SAĞLIK

LİMONLU SU İÇMENİN FAYDALARI

1 ay boyunca aç karnına ılık içilen limonlu suyun sağlığımıza olan etkilerini biliyor muydunuz?

LİMONLU SU İÇMENİN FAYDALARINI DUYUNCA ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ.

Son derece ekonomik ve sağlıklı bir yöntem olan limonlu ılık suyun sağlık açısından birçok faydası olduğu belirtiliyor.

Peki, 1 ay boyunca aç karnına ılık içilen limonlu suyun sağlığımıza olan etkilerini biliyor muydunuz?

PEKİ LİMONLU SUYUN FAYDALARI NELERDİR?

İşte bir ay boyunca limonlu su içmenin faydaları…

*Enfeksiyon ve hastalıklara neden olan patojenik bakterilerin büyümesini ve çoğalmasını önlemeye yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin yükselmesine yardımcı olur. Böylece grip gibi enfeksiyon hastalıklarından korunmanızı sağlar.

*Limonlu su ürik asidi eritmeye yardımcı olur. Böylece düzenli tüketildiğinde romatizma gibi hastalıklarının önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olur.

*Mide ekşimesi durumunda abir bardak içilen limonlu su rahatlamanıza yardımcı olur.

*Aynı zamanda limonlu su karaciğerdeki kalsiyum ve oksijen seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Karaciğere enerji vererek kuvvetlendirir.

*Limonlu su içmek, kanseri önlemede faydalıdır. Araştırmalar, limonun tümör önleyici özellikleri ile kanser riskini azaltmada yardımcı olduğunu gösteriyor.

Limonun faydaları ve zararları nelerdir?

Yüksek oranda C vitamini içeren doğal bir antibiyotik olan limon, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırırken, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Limonun kökeni kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı bitki bilimciler limonun Kuzey Hindistan’dan geldiğini düşünüyor.

Güney Avrupa, Ortadoğu ve Doğu Asya’da yetişen limon, Amerika’ya Kristof Kolomb tarafından 1493 yılında taşındı. Günümüzde limon üretiminin başını çeken bölgeler Kaliforniya, Arizona, İtalya, İspanya, Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs, Lübnan, Güney Afrika ve Avustralya şekline sıralanıyor.

Her ne kadar limon yılın her döneminde mevcut olsa da dorukta olduğu mevsim yazdır.

Birçok farklı şekilde tüketilebilen limon dilimlenerek yenebilir, suyu sıkılarak içilebilir veya limonata yapılabilir, yiyeceklere garnitür olarak eklenebilir, kabuğundan şekerleme yapılabilir, ya da suyu ve kabuğu yemek yaparken kullanılabilir.

New York’tan lisanslı diyetisten, Beslenme ve Diyetetik Akademisi konuşmacısı Alissa Rumsey:

Limon, bol miktarda C vitamini, folik asit, potasyum, flavonoid ve limonin denilen bileşenleri içeriyor..

Limoninler, limon suyunda bulunuyor. Dünyanın En Sağlıklı Yiyecekleri listesine göre çeyrek fincan limon suyu, günlük ihtiyacımız olan C vitamininin yüzde 31’ini, folik asit ihtiyacımızın yüzde 3’ünü ve potasyum ihtiyacımızın yüzde 2’sini karşılıyor. Ayrıca yalnızca 13 kalori. Bütün bir çiğ limon ise 22 kalori ve günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 139’unu karşılıyor.

SAĞLIK AÇISINDAN YARARLARI

Bağışıklık: 

RUMSEY, C vitamininin bağışıklık için önemli bir rol oynadığını, aynı zamanda vücudumuzdaki serbest radikallerin etkisizleştirilmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Oregon Devlet Üniversitesi Linus Pauling Enstitüsü’nden bilim insanlarına göre C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini tetikliyor ve bağışıklık hücrelerinin bütünlüğünü koruyor. C vitamini aynı zamanda virüs önleyici madde üreten lökositlerin korunmasına da yardımcı oluyor.

Kalp sağlığı:

 Folik asidin beyin kanamasını önlediği, aynı zamanda homosistein seviyelerini düşürerek kardiyovasküler sağlığa yardımcı olduğu düşünülüyor.

The European Journal of Internal Medicine dergisinde yayınlanan 2010 tarihli bir meta-analizde, folik asit ve kalp krizini inceleyen klinik araştırma sonuçlarının kesin bir sonuç vermediği, ancak folik asit tüketiminin beyin kanaması riskinin azalmasında az da olsa fayda sağladığı belirtildi.

RUMSEY, C vitamininin de kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını belirtiyor.

The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan 2015 tarihli bir araştırmada yüz binden fazla katılımcı incelenmiş, en fazla sebze ve meyve tüketenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 15 daha az olduğu görülmüştü. En düşük riski seviyesine sahip olanlar ise kanlarında yüksek seviyede C vitamini bulunan katılımcılardı.

