''Su yaşam için vazgeçilmezdir. Mars'ta su yüzeyin altında,..''

Avrupa Uzay Ajansı ve Rus Uzay Ajansı Rosmocosmos’un birlikte ortaklaşa yürüttüğü ExoMars Projesi…

Uzay aracı ‘Bruno’ kırmızı gezegende canlıyaşam formları bulmak üzere tasarladı. 2021 yılında Mars’a varması planlanıyor…

Brunu

Proje mühendislerinden Paul Meacham:

” Bruno tepesindeki iki kamera sayesinde 3boyutlu bir görüşe sahip.. Böylece karşısına çıkan kaya, yokuş gibi engelleri analiz ediyor ve üzerinden geçip geçemeyeceğine dair karar veriyor..


Bruno, saniyede 2santimetre yol kat edebilen 6tekerlekli, yarı otonom sürüş kabiliyetine sahip.. Metal tekerlekler hareket sisteminin çok önemli bir parçası..

Kauçuk lastik kullanamıyoruz, çünkü kauçuk organik bir materyal ve eğer Mars’ta hayat formu arayacaksak, kendi getirdiğimiz hayat formunu bulmak istemeyiz.. Bu nedenle, kauçuk lastiklerdeki esneklik ve basıncı sağlayacak metal tekerlere ihtiyacımız vardı..”

Bruno, metal tekerlekli

Mars’a dünyadan herhangi bir yaşam formu götürmemek için uzayaraçları sterilize kalmalı ve bu nedenle büyük bir çaba sarf ediliyor…

Bruno uzay aracı, Londra yakınlarındaki Stevenage kentinde özel odada,
farklı bileşen ve aletler sterilize edildikten sonra burada montajlanıyor..


Hakan Svedhem:

”ikinci ExoMars misyonu için Bruno uzay aracı, Mars Ekvatoru yakınlarındaki Oxia Planum adı verilen kurumuş bir göle inecek..

Brunu’nun ineceği bölgenin özellikleri şöyle; Oxia Planum da sondaj aletleri yüzeyden ve yüzey altından numune alıp analiz edebilir.. Burası iniş için çok güvenli bir bölge.. Alçakta olduğu için uzay aracı inişten önce oldukça geniş bir atmosfer tabakasından geçerek yavaşlayacak.. Böylece olası bir kazada tepki vermek için yeterlizamana sahip olacak.”

ExoMars Projesi kapsamında ilk uydu


ExoMars Trace Gas Orbiter 2016yılında uzaya fırlatıldı.. Bu uydu 2018Nisan ayından bu yana indiği gezegenin yüzeyini detaylı bir haritasını çıkarıyor ve methan gazının olup olmadığını kontrol ediyor..

Trace Gas Orbiter’ın kameraları aracılığıyla eldeedilen görüntüler bize şunu gösterdiki; Mars, beklenilenden çok daha farklı ve değişken bir yapıya sahip. Avrupa Uzay Ajansı araştırmacıları Mars’ta buzlaşmamış su bulmayı bekliyor..

Svedhem:

”Su yaşam için vazgeçilmezdir. Mars’ta su yüzeyin altında, yüzeyde göller yok.. Su hep donmuş durumda, yeraltı buzları var.. Sıvı halde su her zaman hayat için ön gereksinim oldu.. Bu illa hayat olacak anlamına gelmiyor, ancak hayat olması için ihtiyacımız olan sıvı halde su.”

İLGİLİ HABER

Kaynak:
 Esra Olcaycan

tr.euronews.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: