DÜNYA

KANSIZ DARBE: BAKILMASI GEREKEN ÜÇ TARAF VAR: İRAN, TÜRKİYE VE ABD

“Komplo teorileri de bu çemberler yüzünden hızla devreye giriyor. Bakılması gereken üç taraf var: İran, Türkiye ve ABD. “

KÜRDİSTAN’DAKİ KANSIZ DARBENİN PERDE ARKASI”

“Dış çerçeve olup biten her şeyi izah etmiyor.”

Bu krizde Kürdistan’ın içdengesi, Kürtler arası ilişkiler, kişisel hırslar, aile içi sorunlar, kıskançlıklar ve siyasi tutumlar belki daha belirleyici..

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) Süleymaniye yakasında ‘kansız bir darbe’ kısa sürede Kürtdavasını çevreleyen aktör ve faktörleri içine çekti..


Mesele, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nde (KYB) eşbaşkanlar arasında kontrolün Pavel (Bafıl) Talabani’den yana Lahur Şeyh Cengi Talabani aleyhine değiştirilmesi girişimiydi.. Girişim diyorum çünkü kısasürede statükonun korunmasına yönelik Irak, İran ve ABD’den ‘dost’ müdahaleleri geldi.. 2012’de hastalığı nedeniyle sahnedençekilen ve 2017’de yaşama veda eden ‘Mam Celal’ Talabani’nin yadigârı KYB’de bir halef sorunu başından beri vardı..

Başlangıçtaki restleşme Talabani’nin eşi Hero İbrahim Ahmed’in merkezde olduğu Talabani ailesi ile “KYB aile partisine dönüşmesin” diyen eskitüfekler arasındaydı..


Ne Mam Celal’in çocukları Pavel ile Kubat ne de Mam Celal’in kardeşi Cengi Talabani’nin oğlu Lahur liderlikmakamına layık görülüyordu.. Rahatsızlığı nedeniyle arka planda kalan Hero İbrahim Ahmed ile kardeşi Şanaz İbrahimAhmed liderliğin Pavel’le birlikte ailede sürmesinde ısrarcıydı..


Kubat Talabani, Kürdistan Başbakan Yardımcısı olarak Barzanilerle iyi geçinirken KYB’de kozlar nihayet 21Aralık 2019’daki dördüncü olağan kongrede paylaşıldı.. Mam Celal zamanında da parti yönetiminden uzaktutulan Cengi ailesinden Lahur 902, Pavel ise 791 oy almıştı.. Bu sonuç üzerinden ‘genel sekreterlik’ makamı yerine ‘eş başkanlık’ sistemine geçildi.. Böylece liderliğin ağırlıkları dağıtılmış oldu..


Mam Celal’in yol arkadaşları Kosret Resul ve Mele Bahtiyar gibi isimler bu sonuçtan rahatsızdı. ‘Aile partisi olmasın’ tartışması gerilerken bu sefer aileiçi güç savaşı patlak verdi..


Eş başkanlıkta işler kuralına göre gitmedi; Lahur’un istihbarat, güvenlik ve ekonomik alanda gücünü pekiştiren adımları Talabanikardeşleri tetikledi..

Müdahale, İstihbarat Kurumu (Zenyari) ve Terörle Mücadele Birimi başkanlarının değiştirilmesiyle başladı.. Zenyari Başkanlığı’nı vekaleten yürüten MuhammedTahsin Talabani’nin yerine Eji Emin, Terörle Mücadele Birimi Başkanı PolatŞeyh Cengi’nin yerine Vahab Halepçe atandı..

Polat Şeyh, Lahur’un kardeşi.. Muhammed Tahsin de Irak Parlamentosu’ndaki KYB Grup Başkanı Ala Talabani’nin kardeşi..

Lahur’un Muhammed Tahsin’i başkanlığa atama girişimi KYB’nin onayına takılmıştı..


Güvenlik kurumları kâğıt üzerinde Kürdistan BölgeselYönetimi’ne bağlı ama fiili durum eskisi gibi: Bunlar iki farklı egemenlik bölgesinde KDP ve KYB’nin silahlı güçleri olarak varlığını koruyor.. Kurumsallık sözde..

