YEREL HABERLER

KÜRT AİLEYE IRKÇI SALDIRI: BİR ÖLÜ

‘OLAYIN AZMETTİRİCİ MUHTARDIR’

Konya’da bir Kürt aileye ırkçı saldırı

Konya’nın Meram ilçesinde, 60 kişilik grup Diyarbakırlı Kürt aileye saldırdı. Saldırıda Hakim Dal öldürüldü.. 

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı aileye ırkçı saldırı düzenlendi..

En az 60 kişilik bir grubun saldırısında, aile fertlerinden 43 yaşındaki Hakim Dal öldürüldü..

Karahüyük’de yaşayan saldırgan grubun daha önce de aileyi defalarca kez tehdit ettiği öğrenildi.

Hakim Dal’ın kardeşi Hamdi Dal:

“Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’den en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi”

OLAYIN AZMETTİRİCİ MUHTARDIR’

Görgü tanıklarından Mehmet Emin ise aileye yönelik saldırıların ilk olmadığına dikkati çekerek:

“Aile hayvancılıkla geçiniyor. Uzun zamandır bu köyde yaşıyorlar. Daha önce de aileye karşı en az 3 defa saldırı girişiminde bulunuldu. Olayın azmettiricisi de muhtardır. Muhtar köylüleri aileye karşı kışkırtıyordu. Muhtar gözaltına alındı. Onun dışında gözaltına alınan kimse yok.”

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Bahçeşehir Mahallesi’nde yaşayan bir Kürt aile de 11 Temmuz’da aynı mahallede yaşayan ırkçı grup saldırmıştı. “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle saldırı gerçekleştiren ırkçı grup 4’ü kadın olan 7 kişilik aileyi ağır yaralamıştı. 

İHD Diyarbakır Şubesi: “Kürt yurttaşların kimliğine ve yaşamına kast ediliyor”

İHD Diyarbakır Şubesi, Konya’da Kürt aileye yapılan Hakim Dal’ın hayatını kaybettiği ırkçı saldırıyı kınadı.

İHD:

“Failler hakkındaki cezasızlık sona erdirilmeli.” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Konya’daki ırkçı saldırı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

İHD açıklamasında, “Konya’da Kürt aileye yönelik ayrımcı bir saldırı gerçekleştiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Saldırıda Hakim Dal isminde bir Kürt yurttaş yaşamını yitirmiş diğer aile üyeleri de yaralanarak hastaneye kaldırılmıştır” denildi.

Yoğunlaşarak devam eden saldırıların bir kısmına çok yakın zamanda Konya’da, Adıyaman’da ve Ankara’da da tanık olduk denilen açıklamada, bu saldırının ilk olmadığı belirtildi.

‘IRKÇI SALDIRILAR MÜNFERİT DEĞİLDİR’

Saldırının münferit olmadığına vurgu yapan açıklamada:

“Bu saldırılar ırkçılığın ve ayrımcılığın açığa çıkardığı şiddetle Kürt yurttaşların yaşamının kast edildiği nefret suçlarıdır ve Kürt kimliğine yönelik saldırılardır. Kısaca belirtmek gerekirse; Sakarya’daki saldırıda Kadir Şakçı adında yurttaş saldırı sonucu yaşamını yitirmişti, oğlu ise yaralanmıştı. Yine Sakarya’da başka bir ırkçı saldırı sonucu Şirin Tosun yaşamını yitirmişti. Tarım işçisi olarak çalışan Mardinli Kürt bir aile de saldırıya uğrarken açılan soruşturmalarda ise failler hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Yine geçtiğimiz ay İzmir HDP İl Örgütünde Deniz Poyraz’ın katledilmesine de tanık olmuştuk. Ayrımcı, ötekileştirici söylem ve davranışların münferit olmadığını, son örneklerle yaşama kast eden saldırıların devam ettiğini görüyoruz. Belirtmek gerekir ki bu saldırılar ayrımcı ve ötekileştirici söylemin yaygınlaşmasının ve cezasızlık ortamının ürünüdür. Bu ortamın etkisi ile maalesef nefret ve ayrımcılık suçunu oluşturan saldırılar hafta geçmeden devam etmektedir.”

NEFRET SÖYLEMİNDEN VAZGEÇİLMELİ’

İHD, 2020 yılında sadece İHD’nin tespitlerine göre 14 ırkçı saldırı olayında 3’ü Suriyeli çocuk olmak üzere 7 kişinin öldürüldüğünü hatırlattı. Söz konusu vakalarda en az 32 kişinin de yaralandığı bilgisi verildi. 2010 yılından bu yana 280 ırkçı saldırıda 15 kişinin öldürüldüğü ve 1097 kişinin de yaralandığı belirtildi. 

Açıklamada şöyle denildi:

“Nefret suçlarındaki gerçek verilerin İHD’nin ulaşabildiği verilerin ötesinde olduğu görülmektedir. Her gün açığa çıkan ırkçı saldırılara karşı her kademedeki yetkililer ve siyasetçiler nefret söylemlerinden vazgeçmelidir. Ayrımcı, ötekileştirici, kutuplaştırıcı dilin sürmesi durumunda Türkiye’de nefret suçlarının bitmeyeceği kanaatindeyiz. Çünkü bu durum ırkçı gruplar üzerinde oldukça olumsuz etkiler bırakmakta ve bu etkiler son günlerde tanık olduğumuz geri dönüşü olmayan saldırılara dönüşebilmektedir.”

Açıklamada, İHD olarak ifade etmek isteriz ki nefret suçu kapsamındaki benzer saldırılarda olduğu gibi süregelen politikalardan vazgeçilmelidir, failler hakkındaki cezasızlık sona erdirilmeli ve saldırıyla ilgili soruşturmalar etkin bir şekilde sürdürülmelidir.”

NE OLMUŞTU?

BİR KÜRT AİLE, ‘BİZ ÜLKÜCÜYÜZ SİZİ BURADA YAŞATMAYACAĞIZ’ DİYEN 60 KİŞİLİK IRKÇI GRUBUN SALDIRISINA UĞRADI

KÜRT AİLEYE SALDIRANLARA TAHLİYE VE POLİS KORUMASI

Konya Meram’da Kürt aileye karşı ırkçı saldırıda bulunarak öldüresiye döven saldırganlardan ikisi daha tahliye edildi.. Toplam 10 saldırgan için ise koruma kararı çıkartıldı..

 Konya’da Kürt aileye ırkçı saldırıda bulunan iki tutuklu daha tahliye edildi, 10 saldırgan için de koruma kararı çıkarıldı.. Soruşturma kapsamında sadece iki kişi tutuklu kaldı. 

Konya’nın Meram ilçesinde 7 kişilik Karslı Dedeoğulları ailesinin evini basan saldırganlar, aile bireylerini bıçak, taş ve sopalarla darp etti. Saldırı sonucu aile bireylerinden Metin Dedeoğulları beyin kanaması geçirdi, diğer aile üyeleri ise ağır yaralandı..

Olaydan iki gün sonra gözaltına alınan 10 kişiden 6’sı tutuklandı. Haziran ayında yapılan tutukluluk incelemesinde Ayşe Keleş ve Şerife Çalık, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Olayla ilgili açılan dava kapsamında 4 tutuklu kaldı. 

 Konya E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan saldırganlardan 2’si daha tahliye edildi.

Konya 3’uncu Sulh Ceza Hakimliği tarafından 9 Temmuz’da yapılan duruşmalı tutukluluk incelemesinde:

“Şüphelilerin yaralanmış olmaları nedeniyle mağduriyetleri, adli sicil kayıtlarının eski tarihli olduğu, çiftçilik işi ile iştikal etme nedeniyle gelen günlerin yaz günü hasat zamanı olması, üzerlerine atılan suçun vasıf ve mahiyetinin şüpheliler lehine değişme ihtimali bulunduğu, şüphelilerin tutuklulukta geçirdiği süre, tutuklama tedbiri ile sağlanmak istenen maksadın hasıl olduğu, aynı maksadın bu aşamada adli kontrol tedbiri ile de sağlanabileceği, hak, nesafet, ölçülülük ilkeleri gereğince ve vicdanı kanaat” gerekçesiyle, sanıklardan Yahya Çalık ve Veli Keleş hakkında adli kontrol tedbiri konularak tahliyesine karar verildi. 
 
