GÜNDEM

BÜYÜK BİR İHMAL VAR

“ORMAN BAKANLIĞI, YANGIN SÖNDÜRME İŞİNİ THK’DEN ALMIŞ VE YERİNE ÖZEL ŞİRKETLERİ GETİRMİŞTİ..”

‘THK’nin içi AKP tarafından boşaltıldı’

Ülkenin dört bir yanından peş peşe orman yangını haberleri gelmeye devam ederken; yangın söndürme çalışmalarındaki yetersizlik de tepki çekmeye devam ediyor..

Yaşananlara ilişkin “Büyük bir ihmal var” diyen Cumhuriyet Gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, Türk Hava Kurumu’nun son durumunu anlattı…

Türkiye günlerdir orman yangınlarıyla boğuşuyor..

Ülkenin dört bir tarafına yayılan yangınları söndürme çalışmalarında yaşanan aksaklıklara yönelik tartışmalar da kamuoyundaki yerini koruyor..

Tartışmaların odağı olan Türk Hava Kurumu’nun (THK) son durumunu değerlendiren Tuncay Mollaveisoğlu, “Büyük bir ihmal var” dedi.

Mollaveisoğlu:

“AKP iktidarının ve Orman Bakanlığı’nın yapması gereken şeyleri yapmadığı gibi bir tablo var ortada..

Olay yeni değil.. 2019 yılında Muğla’daydım.. Bir orman yangını çıktı.. Gözlemlerime göre THK uçağı yoktu.. Ve o yıl THK uçaklarının sisteme dahil edilmediğini öğrendim..

Orman Bakanlığı, yangın söndürme işini THK’den almış ve yerine özel şirketleri getirmişti.. Bunun sonucunda Türkiye Cumhuriyetinin çok değerli bir kurumu, AKP tarafından içi boşaltılarak çürümeye terk edildi..”

Orada büyük bir hafıza vardı” diyen Mollaveisoğlu:

“Çok seçkin pilotlara sahip bir kurumdu THK. Fakat Orman Bakanlığı, bu alanı özelleştirmek için THK’yi devre dışı bırakarak bu süreci kendi çıkarlarına yönelik değiştirdi..”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top