SAĞLIK

ÖDEM

ÖDEM NASIL ATILIR? – HIZLI ÖDEM ATMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER! ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ TAVSİYELER…

ÖDEME KARŞI ALABİLECEĞİNİZ ETKİLİ ÖNLEMLER !

Ödem, hemen herkesin az ya da çok tanıştığı bir sorun.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Uysal:

Sabah uyanır uyanmaz yüzünüzün şiştiğini, yüzüğünüzün dar geldiğini ya da ayakkabılarınızı zor giydiğinizi fark ettiğinizde aklınıza ilk gelen neden, ödem oluyor…

Ödemin önlenemez bir durum olmadığını, bazen basit yaşam şekli değişiklikleriyle ödemin azaltılabileceğine dikkat çekmek isterim..

ÖDEME KARŞI ALABİLECEĞİNİZ BASİT AMA ETKİLİ ÖNLEMLER …

undefined

HAREKETİNİZİ ARTIRIN:

Lenf sistemi, vücuttaki fazla sıvıların atılmasında son derece önemli. Uzun süre hareketsiz kalınması lenf dolaşımını azaltarak ödeme neden oluyor. Düzenli spor yapılması ise ödemi azaltıyor.

undefined

İLAÇLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN:

Bazı romatizma ilaçları ve tansiyon ilaçları ödeme neden olabiliyor. Romatizma ilaçları ve ağrı kesiciler gerekliyse mutlaka kullanılmalı. Ama burada dikkat edilecek nokta, uzun süre sürekli kullanılmaması. Zira bu ilaçların sürekli kullanılması da ödemi artırıyor. Tansiyon ilacına bağlı ödem oluştuysa doktorunuza danışarak ilacın değiştirilip değiştirilmeyeceğini öğrenebilirsiniz.

undefined

ADET DÖNEMLERİNİZE DİKKAT EDİN:

Kadınlarda özellikle adet öncesi ve sırasında ödem artıyor. Bunun nedeni de vücudunuzda hormonların farklılaşması. Özellikle bu dönemde tuzlu ve karbonhidratlı gıdalardan uzak durulmasında fayda var.

undefined

KARBONHİDRATI AZALTIN:

Fazla karbonhidrat aldığınızda, vücudunuz bunu sindirebilmek için fazla su tutuyor. Bu durum da ödeme neden olabiliyor. Bunu önlemek için karbonhidrat içeren ekmek, makarna, pilav gibi besinlerin tüketimini azaltın.

undefined

BAZI GIDALARA AĞIRLIK VERİN:

Kiraz, ananas, kayısı, maydanoz ve salatalık vücuttan su atıcı özelliği olan besinler. Ödeminiz olduğunda bu tür gıdaları daha fazla tüketerek su atıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

undefined

YOĞURT VE KAFİRİ TÜKETİN:

Yoğurt ve kefir vücuttan ödemi atan besinler arasında kabul ediliyor. Kalsiyumdan zengin olan bu gıdalar vücutta mineral dengesini sağlayarak ödem oluşumunu önleyebiliyor.ödem atma.

undefined

SU TÜKETİMİNE DİKKAT!:

Ödemin atılmasında normal su tüketimi önemli. Günlük en az 2.5 litre su içmelisiniz. Alkol gibi ödem artırabilecek içeceklerden uzak durmanızda yarar var.

ÖDEM NASIL ATILIR? – HIZLI ÖDEM ATMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER! ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ TAVSİYELER…

“Ödem nedir?”, “Vücuttaki ödem nasıl atılır?” sorusunun cevabını merak etmeyen neredeyse yok!

Dokularda bulunan fazla sıvıların neden olduğu su miktarı demek olan ödem, atılamadığında vücudun çeşitli bölgelerinde şişlikler meydana gelir.

Zaman zaman önemli bazı hastalıkların belirtisi olabilen ödem, dikkatle tedavi edilip takip yapılmazsa sıkıntı yaratabiliyor.

Vücutta meydana gelen şişlikler ilerleyen zamanlarda kişiye çok fazla rahatsızlık verebilir ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler meydana getirebilir. Ayakta ödem en sık yaşanılanıdır.

Bunun dışında ödem en sık bacaklarda, kollarda ve ellerde bulunur.

Ödem, hamilelik sırasında veya bir yaralanma sonrasında geçici bir durumun sonucu olarak da karşımıza çıkabilir.

Ödem ayrıca kalp, böbrek veya karaciğer hastalığından da kaynaklanabilir veya bir ilacın yan etkisi olabilir.

Ödem ayrıca periferik olabilir yani ayak bileklerinde, ayaklarda, bacaklarda, kollarda ve ellerde bulunur. Bunun yanı sıra merkezi de olabilir yani akciğerler gibi iç organlarda da ödem meydana gelebilir.