Mahkeme, sanıklardan Ali Keleş ve Lütfi Keleş hakkında ise “Şüphelilerin serbest bırakılması veya hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanması halinde bir başka suça karışmayacağı, müştekiler veya başkaları üzerinde baskı yaratmayacağı, delil karartmayacağı hususunda olumlu bir kanaatin oluşmadığı hak ve nesafet ile ölçülülük ilkeleri gereğince ve vicdani kanaat ile” tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Dedeoğlulları ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut, dosyada sanık olan 10 kişi hakkında koruma kararı çıkarıldığı bilgisini verdi. Karabulut, tahliye ve koruma kararına ilişkin itirazda bulunacaklarını söyledi.

Barış Dedeoğulları, kendilerine yönelik fiziksel saldırının, “sözlü tacize” dönüştüğünü belirterek:

“Her gün araçlarla evimizin önüne geliyorlar ve durup cinsiyetçi küfürler ediyorlar. Fiziksel saldırı olmasa da sözlü olarak taciz ve saldırılar devam ediyor. Bizim evimiz basıldı, saldırıya uğradık, tehdit edildik. Fakat saldırganlar kendilerine ‘koruma kararı’ çıkarttılar. Gelip rahatça evimizin önünde küfür edip çıkıp gidiyorlar.”

Dedeoğulları, hukuk ve adaletin Kürtler söz konusu olduğunda işlemediğine vurgu yaparak:

“Biz artık emniyetten de hukuktan da ümidimizi kestik. Adaletin Kürtlere işlemediğini artık çok daha iyi biliyorum. Kürtlere adalet yok. Ne yapacağımızı bilemez durumdayız. Benim kız kardeşimin kolu kırıldı, ömrünün sonuna kadar elini kullanamayacak. Adalet nerede? Herkese adalet var da Kürde yok mu?” . 

NE OLMUŞTU?

Konya’da Kürt aileye ırkçı saldırı: Sizi burada yaşatmayacağız

Konya’da yaşayan bir Kürt aile, “Biz ülkücüyüz sizi burada yaşatmayacağız” diyen 60 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğradı..

Saldırıda 7 kişi ağır yaralandı, aile “Canımızdan endişe duyuyoruz” dedi.

Konya’nın Meram ilçesindeki Hasanköy mahallesinde 24yıldır yaşayan Dedeoğulları ailesi, son 15yıldır komşuları ve komşularının akrabalarının ırkçı saldırısına uğruyor..

Kürt oldukları gerekçesiyle defalarca taciz edilen Dedeoğulları ailesine en son 12 Mayıs akşamı taşlı, sopalı ve bıçaklı saldırı yapıldı. Saldırının olduğu akşam evde bulunan 4’ü kadın 7 kişi vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı..

Yaklaşık 30 yıl önce Kars’tan Konya’ya göç ettiklerini ve 24 yıldır da Hasanköy mahallesinde hayvancılık ile uğraştıklarını söyleyen BarışDedeoğulları, bölgede yaşayan tek Kürt aile olduklarını ifade etti.

‘SALDIRANLARIN ARASINDA TANIMADIĞIMIZ BİRÇOK İNSAN VARDI’

15 yıldır komşuları tarafından sürekli taciz edildiklerini belirten BarışDedeoğulları yaşadıklarını şöyle anlattı:

Barış Dedeoğulları:

“Bu komşularımız ve onların akrabaları yaklaşık 15senedir kafayı bize takmış durumda.. ‘Biz burada Kürtleri barındırmayacağız’ diyorlar..

Geçtiğimiz Kadir gecesinde 10-15 kişilik bir grup evlerinin çatısına çıkarak evimize bakarak idrarlarını yapıyorlardı, daha sonra evin bahçesine torpil attılar..

