SAĞLIK

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ: (Monkeypox)

MONKEYPOX, ÇİÇEK HASTALIĞI İLE AYNI AİLEDEN GELEN NADİR BİR VİRAL HASTALIK OLARAK BİLİNİYOR..

ABD’de Monkeypox alarmı: Yüzlerce vaka izleniyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 27eyalette 200’den fazla kişinin olası nadir maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) nedeniyle izlendiğini bildirdi..

ABD’de 2003’ten bu yana ilkkez maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) vakası görüldü..

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan yazılı açıklamada: CDC ve Teksas Eyalet SağlıkHizmetleri Departmanı’nın 15Temmuz’da Nijerya’dan ABD’ye seyahat eden bir ABD’lide Monkeypox virüsü görüldüğünü doğruladığı ve hastanın Dallas’ta bir hastaneden tedavialtında olduğu aktarıldı..

CDC, hastanın 8Temmuz’daki Nijerya’nın Lagos kentinden Atlanta’ya ve 9 Temmuz’da Atlanta’dan Dallas’a geldiği uçuşlarda yer alan yolcular ile kişilerle iletişim kurmak için havayolu, eyalet ve yerel sağlık yetkilileriyle birlikte çalışıldığını ifade etti..

“200’DEN FAZLA KİŞİ İZLENİYOR”

Şu ana kadar söz konusu adam dışında yeni bir vaka tespit edilmezken, 27eyalette 200’den fazla kişinin olası Monkeypox virüsü nedeniyle izlendiği bildirildi.. CDC, 100 Monkeypox vakasından 1’inin ölümcül olduğunu belirtti..

CDC, Covid-19 salgını nedeni ile yolcuların uçakta maske taktığını hatırlatarak, hastalığın uçakta yayılma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.. Takibe alınan 200’den fazla kişiden hiçbirinin “yüksek riskli” olarak düşünülmediği açıklandı..

“MONKEYPOX’IN BELİRTİLERİ”

Monkeypox, çiçek hastalığı ile aynı aileden gelen nadir bir viralhastalık olarak biliniyor..

Virüs, çoğunlukla orta ve batı Afrika ülkelerinin uzak bölgelerinde ve tropikal yağmurormanlarının yakınında görülüyor.. Başlangıçta ateş, baş ağrısı, şişlik, sırt ağrısı, ağrıyan kaslar ve genel bir halsizlik belirtisi gösteren hastalık, dahasonra deri döküntü dönemine girer ve neredeyse eşzamanlı olarak vücut üzerinde deride döküntüler oluşturuyor..

Öte yandan 2003 yılından ABD’de 43vaka görülmüştü.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top