Bilim insanları C vitamininin kalp sağlığına faydalı olmasının, serbest radikallere karşı koruma sağlayan antioksidanlardan kaynaklandığını söylüyor. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre C vitamini aynı zamanda kötü kolesterolü düşürmeye ve atardamarları esnek tutmaya da yarıyor.

RUMSEY, limoninin de kolesterolü düşürdüğüne dair araştırma sonuçları bulunduğunu belirtiyor.

Alternative Therapies in Health and Medicine dergisinde yayınlanan 2007 tarihli bir araştırmada yüksek kolesterolü olan kadın ve erkek katılımcılara bir ay boyunca her gün limonin ve E vitamini verilmiş, bir ayın sonunda kolesterollerinde yüzde 20-30 oranında düşüş olduğu gözlenmişti. Araştırmacılar limoninin, kolesterol seviyelerini yükselttiği bilinen apolipoprotein B seviyelerini düşürdüğünü düşünüyor.

Böbrek taşı: 

Sarı ve yeşil limonda (lime veya misket limonu) diğer bütün meyvelerden çok daha fazla sitrik asit bulunduğundan bu iki besin, böbrek taşı düşüren kişiler için son derece faydalı.

Wisconsin Sağlık Üniversitesi’ne göre sitrik asit taş oluşumunu engelliyor ve oluşan küçük taşları da parçalıyor. İdrarınızda ne kadar citrik asit bulunursa böbrek taşı oluşumundan o kadar korunuyorsunuz. Günde yarım fincan limon suyu içmeniz durumunda farmakolojik bir tedavide alacağınız kadar citrik asit almış oluyorsunuz.

Kanser: 

Asian Pacific Journal of Cancer Prevention dergisinde yayınlanan 2011 tarihli bir araştırmada limon özü göğüs kanseri hücrelerine uygulandığında hücrelerin öldüğü görüldü.

Limon özünün uygulanışı laboratuvar ortamında yapılmış olsa da elde edilen sonuçlar limonun kansere karşı etkili olduğunu gösteriyor.

RUMSEY, folik asidin kanser riskinin azaltılmasında oynadığı rolü inceleyen birçok araştırma bulunduğunu belirtiyor.

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan 2007 tarihli bir araştırmada folik asidin kanser riskini azalma özelliğinin, kanser DNA’sını bastıran maddelerin üretimindeki rolü ile bağlantılı olabileceği belirtildi. Ancak araştırmada, bazı durumlarda yüksek folik asit seviyesinin kanser hücrelerinin gelişimini tetiklediği de görüldü. Yazarlar, folik asidin karsinojenez evresinin başlarında ve düşük seviyede uygulandığı takdirde koruma sağlayabileceğini, ilerleyen evrelerde ve yüksek dozda verildiği takdirde ise karsinojenezin ilerlemesine sebep olabileceğini belirtiyor.

Limoninlerin de kanser riskini azaltıyor olabileceği düşünülüyor.

Journal of Nurtigenetics and Nutrigenomics dergisinde yayınlanan 2012 tarihli bir makalede limoninlerin göğüs kanseri konusundaki rolü incelenmiş, kemoterapiye fayda sağlıyor olabileceği görülmüştür.

Hamile sağlığı:

 RUMSEY, nöral tüp defektlerinin önlenebilmesi için folik asidin hamile kadınlarda çok önemli bir rol oynadığını belirtiyor.

Her ne kadar doğum öncesi vitaminlerde folik asit bulunsa da işlenmemiş gıdalar yoluyla almak vücudun folik asidi daha kolay emmesini sağlar.

Limon, limon kabuğu ve kilo kaybı: Düşük kalorisi ve yiyecek ve içecekleri kolaylıkla aromalandırması sebebiyle limon, limon suyu ve kabuğu diyet yapan kişiler arasında son derece yaygın. Ayrıca limon kabuğunda birçok besin maddesi de bulunuyor. Kabuğu rendeleyerek salatalarınıza, tavuk ya da balık yemeklerinize katabilirsiniz. Limon aynı zamanda meyve- sebze pürelerine ve çorbalara da katılabilir.

Ancak RUMSEY, limonun detoks yapmak ya da kilo vermek için mucizevi bir besin olarak görülmesinin yanlışlığına da dikkat çekiyor.

Zararları: 

Genel olarak bir zararı olmasa da aşırı limon tüketmeniz durumunda reflü ya da mide yanması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Dünyanın En Sağlıklı Yiyecekleri’ne göre sitrik asit diş minelerinizi aşındırabildiğinden limon suyunu pipetle içmenizde fayda var.

Limonlu su içmenin faydaları nelerdir, limonlu su içmek zayıflatır mı?

