SIYASET

MERVE KAVAKÇI MESELESİNE, BAŞKA BİR BAKIŞ!

‘ABD’NİN ÇIKARLARI İÇİN ÇALIŞACAĞIMA YEMİN EDERİM’

MERVE KAVAKCI’NIN KARDEŞİNDEN SERT YANIT…

AKP Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Merve Kavakcı benzetmesine tepki gösterdi…

Ravza Kavakcı Kan:

“Bitmedi bir türlü had bildirme sevdanız!”

Twitter paylaşımı nedeniyle aldığı hapis cezası Yargıtay tarafından onanan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, kararın Meclis’te okunmasıyla milletvekilliği düşmüştü..

Gergerlioğlu ise bu süreçte milletvekilliğinin düşürülmesini Kavakcı’yla karşılaştırmıştı..

Gergerlioğlu şöyle konuşmuştu;

“Milletin iradesiyle buraya geldim.. Eğer karar okunursa Meclisi terk etmeyeceğim.. Önceden Merve Kavakçıyı nasıl Meclisten attılarsa beni de atacaklar.. 1994’te vekiller nasıl TBMM’de tutuklandıysa benide tutuklayacaklar.. Bu görüntüyü Türkiye ve Dünya görecek..” 

Merve Kavakcı'nın kardeşinden sert yanıt

KAVAKCI’NIN KARDEŞİ TEPKİ GÖSTERDİ!”

Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşürülmesini Kavakcı ile karşılaştırmasına, Merve Kavakcı’nın kardeşinden yanıt geldi.. AKP Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, yaptığı açıklamada Gergerlioğlu’na tepki gösterdi..

Ravza Kavakcı Kan:

“Merve Kavakcı’ya holiganca saldırarak 2Mayıs 1999’da milli iradeye darbe yapıldığında hakkında mahkeme kararı YOKTU! PKK, FETÖ gibi terör örgütlerini desteklememişti! Sadece seçilerek, milli iradeyi temsilen geldiği Meclis’de hedef gösterildi.. O zaman sesi çıkmayanlar şimdi ‘Merve Kavakcı’ya yapılanlar…’ diye destanlar yazıyor… 22senedir sesi çıkmayan bazı zavallılar da ‘Bu vesile ile yine Merve Kavakcı’ya tekrar linç yapalım’ heyecanı yaşıyor… Terör seviciler birleşmiş ‘Merve Kavakcı’ diye ağlaşıyor.. Bitmedi bir türlü had bildirme sevdanız..!”

https://twitter.com/RavzaKavakci/status/1372443953786724352?s=19

NE OLMUŞTU?

“FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI!”

5 Mart 1999


Merve milletvekili seçilmeden önce ve Türk Devletine bildirimde bulunmadan “ABD’nin çıkarları için çalışacağına” yemin ederek ABD vatandaşı olmuş…

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel: 

“Sincan Cezaevinde infaz koruma memuru olarak çalışan dul bir kadın var ve hayatını oğluna adamış.. Öyle adamış ki, yemiyor ona yediriyor, içmiyor ona içiriyor.. Çocuk da anasının bu cefakâr ve saygın çabasından, hem ana hem babalık yapmasından çok etkileniyor, bu etkilenme ile derslerinde başarılı bir öğrenci oluyor..

Adı Hüseyin Can…

Derslerini ihmal etmiyor ve liseyi birincilikle bitiriyor, ve Lise kontenjanından Ankara HukukFakültesine giriyor, Hukuk Fakültesi’ni de dereceyle bitirip mezun oluyor..

Hüseyin Can’ın bütün ideali hâkim ve savcı amcaları gibi yargıç olmak…

Sınava giriyor, sınava giren 20bin kişi içinde 1800’üncü sırayı alıyor.. Mülakata çağrılıyor, mülakatta eleniyor.. Tekrar yeniden başlıyor, gece gündüz demiyor, çalışıyor, çalışıyor…

Tekrar sınava giriyor, bu kez, sınava giren 20bin kişi içinde 200’üncü oluyor.. Ancak mülakatta yine eleniyor! Çocuk bize geldi, anlattı…

