GÜNDEM

‘DEMİRÖREN’ SKANDALI VE ZİRAAT BANKASI

“DEMİRÖREN’İN BORÇLARINA KARŞILIK ZİRAAT BANKASI’NA İPOTEK ETTİRDİĞİ ARAZİLERİN İMAR PLANI İPTAL EDİLDİ”

MİLLÎ PİYANGO’NUN YENİ SAHİBİ RESMEN AÇIKLANDI!

29 Ağustos 2019

Türkiye Varlık Fonu, Milli Piyango ve diğer sayısal şans oyunları için işletme ihalesinde en iyi teklifi veren İtalyan Sisal-Şans (Demirören) ortak girişim grubuyla sözleşme imzalandığını duyurdu…

TVF’den yapılan açıklamaya göre,

*TVF ile Sisal – Şans Ortak Girişimi arasında Milli Piyango oyunlarının düzenlenmesine yönelik sözleşme imzalandı..

*Gelir paylaşımı esasına dayanan 10 yıl süreli sözleşmeye göre, Demirören Holding iştiraki olan Şans Dijital ve İnteraktif Hizmetler Teknoloji Yatırım AŞ’nin yüzde51 ve İtalyan Sisal S.p.A’in yüzde49 katılımıyla kurulan Sisal – Şans Ortak Girişimi, Milli Piyango’da elde edilen hasılatı 2020yılı için en az 9 milyar 320 milyon TL’ye çıkarmayı taahhüt etti.. 2018’deki hasılat ise 3,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşti..

*Sisal – Şans Ortak Girişimi ayrıca her yıl hasılatı sözleşmede belirtilen oranlarda artırmakla da yükümlü olacak..

*Yeni modelle Milli Piyango’nun cirosu sadece ilk yılda yaklaşık 3katına çıkarken maliyetler de azalacak.. Sisal – Şans Ortak Girişimi, operasyonları bayi komisyonları da dahil olmak üzere yüzde9,5 komisyon oranıyla yürütecek.. Ayırca bayilerin hem sayısı ilk iki yılda 10bine çıkacak, hemde gelirleri artacak..

*Sisal – Şans Ortak Girişim Grubu’nun sözleşmeye göre en geç 9ay içerisinde devralacağı operasyon, Milli Piyango, Hemen Kazan ve Sayısal oyunlarını kapsıyor..

*Milli Piyango lisansı 2017’de 49 yıllığına Türkiye Varlık Fonu’na devredilmişti. Bu modelle Milli Piyango lisansı Türkiye VarlıkFonu’nda kalmaya devam edecek ve 10yıllık sözleşme süresi sonunda model tekrar değerlendirilecek..”

İddaa da Demirören’de 

Sisal-Şans ortak girişim grubunda Demirören Grubu’nun yüzde 51, İtalyan Sisal’ın ise yüzde49 ortaklığı bulunuyor..

Demirören Grubu daha öncede ABD’li Scientific Games ile ortaklaşa İddaa ihalesini kazanmıştı..

“PİYANGO BÜLTENLERİNİN YERİNİ DEMİRÖREN GAZETELERİ ALDI”

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, MilliPiyango’nun Demirören grubu tarafından satın alınmasının ardından, Demirören gazetelerinin piyango bültenine dönüştüğünü söyledi..

Bildirici: Piyango bültenlerinin yerini Demirören gazeteleri aldı

07 Ağustos 2020

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici:

“MilliPiyango İdaresi eskiden piyango bülteni hazırlardı, özellikle yılbaşı çekilişleri sonrasında kazanan numaraların yer aldığı bu bülten çok ilgi görürdü.. Artık bu bültenlere gerek kalmadı, onun yerini Demirören Medya gazeteleri aldı..

Hürriyet gazetesi ekonomisayfasında “Şans oyunlarında devir vakti geldi” başlığıyla geniş bir haber yapmıştı.. İlginçtir, bu haber ve haber görünümlü reklamların hiçbirinde şans oyunlarının Demirören Grubu’na devredildiğinden söz edilmiyor; sadece bu grubun bir şirketi olan Sisal Şans’ın adı veriliyordu..

Sonraki günlerde de her çekiliş sonucu birinci sayfadan duyuruldu.. Nitekim Sayısal Loto ve Şans Topu, Süper Loto çekilişlerinin sonuçları Hürriyet, Milliyet ve Posta’nın ilk sayfasında konumlanmıştı..

Demirören grubu gazeteleri Hürriyet, Milliyet ve Posta da bukadar tanıtım yapılmasına ve ikramiyenin arttığı duyurulmasına rağmen oyunların ücretine zam yapıldığından hiç söz edilmiyor..

Eskiden şans oyunlarının sonuçları gazetelerin içsayfalarında yayımlanır, hatta bazen unutulurdu.. Kimi okurlardan şikayetler gelmesine rağmen önem verilmezdi bu çekiliş sonuçlarına.. Şimdi nedeğişti? Şans oyunlarının haber değeri mi arttı durup dururken..? Hayır! Sadece patron değişti, o patronda aynı zamanda bu gazetelerin sahibi.. Demirören, kendi gazetelerinde haber görünümlü reklamlarla şirketinin tanıtımını yaptırıyor..!

