GÜNDEM

ADİL ÖKSÜZ’ÜN AKINCI ÜSSÜ’NDEKİ GÖRÜNTÜLERİ

”ADİL ÖKSÜZ BANA FETHULLAH GÜLEN’İN KİTAPLARINI GETİRDİ”

ANADOLU AJANSI GÖRÜNTÜLERİ SERVİS ETTİ

15Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden, halen firarda olan Adil Öksüz’ün darbenin merkezi olan Akıncı Üssü’nde çekilen görüntüleri ortaya çıktı..

Anadolu Ajansı, darbe girişimini yöneten sivil imamlardan Adil Öksüz’ün Akıncı Üssü’ndeki görüntülerini servis etti..

Müyesser Yıldız sormuştu, AA görüntüleri servis etti

“Adil Öksüz’ün o gece Akıncı’daki en net görüntüsü mü?”

15Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden, halen firarda olan Adil Öksüz’le ilgili soru işaretlerine bir yenisi eklendi..

15Temmuz gecesi AkıncıÜssü’nde yakınlarında o zamanki adı Kazan’da gözaltına alınan ve ardından ‘arsaya bakmaya geldim’ savunmasıyla serbest bırakılan Öksüz’ün, darbenin merkezi olan AkıncıÜssü’nde çekilen kamera kayıtlarda görüntülerde yer aldığı belirtildi..

Gazeteci-yazar Müyesser Yıldız, kişisel blogunda yayımladığı yazısında, Akıncı Üssü’nde çekilen, ancak mahkemeye hepsi verilmeyen kamera kayıtlarını kaleme aldı. 

Akıncı Üssü ana davasının görüldüğü Ankara 4. AğırCeza Mahkemesi’ne gönderilen görüntülerde, sadece sivil imamlar Kemal Batmaz, Nurettin Oruç ve Harun Biniş’e ait oldukları belirtilen, filo komutanlığı koridorundan birkaç saniyelik görüntülerin paylaşıldığını belirten Yıldız, verilen kararın ardından yazılan gerekçeli karardaki “Kamera saatinin gerçek zamandan 47dakika geri olduğu bildirildiğinden, gerçek zamanların kamera saatine 47dakika ilave edilerek hesap edilmesi gerekmektedir” ifadesine dikkat çekti. 

KAYITLARI TEK TEK İNCELEDİ

15Temmuz 20.55 ile 16Temmuz 10.15 arası kayıtları inceleyen Yıldız, Kemal Batmaz, Nurettin Oruç ve Harun Biniş’in onlarca görüntüsüne ulaşıldığı halde, Adil Öksüz’ün de Akıncı’da görüntüsünün olduğunu belirterek:

 “Diğerleri ama özellikle de Adil Öksüz’e ait böylesine önemli bir görüntü, bugüne kadar kamuoyu ile neden paylaşılmadı..? Enazından bundan sonra paylaşılması düşünülüyor mu?!” ifadelerini kullandı. 

ADİL ÖKSÜZ’ÜN KAMERA KAYITLARI GERÇEKTEN VARMIŞ

Yıldız’ın “5 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Dikkat Çekici Detay: Adil Öksüz’ün Akıncı Üssü’nde Görüntüsü Mü Var?” yazısının ardından, 15Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden, halen firarda olan Adil Öksüz’ün darbenin merkezi olan AkıncıÜssü’nde çekilen kamerakayıtları olduğu iddiasının gerçek olduğu anlaşıldı..

AnadoluAjansı, darbe girişimini yöneten sivil imamlardan Adil Öksüz’ün Akıncı Üssü’ndeki görüntülerini ilk kez servis etti..

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 12Temmuz’da gerekçeli kararı tamamlanan Akıncı Üssü darbe girişimi davasının delileri arasında Öksüz’ün görüntüleri de yer aldı..

Gerekçeli kararda yer verilen görüntü döküm belgesine göre Öksüz, 15Temmuz gecesi Ankara’da terör estiren pilotların talimat aldığı 143. FiloKomutanlığının güvenlik kameralarınca kaydedildi..

Darbe girişiminin başarısızlığa uğradığını anlayan Öksüz, 16Temmuz sabahı saatler 11.02’yi gösterdiğinde sözde Jandarma Genel Komutanlığı mahrem imamı Nurettin Oruç ile ÖğretmenGazinosu’nun önünde görüldü..

Kısa bir süreliğine burada kalan Öksüz ve Oruç, dahasonra bir grup darbeci asker tarafından uğurlandı..

Öksüz’ün Akıncı Üssü’nden firar etmeden önceki son görüntülerine ilişkin “görüntü döküm belgesinde” şu tespitlere yerverildi:

“Öğretmen Gazinosu kapısının önünde büyük bir kalabalığın toplandığı, sivil kıyafetli olarak sanık Adil Öksüz’ün, elinde el çantası ve bir valizle kapı önündekilerle konuştuğu, sanık Nurettin Oruç’un elinde elçantasının bulunduğu, kapı önündeki kalabalık askeri grubun sivil imamları Öğretmen Gazinosu’ndan uğurladıkları, onların peşinde bir anda ÖğretmenGazinosu’nun boşaldığı anlaşılmaktadır.”

