EKONOMİ

EMLAK VERGİSİ: 2022-2025 YILLARI İÇİN ESAS DEĞERLER BELİRLENDİ

“OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEBİLİR”

Emlak vergisinde yeni dönem kapıda

2022-2025 yılları için hazırlanan emlak vergisine esasdeğerler belirlendi..

Arsa metrekare rayiç bedelleri üzerinden hesaplanan vergilendirmeler sonrası bazı bölgelerde yüzde50 ve yüzde 100’ün üzerinde artış yaşandı..

Bina vergi değeri 5milyon 227 bin lirayı aşan mesken nitelikli taşınmazları diğer bir tanımla lüks konutları ilgilendiren bu verginin beyannameleri ilk taksitleri şubat itibarıyla tamamlandı..

Sözkonusu verginin ikinci taksit ödemeleri ise Ağustos ayı itibarıyla başlıyor..

Türkiye genelinde Değerli Konut Vergisi’nin kapsamına giren yaklaşık 150bin mülk olduğu tahmin ediliyor.. Tek konutu olanlar ise konut değeri ne kadar olursaolsun vergiden muaf tutuluyor..

“OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEBİLİR

Değerli Konut Vergisi’nin emlak sektörüne etkilerini değerlendiren Elfi Gayrimenkul YönetimKurulu Başkanı Özkan Aydemir:

“Birçok mükellefin mülkü bir önceki dönemde ‘değerli konut’ kapsamında yer almazken yapılan son düzenlemeler ile bu kapsama girerek vergiye tabi oluyor.. Emlak rayiç bedellerinin esas alınması ile birlikte değerli konut matrahı belirleniyor. Bu durumda mülk sahipleri için ek maliyetler oluşuyor.. ’Yatırımlarını konut sektörüne yapan yatırımcılar için önemli bir düzenleme’ diyebiliriz.. Özellikle lüks konut satışlarını doğrudan etkileyen bu vergilendirmeler hem konut taleplerini hem de konut fiyatlarını olumsuz yönde etkileyebilir.”

Konutun değeri 5.2milyon lirayı aşan yerlerde Değerli Konut Vergisi ödenmesi mecburi hale geliyor. Değerli konut vergisi” nasıl hesaplanacak..?

İşte rakamlarla değerli konut vergisi:

“5 milyon 227 bin TL ile 7 milyon 841 bin TL arasında olanlar, 5 milyon 227 bin TL’yi aşan kısmı için binde 3. 10 milyon 455 bin TL’ye kadar olanlar 7 milyon 841 bin TL’si için 7 bin 842 TL, fazlası için binde 6. 10 milyon 455 bin TL’den fazla olanlar 10 milyon 455 bin TL’si için 23 bin 526 TL, fazlası için binde 10.” 

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top