ÖDEM BELİRTİLERİ NELERDİR? 

-Dokularda, özellikle kol ve bacaklarda, cilt altında ortaya çıkan şişlik

-Ciltte gerginlik ve parlama

-Şişlik olan bölgelere birkaç saniye baskı yapılıp bırakıldıktan çukurluk oluşması

-Artmış karın büyüklüğü

Bu ödem belirtileri varsa ve aşağıdaki şikayetlerden bir ya da birkaç tanesi yaşıyorsanız hemen acil yardım isteyin:

-Nefes darlığı

-Solunum güçlüğü

-Göğüs ağrısı

Ödem atılmadığında çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bu nedenlerden dolayı “Vücuttaki ödem nasıl atılır? sorusunun cevabını bilmenizde fayda var.

ÖDEM NEDEN OLUR? 

Hafif veya orta derecede ödem, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

-Çok uzun süre aynı pozisyonda oturmak veya yatmak

-Çok fazla tuzlu yiyecek yemek

-Adet öncesi hormonal değişim

-Hamilelik

Ödem ayrıca bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Bu ilaçlardan bazıları:

-Yüksek tansiyon ilaçları

-Nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar

-Steroidler

-Östrojenler

-Tiazolidinedionlar adı verilen bir grup diyabet ilacı

ÖDEME YOL AÇAN HASTALIKLAR NELERDİR?

Ödem aynı zamanda çeşitli sistematik hastalıklara da işaret ediyor olabilir.

İşte ödeme neden olan en yaygın sistemik hastalıklar:

1- Konjestif kalp yetmezliği
2- 
Karaciğer sirozu
3- 
Böbrek hastalığı
4- 
Böbrek hasarı
5- 
Bacak damarlarında zayıflık veya hasar
6-
 Lenfatik sistemde hasar
7-
 Ağır, uzun süreli protein eksikliği

ÖDEM NASIL ATILIR? İŞTE ÖDEM ATTIRAN TAVSİYELER… 

TUZ TÜKETİMİNİ AZALTIN

“Ödem nasıl atılır?” sorusuna verilecek en önemli cevap, tuz alımını azaltmak olacaktır. Tuz alımınızı azaltın.

Vücuttaki fazla tuz, dokulara su çeker, bu nedenle tuz tüketimini azaltmak ödemi azaltabilir.

Düşük tuz diyetini sürdürmek için bir beslenme uzmanına veya diyetisyene danışabilirsiniz. Ancak tuz tüketiminizi azaltmak için takip edebileceğiniz bazı genel ipuçları bulunmaktadır.

Yemeklere sofra tuzu eklemeyin. Daha az tuzlu lezzetlere uyum sağlamak biraz zaman alabilir ancak yiyeceklerin tadını daha da çok keyifle çıkarmış olabilirsiniz..

Ayrıca  tat çeşitliliği eklemek için dereotu, köri tozu, biber, kimyon veya kekik gibi başka otlar veya baharatlar eklemeye de çalışabilirsiniz.

İŞLENMİŞ GIDA ALIMINI SINIRLAYIN

Bunlar, marketlerden satın aldığınız kutulu, dondurulmuş ve konserve ürünlerini içerir.


Hazır yiyecekler yerine evde kendiniz yemek hazırlamaya özen gösterin. Bu şekilde yediğiniz yemeklerde eklenmiş tuz olup olmadığından emin olabilirsiniz. 

DENGELİ BESLENİN

Ödem atmanın en önemli yollarından birisi de dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Diyetinizde iyi bir beslenme dengesi sağlamanın en iyi yolu, çeşitli meyve ve sebzeleri yemektir. Bu gıdalar doğal olarak tuz bakımından düşüktür.

Kuşkonmaz, maydanoz, pancar, üzüm, yeşil fasulye, yapraklı yeşillik, kabak, ananas, soğan, pırasa ve sarımsak gibi çeşitli meyve ve sebzeleri bolca tüketebilirsiniz.

Aynı zamanda ödül olarak ödemi atmak için, yaban mersini, ahududu, kiraz, domates, kabak ve biber gibi antioksidan gıdaları içermek için faydalı olabilir.

ET TÜKETİMİNİ AZALTIN

Tükettiğiniz et miktarını sınırlandırmalısınız. Bazı etlerde tuz miktarı daha fazladır. Örnek verecek olursak kurutulmuş etler, soğuk etler ve kırmızı etler bunlardan bazılarıdır. Ayrıca aşırı yağ tüketimi, ödemi kötüleştiren karaciğer, safra kesesi ve sindirimin sağlıklı işlevini de olumsuz yönde etkileyebilir.

