SAĞLIK

ARAŞTIRMA: ÜÇÜNCÜ DOZ SİNOVAC AŞISI…

TÜRKİYE’DE KULLANILAN SİNOVAC AŞISININ ÜÇÜNCÜ DOZU İLE İLGİLİ YENİ BİR ARAŞTIRMA YAYIMLANDI..

SİNOVAC AŞISININ ÜÇÜNCÜ DOZU ETKİLİ Mİ?

Türkiye’de kullanılan Sinovac aşısının üçüncü dozu ile ilgili yeni bir araştırma yayımlandı..

Çin’de yapılan araştırmada, ikinci dozdan yaklaşık altı ay sonra üçüncü doz Sinovac’ın aşısını olan kişilerin 28gün içerisinde antikor seviyelerinin 3 ila 5 kat arttığı ortaya çıktı..

Koronavirüsün ortaya çıkan varyantlarının ardından güçlendirici üçüncü doz uygulamaları başlarken Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac aşısının üçüncü dozu ileilgili araştırma yayımlandı..

Çin’de yapılan çalışmada, Sinovac’ın aşısından iki doz olan kişilerin antikor seviyelerinin yaklaşık altıay sonra düştüğü aktarılırken, üçüncü doz aşının ardından antikor seviyesinin yükseldiği belirtildi..

“540 kişi incelendi”

İki doz aşı olmuş 540kişiye üçüncü doz aşı ve plasebo verilerek gerçekleştirilen çalışmada, ikinci dozdan yaklaşık altıay sonra üçüncü doz Sinovac aşısı olan katılımcıların, 28gün sonra antikor seviyelerinde yaklaşık 3-5 kat artış görüldüğü aktarıldı..

18-59yaşları arasındaki sağlıklı yetişkinlerden alınan kan örnekleri üzerine yapılan çalışmada, iki doz aşı olan kişilerin İki hafta sonra yüzde16.9, dört hafta sonra ise yüzde35.2 düzeyinde antikora sahip olduğunun tespit edildiği bildirildi..

Çalışmada ayrıca iki doz olan kişilerin antikor seviyelerinin yaklaşık altıay sonra düştüğü aktarılırken, üçüncü doz aşının ardından ise antikor seviyesinin yükseldiği belirtildi..

Araştırmada, bir aşının hastalığı önleyebilmesi için antikor düzeylerinin eşiği henüz tam olarak çözülemediği için, antikorlardaki düşüşün aşının etkinliğini nasıl etkileyeceğinin belirsiz olduğunun altı çizildi..

Araştırmacılar, çalışmada antikorların daha bulaşıcı varyantlara karşı etkisinin test edilmediğini ve üçüncüdoz aşıdan sonra antikor süresini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi..

UĞUR ŞAHİN: “ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI OLMA TAVSİYESİ VEREMEM, VERİLERİ İNCELEYEREK ONLARA GÖRE YORUM YAPABİLİRİM”

BioNTech’in kurucularından Uğur Şahin:

“Ben ülkelere ve toplumlara üçüncü aşı olmalarına dair bir tavsiye veremem.. Ben İsrail’deki gibi gerçek yaşam verilerini inceleyerek onlara göre yorum yapabilirim..

Aşının yarattığı Kovid-19 bağışıklığı düşüyor fakat şu an üçüncü bir doz aşıya nadiren ihtiyaç var..

Her ülke hükümeti bu konuda kendi kararını vermeli.. Ülkeler, kırılgan ve riskli gruptaki insanlara ekstradoz aşı verip vermeme konusunda kararı kendileri almalı..

 Aşının 7 ay sonra bile koruma sağladığının altını çizmek istiyorum. . Henüz bir üçüncü doz aşıya ihtiyaç yok..Antikor seviyeleri azalıyor. Aşının yeni varyantlara karşı sağladığı koruma daha düşük..

Antikor seviyelerinin düşmesi demek insanların hastalanması anlamına gelebilir. Fakat henüz hücrelerin bağışıklığının düştüğüne dair bir kanıt yok.. Çünkü hastalık bulaşanlar, bu rahatsızlığı ağır atlatmıyor..” 

aşı olan 65 yaş üstü kadın
İSRAİL’DEKİ ARAŞTIRMADA NE SONUÇ ÇIKTI?

İsrail’de yapılan bir araştırmada BioNTech/Pfizer’ın geliştirdiği koronavirüs aşısının Delta varyantına karşı etkisinin orijinal koronavirüse karşı dahadüşük olduğu ortaya çıkmıştı..