“NEREDE KALDI GAZETECİLİK BİLE DİYEMİYORUM.. “

Siyasi iktidarla ilişkilerin gazeteciliği baskılamasını geçtim, zaten Türkiye’de gazetecilik uzunsüredir gazetelerin sahibi olan holding patronlarının ve onların çıkar ilişkilerinin ipoteği altında. . Özellikle ekonomiyle ilgili haber ve tüm yayınlarda kamuyararı değil, güç odaklarının çıkarları gözetiliyor..

Elbette bu durum sadece Demirörenmedyaya özgü değil, diğer medya kuruluşlarının sahipleri de benzer şekilde kendi şirketlerini kayıran, tanıtan haber görünümlü reklam ve tanıtım metinleri yayımlıyorlar..

Ayrıca bu uygulama yenide değil..

Örneğin Doğan Medya döneminde de Hürriyet’te AydınDoğan’ın sahibi olduğu Bodrum’daki Nikki Beach’in açılışıyla ilgili geniş haber ve yazılar yayımlanırdı.. Hürriyet’in bazı yazarları açılışlara mutlaka katılırdı.. Hatta huriyet.com.tr’de Nikki Beach, “En iyi kokteyli yapan on mekan” ve Kelebek’in Magazin Konseyi “Yazın nereye gidilir” listesinede mutlaka eklenirdi..

Demirören Medyası’nda yayımlanan şansoyunları ile ilgili haber görünümlü reklam ve tanıtım metinleride patron şirketlerinin kayırılmasının ve medyada editöryal bağımsızlık olmadığının yeni bir kanıtı..  Üstelikde eskilerle kıyaslandığında son derece pespaye, pervasız, ölçüsüz bir şekilde yapılıyor patron şirketi kayırılması..

Okuru bukadar aleni biçimde aldatmayı kendilerine hak gören bir anlayışın medyaya hakim olması gazetecilik adına içkarartıcı…

Türkkan’dan KDV tepkisi: “Bebek bezi yüzde 18, ekmek yüzde 8, Demirören'e satılan Milli Piyango yüzde 0”
“BEBEK BEZİ YÜZDE 18, EKMEK YÜZDE8, DEMİRÖREN’E SATILAN MİLLİ PİYANGO YÜZDE 0”

08 Aralık 2020

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan:

“Milli Piyango devlette iken yüzde 18 KDV’ye tabiydi. Ak Parti Milli Piyango’yu Demirören’e verirken bir ‘iyilik’ daha yapıp, KDV’yi sıfırladı. Şu anda bütün piyango oyunlarında KDV sıfır. Ekmeğin 8, bebek bezinin 18, piyangonun 0”

“MİLLİ PİYANGO’DA KAZANMA ŞANSI 44 KAT AZALDI!”

25 Aralık 2020

TBMM GenelKurulu’nda Sisal – Şansal Ortak Girişimi’ne devredilen Milli Piyango çekilişleri gündeme geldi..

CHP Zonguldak milletvekili Deniz Yavuzyılmaz:

“Sisal Şanstan önce sayısal lotoda büyükikramiyeyi kazanma ihtimali on dört milyonda 1’di, Sisal Şanstan sonra altı yüz yirmi iki milyonda 1 oldu.. Vatandaşın şansı tam olarak 44kat azaldı..

Millî Piyangonun şans oyunları Türkiye VarlıkFonu üzerinden Sisal Şansa devredildiği günden beri talihli vatandaşların kazandığı ikramiyelere yüzde 20 oranında ilave vergi geldi.. Bu verginin adı veraset ve intikal vergisidir. Bu verginin adı şans oyunlarını Sisal Şansa devreden Türkiye VarlıkFonu Başkanı Recep Tayyip Erdoğan vergisidir..

7 bin 60 liranın üstündeki bütün ikramiyelerde yüzde20’nin üzerinde kesinti yapıldığını vurgulamak istiyorum..

Peki, vatandaşlarımızın hayallerini bile tırpanlayan bu değişiklik, bu yenivergi Millî Piyango tarafından kamuoyuna duyuruldu mu..? Hayır, duyurulmadı… Türkiye VarlıkFonu bir açıklama yaptı mı.? Hayır, yapmadı.. Sisal Şans da şu elimde görmüş olduğunuz biletin ne önüne ne arkasına hiçbir bilgilendirme yazmadı.. Bu, alenen yüzde20’lik vergiyi gizlemektir; vatandaşları kandırmak, hayallerini, umutlarını istismar etmektir..

Millî Piyango’nun düzenlediği şans oyunu çekilişlerinde talihkuşunun tüylerini yoluyordunuz, artık Sisal Şansla birlikte vatandaşların bizzat kendisini yoluyorsunuz..

Şimdi, hepbirlikte inceleyelim: Şans oyunu çekilişleri Sisal Şansa devredilmeden önce nasıldı, devredildikten sonra nasıl oldu..?

Sisal Şanstan önce sayısal loto kolonfiyatı 1,5 liraydı, Sisal Şanstan sonra 3lira oldu. Yapılan zam yüzde 100..

Sisal Şanstan önce sayısal lotoda büyük ikramiyenin 6şanslı numarasını 49 sayı içinden çekerken, Sisal Şanstan sonra 49değil, artık 90 sayı içinden çekmeye başladılar..

