DÜNYA

BATI AVRUPA’DA SEL FELAKETİ: KARBON SALIMININ DERHAL AZALTILMASI GEREKTİĞİNİ GÖSTERİYOR

Selin etkili olduğu bölgelerde arama-kurtarma ile enkaz kaldırma ve temizlik çalışmaları devam ediyor..

Almanya’daki sellerde ölenlerin sayısı 170’i aştı

Almanya’da Rheinland-Pfalz, Kuzey-Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 170’i geçti..

 Sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı Rheinland-Pfalz  eyaletinde  122’ye ulaştı..

Ahrweiler bölgesinde kayıp 155kişinin arandığı, yaralıların sayısının da bu eyalette 763 olduğu bilgisi paylaşıldı..

Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde selde yaşamını yitirenlerin sayısının 48’e yükseldiği bildirildi..

Köln Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada arama kurtarma köpeğinin desteğiyle Bad Münstereifel beldesinde henüz kimliğitespit edilmeyen bir ceset bulunduğu aktarıldı..

Daha önce kayıp olduğu bildirilen 850’den fazla kişiye telefonla ulaşıldığı, şu an Bonn/Rhein-Sieg bölgesinde 14, Euskirchen bölgesinde de 2kişinin arandığı belirtildi..

Bavyera eyaletinde ise 1olarak kaydedilen can kaybı sayısında artış olmazken, ülkede sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 171’e çıktı..

Öte yandan sel felaketinin meydana geldiği bölgede yardım çalışmalarından veya selden etkilenenlerin toplu barınma yerlerinde yerleştirilmelerinden dolayı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artmasından endişe ediliyor..

Rheinland-Pfalz eyaleti Sağlık Bakanlığı’nın bu sebeple selden etkilenen bölgelerde aşı kampanyası düzenlemeye hazırlandığı kaydedildi..

Diğer taraftan ‘Marburger Bund’ adlı Tabipler Birliğinden yapılan açıklamada, afet bölgesinde hasta bakımına ilişkin endişeli olunduğu belirtilerek bu bölgede çok sayıda muayenehanenin sular altına kaldığı için çalışmadığı veya tamamen yıkıldığı ifade edildi.

Açıklamada temel hasta bakımı için bölgede ‘acil muayenehanelerin’ ve ‘acil eczanelerin’ oluşturulması istendi.

Almanya’da geçen hafta Rheinland-Pfalz, Kuzey-Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletlerinde aşırı yağışlar sellere sebep olmuştu..

Selin etkili olduğu bölgelerde arama-kurtarma ile enkaz kaldırma ve temizlik çalışmaları devam ediyor..

ALMANYA’DA ÖLÜ SAYISI 157’YE ÇIKTI..

Merkel sel bölgesini ziyaret etti

Almanya’da aşırı yağışların neden olduğu sellerde ölenlerin sayısı 157’ye yükseldi.. Rheinland-Pfalz eyaletini ziyaret eden Merkel, “İklim değişikline karşı daha hızlı olmalıyız” dedi..

  Almanya’da Rheinland-Pfalz, Kuzey-Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 157’ye yükseldi.. Rheinland-Pfalz eyaletinde 670kişinin de yaralı olduğu duyuruldu.. Avusturya sınırında bulunan Bavyera eyaletinin Berchtesgadener Land bölgesinde ‘acil durum’ ilan edildi..

EN KISA SÜREDE YARDIM SAĞLANACAK

Rheinland-Pfalz eyaletinin Adenau kentinde sel bölgesini ziyaret eden Başbakan Angela Merkel, iklim değişikliğinin etkileriyle mücadelede daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini söyledi..

“Acele etmeliyiz, iklim değişikline karşı daha hızlı olmalıyız” diyen Merkel, bir an önce felaketzedelere ekonomik yardım sağlanacağını aktardı..

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Maliye Bakanı Olaf Scholz, selden etkilenenler için 300 milyon euro’luk yardım açıklamıştı..

“BELÇİKA’DA 27 KİŞİ ÖLDÜ

Evlerin çöktüğü, cadde ve sokakların sular altında kaldığı Belçika’da da 27kişinin öldüğü duyuruldu.. On binlerce hanenin elektriksiz kaldığı ülkede, temiz içmesuyuna erişimde de sorun yaşandığı aktarıldı.. 

