GÜNDEM

‘ERDOĞAN’A BOYKOT’ KARARI

ERDOĞAN’IN ZİYARETİNİ KKTC MUHALEFETİ NEDEN BOYKOT EDİYOR?

Kıbrıs adası etrafındaki doğal kaynaklara Türkiye ile birlikte sahip çıkma kararlığı içerisindeyiz”

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar:

“Kıbrıs adası etrafında kıta sahanlığımızdaki doğal kaynaklara eşit hak sahibi olarak Türkiye ile birlikte sahip çıkma kararlığı içerisindeyiz.”

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Erdoğan ile KKTC’de Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları törenine katıldı.

Tatar, burada yaptığı konuşmada:

“Barış Harekatı ile Anavatan Türkiye’ye dil uzatanlar, tarihi gerçekleri çarpıtmaya devam ediyor. Kapalı Maraş açılımı, Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden mülkiyet haklarına saygılı ve hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirilecektir. Kıbrıs adası etrafında kıta sahanlığımızdaki doğal kaynaklara eşit hak sahibi olarak Türkiye ile birlikte sahip çıkma kararlığı içerisindeyiz” dedi.

“Afganistan konusunda ABD’ye bazı şartlarımız var”

Erdoğan, Bayram Namazı’nı Lefkoşa’da kıldı. Namaz sonrası Erdoğan, Afganistan konusunda açıklamalarda bulunarak:

“ABD’ye de bazı şartlarımız var.

  • Diplomatik olarak yanımızda olacak,
  • Lojistik anlamda imkanlarını seferber edecek,
  • Mali ve idari noktada da gerekli desteği verecek” dedi.

Erdoğan, Kurban Bayramı namazını Lefkoşa’da Halka Sultan Camii’nde kıldı.

Namaz çıkışı vatandaşlara seslenen Erdoğan:

“Bundan sonraki süreç güzel Kıbrıs’ımızın çok daha güzel çok daha kalkınmış güçlü bir Kıbrıs olarak yoluna devamını bizlere nasip etsin. Atık güney kuzey böyle bir derdin içinde olmayacağız. Artık bundan sonra Kıbrıs Türkü çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecektir. Tekrar bayramınızı tebrik ediyorum” dedi.

Erdoğan:

 “Öncelikle Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum. Tüm insanlığın barışına vesile olmasını diliyorum. Her şeyden önce bizim bugün burada bulunuşumuzun da ayrı bir sebebi var.  KKTC’nin kurtuluş mücadelesinin 47. Yıl dönümünü aynı zamanda kutlayacağız. Biliyorsunuz bugün toplu açılışlarımız var. Bununla birlikte de KKTC’ye de inşallah canlılık altyapıda üst yapıda getirme fırsatını bulacağız. Bu vesileyle tüm Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimin bayramını tebrik ediyorum. Ana vatandaki tüm kardeşlerimin bayramlarını tebrik ediyorum. İslam aleminin bayramlarını tebrik ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuzey Kıbrıs meclis

Erdoğan Afganistan’daki gelişmelerle ilgili olarak gelen soruya da şöyle yanıt verdi:

“Dikkat edilirse egemen emperyalist güçler Afganistan’da ilk defa böyle bir sorun üretmiyor. Bundan önce de Afganistan’da nice sorunlar yaşadık. Ve Afgan halkı iradesiyle bu emperyal güçlere karşı mücadelesini verdi ve zaferle çıktı. Daha sonra tekrar bu emperyal güçler malum Afganistan’a girdiler. 20 yılı aşkın zamandır oradalar. Biz de bütün bu emperyal güçler karşısında Afgan kardeşlerimizin yanında yer aldık. orada onlarla beraber öncelikli olarak da Kabil Havaalanı’nın korunmasını; bunun yanında insani noktada Afgan halkına her türlü desteği verme mücadelesini sürdürdük. Şimdi yeni bir dönem var. Üç ana otorite burada görünüyor. NATO, ABD ve Türkiye. Bizden şuanda ABD çekilme kararını verdi. Ama Kabil Havaalanı’nın bizim tarafımızdan zaten işletiliyor, bundan sonra da işletilmesini istediler. Biz şuanda buna olumlu bakıyoruz. Ama olumlu bakarken tabii bizim ABD’ye bazı şartlarımız var. Nedir bunlar? Bir; diplomasi noktasında ABD bizim yanımızda yer alacak. İki; lojistik anlamda imkanlarını bizim için seferber edecek. Bir diğeri de bu süreç içerisinde çok ciddi bir mali noktada sıkıntılar olacak. Bu konularda da gerekli desteği Türkiye’ye verecek. Bunlar sağlanabilirse biz bu süreçte Kabil Havaalanı’nın işletilmesini ele almayı düşünüyoruz. Taliban’ın bazı rahatsızlıkları söz konusu. Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok, onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum. “