Sisal Şanstan önce sayısal lotoda büyük ikramiyeyi kazanma ihtimali on dört milyonda 1’di, Sisal Şanstan sonra altı yüz yirmi iki milyonda 1 oldu. Vatandaşın şansı tam olarak 44 kat azaldı..

Sisal Şanstan önce 9 kez devreden sayısal loto, Sisal Şanstan sonra sadece beş ayda 1 değil, 2 değil, 10 değil, tam 60kez devretti ve bugüne kadar çılgın sayısal lotoda büyükikramiyeyi tutturan bir tek kişi bile çıkmadı..

Aynı zamanda, Sisal Şansın internetsitesi âdeta sanal bir kumarhane.. Öyle bir kumarhane ki çocukları, gençleri ve herkesi kumar batağına çekiyor.. Türkiye VarlıkFonu eliyle Millî Piyangonun yerine âdeta yerli Las Vegas inşa ediliyor..

Hayatı boyunca tüm Türkiye’nin gönlünde taht kuran, zor zamanlarda umut olan ancak yıllarca AKP tarafından tüyleri yolunan talihkuşu, Millî Piyango çekilişlerinin Sisal Şansa devriyle 1 Ağustos 2020’de rahmetli olmuştur, milletimizin başı sağ olsun.”

SABAH YAZARI, MİLLİ PİYANGO’YU SÜLEYMAN SOYLU’YA ŞİKÂYET ETTİ..

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç, kumaroyunları düzenlemekle eleştirdiği Milli Piyango’yu İçişleri, Adalet, Maliye ve Aile Bakanlıklarına şikâyet etti..

Hıncal Uluç:

“Şimdi benim sorum İçişleriBakanımız Süleyman Soylu’ya.. Bu ülkede kumar, kanunen yasak değil mi?”

Sabah yazarı Hıncal Uluç, Milli Piyango’yu Süleyman Soylu’ya şikâyet etti

14 Ocak 2021

“HANİ KUMARI YASAKLAMIŞTIK?”

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç:

“Cebiniz, tabletiniz, yada bilgisayarınıza yazın.. www.millipiyangoonline. com Sonra tıklayın.. Karşınıza çıkan tablonun en üstünde “Kazı Kazan”ı tıklayın.. Karşınıza 23oyun çıkacak.. Bunlar işte sizi bekleyen tuzak.. Barbuttan başlayan bir sürü kumar oyunu.. Yani kumarhanelere gidip kolçekerdiniz ya.. İşte onun dijitali. Kol çekme yerine, tıklıyorsunuz… Birkaç saniyede bitiyor.. Yenisi… Yenisi…Yenisi…

Üzerinde “Milli Piyango” yazıyor… Alışkanlıkla “Arkasında devlet var” sanabilirsiniz.. Hayır devlet yok.. Satıldı Milli Piyango.. Şimdi artık arkasında devlet yok.. Demirören var.. Yani Hürriyet, Milliyet, Posta var...

Milli Piyango dahil bilinen oyunlar, Sayısal, Süper Loto’larda, On Numara’da, Şans Topu’nda olanları, bu üç gazete dışındakiler yazdılar..

ErtuğrulÖzkök kardeşim de, talimatla güya cevap verdi.. Yetmedi.. Demirören, en muhalifler dahil milyonlarca liralık tamsayfa reklamlar dağıtıp, tek rakam açıklamadan ve eski ile yeni arasında tek mukayese yapmadan “Rekorlar kırdık” dedi.. Amacı yayınların önünü kesmekti tabii..

Şimdi benim sorum İçişleriBakanımız Süleyman Soylu’ya...

4 BAKAN OTURUN VE TARTIŞIN’

“1- Bu ülkede kumar, kanunen yasak değil mi..?

2- O zaman güvendiğiniz bir danışmanınıza görev verin. “milli piyangoonline.com” yazsın.. Çıkan tabloda “Kazı Kazan”ı tıklasın..

Paraya gerek yok.. “Dene”yi tıklasın ve denesin kısazamanda nasıl para kaybedeceğini gözleriyle görsün..

Sadece kumarbazların değil, bu ekonomik sıkıntının bol, vakit geçirme imkânının az olduğu günlerde orta ve orta alt sınıf için nasıl bir yıkım tuzağı kurulduğunu anlasın ve size rapor versin..

3- Tabii ayni şey, Adalet, Maliye ve Aile Bakanlarımız içinde geçerli…

Sonra 4bakan oturun ve tartışın..

“Biz kumarı niye yasakladık” diye tartışın, lütfen..

Ama acele edin.. Yuvalar yıkılmadan.. “

Aliyev'le el sıkıştı: Demirören, Azerbaycan'ın piyango şirketini de alıyor

17 Ocak 2021

“DEMİRÖREN, AZERBAYCAN’IN PİYANGO ŞİRKETİNİ DE ALIYOR…”

Milli Piyango’nun işletme hakkını 10yıllığına devralan Demirören Grubu, Azerbaycan devletine ait piyango şirketinin yönetimini de alıyor..

Azerbaycan hükûmeti, devlete ait Azerlotereya adlı piyango şirketinin yönetimini Demirören’e verecek.. Devir önümüzdeki 6ay içerisinde gerçekleşecek.. Kararname, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhamAliyev tarafından imzalandı..