Sele yol açan aşırı yağış Almanya ve Belçika ile birlikte Lüksemburg ve Hollanda’da da etkili oldu.

Almanya’nın selden en çok etkilenen şehirlerinden biri olan Bad Neuenahr şehrinde 21 yaşındaki bir görgü tanığı, her şeyin 15 dakika içerisinde olduğunu, şiddetli yağış sonrası bir anda bölgeyi su bastığını kaydetti.

AP Photo
Almanya’nın Schuld bölgesinde su taşkınıAP Photo

NE OLMUŞTU?

ALMANYA’NIN BATISINDA ŞİDDETLİ YAĞIŞLA OLUŞAN SEL VE SU BASKINLARI SEBEBİYLE EN AZ 103 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Almanya’da sel felaketi: En az 103 ölü, yüzlerce kişi kayıp

Almanya’nın batısında şiddetli yağışla oluşan sel ve su baskınları sebebiyle en az 103 kişi hayatını kaybetti..

Almanya'nın Schuld bölgesinde su taşkını
Almanya’nın Schuld bölgesinde su taşkını  // cafemedyam

Kayıp yüzlerce kişiyi arama çalışmaları devam ediyor..

Sel felaketi Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’da da etkili oldu. Belçika’da en az 15 kişi hayatını kaybederken 4 kişinin de kayıp olduğu rapor edildi.

Yaşanan sel felaketiyle ilgili konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel “Korkarım ki daha kötüsü henüz yaşanmadı” diyerek tehlikenin devam ettiği değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Cumhurbaşkanı da sel felaketleriyle ilgili yaptığı açıklamada küresel iklim değişikliğiyle mücadele çağrısında bulundu.

Alman basınına göre Ahrweiler bölgesinde 1,300 kişiden haber alınamıyor. Ancak bu kişilere ulaşılamıyor olması zarar gören telefon hatlarından kaynaklanıyor olabileceği yorumları yapılıyor.

David Young/(c) Copyright 2021, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten
Erftstadt’a bağlı Bessem bölgesinde araçlar su taşkınları yaşanan heyelan nedeniyle ters döndüDavid Young/(c) Copyright 2021, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten

Alman yerel hükümet yetkilisi Roger Lewentz, SWR televizyonuna yaptığı açıklamada “Hala 60 civarında insanın kayıp olduğunu düşünüyoruz ancak insanlara bu kadar uzun süre ulaşamadığınızda en kötü senaryoyu düşünmek zorunda kalıyorsunuz.” dedi.

Thomas Frey/(c) Copyright 2021, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten (AP)
Almanya’nın Altenahr bölgesinde sel felaketiThomas Frey/(c) Copyright 2021, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten (AP)

Koblenz polisi dün Twitter’dan yaptığı açıklamada Bad Neuenahr-Ahrweiler kentinde birçok evin çöktüğü, bazı evlerin de çökme tehlikesi altında bulunduğunu, bölgede hayatını kaybedenlerin olduğunu duyurdu.

Lino Mirgeler/(c) Copyright 2021, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten
Almanya’da Heimbach yakınlarındaki Ruhr barajı taştıLino Mirgeler/(c) Copyright 2021, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten

Açıklamada yaklaşık 50 kişinin evlerin çatısına çıkarak kurtarılmayı beklediği aktarılarak, birçok kişinin de arandığı kaydedildi.

AP Photo
Almanya’nın Schuld bölgesinde su taşkınıAP Photo

Daha önce Adenau şehri yakınlarında Schuld kasabasında 6 binanın çöktüğü bilgisi paylaşılmıştı. Bu kasabada arananların sayısının ise 70’e yükseldiği aktarıldı.

Öte yandan Kuzey-Vestfalya eyaletinin Hückeswagen kentinde insanların botlarla evlerinden tahliye edildiği bildirildi.