  
Bu tür bir atama ya da görevden alma için göstermelik de olsa KBY’nin onayı gerekiyor.. Oradada Kubat Talabani devreye giriyor.. Haliyle bu operasyon Kubat’ın KDP ile birlikte Pavel’i kullanarak oynadığı bir oyun olarak da görülüyor..

Neler yaşandı? 

– *Koltuk değişikliği için Zenyari’nin merkezine askerigüç gönderilince çatışmaya ramak kaldı..


– *Daha sonra Lahur’un henüz yayına çıkmamış TV kanalı iPLUS ile Zhyan News sitesi basıldı.. Bu medya organlarının KYB’ninmülkü olduğu belirtilip Geli Kurdistan TV tabelası asıldı..

  
– *Bitmedi; Pavel’in sosyalmedya hesaplarında ve KYB medyasında Pavel için “eş başkan” yerine “başkan” unvanı kullanılarak Lahur’a “Artık eş başkan değilsin” denildi..


– *Hatta Talabani ailesinin yaşadığı Dabaşan’daki evde çalışan biri Lahur’a ajanlık yaptığı suçlamasıyla tutuklandı..


– *Parti içinde ağırlığını koruyan Heroİbrahim Ahmed’in Facebook sayfasında 14 Temmuz tarihli bir paylaşımda anne ve oğlun fotoğrafı “Başkan Pavel, Mam Celal’in gerçek mirasçısı” mesajıyla paylaşıldı..


Pavel de 15 Temmuz’da babasının mezarını ziyaret edip “KYB Başkanı” sıfatıyla ismini zikretmeden kuzenini kaçakçılık, rüşvet, tehdit ve ajanlaştırmayla hedef alıp “Köklü değişimler yapmaya karar verdim” dedi..

  

Peki, bu restleşme politbüroya nasıl yansıdı?


KBY Başkan Yardımcısı Şeyh Cafer Mustafa’ya bağlı Altın Kuvvetler ve KYB Yüksek Siyasi Meclisi Başkanı KosretResul’e bağlı özel birlikler Pavel’in yanında yer aldı..Mahmut Sengavi ve MeleBahtiyar da Pavel’i destekledi..

Şeyf Cafer KYB’li bir Peşmerge komutanı olsa da özellikle PKK ile yaşanan gerilimlerde KDP’yle aynı yerde duruyor.. Erbil bölgesinde güçlü olan Kosret Resul’ün de KDP ile arası iyi..


KYB’de hızlagüçlenen Lahur’a karşı Pavel’in yanında durmaları anlaşılır bir tercih.. Çünkü ‘istikrarsız’ ve ‘öngörülemez’ diye baktıkları Pavel’de gelecek görmüyorlar.. İngiltere’de Pavel’i adeta sürgünde tutan babasıda farklı düşünmüyordu. Onlar için dişli rakip tabanaoynayan Lahur..

Nihayetinde 15Temmuz akşamı krizi görüşmek üzere KYB Yüksek Siyasi Meclisi toplandı..

Rudaw’a göre toplantıdan eş başkanlık görevinin Lahur’dan alınması kararı çıktı.. Lahur da buna razı geldi.. Bu durumun parti iç tüzüğünde yapılacak değişiklikle resmiyet kazanacağı belirtildi..


Farklı kaynaklara göre Lahur yetkilerinin sınırlandırılması koşuluyla koltuğunda kalması önerisini geri çevirip çekilmeyi tercih etti.. 

Lahur ilk açıklamasında ‘yumuşak darbe’ olarak nitelediği müdahaleden doğrudan KDP, Türkiye ve onların KYB’deki adamını (Pavel) suçladı. “Meşruiyetimi kongreden aldım, sonraki kongreye kadar görevime devam edeceğim” diye rest çekti.. Daha sonra tek bir kişinin kanı akmasın diye kendini tuttuğunu, Pavel’le aynı kanı taşıdığını ve ona karşı hislerinin ‘beyaz kağıt kadar temiz’ olduğunu ve parti liderliğinin kararına boğun eğeceğini söylediği aktarıldı..  

Yani sükûnetini koruyan ve geleceğe oynayan bir lider görüntüsü verdi. Bu görüntü hesaplaşmanın bittiği anlamına gelmiyor.. 