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nın arife gecesinde de yine evimize torpil attılar. Bizi sürekli kışkırtmaya çalıştılar o gece..

Kadir gecesi evde 4’ü kadın 7kişiydik. Bir an da ne olduğunu anlamadığımız bir şekilde 5-6kişi evimizin duvarından atlayarak bize taş, sopa demir çubuk ve bıçaklarla saldırdı.. Sonradan sayı giderek arttı.. Bize saldırılanlar ‘Biz ülkücüyüz sizi buradan kaldıracağız’ dediler..

Bize saldırıyı organize edenler komşumuz Keleş ve Çalık ailesi. Onları tanıyoruz. Ama o gece bize saldıranlar arasında tanımadığımız birçok insan da vardı.”

HEPİMİZ YARALANDIK’

Saldırı sonrası aile fertlerinden birçok kişinin ağır yaralar aldığını söyleyen Barış Dedeoğulları:

“Saldırı sonrası abim beyin kanaması geçirdi. Babamın kafasında yarıklar oluştu 20’den fazla çelik dikiş atıldı.. Yine aynı şekilde kız kardeşimin kolu kırıldı ve platin takıldı.. Ben de bıçakla yaralandım.. Diğer 2 kız kardeşim de saldırı sonucu yaralandı.”

SALDIRIYI ORGANİZE EDEN AİLEDEN BİRÇOK KİŞİ SERBEST BIRAKILDI’

Olay yerine gelen polis ekiplerinin kendilerini suçlamaya çalıştığını da söyleyen Dedeoğulları:

“Bize saldıranlar o esnada ‘polisi çağırında gelsin size yardım etsin bakalım’ dediler. Dedikleri gibi, de oldu. Olay yerine polis ekipleri geldi ve nerdeyse bizi suçladı..

Gelen polisler bize ‘Adamlar ne hale sokmuşsunuz’ dediler. Oysa hepimiz yaralıydık ve evinde saldırıya uğrayan bizdik. Zaten daha sonrası bize saldırıyı organize eden aileden birçok kişi de serbest bırakıldı” dedi.

‘HEPİMİZ BAŞIMIZA BİR ŞEY GELMESİNDEN KORKUYORUZ’

Canlarından endişe duyduklarını söyleyen Dedeoğulları:

“Şu an çarşıya çıksam evdekiler en az 20 defa ‘neredesin?’ diye arıyorlar. Hepimiz birbirimizin başına bir şey gelmesinden korkuyoruz. Canımız için endişe duyuyoruz” ifadelerini kullandı..


‘TÜM ŞÜPHELİLER TUTUKLANMALI’

Nitelikli olarak kasten öldürmeye teşebbüs etme”, “Nitelikli kasten yaralama”, “Nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal etme” ve “Hakareti tehdit ve kişilerin huzur ve sükutunu bozma” suçlarından tutuklanması talebiyle 17 Haziran’da Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduğunu ifade eden ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut ise:

“Henüz olay ilgili açılmış bir dava yok. Olayın ardından Ali Keleş, Ayşe Keleş, Yahya Çalık, Lütfi Keleş, Ali Çalık, Şerife Çalık ve Veli Keleş tutuklandı. A.K, R.Ç, A.Ç, ve İ.K. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Olaydan iki gün sonra tutuklanan Ali Çalık, kısa bir süre sonra “Kavgaya karıştığına dair yeterli delil olmaması” sebebiyle adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. O gün olay yerindeki şüphelilerin hepsi organize bir saldırı gerçekleştirmiş. Bu yüzden tüm şüphelilerin tutuklanması gerekiyor. Bunun için de soruşturmanın genişletilmesi gerekiyor. HTS kayıtlarına bakılmalı. Şüpheliler aynı şekilde saldırgan tutumlarına devam ediyor. Bu yüzden müvekkillere karşı eylemlere son verilebilmesi için uzaklaştırma ve koruma tedbiri uygulanmalı” diye konuştu. 

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top