ALKOL, KAFEİN VE TÜTÜN KULLANMAYIN

Bu ürünler ödemi artırabilir ve genel sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda alkol ve kafein sizi dehidre edebilir. Bu yüzden bu içecekleri tüketirseniz, etkilerine karşı koymak için normalden daha fazla su içmeniz gerektiğini unutmayın.

AYAKLARINIZI YUKARI KALDIRIN

Uzun süre otururken veya dinlenirken ayaklarınızı yukarı kaldırın. Uzun süre oturmaktan kaçınamıyorsanız ödemden korunmak için bacaklarınızı yüksekte tutmaya çalışın. Ayaklarınızı masaya veya bir tabureye yatırın. Ayaklarınızı rahatça dinlendirebileceğiniz bir yastık yığını bile yapabilirsiniz.

HER SAAT BAŞI YÜRÜYÜN

Çok fazla ödeminiz biriktiyse, her saat başı 5 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak ödemenizi atmanıza yardımcı olacaktır. Oda etrafında yürüyüşe çıkın, su şişenizi tekrar doldurmak için yürüyün. Bu durum ruh halinizi iyileştirecek ve ödemenizi atmanıza yardımcı olacaktır.

KOLLARINIZI KALDIRIN

Ödemlerin çoğu elinizde ve bileklerinizdeyse kollarınızı ve ellerinizi başınızın üzerinde her 30 dakikada bir yükseltmeye çalışın. Bu, yer çekiminin sayesinde sıvının dışarıya atılmasına yardımcı olacaktır.

Kafanızda havaya kaldırılırken ellerinizi hafifçe sallayın bu şekilde en az 60 saniye kadar bekleyin.

DESTEK ÇORAPLARI GİYİN

Sıkıştırma (destek) çorapları, sıvı birikmesini önlemek için alt bacağınızın ve ayak bileğinizin etrafında basınç tutan sıkı elastik çoraplardır. Tıbbi cihaz mağazalarında ve bazı eczanelerde bu çoraplardan bulabilirsiniz.

Çoğu doktor veya fizyoterapist egzersiz yaparken sıkıştırma giysilerini giymenizi önerir. Bazı sıkıştırma giysilerinin vücudunuza özel olarak takılması gerekir. Örneğin bazı kadınlar meme ameliyatından sonra özelleştirilmiş sütyenlerden takarlar.

ANTİOKSİDAN ALIN

Antioksidanlar ödemleri dolaylı olarak destekleyebilirler çünkü damarları güçlendirirler. Antioksidan yiyecekleri yemenin yanı sıra üzüm çekirdeği ekstresi (günde iki kez 360 mg) veya yaban mersini (günde üç kez 80 mg) gibi bir ek gıda almayı deneyebilirsiniz.

MASAJ YAPTIRIN

Masaj yaptırmak vücudunuzdaki fazla sıvıyı ve dokuyu harekete geçirebilir. Lenf Drenaj Terapisi olarak da bilinen lenfödem masajı, vücudun lenfatik sistemine yardımcı olan ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyen bir masaj şeklidir.

Doktorunuz, bu masaj için özel olarak eğitilmiş bir kişi için size tavsiyede bulunabilir.

BİTKİ ÇAYLARI TÜKETİN

Bitki çayları ürettiğiniz idrar miktarını artırır ve böylece fazla sıvıları vücudunuzdan atar. Ancak bitki çayları kullanmadan önce kullanacağınız bitkiye karşı alerjiniz olup olmadığını ölçün. İlaç kullanıyorsanız bitki çaylarını kullanmadan önce muhakkak bir uzmana danışın.

ÖDEM ATTIRAN ÇAY TARİFLERİ

Kakule çayı: 1 çay kaşığı tohum ekleyerek veya 1 bardak sıcak suya kakuleyi ekleyin ve tüketin.

Papatya çayı: Bu çay ödem atmanızın yanı sıra rahatlamanıza ve uyumanıza yardımcı olabilir.

Hindiba çayı: Bu kahve yerine tüketebileceğiniz doğal bir alternatif ödem atmanıza yardımcı olabilir.

Rezene çayı: 1 çay kaşığı rezene tohumu veya yaprakları bir bardak suya ekleyerek kendiniz yapın. Rezene ayrıca sindirime yardımcı olur ve nefesi ferahlatır.

Maydanoz çayı: Bu çay idrar söktürücüdür ve sindirime yardımcı olarak ödem atmanızı sağlar.

Ödem attıran besinler nelerdir?

1-Yoğurt

2-Ananas

3-Nar

4-Muz

5-Kivi

6-Maydanoz

7-Yeşil Çay

8-Salatalık

9-Su

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top