Ben ve Veli Ağbaba birlikte Bakanlık Müsteşarına gittik; ‘yapmayın’ dedik, rica ettik.. ‘Peki, ama Bakan beye de söyleyin’ dedi. Bizde onur meselesi yapmadık ve gidip, Bakan beye de anlattık.. Bakan bey bir kâğıda yazdı cebine koydu, bekledik… yine sonuç yok…

Yıllar yılları kovalıyor, çocuk bekliyor, umudu soluyor ve artık farklı bir insana dönüşüyor.. Eğitime de, ülkesine de, devletine de küsüp, işsizler ordusunun bir üyesi oluyor…

Hüseyin Can, Fetöcü değil…

İllegaliteyle uzak yakın işi yok…

Annesi, infaz koruma memuru, sicili tertemiz…

Hüseyin dersen onunda sicili tertemiz…;  Ama suçlu! Neden; çünkü Alevi!” Ne yapsın Ali Can; Dayısı yok, Saraya gitsin, Fetösü yok, ABD’ye gitsin.. Okul birincisi, hukukçu, eğitimli, yurtsever ama Alevi…

Hüseyin Can, Memleketimden bir manzara…

GÜZEL MEMLEKETİMDEN BİR BAŞKA MANZARA, MERVE KAVAKÇI…

Merve Kavakçı isimli vatandaşımız “başörtüsü taktığı için” Türkiye’de okuyamamış, gidip taa Amerikalarda okumuş.. Mağdur mu mağdur!

Merve 1988’de Ahmed Abushanab’la, 1999’da ise Bekir Yıldırım’la evlenmiş.. Kavakçı’nın Kocaları da kendisi gibi ABD vatandaşı…

Merve, 5Mart 1999’de, henüz milletvekili seçilmemişken, Türk Devletine herhangi bir bildirimde bulunmadan “ABD’nin çıkarları için çalışacağına” yemin ederek ABD vatandaşı olmuş..

ABD için çalışacağına yemin etmiş ama Türkiye’de de milletvekili seçilmiş!

Merve Kavakçı
  • Murtaza Demir:

‘Ve Merve, Türbanıyla TBMM’ye gelip, Fetö’nün cesur silahşoru Nazlı Ilıcak’ın dizinin dibine oturup, Ecevit tarafından kapı dışarı edilince kıyamet kopmuş.! Ve Türkiye vatandaşı olmadığı için vekilliği düşünce dincilerin gözdesi olmuş…”

Murtaza Demir: ”Hikâye, “Başörtülü bacımın üstüne işedileeeer!” “Camide bira içtileeer!” gibi mi? ”

ALLAH, MAĞDUR OLAN MERVE’YE VERDİKÇE! DE BAKALIM; ALLAH MI VERMİŞ, AKP Mİ?
Yusuf Ziya Kavakçı

Baba Yusuf Beyin gazetedeki künyesinde yazan; “ABD Devlet Bakanlığı Resmi İslam Sözcüsü”.

Merve Kavakçı’nın babası, ömrünün büyük bölümünü ABD’de geçiren Akit Gazetesi yazarı olan Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı..

  • Baba Yusuf Ziya Kavakçı:

“Kuzey Teksas İslam Derneği kurucusuyum ve Dallas Merkez Camii’nde imamlık yaptım.” (1)

  • Murtaza Demir:

”Yusuf Beyin ve de Merve Hanımın Fetöyle iltisakî var mı, bilemeyiz. Ama ABD’de bunca aktif olan Yusuf bey gibi bir İslamcının Fetöden bağımsız olması yada Fetöye rağmen bu görevleri ifa edebilmesi neredeyse imkânsız! ”

  • Yusuf Ziya Kavakçı:

“Fetö tövbe etsin affedelim.”
(Ziya bey bu yazıyı darbe girişiminden sonra, 18 Nisan 2018 de yazdı.)


YUSUF ZİYA KAVAKCI’NIN AKİT GAZETESİ’NDEKİ MAKALESİNİN BAŞLIĞI; “FETHULLAH GÜLEN OLSAM. .”
  • Baba Kavakçı’nın yazısı:

“Bence bu teşkilat aslî hizmetine dönmeli ve saf ve temiz mensuplarının güzel duygularına bağlanmalıdır.. Türkiye’ye köyüne dönmelidir.. Zaten kaç yıl daha yaşar ki insan.. Bildiğini de anlatır, teşkilata sadece eğitim ve öğretim hizmetinde olmalarını emreder ve bir de dünya çapında güçlü bir İslam âlimleri yetiştirme ve İslam araştırma merkezi ve üniversiteyi kurar.. Bu merkez ve üniversite dünyada benzeri olmayan bir kalitede müessese olur.” (2)
(Baba Kavakçı’nın bu yazısı sonradan kaldırıldı!)