2019’da Türkiye VarlıkFonu’nun Milli Piyango oyunlarının düzenlenmesine ilişkin gelir paylaşımı esasına dayanan 10yıl süreli hizmet alım sözleşmesi için açık teklif yapılmış, “en iyi teklif”i yapan Demirören ve İtalyan ortağının oluşturduğu Sisal – Şans Ortak Girişimi,  Milli Piyango işletmesini 10yıl süreliğine almıştı..

“AZERBAYCAN MİLLİ PİYANGOSU DA DEMİRÖREN’İN”

27 Şubat 2021

Türkiye’de Milli Piyango idaresini elinde bulunduran Demirören Holding, Azerbaycan Milli Piyangosu, Azerlotereya yönetiminide devraldı…0

Azerbaycan’ın şans oyunları kuruluşu olan Azerlotereya, bugün Azerbaycan EkonomiBakanlığı ile atılan imzalar sonucu Demirören Holding’e devredildi..

Azerbaycanlı yetkililer ile Demirören Holding arasında imzalanan anlaşmayla birlikte 10yıl boyunca Azerbaycan’daki şans oyunlarını Demirören Holding gerçekleştirecek..

İmza töreninde konuşan Demirören Holding YönetimKurulu Başkanı Yıldırım Demirören:

“Türkiye’nin enbüyük medya gruplarından biriyiz.. Şans oyunlarında ise dünyanın büyük şirketlerinden biriyiz.. Bu alandaki tecrübemizi Azerbaycan’a aktaracak olmaktan mutluyuz.. Bu sayede binlerce kişiye işimkanı sunacağız.. Ayrıca bu alandaki tecrübemizi AzerbaycanCumhuriyeti’nin şans oyunları sektörüne aktaracak olmaktanda kıvanç duyuyoruz.. Bu anlaşmanın ilk yatırımımız olduğunu, bundan sonrada AzerbaycanCumhuriyeti’nde yatırımlar yapmak istediğimizi beyan etmek isterim..”

CHP'li vekil sordu: Demirören 750 milyon dolarlık kredinin ne kadarını ödedi?
“DEMİRÖREN 750 MİLYON DOLARLIK KREDİNİN NE KADARINI ÖDEDİ?”

07 Haziran 2021

Sedat Peker’in, Demirören grubunun Ziraat Bankası’ndan Doğan Medya’yı satın almak için çektiği 750milyon dolarlık krediyi ödemediği iddiası tartışılmaya devam ediyor…

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen:

“Kamu bankalarının alacak oranı Demirören Holding’in Ziraat Bankası’ndan kredi çektiği dönem ve sonrasında rekor düzeyde arttı. .

Hazine ve Maliye Bakanlığına kamu bankaları alacaklarını sordum, gelen yanıtta takipteki toplam alınacağın 1.757Milyar lira olduğunu söylediler..

Şimdi buraya dikkat: Demirören Holding’in Doğan Medya’yı aldığı yıl kamu bankalarının alacak oranı bir anda fırlıyor ve yüzde 40, sonra da yüzde64 seviyesine geliyor!.

Demirören Holding 10yıl taksitle ve düşük faizle kredi aldı..

Yaşanan süreçten ve iktidarın sessizliğinden anlaşılıyor ki Demirören Holding çektiği krediyle ilgili hiçbir geri ödeme yapmamış.. Demek ki Ziraat Bankası başta olmak üzere kamubankaları bu nedenle varlıkfonuna alındı ve denetimden kaçırıldı.. Kamu bankalarındaki kaynaklar çiftçi ve esnaftan esirgeniyor.. Ziraat Bankası çiftçinin traktörüne, evine ve tarlasına el koyuyor ama iş Demirören Holding’in borçlarına gelince bankayönetimi ve iktidar ortada yok.. Varlık fonuna devredilen banka ve şirketlerin Sayıştay denetimine açılması gerekiyor..” .

Alpay Antmen:

“Eskiden bankaların hortumlandığını ancak şimdi ise direk sırtlanıp götürülerek çalındığını belirtmeliyim..

-Demirören Holding, Ziraat Bankası’ndan aldığı kredinin şu ana kadar ne kadarını ödedi?

-Faiz ödemesi yapılmış mıdır? Bu faiz tutarı şu anda ne kadardır?

-Kredi borcu ödenmediyse icra ve takip işlemleri başlatıldı mı?”

Demirören’in Ziraat Bankası’ndan aldığı ve ödemediği iddia edilen 750 milyon dolarlık krediyi Meclis gündemine taşıyan İYİ Partili Aytun Çıray:

“Ziraat, yandaşların para aklama bankasına dönüşmüş..

Ziraat Bankası’nın asli görevi tarım sektörünü ve çiftçiyi desteklemek olması gerekirken, iktidar medyasının ve yandaş şirketlerin paraaklama bankasına dönüşmüş..

2014 yılında Ziraat Bankası’nın Turkcell’in Virgin Adaları’ndaki şirketine 1 ilyar 636 milyon 770 bin dolar kredi verdiği fakat krediyi tahsil edemediği Sayıştay tarafından raporlandı..O krediyi Turkcell’in çoğunluk hisselerinin sözde Türkiye’de kalması iddiasıyla verildiği açıklanmıştı..”