Bu parti içi güç savaşının iççemberde Kürdistan, geniş çemberde Irak, dışçemberde İran ve Türkiye, uluslararasıçemberde ABD, Fransa ve İngiltere’nin etkili olduğu bir sürü dengeyle çakışan yönleri var.. Komplo teorileri de bu çemberler yüzünden hızla devreye giriyor.

Bakılması gereken üç taraf var: İran, Türkiye ve ABD.. 

– *Süleymaniye tarafı ideolojik zemin, coğrafi konum ve yakıntarihteki ilişkilerin etkisiyle İran nüfuzuna açık bir parça olageldi.. 1980’lerde Saddam güçlerine karşı savaşta KYB’nin arkasındaki güç İran’dı.. Hatta bu destek sayesinde Erbil’i de ele geçirdiler. Ölünceye dek Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin de Süleymaniye ile ilişkileri müstesnaydı. Beri tarafta KYB’nin son 22 yılda ABD’yle yakın ilişkileri İran’ın etkisini geriletmedi. Ne Tahran ne de ABD Kürtlerin çapraz ilişkilerini sorun etti..  

Geçen yıl Bağdat’ta Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikastta Lahur’un istihbarat desteği verdiğine dair iddia “Acaba İranlıları bu kansız darbeye ortak etmiş midir” sorusunu akla getiriyor.,

Fakat konuştuğum Kürt kaynaklar ABD’nin Lahur’a ihtiyacı olmadığını, Lahur’un da böyle bir şeye kalkışmayacağını, geçmişte Süleymani’nin KYB içindeki benzer sorunların çözümüne yardımcı olduğunu söylüyor..

Süleymani öldürüldüğünde Talabani ailesi, Süleymaniye’deki İranKonsolosluğu’na taziyede bulunmuştu.. Hatta İran medyasına göre KYB BaşkanlıkKonseyi Üyesi Mahmud Sengavi: “Keşke Süleymani bizim komutanımız olsaydı. Onda gördüğüm tek şey liyakat ve kahramanlıktı” demişti..

Lahur eşbaşkan olduğunda Barzani’den göremediği kutlama İran’dan gelmişti..


– *KYB öteden beri PKK’ye, son dönemde de Rojava’ya yaklaşım açısından KDP’den farklı bir yerde durdu. 2017’de operasyona giden iki MİT mensubunun PKK tarafından kaçırılması sonrasında Ankara’nın KYB’ye karşı tutumu sertleşti..


– *ABD ise KBY’nin kurumsallaşmasını önleyen KYB ile KDP arasındaki bölünmüşlüğün bitirilmesiiçin bastırıyor.. Hatta şu sıralar Haşd el Şaabi güçlerinin saldırılarının artmasına paralel olarak Irak’tan muharip güçleri çekme tartışması olurken Kürtler üzerindeki bu baskının arttığı söyleniyor..

Bu çizdiğim dış çerçeve olup biten her şeyi izah etmiyor..

Bu krizde Kürdistan’ın iç dengesi, Kürtler arası ilişkiler, kişisel hırslar, aileiçi sorunlar, kıskançlıklar ve siyasi tutumlar belki daha belirleyici..


Siyasi duruş olarak Pavel’in ağırlığı hafif.. Buna karşın Lahur daha popülist, pragmatik ve tabana dönük..


KYB’nin politbürosu Pavel’den, genç kesimler ve parlamento grubu Lahur’dan yana.. Fakat sonuçta belirleyici faktör para ve silahın hangi tarafta olduğu..  

Tahran ve Bağdat’la ilişkiler bakımından Lahur, Pavel’in önünde.. Lahur Şii partilerle ilişkisini kardeşi Aras Cengi üzerinden yürütüyor..

 
Lahur’un Pentagon ve CIA ile mesaisi de 2000’lerin başında terörle mücadele birimini onların desteği ile kurduğundan beri var.. Amerikalılar IŞİD’e karşı savaşta Mahmur-Kerkük cephelerine Lahur’un adamlarıyla gitmişti.. 

Lahur, KYB’de KDP’ye en sert muhalefet eden isimdi..