  • Murtaza Demir:

”Sevgili canlar; “güzel Allah’ım” Bülent Arınç’a verdiği gibi, TC’nin mağdur ettiği Kavakçı ailesinede verdikçe vermiş: “Mağdur” Merve Kavakçı, 2 yıl önce yeniden Türk vatandaşlığına geçmiş.. Hemen ardından Türkiye’nin Malezya Büyükelçisi olmuş.. Kızı Mariam Kavakçı, Cumhurbaşkanlığı danışmanlığına atanmış.. Keza diğer kızı Fatma Gülham Abushanab Sarayda danışman olmuş..”

Kavakçı’nın kız kardeşi Ravza Kavakçı Kan.. Kendisi AKP Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili..

R. Kavakçı Kan’ın kızı Erva Kan, Cumhurbaşkanlığı Ofisinde Proje Direktörü..

R. Kavakçı Kan’ın eşi Osman Kan, Sağlık Bakanlığı’na bağlı, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü…  

  • Murtaza Demir:

”Yedi sülalesi danışman, milletvekili, büyükelçi, genel müdür olan Merve kavakçı ve Erdoğan mağdur; ekmeği gasp edilen Hüseyin Can ise muktedir…

Ülkemizi, “tarafsız olarak yöneteceğine dair namusu ve şerefi üzerine yemin” eden cumhurbaşkanı Erdoğan meydanlarda bu minvalde konuşuyor…”

AKP’den önceki dönemlerde ordudan atılanların neredeyse tamamına, AKP döneminde üst düzey kadro verilmiş ve “mağduriyetleri!” giderilmişti.. Daha sonrasında ise nerdeyse tamamının Fetöcü olduğu anlaşıldı…

  • Murtaza Demir:

”Sinekler toplanıyor ama bataklığın kendisi iğrenç kokuyor! Nasıl oluyor bilemedim… Yaradan, evrenimizi ve ülkemizi bu dinci takımının şerrinden-yalanından, fitnesinden korusun.” 

“EKREM İMAMOĞLU’NDAN RAVZA KAVAKÇI’YA KÖTÜ HABER”

“Ravza Kavakçı ile ilgili bir kampanya başlatıldı ‘Ya istifa etsin ya da borcunu ödesin’ şeklinde.. Yine buna benzer isimler var mıdır, geçmiş dönemde belediye kaynaklarıyla veya bankamatik memuru olan?”

Başkan Ekrem İmamoğlu:

“Bu kuruma borcu var.. Buna hukukçu arkadaşlarım bakıyorlar.. İdari müfettişler bakıyorlar..

Mümkündür. Buna bakıyoruz. Çünkü bu şekilde burslandırılmış kişilerin bir dayanağı olmalı.. Kuruma bir becerisini sunma ile ilgili bir hedef koymalı.. Siyasal iletişim, bulunduğu kurumla çok ilişkili bir hedef değil.. Bu birincisi etik tarafı.. Diğer tarafı ise bu kuruma borcu var..

Varsa ortada bir terslik kendisine tebliğler yapılacak.. Ama onun ötesinde bu tarz uygulamalar var mıdır; mümkün, bakıyoruz inceliyoruz.. Bize gelen ihbarları inceliyor, taramada yapıyoruz.. Bu kolay bir iş değil.. 85bine yakın çalışanı olan, 28 iştiraki olan bu sadece belediye üzerindende yönetilmiyor.. Bahsettiğiniz konu bir iştirak üzerinden yapılmış bir işlem.. İştiraklere yöneticilerimiz atadık. Tümüyle bir teftişe ihtiyacı var kurumun..”