CHP'li Ali Mahir Başarır, Demirören'in işlediği suçları anlattı:
“CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR, DEMİRÖREN’İN İŞLEDİĞİ SUÇLARI ANLATTI”

08 Haziran 2021 “Banka dolandırıcılığı yaptılar.. ‘Ticari sır’ denildi”

Demirören’in Ziraat Bankası’na ödeme yapmadığına yönelik olarak ortaya atılan iddiaya değinen Başarır, “Ziraat Bankası cevap versin” diyerek sorular yöneltti..

Demirören ve Ziraat Bankası’na yönelik açıklamalarda bulunan Başarır:

“Biz uzun süredir bu iddiaları ortaya koyuyoruz.. Mesela 3 yıl önce Demirören’in ne hakla Ziraat Bankası’ndan 750milyon dolar kredi aldığını sorduk.. Banka ne dedi, ‘ticari sır’ dedi.. Çiftçinin parası, halkın parası ticari sır olur mu..? Burada Demirören banka dolandırıcılığı suçunu işlemiştir.. Çok kısa bir süre içerisinde suçduyurusunda bulunacağız..”

Ziraat Bankası yönetimine sorular yönelten Başarır:

“Demirören ne kadar kredi çekti? Ödeme yapıldı mı? Yapılmadıysa, suç duyurusunda bulunulup icra takibine geçildi mi..?

Eğer Ziraat Bankası bunları yapmamışsa, o da görevi suistimal suçunu işlemiştir..

Çiftçi, traktörünü, samanını ödemediği zaman gelirine icra yoluyla el koyuyorsunuz.. Tarlasına el koyuyorsunuz.. Kim Demirören? Sülük gibi yapıştılar ülkenin başına.”

HKP'den Ziraat Bankası'na
“HKP’DEN ZİRAAT BANKASI’NA “DEMİRÖREN” BAŞVURUSU”

08 Haziran 2021

HKP, Demirören grubunun Ziraat Bankası’ndan Doğan Medya’yı satın almak için çektiği 750milyon dolarlık kredisiyle ilgili Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaptı..

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, Demirören grubunun Ziraat Bankası’ndan Doğan Medya’yı satınalmak için çektiği 750milyon dolarlık krediyi ödemediği iddiası tartışılmaya devam ediyor..

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Demirören grubunun Ziraat Bankası’ndan Doğan Medya’yı satın almak için çektiği 750milyon dolarlık kredisiyle ilgili Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaptı..

HKP avukatları, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne 5 soru sorarak yanıtlandırılmasını talep etti.

Bu başvurumuzda şu soruları soruyoruz;

1-Demirören Medya Grubu ya da şirketi temsil eden bir gerçek/tüzel kişi böyle bir kredi kullanmış mıdır?

2-Demirören Medya Grubu ya da şirketi temsil eden bir gerçek/tüzel kişi böyle bir krediyi kullanma gerekçesi olarak hangi ticari sebebi göstermiştir?

3-Demirören Medya Grubu ya da şirketi temsil eden bir gerçek/tüzel kişi bu krediyi bankanın olağan faiz limitlerinden mi kullanmıştır, yoksa kendilerine herhangi bir özel fiyatlandırma yapılmış mıdır?

4-Demirören Medya Grubu ya da şirketi temsil eden bir gerçek/tüzel kişi bu krediyi kullandıysa, kredi kullanımına karşılık bir teminat göstermiş midir?

5-Demirören Medya Grubu ya da şirketi temsil eden bir gerçek/tüzel kişi bu krediyi kullandıysa kredi taksitlerini geri ödemeye başlamış mıdır? Başladıysa ne kadarını geri ödemiştir? Başlamadıysa tahsil amacıyla herhangi bir hukuksal yola ve/veya cebr-i icra yoluna başvurulmuş mudur..?

Bu sorulara gelecek cevaplara göre gerçekten bu krediyi ödemediyse Demirören Medya Grubu 2018’de çektiğine göre 3 yıl olduğuna göre kamu parası peşkeş çekilmiştir.. Bu suçtur, kamu zarara uğratılıyor.. Bu hırsızlık suçudur artık. Dolayısıyla geri ödenmediyse eğer bu sorulara gelecek cevaba göre biz ceza hukukunu işleteceğiz.. Ve gerekirse Uluslararası hukuka başvuracağız..

Ziraat Bankası bize ‘ticari sır’ diye cevap vermemezlik edemez.. Ziraat Bankası bir kamu bankasıdır. Kamu kaynaklarını kullanmaktadır. Kamu kaynaklarının usulsüz kullanımını eğer varsa bunu kamudan ve kamuoyundan gizleyemez. Kamu’nun parasını kamudan gizleyemez. Kamuoyunda bu bilgileri paylaşmak zorunda ve bunu temsil eden Halkın Kurtuluş Partisi’nin bu başvurusuna cevap zorundadır. Kaldı ki, Birleşmiş Milletlerin bir parçasıyız. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi diyor ki, Yurttaşların, toplulukların ‘Hakikati bilme hakkı’ vardır. ‘Uluslararası teammül hukukunun bir normu’ eğer “Hakikati bilme hakkı sadece mağdurlar için değil toplumun kendisi için de gerekli olan bir haktır’ diyor. Gelecekte bu ihlallerin tekrar etmemesi için diyor. Halkın Kurtuluş Partisi kamu kaynaklarının, kamu malının, kamu değerlerin, kamu parasını korumaya ve tüyü bitmemiş yetimin hakkını aramaya devam edecektir.”