Bu görüntüler, olay gecesi Adil Öksüz’ün AkıncıÜssü’nde olmadığını iddia eden darbecileri bir kez daha yalanladı..

AKIN ÖZTÜRK DE GÖRÜNTÜLERDE

Akıncı’daki güvenlik kameralarına, 141kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski orgeneral Akın Öztürk de yansıdı..

Kamera kayıtlarına göre Öztürk, saat 11.12’de, yanında koruması ve emir astsubayı ile ÖğretmenGazinosu’nun yanındaki odaya geçti..

Bir süre sonra odadan çıkan Öztürk, eski tuğgeneral Kubilay Selçuk ve eski tuğamiral Hakan Evrim’in de arasında bulunduğu darbe sanıklarıyla konuştuktan sonra filodan ayrıldı..

Saatler 11.22’yi gösterdiğinde darbe sanıklarından oluşan bir grubun, Öğretmen Gazinosu koridorundan filoyu terk ettiği görüldü..

Görüntü döküm belgesine göre 143. Filo Komutanlığının güvenlik kamera saatlerinin 47dakika geride olduğu, bu nedenle ekrana yansıyan saatlere bu sürenin eklenmesi gerektiği vurgulandı..

DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA KAYIPLARA KARIŞTI

Darbe girişimini Akıncı Üssü’nde yöneten örgütün sivil imamlardan Adil Öksüz, 15Temmuz’dan sonra kayıplara karıştı..

Öksüz’ün, ihanet girişiminden 4gün önce darbe planını örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in onayına sunduğu, hakkında hazırlanan iddianamede yer aldı..

Girişimin bastırılmasının ardından kaçarken yakalanan Öksüz, sorgusunda Kahramankazan’a “arsa bakmaya” gittiğini iddia etti..

Öksüz, sulhceza hakimliğince serbest bırakıldıktan sonra Ankara’dan İstanbul’a geçti..

Sakarya Akyazı’daki kayınpederinin evine 19Temmuz’da giden Öksüz’ün izine bu tarihten sonra rastlanmadı..

Öksüz, 15 Temmuz gecesi Türkiye genelinde yaşanan terör olaylarından sorumlu tutuluyor..

Kilit isim Öksüz'ü serbest bırakan hakim Terkoğlu'na konuştu

Adil Öksüz’ü serbest bırakan hakim konuştu

15Temmuz’da Akıncı Üssü’nde gözaltına alınan, ‘arsa bakmaya geldim’ savunmasıyla serbest bırakılan kilit isim Adil Öksüz’ü serbest bırakan hakim konuştu ..

FETÖ’nün üst düzeydeki yöneticilerinden firari Adil Öksüz’ü serbest bırakan hakim Köksal Çelik bu kararının ardından görevden alındı.

Köksal Çelik:

 “Aradan beş yıl geçti kendimi savunamadım, bundan sonra susmak yok” 

Terkoğlu:

“Savcı Cihan Ergün, Öksüz’ü 18Temmuz günü tutuklamaya sevk ettiği halde, hâkim Köksal Çelik tarafından serbest bırakılmıştı.. Ergün, itiraz edip yeniden tutuklama talep etti.. Çelik, kararında ısrar etti.. Dosya bu kez hâkim Çetin Sönmez’e gitti. Oda tutuklama talebini reddetti.. Öksüz, böylece elini kolunu sallayarak çekip gitti.. İşte beni arayan Öksüz’ü o gün serbest bırakan hâkim Köksal Çelik’ti..”

Çelik’in “FETÖ’nün hâlâ devlette etkin” ifadesini kullandığını belirten Terkoğlu, Sincan’da o zaman ki değeri 350 trilyon olan AVM’ye kayyum atadığı için FETÖ’nün kendisinden intikam aldığını söylediğini aktardı. 

Çelik’in Öksüz’ün gözaltısürecine ilişkin de bilgi verdiğini aktaran Terkoğlu şu ifadeleri kullandı: 

“Tavırları korkak ve çekingendi. Bitkin bir hali vardı.. İşkenceye uğradığını iddia etti.. Konuşmamak için gayret ediyordu.. Ben dahaçok konuşturmak için uğraştım. Bir ara ‘Ortalık yanıyor, sen tarla bakmaya gelmişsin’ gibi bir şey söylemişim ama bu kayıtlarda yok.. O gün sorguya çıkan kâtip Mehmet Ali Tuna’nın müfettişe verdiği ifadede var.”

“TAVRI KORKAK VE ÇEKİNGENDİ”

O gün neler yaşandı? Adil Öksüz, hâkim Köksal Çelik’in karşısına nasıl çıktı?