Erdoğan Biden görüşmesi
Biden ile 14 Haziran’da Brüksel’deki NATO liderler zirvesinde görüşen Erdoğan’ın tercümanlığını Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı’nın kızı Fatma Abushanab (soldan üçüncü) üstlendi.// cafemedyam
“ERDOĞAN, BİDEN GÖRÜŞMESİNDE NEDEN KAVAKÇI’NIN KIZININ ÇEVİRMEN OLDUĞUNU AÇIKLADI”

Trump’da Biden da İngilizce bilgisini övdü’

Erdoğan, Biden görüşmesinde neden Merve Kavakçı’nın kızının çevirmen olduğunu “Trump’da Biden de İngilizce bilgisini övdü” sözleriyle açıkladı..

Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüşmesinde Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı’nın kızı Fatma Abushanab’ın çevirmen olarak görevlendirilmesine yönelik eleştirilerede ilk kez yanıt verdi..

ÇEVİRMEN ELEŞTİRİSİNE YANIT: ‘BIDEN DE TRUMP DA ÖVDÜ’

Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile NATO Zirvesi’nde ilk kez yüzyüze yaptığı görüşmede çevirmen olarak Kualalumpur Büyükelçisi ve eski Fazilet Partisi Milletvekili Merve Kavakçı’nın kızı Fatma Abushanab’ın tercüman olarak görevlendirilmesine yönelik muhalefetin eleştirileri oldu..

Erdoğan, Abusahanab’ı çokiyi İngilizce bilmesi nedeniyle tercih ettiğini belirtirken, eski ABD Başkanı Trump’la görüşmesindede aynı ismin görev aldığını, bir anısını da anlatarak şöyle açıkladı:

“Fatma kızımız, Trump dönemindede benim tercümanım olarak bir toplantıya katılmıştı.. O zaman Trump bana, Fatma kızımızın İngilizceye çok hakim olduğunu söyledi ve nerede öğrendiğini sordu.. Ben de ‘Teksas’ta’ deyince sayın Trump, ‘Ben de Teksaslıyım.. Teksas aksanını herkes bilmez.. Her liderin dile hakimiyeti olan güvenilir bir tercümanı olması gerek’ dedi..

Aynısını Biden da söyledi.. Yani Sayın Trump da Biden da, Fatma kızımızın İngilizcesinden övgüyle söz ederken, tebrik ederken bizimkiler burada başörtülü vesaire diye eleştirdiler..”

Erdoğan, resmi görüşmenin kayıtlara girmediği eleştirilerinin de haksız olduğunu belirterek, bütün görüşmelerin tutanakla kayıt altına alındığını ifade etti..

ABD’DE OKUSUN DİYE AKP’Lİ VEKİLİN CEBİNE İBB’DEN KAÇ PARA KONULDU?

AKP milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın, ABD’de aldığı eğitimin masraflarının İBB tarafından karşılandığı süreç..

İBB Başkanı İmamoğlu, AKP milletvekilinin İBB ile ilişkisine dair bir müfettiş görevlendirdi.. Hazırlanan rapora göre İBB, şirket personelinin yurtdışında eğitim alması için 4Ağustos 2008’de karar aldı.. Ravza Kavakçı Kan, ABD’deki Howard Üniversitesi’ne 24Kasım 2008’de kabul edildi.. 1Aralık 2008’de İBB şirketine başvuran Kavakçı, işe başlatıldı.. 

155 BİN DOLAR VE 59 BİN TL

23Aralık 2008’de İBB Ulaşım AŞ Genel Müdürü Ömer Yıldız, okula mektup yazdı.. Kavakçı’nın eğitim masrafları, sağlık sigortası ve geçimini İBB’nin karşılayacağı taahhüt edildi..

Kavakçı’ya giderken 4bin dolar verildi.. Her ay 2bin dolar ödeneceği üniversiteye bildirildi..

2013yılına kadar, Kavakçı’ya 155bin dolar ve 59 bin lira para verildi..

Akşam vakti İstanbul’da metrodayım. Kulağımda Ruhi Su’nun sesi… “Böyle gitmez, bir gün hesap sorulur” diyor. İnanıyorum. Örnek veriyorum… 

İlk Cumhuriyet’te Miyase İlknur imzasıyla okumuştunuz. AKP milletvekili Ravza Kavakçı Kan halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanıydı.. Aynı ismin belediyenin parasıyla yıllarca ABD’de eğitim aldığı da ortaya çıkmıştı. Sonra ne mi oldu.? 