Aşılamayı çok sıkı yapan İsrail’in Sağlık Bakanlığı, ikidoz aşının Delta varyantına karşı enfeksiyon riskine karşı yüzde39 oranında koruma sağladığını açıklarken, semptom gösteren vaka riskini de yüzde40 oranında azalttığını açıklamıştı..

İsrail’deki verilere göre aşı, hastalığı ağır geçirme oranını ise yüzde91 oranında engelliyor.

İsrail bu araştırmanın ardından bazı gruplara üçüncü doz aşı vermeye başladı..

Koronavirüs aşısını BioNTech ile geliştiren Pfizer, üçüncüdoz aşı yapılması gerektiğini daha önce duyurmuştu.. Fakat Dr. Şahin: “Ben ülkelere ve toplumlara üçüncü aşı olmalarına dair bir tavsiye veremem. Ben İsrail’deki gibi gerçek yaşam verilerini inceleyerek onlara göre yorum yapabilirim. Bu tartışma bizden bağımsız olmalı. Biz veri sunuyoruz ve hükümetler de neye ihtiyaç duyduklarını söylemeli” 

Şahin şu an aşıların sadece hükümetlere satıldığını hatırlatarak:

 “İdeal olanı, aşının daha geniş kitlelere satılması ve bireysel kullanıcılar için kullanım izninin çıkmasıdır.. Aşı şu an Batı’daki ülkelerde acil kullanım onayı almış durumda.. Hükümetler üçüncüdoz için kendileri karar vermeli.. Fakat eğer aşı serbest pazara çıkarsa o zaman herkes kendi kararını kendi verecek..” 

3. DOZ İÇİN UYGUN AŞI HANGİSİ?

2 doz aşı olmuş 50yaş ve üzeri vatandaşlar ile sağlık çalışanlarına 3. doz aşı uygulanması başladı..

Merak edilenlerin başında ise 3. dozun hangi aşı olması gerektiği sorusu geliyor.. Bilim Kurulu üyeleri bu soruyu, Sputnik’e yanıtladı..

2 doz aşı olmuş 50yaş ve üzeri vatandaşlar ile sağlık çalışanlarına üçüncü doz aşı uygulaması başladı. Dünyada ilk olan bu uygulamada 3. dozda hangi aşının tercih edileceği ise vatandaşların inisiyatifine bırakıldı.

Sputnik’in sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmazinaktif aşı olanların pekiştirme dozuna ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Kayıpmaz:

“Bilim Kurulumuzun 30 Haziran’da yaptığı toplantı sonrası açıklandığı üzere ilk iki dozu inaktif aşı; yani Sinovac firmasının CoronaVac aşısı ile olmuş bireyler, ikinci dozdan en erken 3 ay sonra pekiştirme dozu olarak inaktif aşı veya mRNA aşısı olabilecektir. İki doz mRNA aşısı olmuş bireylerinse şu aşamada bir pekiştirme dozu olması gerekmemektedir. İlerleyen dönemlerde bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre bu durum tekrar değerlendirilecektir” ifadelerini kullandı. 

‘Nötralizan antikor düzeyi beklenmektedir’

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz 3. doz aşıda hangi aşının tercih edilmesi gerektiği sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“İnaktif aşı sonrasında yapılacak, pekiştirme dozu olarak tanımlayabileceğimiz üçüncü dozun hangi aşıyla yapılacağı şu an için bireysel tıbbi durumlara ve tercihlere bırakılmıştır.. Her iki seçenekte de varyantlara karşı da etkili olabilecek nötralizan antikor düzeyi beklenmektedir.. Ayrıca iki doz aşısını mRNA aşısı olacak bireylerin iki aşı dozu arasındaki süre de 4 haftaya indirilmiştir.. Bu şekilde daha kısa sürede aşıları tamamlanmış birey sayısının artması hedeflenmektedir.”

‘Sonuçlar değerlendirilecek’

3. doz aşı için vatandaşların kendi tercihlerini yapacağını anımsatan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk:

“Vatandaş İstediğini tercih edebilir.. İki aşı da etkili.. Burada hangi aşını yapılacağı tamamen vatandaşa bırakılıyor.. Burada ek bir kanaat bildirmeyiz. Bu tamamen tercihe bırakılmış durumda..

Burada heterolog aşı dediğimiz geçişlere evet diyoruz.. Almanya örneğinde ilk dozda AstraZeneca’dan ikinci dozda BioNTech’e geçiş yapıldı. 3. dozda Türkiye’de bu tercih vatandaşa bırakılmış durumda.. İki tane aşı var, vatandaşlarımız istediğini yaptırabilir.. Sonrasında dünyada ve Türkiye’deki sonuçlar değerlendirilecektir.”

İLGİLİ HABER

Sputnik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top