“DEMİRÖREN’İN BORÇLARINA KARŞILIK ZİRAAT BANKASI’NA İPOTEK ETTİRDİĞİ ARAZİLERİN İMAR PLANI İPTAL EDİLDİ”

Hazal Ocak//09 Haziran 2021

Demirören Holding’in, Ziraat Bankası’ndan çektiği milyonlarca dolarlık kredi karşılığı ipotek ettirdiği İstanbul Göktürk Kemer Country’deki golf sahası önce imara açıldı, mahkeme planları iptal edince arazilerin değeri dibe vurdu..

Organize suç örgütü lideri SedatPeker, geçen günlerde yayımladığı videoda  Demirören Holding’e ait Kemer Country’deki golf sahasının bulunduğu araziye ilişkin çeşitli iddialarda bulundu.. Peker’in iddialarının ardından, söz konusu arazi ve krediyle ilgili çok sayıda skandal yaşandığı ortaya çıktı..

Demirören Holding’in Ziraat Bankası’ndan çektiği 300milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon lira krediyi ödemediği, kredi için ipotek ettirdiği araziyi ise borçlarına karşılık bankaya verdiği öğrenildi.. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapılaşmaya açtığı arazinin imar planlarıda bu süreçte iptal edildi..

Ziraat Bankası’nın yüz milyonlarca liralık alacağına karşı aldığı araziler, yeşil alan ve golf sahası olarak kalınca değeri çok büyük oranda düştü..

Edinilen bilgilere göre skandal süreç adım adım şöyle gerçekleşti:

*Kemer Country projesi Kemer Yapı ve Turizm AŞ tarafından 1990’lı yılların başında hayata geçirildi.. Yaklaşık 2bin dönüm arazi üzerine kurulu bulunan Kemer Country projesinde zaman içerisinde golf sahası ve otellerin dışında sosyal tesisler, villalar gibi ilave yatırımlar yapıldı..

Şirket sahibi Esat Edin’in Kazdağları’nda 3çocuğuyla birlikte sel sularına kapılarak 2008yılında hayatını kaybetmesi sonrası gelişen süreçte şirket iflastan döndü ve şirketin çoğunluk hisseleri Demirören Grubu’na geçti.. 

*Demirören Holding 4Nisan 2018’de Ziraat Bankası kredisiyle Doğan Medya Grubu’nu satın aldı..

*Kemer Yapı ve Turizm AŞ’nin sahibi Demirören Holding 2018yılının yaz aylarında İstanbul Göktürk Kemer Country’deki golf arazilerini Ziraat Bankası’ndan çektiği 300milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon 330 bin liraya karşılık ipotek etti.. 

*İpotekten kısa bir süre sonra 4Eylül 2018’de araziler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle imara açıldı.. Bakanlık tarafından hazırlanan imar planlarıyla alana ortalama 200 metrekare büyüklüğünde 306adet konut yapılması sağlandı.. Konut yapılması planlanan bölüm yaklaşık 26 futbol sahasına denk geliyordu..

*Bölge sakinleri bakanlığın kararına karşı çoksayıda dava açtı.. 2019yılında açılan davada mahkeme, planın iptal edilmesine karar verdi. Bakanlık planda bazı düzenlemeler yaparak tekrar askıya çıkardı. Bölge sakinleri bu plana karşı da dava açtı.. 

*Bu sırada Demirören’e ait söz konusu ipotekli arazilerin çekilen krediye karşılık Ziraat Bankası’na devredildiği öğrenildi.. 

*Bakanlığın ikinci planına karşı açılan davalarda da mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi ve bakanlığın itirazları reddedildi..

AKP’li Bülent Turan:

“Kamu bankalarının tüm kredileri teminat alınarak, gerekli tedbirler alınarak yapılmıştır.. Hiçbir kredi alana önkabul olarak bir bankanın ‘kıyak geçmesi’, bankacılık mevzuatı karşısında adım atması söz konusu değildir.. Her günün faizi ödenecektir..”

“ZİRAAT BANKASI, DEMİRÖREN’İN BORCUNA KARŞILIK ALDIĞI MAHKEMELİK OLAN ARAZİLERİ SATMAYA ÇALIŞMIŞ”

Ziraat Bankası’nın, Demirören Holding’in borcuna karşılık aldığı mahkemelik olan arazileri satmaya çalıştığı ortaya çıktı.. Araziler için on milyonlarca lira istendiği öğrenildi..

Hazal Ocak//10 Haziran 2021

Demirören Holding ve Ziraat Bankası arasında yaşanan Eyüpsultan Göktürk Mahallesi Kemer Country’deki arazi – kredi skandalının perde arkası ortaya çıktı..

Arazilerin yüz milyonlarca lira krediye karşılık bankaya devrinin ardından üstelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sözkonusu arazileri imara açan planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmişken Ziraat Bankası arazileri sitesinden 20Şubat 2020’de satışa çıkardı..

Toplam 21 arazinin sitede sayfa sayfa ilanı yer aldı.. İlanların açıklamalarında arazilerin çoğunluğunun “konut” alanında kaldığı ifade edildi.. Araziler için on milyonlarca lira istendi..