KDP’nin PKK’ye karşı Türkiye ile ortaklaşmasını “Brakujiye (kardeş kavgası) izin vermeyeceklerini” belirterek eleştiriyordu.. Lahur, Türkiye’nin kendisini hedef aldığını açıkça söyleyerek de Ankara’da mesele edinilen şahsın Pavel değil kendisi olduğunu ortaya ksoydu..

Kürt kaynaklara göre Lahur son kriz sırasında açıkça şunusöyledi: “Bir süre önce Erdoğan, bir Sünni lider (Hamis Hançer) ile bana çok öfkeli olduğu mesajını gönderdi. Beni bir roketle öldürmek istiyorsa bu roket büyük olsun ki acısı az olsun.” 


Rojava’yı ziyaret eden, Salih Müslim ve Mazlum Kobani ile dayanışma sergileyen de Lahur’du.. Ama bu Lahur’a cephe alan KYB’lilerin PKK ile ilişkilerde KDP çizgisinde olduğu anlamına gelmiyor.. Mesela Şanaz İbrahimAhmed, Mahmur Mülteci Kampı’na destek veren, brakujiye karşı çıkan, hatta 2019’da PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan’la Süleymaniye’de görüşen birisi..


Lahur’a darbenin alt yapısını hazırlayan başka bir iki önemli husus daha var..


KDP lideri Mesud Barzani 2017referandumu sonrası peşmergenin çekilerek Kerkük’te kontrolün kaybedilmesinden dolayı Lahur-Pavel ikilisini suçlamıştı.. Daha sonra Pavel ayrı tutuldu ve ‘hain’ damgası Lahur’un sırtındakaldı..

2018’de ise Irak Cumhurbaşkanlığı’na KDP’nin adayı FuatHüseyin’in yerine KYB küskünü Berhem Salih’in seçtirilmesi gerilime tuz biber ekti.. Pavel ve Lahur birlikte hareket etse de bu operasyonda Lahur’un hesabına yazıldı.. KDP’nin Lahur’a öfkesi dahada keskinleşti.. Lahur da sözünü Barzanilerden hiç sakınmadı.. Muhtemelen kongredede beklenmeyen zaferini buna borçluydu.. Süleymaniye siyaseti açısından iktidarda KDP’ye ortak olan kaybediyor.. Goran bunun son örneği..


Lahur, KYB’de liderliğini perçinlemenin ötesinde KDP’nin klasik kontrol alanlarında etkinliğini artıracağını ve Irak siyasetinde rolünü büyüteceğini gösteren adımlar attı..  

Lahur ekimde öngörülen Irak genelseçimlerine KYB’den kopmuş olan Goran Hareketi ile birlikte girme planını pişiriyordu.. Bu, KDP’nin tehdit olarak gördüğü bir ittifak.. Bunun da ötesinde Lahur eskiden KDP’nin kalesi sayılan Behdinan bölgesinde Barzanilere mesafeli olan aşiretleri kendine çekmeye başladı. Benzer şekilde Musul’da durumu KDP aleyhine değiştirecek ilişkiler geliştirdi. 

Bu bilgilere, Lahur’un kriz sırasında söylediği şu sözü de ilave edelim ki tablo anlaşılsın:


“İki hafta önce Kak Mesud (Barzani) bazı ileri gelenlere dedi ki Lahur’un bir haftası kaldı ve işi bitiyor.”

KYB arasındaki bu güç savaşından olumsuz etkilenecek aktörlerin başında Irak üzerinden nüfuzsavaşı veren İran ve ABD geliyor.. Bir tarafta İranlılar krizi yatıştırmaya çalışırken 16Temmuz’da Beyaz Saray Kuzey Afrika ve Orta Doğu Koordinatörü Brett McGurk, Bağdat’tan Süleymaniye’ye uçtu..


Bağdat’taki siyasi hesaplar da Kürdistan’daki gelişmelerle yakından ilgili..

Haliyle eski Başbakanlar Haydar el Abadi ve Nuri el Maliki kuzenlerle ayrı ayrı görüştü.. Kendi siyasi geleceği KYB’ye bağlı olan Berhem Salih de Süleymaniye’ye uçtu..