Öğrendim ki Ekrem İmamoğlu, AKP milletvekilinin İBB ile ilişkisine dair bir müfettiş görevlendirmiş.. Ve yapılan inceleme bir rapora dönüştürülmüş.. İşte o rapor özetle diyordu ki… 

– *İBB’nin iştiraki İstanbul Ulaşım AŞ’nin (bugünkü adıyla Metro İstanbul AŞ) amacı halkın ulaşım ihtiyacını karşılamaktı.. Bu ulaşım faaliyetleriyle ilgili İBB şirket personelinin yurtdışında eğitim görebilmesi için 4Ağustos 2008’de bir karar alındı.. 

– *Ravza Kavakçı Kan, ABD’deki Howard Üniversitesi’nin doktora bölümüne 24Kasım 2008’de kabul edildi.. Kabul mektubu, baba Yusuf Ziya Kavakçı’nın Teksas’taki evine gönderildi.. 

– *Bu kabulden hemen sonra, yani 1Aralık 2008’de Ravza Kavakçı Kan, İstanbul Ulaşım AŞ’ye iş başvurusunda bulundu.. 16Aralık 2008’de de şirketin çalışanı oldu.. Yani ABD’ye gideceği kesinleşen isim İBB şirketinde işe başlatıldı.. 

– *Çark ve takvim işliyordu.. Aradan bir hafta geçti.. 23Aralık 2008 tarihinde İstanbul Ulaşım AŞ Genel Müdürü Ömer Yıldız, Howard Üniversitesi’ne sponsorluk mektubu yazdı.. Mektupta Ravza Kavakçı Kan’ın eğitim masraflarının, sağlık sigortası bedelinin, ABD’de kaldığı süre içerisindeki geçim harcamalarının ve daha birçok giderinin İBB tarafından karşılanacağı taahhüt edildi.. İstanbullunun ulaşımını çözmek için kurulan İBB şirketi, personelini amacından uzak şekilde siyaset bilimi okumaya ABD’ye gönderiyordu.. Bunu yaparken e daha bir haftalık personelin, yani Ravza Kavakçı Kan’ın “başarılı bir çalışan” olduğu kâğıda dökülüyordu..   

– *Takvim yaprakları 30Aralık 2008’i gösterdiğinde, Kan’a yolculuk öncesi elden 4bin dolar verildi. Elbette ki uçak parası da İBB’nin kasasından çıktı.. ABD’de bulunduğu her ay 2bin dolar para ödeneceği de yine üniversiteye bildirildi.. 

155 BİN DOLAR VE 59 BİN LİRA

Müfettiş raporunda, AKP milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın ABD’de yıllarca yaşaması için İBB paralarının nasıl akıtıldığı adım adım yazıyordu..

Ve ortaya çıkıyordu ki 2013yılına kadar, Kan’a toplamda yaklaşık 155 bin dolar ve 59 bin lira para verilmişti.. Evet, İBB’nin toplu taşıma şirketi, ABD’de siyaset okusun diye bugünün AKP milletvekilinin cebini bu kadar parayla doldurmuştu.. 

İBB şimdi bu raporla birlikte Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.. Hem kamunun cebinden çıkan paranın yasal faiziyle birlikte iadesi hemde bu hukuksuz işlemlere imza atan dönemin İBB çalışanları hakkında yargı süreci başlatılması talep edildi.. 

Ravza Kavakçı Kan, milletvekilliği bitince İBB’deki mecburi hizmetinin devam edeceğini iddia ediyordu.. İBB müfettişleri ise kâğıt üstündeki işe resmi olarakda son verilmesi gerektiğini raporuna yansıttı.. 

Bugün top yargıda.. Şimdilik pek umudum yok ama yine de Ruhi Su’nun dediği gibi “bir gün hesap sorulur.”


İLGİLİ HABER

(1) https://odatv.com/merve-kavakcinin-enistesine-de-surpriz-gorev-12011921.html

(2) http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1200444/Kavakci_meselesi_bildiginiz_gibi_degil.html?fbclid=IwAR0z2a59M6MMe8-X6zv1YWUYdw1dfy2Jg0GrCHsNzFf3LI9bpa1cB3gs9GU

Murtaza Demir//Odatv.com

Barış Pehlivan// Cumhuriyet


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top