Bölge sakinleri bankaya bir ihtarname çekti..

İhtarnamede özetle şu ifadelere yer verildi:

“Halihazırda Bankanız tarafından satışa çıkarılmış bu taşınmazların bulunduğu tüm alanlar ‘plansız alan’ halinde gelmiştir. Üzerlerinde hiçbir yapılaşma hakkı bulunmadığı gibi verilen iptal ve yürütmenin durdurulması kararlarının gerekçeleri dikkate alındığında ileride yapılaşma hakkı kazanabilecek taşınmazlar da değillerdir. Keza iptal gerekçeleri ve dosyalardaki bilirkişi raporları incelendiğinde bu alanların tekrar 1988 yılından bu yana kullanıldığı şekliyle yani “özel spor alanı” ve “açık yeşil alan” olarak düzenlenmesi gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu yerleşke golf sahaları ile, konut parselleri ve sosyal donatı alanları, barındırdığı göletleri, ağaçlık alanları ve hatta göllerinde yaşayan canlıları ile bir bütündür. Golf sahaları ile yeşil alanların yapılaşmaya açılması ile bu bütünlük bozulacak ve proje konseptinin de dışına çıkılmış olacaktır. Nitekim söz konusu taşınmazların eski maliki olan Kemer Yapı ve Turizm AŞ’nin de söz konusu proje kapsamında konut satışı yaptığı maliklere karşı özel spor alanlarından ve projenin bütün olarak konseptinden doğan taahhütlerini devam ettirme yükümlülüğü bulunmaktadır.”

İhtarnamenin ardından satışlar banka tarafından durduruldu. 

Kemer Country’de konut sahiplerinin elinde şu an Demirören Holding’e ait olan KEMER Yapı ve Turizm AŞ ile yaptıkları bir taahhütname bulunuyor. Buna göre Kemer yerleşim planında golf alanı belirlenen parsellerde bina yapılmayacağına dair bilgiler yer alıyor. 

“ZİRAAT BANKASI, DEMİRÖREN’İN ARAZİLERİ İÇİN İBB’NİN KAPISINI ÇALMIŞ! “

Erdem Sevgi//12 Haziran 2021

Ziraat Bankası’nın, Demirören Holding’den kredi karşılığı devraldığı arazilerin Bakanlıkça yapılan imar planları iptal edilince 2020’de İBB’nin de kapısını çaldığı ancak ikinci rant girişiminin de başarısız olduğu ortaya çıktı..

*Ziraat Bankası, borca karşılık Demirören Holding’den devraldığı Kemer Country golfsahasının imara açılmasına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planı mahkeme tarafından iptal edilince İstanbul BüyükşehirBelediyesi’nin (İBB) kapısını çaldı.. 

*Ziraat Bankası’nın başvurusu ile İstanbul Eyüpsultan Göktürk Mahallesi KemerCountry’deki parsellere yönelik İBB’de imar planı çalışması başlatıldı..

*İBB Planlama Müdürlüğü, hazırladığı çalışmada 31Mart 2020 tarihli ve 3341-2119 sayılı yazı ile “Göktürk Mahallesi’ne ilişkin 2003’te onaylanan nazım ve uygulama imar planlarına sadık kalınmasını” istedi.. Yani söz konusu arazilerde yapılaşmanın uygun olmadığı yönünde görüş bildirdi.. 

*Bu gelişmenin ardından 24Ağustos 2020’de İBB’ye bir yazı gönderen Ziraat Bankası, Bakanlığın imar planının yetki unsuru yönünden iptal edildiğini belirterek “Teknik ve kullanım hakkı yönünden dava açılmadı.. Planlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı şekliyle kabul edilsin” talebinde bulundu.. 

*Ziraat Bankası’nın Kemer Country’deki golf sahasına inşaat izni almak amacıyla yaptığı imar başvurusu, İBB Meclisi İmarKomisyonu tarafından da reddedildi..

*Komisyonun Ziraat Bankası’nın talebine ilişkin ret kararı 11Kasım 2020’de yapılan İBB Meclisi’nin 2. birleşiminde okundu ve oybirliği ile kabul edildi.. İBB Meclisi, Kemer Country’deki spor alanlarının ranta açılmasına yönelik girişimi tüm üyelerinin ortak kararı ile engellemiş oldu.. 

*Ziraat Bankası’nın güncel dolar kuruyla 3.5 milyar TL’ye denk gelen kredi karşılığında Demirören Holding’den devraldığı araziler için devreye konulan iki rant girişimide başarısız oldu..

*Bu süreçte Demirören Holding, kamunun parası ile Türkiye’nin en büyük medya grubunun sahibi olurken Ziraat Bankası’nın elinde ise üzerinde sadece golf oynanabilen değersiz gayrimenkuller kaldı..

“ZİRAAT BANKASI’NI BÜYÜK ZARARA UĞRATAN ‘DEMİRÖREN’ SKANDALININ YENİ PERDESİNİ AÇIKLIYORUZ ”

Hazal Ocak//23 Temmuz 2021

Ziraat Bankası’nın, krediye karşılık Demirören Holding’den devraldığı Kemer Country’deki araziler, yargı kararları doğrultusunda İBB tarafından yeniden özel spor alanına çevrildi.. Banka, Demirören’den parayı almak yerine yeni imar planına itiraz etti..