Muhtemelen kriz dondurulacak; Pavel KYB’ye liderlik edecek ama Lahur’un da bu şekilde bitirilmesine izin verilmeyecek.. Ve kozlar birsonraki raunda saklanacak..

Lahur KYB içinde kalamazsa ikinci bir Noşirvan Mustafa olayı kaçınılmaz hale gelecek. Noşinvan Mustafa, Hero İbrahim Ahmed ile anlaşamayıp 2009’da Goran’ı kurmuştu. Biraz zor ama diyelim ki Pavel bu şekilde diskalifiye edildi; o halde bile Süleymaniye tarafında Türkiye’yi rahatsız eden iklim kolayca değişmez. Ayrıca Pavel’e yakıştırılan öngörülümezlik KDP ile son düzlükte oluşan ortaklık için de geçerli.  

Lahur Şeyh Cengi ve Bafıl Talabani (sağda)// cafemedyam

Talabani’nin oğlu, KYB’deki kuzenler çatışmasını çözdü

Bafıl Talabani kanadına yakın medya ve annesi Hero İbrahim Ahmed, Şeyh Cengi’yi Talabani ailesi evine suikast düzenlemek ve casusluk yapmakla suçlamıştı..

Kuzenler mücadelesinin galibi merhum Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin oğlu Bafıl Talabani oldu.

Zirâ iki haftalık mücadelenin ardından kuzeni Lahur Şeyh Cengi’nin partinin eş başkanlığından ayrıldığını açıklaması sonrasında Bafıl Talabani, babasının 1975’te kurduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği’ndeki (KYB) hakimiyetini pekiştiriyor..

KYB siyasi liderliği, Şubat2020’de parti liderliği için ortak bir formüle ulaşmış, iki taraf arasında çatışmalar patlak vermeden önce Bafıl Talabani ve Lahur Şeyh Cengi liderliği paylaşmıştı..

Nitekim KYB eski Eş Başkanı Cengi, dün yaptığı açıklamada, yetkisini Bafıl Talabani’ye devrettiğini, parti liderliği ve Kürdistan İttifakı’ndan çekildiğini açıkladı..

KYB, Kürt Değişim Hareketi’ni de (GORAN) içerisinde barındırıyor.

Lahur Şeyh Cengi:

“Kurban Bayramı vesilesiyle, 8Temmuz komplosunda meydana gelen, içerlemenize, korku ve endişe duymanıza neden olan anları yaşatan olaylar için sizlerden özür dilerim..

Neden sessizliği seçtiğimi merak ediyor olabilirsiniz; bu noktada şunu söylemek isterim:

Partizan sorunların çözümünde güç kullanımına inanmadım, inanmayacağım. Peşmerge ve güvenlik güçlerinin bölge, Kürt vatandaşları ve düşmanlara yönelik bir tehdit durumunda silahlara sarılmaları gerektiği kanaatindeyim.. Ne şahsım ne de başka birinin bugüçleri kendi kişisel amaçları için kullanmasına izin verilmeyecektir..”

Eş başkanlıktan ayrılmayı seçmesine yolaçan çatışmanın ciddiyetine değinen Şeyh Cengi:

“Gerçekleşmesi beklenen kanamayı önlemek için eniyi çözüm budur.. Önemli olan, parti dahilindeki meselelerimizin çözümünde bu bölgede zavallı bir çocuğun bir damla kanının dahi dökülmemiş olması. .

Maalesef partideki bu yeni gelişmelere dayanarak Kürdistan İttifakı başkanlığından çekildiğimi duyuruyor, bu sorumluluğu EşBaşkan Bafıl Talabani ve Liderlik Konseyi’ne bırakıyorum..”

Ancak medya ve sosyalmedyada yanlış yönlendiren tüm suçlama ve iddiaların araştırılması için Siyasi Büro’dan bir komisyon oluşturulmasını, ardından bu yöndeki çıktıların LiderlikKonseyi ve kamuoyuna açıklanmasını şart koştu..

Bafıl Talabani kanadına yakın medya ve annesi Hero İbrahim Ahmed, Şeyh Cengi’yi Talabani ailesi evine suikast düzenlemek ve casusluk yapmakla suçlamıştı..

