrı otel inşa edilecek..

Uşak’ın Banaz ilçesinde toplam 600 yataklı iki ayrı termal konaklama tesisi yapılacak..

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde kapasitesi daha sonra belirlenecek özel konaklama tesisi inşa edilecek..

Murat Yetkin

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top