Oğuzhan Asiltürk açıklaması”

Erdoğan ayrıca, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün ziyaret heyetinde yer almasıyla ilgili olarak ise şu açıklamayı yaptı:

“Oğuzhan Bey Kıbrıs Barış Harekatının yapıldığı dönemde Erbakan Hocamızın en yakın çalışma arkadaşıydı. O dönemde bu Kıbrıs Barış Harekâtında o da üst düzey görev almış siyasilerdendi. Dedik ki bu ziyareti yaparken Oğuzhan Asiltürk Beyi kafilemize katalım dedik. Aynı şekilde yine o dönemin siyasi hareketi olarak, yani o koalisyonun içinde Erbakan hocamızla beraber bulunan kadrodan Temel Beyi de davet ettik. Bu davetleri yaparken birlik ve beraberliği sağlayarak bunları yapalım istedik. Demokratik Sol Parti’nin şu anki genel başkanını da aramıza aldık. Çünkü merhum Ecevit’in o da şuandaki makamında bulunduğu için o da bizimle beraber. Derdimiz bütün bu birlikteliği sağlamak. Bundan sonraki süreçte de biz kuzey güney demek istemiyoruz. Artık Kıbrıs Türkü diyoruz. Olaya böyle bakıyoruz. Bundan sonra da böyle devam ettireceğiz.”

KKTC PARLAMENTOSU’NDAKİ ÖZEL OTURUMDA KONUŞAN ERDOĞAN, MÜJDEYİ AÇIKLADI

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıl dönümü dolayısıyla KKTC’ye giden Erdoğan, Lefkoşa’da Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu’nda milletvekillerine hitap etti..

Müjde’sini de açıklayan Erdoğan: Kuzey Kıbrıs’a yeni meclis ve cumhurbaşkanlığı külliyesinin yapılacağını söyledi.

Erdoğan, “Buralardan kurtulalım. Her şeyiyle ihtişamlı bir parlamento binamız olsun” dedi..

ÇOK AMA ÇOK ANLAMLI BİR GÜN” 

Erdoğan:

“Bugün bizim için çok ama çok anlamlı bir gün.. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıl dönümünde KKTC’de bulunmanın CumhuriyetMeclisi’nin çatısı altında sizlerle bir araya gelmenin bahtiyarlığı içindeyim.. Bugün Türkiye ile KKTC arasındaki, gücünü şehitlerimizin kanlarından alan ebedi ve ezeli kardeşliğimizi tüm dünyaya isteseler de istemeselerde bir kez daha ilan ediyoruz..”

KIBRIS DAVASI BÜYÜK BİR DAVADIR

Erdoğan:

 “Kıbrıs davası büyük bir davadır.. Bu dava, tarihiyle büyük, vicdanıyla büyük, mücadelesiyle büyük, 1974’te yazdığı kahramanlık destanıyla büyükbir milletin davasıdır.. Kıbrıs davasının sahibi, yavru vatanıyla, anavatanıyla, büyük Türk milletinin tamamıdır.. Bu davanın sahibi şehitlerimiz, gazilerimizdir.. Bugün burada özgürce nefes alabiliyorsak bunda en büyük pay bu toprakları bir şehitler yurdu yapan kahramanların.. Kıbrıslı kardeşlerimizi kolay lokma olarak görenler Mehmetçiğin destansı mücadelesiyle hezimete uğradı.. Sırtlarını dayadıkları güçlere güvenerek KıbrısTürkü’nü yok edeceklerini sananlar, karşılarında Kıbrıs Türk halkının çelikten iradesini buldular Kıbrısdavasını içeriden çökertmen için yapılan hamleler KıbrısTürkü’nün ferasetiyle boşa çıkmıştır..”