Bu, KYB dahilinde patlak veren ilk çatışma değil..

Daha önce de merhum siyasetçi Noşirvan Mustafa liderliğindeki Goran (Değişim) Hareketide KYB’den ayrılmıştı.. Kanat çatışmaları ve bölünmeleri Irak siyasi sahnesinde oldukça yaygın.. Komünist Parti, İslami Davet Partisi ve hatta ülkeyi enaz 30 yıldır yöneten dağınık Baas Partisi gibi tüm büyük partilerin bu durumdan zarar gördüğü biliniyor..

Diğer yandan Bafıl Talabani, Kurban Bayramı vesilesiyle yayınladığı kısa mesajında, yeni KYB’nin herkese elini uzattığını, kitlelere hizmet etmek için anlaşmazlıkları çözme ve diyalog yaklaşımını benimsediğini vurguladı..

Aynı zamanda, “Bu bayramı, sorunları ve engelleri birlikte aşma yönünde politikalarımızı gözden geçirme, Kürt siyasi güçleri ve partileri arasında yeni bir ulusal strateji formüle etme fırsatı olarak göreceğimizi umuyorum.. Yeni KYB, toplumun tüm kesimlerine ve bileşenlerine karşı sorumlu olacaktır.. Tüm KYB üyeleri, kadroları, dostları ve destekçilerine artık yeni bir birlik olduğu yönünde güvence veriyoruz..” açıklamalarında bulundu..

KYB SiyasiBürosu, Pazartesi günü tüm Kürt siyasi güçlerini Kürdistan halkının yüksek çıkarlarını koruma perspektifiyle aralarında uyumu teşvik etmeye ve safların birliğini korumaya çağırdı.

“Talabani ailesi PKK’ya pek sempati duymuyor

KYB’ye yakın bir kaynak, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte:

“Merhum kurucu Cumhurbaşkanı’nın tarihi ağırlığı göz önüne alındığında, meselenin onun oğulları lehine çözüleceği başından beri bekleniyordu.. KYB’de güvenlik ve askeri kanadın kontrolünü elinde tutan Lahur Şeyh Cengi, Türkiye’deki PKK’yı destekleyen bir pozisyonda.. Aksine Bafıl Talabani kanadı ve partinin mali ve siyasi kanadını kontrol eden Talabani ailesi PKK’ya pek sempati duymuyor..” ifadelerine başvurdu…

Lahur Şeyh Cengi tarafına yakın konumdaki bir diğer kaynak ise Cengi’nin KYB’den çıkışının Talabani ailesi ve Hero İbrahim Ahmed’in planlamasıyla gerçekleştiğini ifade ediyor..

Durumun tehlikesi nedeniyle ismini açıklamamayı tercih eden kaynak, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte şöyle söyledi:

“Aileye yakın medya, son zamanlarda Şeyh Cengi’yi komplo, casusluk ve aileyi zehirlemekle suçladı.. Böylece onu itibarsızlaştırmayı ve görevden alınmasını haklı çıkarmayı amaçladılar.. Bu nedenle Şeyh Gengi, bu ağır suçlamalardan beraat etmek için parti dahilinde bir soruşturma komisyonu kurulmasını şart koştu..

Şeyh Cengi; Celal Talabani, Kosret Resul ve Noşirvan Mustafa’nın ardından KYB’deki en önemli liderdir..

Halk sendikalarına en çok hizmet eden, İran, Türkiye ve Suriye’deki Kürt muhalefet hareketleriyle en çok işbirliğinde bulunan odur.. Bu üç ülke, bu nedenle Şeyh Cengi’nin başkanlıktan azledilmesi, parti dahili ve haricindeki tüm yetkilerden mahrum edilmesi için Talabani kanadıyla işbirliğinde bulunuyor..”

KYB’nin geleneksel açıdan nüfuzu Kürdistan Bölgesi’ndeki Süleymaniye’de ve nispeten federal hükümete bağlı Kerkük’te; Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi’nin nüfuzu ise Erbil ve Duhok’ta yoğunlaşıyor..

Independent Türkçe için çeviren: Şarku’l Avsat

İLGİLİ HABER


Duvar// Fehim Taştekin

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top