Demirören Holding’in, Ziraat Bankası’ndan çektiği milyonlarca dolarlık kredi karşılığı ipotek ettirdiği İstanbul Göktürk Kemer Country’deki golfsahası arazilerine ilişkin süreç yeni bir boyut kazandı..

İstanbul BüyükşehirBelediyesi (İBB) bakanlık tarafından imara açılan toplam 300 dönümü bulan arazileri yargı kararı doğrultusunda tekrar özel spor alanına çevirdi..

Arazilerin kredi ve ipotek sürecine ilişkin sessizliğini koruyan Ziraat Bankası, İBB’nin arazileri özel spor alanına çeviren yeni imar planına skandal niteliğinde bir dilekçeyle itiraz etti..

İBB’nin hazırladığı imar planında kamu yararı olmadığı savunulan dilekçede alanın yeniden imara açılması istendi..

Dilekçede: “Gerek kamunun gerekse maliklerin hukuki ve vicdani hakları açısından eşitlikçi ve adil bir planlamanın gerçekleştirilmesinin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu ve yasalarla da hüküm altına alınmış görevi olduğu düşüncesindeyiz” denildi.

*Demirören Holding, Ziraat Bankası’ndan 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon lira krediye karşılık söz konusu golfsahalarının bulunduğu arazileri ipotek ettirdi..

*İpotekten kısa bir süre sonra 4Eylül 2018’de araziler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle imara açıldı. Bakanlık tarafından hazırlanan imar planlarıyla alana ortalama 200 metrekare büyüklüğünde 306 adet konut yapılması sağlandı. Konut yapılması planlanan bölüm yaklaşık 26 futbol sahasına denk geliyordu. 

*Bölge sakinleri bakanlığın kararına karşı çok sayıda dava açtı.. 2019yılında açılan davada mahkeme, planın iptal edilmesine karar verdi..

*Bakanlık planda bazı düzenlemeler yaparak tekrar askıya çıkardı. Bölge sakinleri bu plana karşıda dava açtı..

*Bu sırada Demirören’e ait söz konusu ipotekli araziler çekilen krediye karşılık borç ödenmediği için Ziraat Bankası’na devredildi.. 

*Bakanlığın ikinci planına karşı açılan davalarda da mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi ve bakanlığın itirazları reddedildi..

Bakanlığın söz konusu arazileri imara açan planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmişken Ziraat Bankası arazileri sitesinden 20Şubat 2020’de satışa çıkardı.. Toplam 21arazinin sitede sayfa sayfa ilanı yer aldı.. İlanların açıklamalarında arazilerin çoğunluğunun “konut” alanında kaldığı ifade edildi.. Araziler için on milyonlarca lira istendi..

*Bölge sakinleri bankaya bir ihtarname çekerek satışı durdurdu..

*İBB mahkeme kararı doğrultusunda bölge halkına hizmet edecek biçimde açık yeşil alan olarak değerlendirilmesi amacıyla Kemer Country yerleşkesi içindeki bu arazilere ilişkin yeni bir imar planı hazırladı ve 9Haziran’da askıya çıkardı..

*İBB yeni imar planıyla arazileri tekrar özel spor alanına aldı..

*Ziraat Bankası İBB’nin hazırladığı yeni plana itiraz etti..

Söz konusu arazilerin Ziraat Bankası adına kayıtlı olduğu belirtilen itiraz dilekçesinde yeni imar planıyla “bölge sakinlerinin menfaatlarının gözetildiği ve mülkiyet hakkının imar planı yoluyla kısıtlandığı” iddia edildi.. Arazilerin arsa vasfı kazandığı ileri sürülen dilekçede “Bölgenin çevresindeki yapılaşma yoğunluğunu ve gelişim alanlarını gösteren plan açıklama raporundaki haritalardan da görüleceği üzere bölgenin neredeyse tamamı yapılaşmış durumda iken sadece çoğunluğu mülkiyetimizdeki parselleri içeren alanda yapılaşma yasağı getirilmesi, belediyenin eşitlik ilkesi çerçevesinde hizmet dağıtımı yapmadığı gözlemlenmektedir” ifadeleri kullanıldı. 

Dilekçede sonuç olarak özetle şu sözler kaydedildi

“İtiraza konu parseller ile Kemer Country yerleşkesinin olduğu alanın özel proje alanı olarak belirlenerek alanın kamulaştırma yükünü de ortadan kaldırılması ve kamu yararının sağlanmasına yönelik planlama çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda itiraza konu tapulardaki takyidatları da dikkate alacak şekilde yaklaşık 300 dönüm yüzölçüme sahip taşınmazların, 3194 sayılı İmar Kanunu’nda belirtilen yasal zayiat oranı olan yüzde 45 DOP kesintisi yapılarak yüzde 55’lik kısmının imara açılması geriye kalan alanında kamu eline geçecek şekilde düzenlenmesine yönelik İmar Planı çalışmalarının yapılması gerektiği, gerek kamunun gerekse maliklerin hukuki ve vicdani hakları açısından eşitlikçi ve adil bir planlamanın gerçekleştirilmesinin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu ve yasalarla da hüküm altına alınmış görevi olduğu düşüncesindeyiz.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top