Lino Mirgeler/(c) Copyright 2021, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten
Ruhr barajı yakınlarındaki hidroelektrik güç merkeziLino Mirgeler/(c) Copyright 2021, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten

Leverkusen kentinde ise elektrik kesintisinden dolayı bir hastanedeki 468 kişinin tahliye edildiği ifade edildi.

Şu ana kadar hayatını kaybedenlerden ikisinin itfaiye eri olduğu açıklandı.

Uzmanlar uyardı: Avrupa’daki sel felaketleri, karbon salımının derhal azaltılması gerektiğini gösteriyor

“Birkaç yıl önce, iklim değişikliğinden bahsetmek için gelecekte bir zamanı veya gezegenin uzak bir yerini işaret etmek zorundaydınız. Ancak şimdi, tam da burada gerçekleşiyor”

Colin Drury Pazar 18 Temmuz 2021 18:28

Almanya’nın batısındaki Bad Neuenahr-Ahrweiler bölgesi sakinlerinden biri, sokakta hasar almış bir aracın ve yıkıntının yanında duruyor (AFP)

Bilim insanları, bu hafta Avrupa’da gerçekleşen yıkıcı sel felaketlerinin, gaz salımlarını azaltma ve iklim kriziyle mücadele etmeye yönelik giderek artan acil ihtiyacı gösterdiğini söyledi.

Uzmanlar ve siyasetçiler Almanya, Belçika ve Hollanda’da 150’den fazla kişinin ölümüne yol açan bu yıkıcı su baskınlarına küresel ısınmanın yol açtığını söylemek için henüz çok erken olduğunu kabul ediyor. Öte yandan, bu felaketin aşırı hava koşullarının ne kadar tahrip edici olabileceğine ilişkin bir uyarı olarak dikkate alınması gerektiğini de belirtiyorlar. 

Avrupa Çevre Komisyonu’nun kabine şefi olan, Hollandalı siyasetçi ve çevreci Diederik Samsom, “Sular insanları aldı götürdü” dedi.

İklim değişikliğinin etkilerini yaşıyoruz.

Birkaç yıl önce, iklim değişikliğinden bahsetmek için gelecekte bir zamanı veya gezegenin uzak bir yerini işaret etmek zorundaydınız. Ancak şimdi, tam da burada gerçekleşiyor.

İklimbilimciler özellikle iki şeyin bu haftaki afette payı olduğunu belirtti.

İlki, sıcaklıktaki her bir derece Celcius artışla beraber hava yüzde 7 daha fazla nem tutabilir hale geliyor. Böylelikle hava suyu daha fazla tutabiliyor ve bu da kuraklığa yol açtığı gibi su salındığında devasa sağanaklar gerçekleşmesi ihtimalini de artırıyor.

İkincisi, küresel ısınma fırtınaların tek bir alan üzerinde eskiye kıyasla çok daha uzun süre kalma eğilimini arttırıyor gibi görünüyor. Bu nedenle dünyanın daha küçük bir kısmına düşen yağış miktarı da artıyor. 

Uzmanlar, gelecek on yıllar içinde sera gazı salımları ciddi oranda azaltılsa bile atmosferde halihazırda bulunan karbondioksit ve gezegeni ısıtan diğer gazların miktarının, aşırı hava koşullarının yaşanmasını daha olası hale getireceğini ekledi. 

Siegen Üniversitesi’nde mühendislik profesörlerinden Lamia Messari-Becker, “Yapıların bulunduğu alanları (binalar, dış mekanlar, şehirler) iklim değişikliğine daha dayanıklı hale getirmemiz gerek” dedi.

Reasürans (sigorta şirketlerinin sigortalanması -çn.) devi Munich Re’nin baş iklim ve yerbilimcisi Ernst Rauch, uyum sağlamayanların can kaybı ve mülke zarar gelmesi açısından daha riskli bir konumda olacağını ifade etti.

Rauch, “Dün ve bugün gibi gerçekleşen olaylar, bu tür vakalara karşı hazır olmak için daha fazla çalışmamız gerektiğine dair bize bir ipucu veriyor” dedi.

Bu olaylar gerçekten öngörülemez değildi fakat bu şekilde artan büyüklüklerde yaşanması muhtemelen bazılarını şaşırttı.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız // The Independent

Euronews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top