Limonlusu içmenin faydaları nelerdir, limonlusu içmek zayıflatır mı?

Güçlü bir Cvitamini deposu olan limon, aynı zamanda B vitamini, fosfor, protein, karbonhidratlar gibi birçok zengin içeriğe sahip bir besin..

Faydalarının yanında kilo vermeyide destekleyen limon, sofraların vazgeçilmez parçası olarak karşımıza çıkıyor..

İşte limonlusu içmenin faydaları…

Gıdaların vücudumuz üzerinde birçok etkisi bulunuyor.. İçerdikleri vitamin ve mineral sayesinde vücut sağlığımızı koruyarak hastalıklara karşı dirençli olmamızda önemli rol oynayan çoğu besin arasında, sofralarda eksik olmayan limonda bulunuyor..

Güçlü bir Cvitamini deposu olan limon; B vitamini, fosfor, protein, karbonhidratlar gibi birçok zengin içeriğe sahip bir besin olarak karşımıza çıkıyor.. Limon aynı zamanda kilo vermeyide destekliyor..

Formda kalmak veya kilo vermek isteyen çoğu kişi limonlu su içmeyi tercih ediyor..

İşte limonlusu içmenin 12 faydası…

Boğaz ağrısına iyi geliyor

Ilık limonlusu içmek boğaz ağrısı ve farenjitten kurtulmaya yardımcı oluyor..

Kalori alımını azaltıyor

Limonlusu, şeker oranı yüksek meyve sularına ve içeceklere iyi bir alternatif oluşturur.. Özellikle diyabet hastaları ve kilo vermek isteyen kişiler için iyi bir içecektir..

Böbrek taşı riskini azaltıyor

Limonlusuyun en temel faydalarından birisi böbrek taşına iyi gelmesi ve onu önlemesi özelliğidir.. Normal şekilde böbrek taşları vücuttan çokfazla rahatsızlık vermeden atılır.. Ancak bazen idrar akımına engel olur ve yoğun ağrılara sebebiyet verir.. Limonlusu içmek vücuda yeniden su kazandırmada ve idrarı sulandırılmış şekilde tutmada yardımcı olur.. Bu da böbrek taşı oluşum riskini azaltır..

Sağlıklı karaciğer için faydalı

Limonlusu içmek karaciğerde bulunan sindirim enzimlerini harekete geçirmede yardımcı olur.. Ayrıca kanın oksijen durumunu düzenlemedede yardımcı olur..

Sindirime yardımcı olur

Limonlu suyun içerisindeki limonsuyu sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretimini destekler.. Ayrıca asitlik derecesini ve gut hastalığı riskini azaltır.. Sindirim sorunlarından şikâyetçi olan kişilerin düzenli olarak limonlusu tüketmesi tavsiye edilmektedir.. Ayrıca ishal ve benzeri sorunları önler.. Kadınlar da adet sancılarından kurtulmak için limonlusu tüketebilir..

“Kabızlığa iyi gelir

Limonlusu kazbızlık tedavsinde faydalıdır.. Bu yüzden her sabah ılık limonlusu içilerek günün geri kalan kısmında kabızlıktan kurtulabilirsiniz..

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Limonlusu, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamada yardımcı olan C vitamini ve bitkisel gıda kaynağıdır.. Ayrıca içerisindeki önemli vitamin ve mineraller sayesinde vücuttaki enerjiseviyesini artırmada yardımcı olur..

Kilo vermeye yardımcı olur

Her sabah balla birlikte ılık limonlusu içmek daha kolay bir biçimce ekstra kilo vermeye yardımcı olur..

Romatizma için etkili

Yemeklerden önce ve yatma zamanında limonlusu içmek romatizmadan kurtulmaya yardımcı olur..

Aft ve ağız yaralarına iyi gelir

Ağzı ılık limonlusu ile çalkalamak ağrılı aftlardan ve ağız ülserinden kurtulmaya yardımcı olur..

“PH seviyesini dengeler

Bir bardak limonlusu içmek tüm vücudu alkalileştirir ve vücudun pH seviyesini dengeler.. Asitli vücut ile bağlantılı birçok hastalık ve durumlar vardır.. Uygun sağlık için vücudun alkali durumunu muhafaza etmesi çok önemlidir.. Limonlusu vücudun alkali seviyesini normal seviyede tutar..

Vücudu zehirden arındırır

Limonlusu kandaki toksinleri azaltarak tüm vücudu temizlenmesinde yardımcı olur.. Limonun içerisindeki besin öğeleri idrar çıkarmada artışı hızlandıran doğal idrar söktürücü görevi görerek toksinlerin yanısıra gereksiz maddeleri dışarı atılmasına destek olur..

İLGİLİ HABER

www.sozcu.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top