“KARDEŞLİK İKLİMİ AMERİKA’DA BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETMİŞ OLSA DA…”

Erdoğan:

“KKTC’nin varlığı ve birliği her türlü siyasi mülahazanın üzerindedir.. Kimi gafillerin zehirli ayrılık oklarını Kıbrıs Türkhalkının kalbine saplamasına fırsat vermeyeceğiz.. Her ne kadar bizlerin burada sergilediği birlik, beraberlik, kardeşlik iklimi Amerika’da birilerini rahatsız etmiş olsada, biz bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz.. Adada kimin işgalci kimin işgalcizihniyeti temsil ettiğini gayet iyi biliyoruz.. Rumlar KıbrısTürkleri’ni hiçbir zaman eşit ortak olarak görmemiştir.. EOKA terör örgütü eliyle, komşusu Türklerin ırzına, canına, malına kastetmekten çekinmeyen Rumlar, Kıbrıs Türklerini hiçbir zaman eşit ortakları olarak görmemiştir.. Birlik ve beraberliğimizi hedef alan belli çevrelerin, kardeşlik gölümüze fitne mayası çalmasına müsaade etmeyeceğiz..”

“RUM TARAFININ BOŞ HAYALLERİ ÇÖZÜMSÜZLÜK GETİRDİ

Erdoğan:

 “Müzakerelerde konuşulmadık hiçbir konu kalmadı.. Rum tarafının Kıbrıs Türkleri’ni azınlık olarak görmeye devam eden boşhayalleri çözümsüzlük getirdi.. Tarih ve bu süreçte acı şekilde edindiğimiz tecrübeler, Rum tarafının ortak devleti kurmak gibi bir niyetinin olmadığını açık ve net biçimde herkese öğretmiştir..”

“RUM SÖZÜNDE DURMAZ

Erdoğan:

“Türk sözünde durur ama Rum sözünde durmaz.. Artık bizim bunlara inanmamız bir 50yıl daha kaybetmemiz mümkün değildir.. Adada iki ayrı devlet iki ayrı halk vardır.. Öncelikle Kıbrıs Türkhalkının egemen eşitliğinin tescil edilmesine ardından da adadaki iki devletin çözüm müzakelerini yürütmesine yönelik KKTC Cumhurbaşkanı ErsinTatar tarafından Cenevre’de sunulan öneriye desteğimiz tamdır.. Taviz vermeyiz, veremeyiz.. Adil, kalıcı, sürdürülebilir çözüm, ancak ve ancak adanın gerçeklerini esas alan bir yaklaşım olabilir.. Bizim kimsenin toprağın hakkında gözümüz yok niyetimiz gerginlik değil sorunları hakla hukukla hakkaniyetli paylaşımla çözüme kavuşturmaktır.”

KKTC’YE CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ YAPACAĞIZ

Erdoğan:

 “KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın ne doğru dürüst bir binası külliyesi var veya parlamento binası var.. Biz bunu KKTC’ye yakıştırmıyoruz.. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bina İngilizlere ait gecekondu.. Şimdi KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile ilgili adımın proje çalışmaları bitti ve inşasınada inşallah yakında başlıyoruz.. Devlet olmanın işte ifadesi budur. Bu projeyi hayata geçirerek, nasıl bir Kuzey Kıbrıs devleti varmış birilerinin görmesi lazım..”

NE OLMUŞTU?

“KIBRI TÜRKÜ YARIM ASIRDIR MÜCADELE VERİYOR”

Erdoğan, KKTC ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan’ın:

“Kıbrıs Türkü adada yarım asırdan fazla bir süredir eşitlik ve adalet mücadelesi veriyor.. Bu uğurda birlikte nice bedeller ödedik, nice badireler atlattık.. Kıbrıs Türk halkı Ada’da egemen eşitliğe sahiptir.. Kıbrıs’ta çözümü ancak Ada’daki gerçekler temelinde ulaşılabilir.. Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir gelecek arzu eden tüm taraflara bu tarihi fırsatı değerlendirmeleri yönündeki çağrımı tekrarlıyorum.” 

MÜJDE AÇIKLAMASI”

Erdoğan:

“Biraz sonra Kuzey Kıbrıs Parlamentosu’nda yapacağım konuşmada inşallah bu müjdeyi oraya açıklayacağım. Burada açıklarsam Kıbrıs Parlamentosu’ndaki konuşmam boşa geçer.”

KKTC CUMHURİYET MECLİSİ ‘NDE ERDOĞAN’A BOYKOT KARARI

KKTC anamuhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi, Erdoğan’ın KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde gerçekleştireceği konuşmayı boykot etme kararı aldı.

KKTC’de iki siyasiparti, Erdoğan’ın katılacağı Meclis toplantısında yer almayacaklarını duyurdu..

*Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Erdoğan’ın 20Temmuz nedeniyle Cumhuriyeti Meclisi’nde yapması planlanan konuşmaya katılmama kararı aldı.. 

*Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ise önceki akşam Parti Meclis’inde Erdoğan’ın katılacağı Meclis oturumuna katılmayacağı yönünde karar vermişti.

ERDOĞAN’IN ZİYARETİNİ KKTC MUHALEFETİ NEDEN BOYKOT EDİYOR?

Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Kuzey Kıbrıs’ta katılacağı Meclis oturumu, muhalefet partileri tarafından boykot edilecek..

50 sandalyeli Kuzey Kıbrıs Cumhuriyet Meclisi’nde anamuhalefetteki 12milletvekiline sahip Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile 3vekile sahip Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Erdoğan’ın konuşma yapacağı oturuma katılmama kararı aldı..

Eski Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı MehmetAli Talat da Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, kararı doğru bulduğunu belirtti. Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası da iki partiyi kutlayan bir açıklama yaptı..

BOYKOT EDEN PARTİLERİN GEREKÇESİ NE?

CTP Parti Meclisi’nin açıklamasında, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasındaki mevcut ilişki biçiminin “doğru zeminden kaydığı ve sürdürülebilir olmadığı” görüşü dile getirildi..

CTP, oturumda ana muhalefet partisinin herhangi bir söz hakkı olmaması ve farklı görüşlerini ortaya koyma olanaklarının bulunmamasını göz önünde bulundurarak toplantıya katılmama kararı aldıklarını kaydetti..

ERDOĞAN’IN KIBRIS ZİYARETİNİ BOYKOT EDEN MUHALEFETE TATAR’DAN TEPKİ

Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’ta katılacağı Meclis oturumu, muhalefet partileri tarafından boykot edilecek..

Muhalefet, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs ilişkilerinin “doğru zeminden kaydığı” ve Türkiye’nin tepedenbakan bir yaklaşıma sahip olduğu eleştirisini yapıyor..

Kuzey Kıbrıs lideri Ersin Tatar ise boykotkararını “ihanet” olarak niteleyerek, muhalefet partilerinin “Rum tarafı ile işbirliği yaptığını” ileri sürdü..

Eski Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat:

“Kararı doğru bulduğunu belirtmeliyim.. Dünyaya meydan okunacak ve ilkel politikalara dönüştürülmesi muhtemel bu törenlere katılmayı düşünmüyorum.”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası da iki partiyi kutlayan bir açıklama yaptı. Kuzey Kıbrıs’taki çeşitli sendikaların oluşturduğu Sendikal Platform da iki partinin yanında olduğunu ve karara destek verdiğini açıkladı.

ERSİN TATAR: “BOYKOT KARARI ESEF VERİCİ”

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yazılıaçıklama yaparak, Meclis’teki muhalefet partilerinin boykot kararına tepki gösterdi..

Türkiye’ye daha da sıkı sarılacağız”

Tatar:

“Yunanistan Başbakanı ile yabancı ülke liderlerinin huzurlarına giderek, saygı duruşunda bulunanların Erdoğan’ın konuşacağı Meclis oturumunu boykot edecek olmaları oldukça düşündürücü ve esef vericidir.”

Türkiye gazetesine de açıklamalar yapan Tatar, boykot kararını “ihanet” olarak değerlendirerek, “Bu kararı alanlar Rum tarafı ile işbirliği içerisindeler” iddiasında bulundu..

ERDOĞAN’IN KKTC ZİYARETİNDE OĞUZHAN ASİLTÜRK DE YER ALIYOR

Erdoğan’la birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidecek isimler arasında Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk de yer aldı..

Erdoğan, Cumhur İttifakı’na yakınlaştırma çalışmalarında bulunduğu Saadet Partisi’ni Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapacağı ziyarettede unutmadı..

Erdoğan’ın ocak ayında evinde ziyaret ettiği, daha sonra da Saray’da kabul ettiği Saadet Partisi Yüksek İstişareKurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün Erdoğan’la birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gideceği öğrenildi..

Asiltürk’ün Erdoğan’ı beklediği fotoğrafını Twitter hesabından paylaşan Barış Yarkadaş şu ifadeleri kullandı

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top