Çelik anlattı:

“Savcı, Adil Öksüz’ü, tutuklama talebiyle bana 18Temmuz sabah saat 05.30’da gönderdi.. Daha doğrusu sorgulamaya 05.30 başladım.. Ben de 20dakika sorguladım.. Ağzından bir laf alamayınca ve sürekli savcılıkta verdiği ifadeyi tekrarlayınca, anlattıklarına tam inanmadığım için 05.51’de savcıyı aradım.. Aradığımda odasında değildi.. Evine gidiyordu.. Onun için cep telefonunu aradım.. ‘Dosyada bir şey yok, ben tutuklama değil, yurtdışına çıkış yasağı koymak şeklinde adli kontrol düşünüyorum’ dedim.. 107saniye konuşmuşuz. O da ‘Olabilir, sen bilirsin’ gibi şeyler dedi.. Bir nevi istişare ile kararverdik.. Saat 05.55 gibi kararımı açıkladım ve diğer şüphelilerin sorgusuna başladık..

Basının yazdığı gibi bu hain (Adil Öksüz), yakalandıktan 21dakika sonra değil, iki gün sonra sorguya çıkarıldı.. Sorgu işlemi 21dakika sürdüğü için basın biraz yanlış yazdı bu kısmı.”

Peki, Adil Öksüz’ün tavrı nasıldı?

Köksal Çelik anlattı:

“Tavırları korkak ve çekingendi. Bitkin bir hali vardı. İşkenceye uğradığını iddia etti. Konuşmamak için gayret ediyordu. Ben daha çok konuşturmak için uğraştım.. Bir ara ‘Ortalık yanıyor, sen tarla bakmaya gelmişsin’ gibi bir şey söylemişim ama bu kayıtlarda yok. O gün sorguya çıkan kâtip Mehmet Ali Tuna’nın müfettişe verdiği ifadede var.”

“BİZDEN BİLGİ SAKLANDI”

Adil Öksüz’ü nasıl oldu da serbest bıraktı? Böyle bir karar nasıl verilebilir?

Köksal Çelik, kendisinin hata yaptığını düşünmüyor:

“Benim sorgumdan bir buçuk gün önce, 16 Temmuz’da, bu hainin kim olduğu kışla karakolunda öğrenilmiş. Ama ne jandarma ne de Emniyet görevlileri bana ya da savcılığa bu durumu söyledi. Yani bizden bilgi saklandı. Bir de basının yazdığı gibi bu hain Akıncı Kışlası’nda değil, kışladan bir kilometre dışarıda bir yerde yakalanmış. Üzerinden çıkanlar bize getirilse ya da görevliler bize bunun kim olduğunu söylese ya da savcı hemen tutuklamaya sevk etmeyip dört günlük gözaltı süresini kullansa bu hata olmazdı..

Üssün içinde değil, dışarıda yakalanmış ve sivil gözüküyor. Şüphe var ama ben o şüpheyi savcıya sorup gidereyim dedim. Aradım, o da Adil Öksüz’ü somut delille değil, bir ayet manası sorarak çözmüş. Aradığımda ayetle çözdüğünü de bana söylemedi. Bu arada hayatımda ilk defa şahit oldum bir ayet manasıyla şüpheli çözen savcıya!

Yine bu hain yakalandıktan sonra kışla karakolunda hakkında hazırlanan mavi renkli dosya, bana ya da savcılığa getirilmemiş. Olaydan bir ay sonra HSK müfettişi soruşturma için karakola gittiğinde, tutulan tutanaklar, hainin çıplak resmi, HSK müfettişine veriliyor. Zaten üzerinden çıkan saat, GPRS aleti, cep telefonu vs… Biz hiçbir şey görmedik. Çünkü önümüze getirilmedi. Buna o gün görev yapan savcı, başsavcı ve vekilleri şahittir.

Bana dosya değil, sadece yarım sahifelik bir üst yazı, bir de ifade ile tutuklanma isteği gönderildi. Buna şimdiki İstanbul Başsavcısı, o dönem aynı adliyede çalıştığımız Şaban Yılmaz şahittir. Delil olacak objeler ve tutanaklar bizden gizlendi, dosyaya konmadı, sonra basın bizi kamikazeci olarak gösterdi. Aynı basın bir zamanlar ‘hükümetin hâkimi’ diye haber yapıyordu.”

“ADİL ÖKSÜZ’E YOL VERİLMİŞ”

Peki, hata kimde? Öksüz’ün kaçışı sadece bir hâkimin sorunu mu?

Köksal Çelik, o geceden daha büyük bir fotoğrafı işaret ediyor:

“Ben ‘yurtdışı çıkış yasağı’ şeklinde karar verip bırakınca, Aydın’dan aranmış, ‘Biz onu bir yıldan beri bir para trafiğinden dolayı arıyorduk’ diye. Üç kişilik bir suç örgütünü bile devlet görevlilerinin takip ettiği ülkemizde, devasa bir yapının bir elemanın takip edilmemesi hâkimin suçu mu? Bu hainin (Adil Öksüz) adı, darbeden önce açılan FETÖ Çatı İddianamesi’nde ‘Deniz Kuvvetleri İmamı’ olarak geçiyor. Orada şüpheli yapılsa ya da yakalama kararı çıkarılsa zaten bizim önümüze geldiğinde yakalama kararı infaz edilecek ve kimsenin hata yapma imkânı olmayacaktı. Ben o tarihte yılda dört bin karara imza atıyordum. Ankara’da yazılan bütün iddianameleri takip etme, okuma imkânım ve zamanım yok.”

Cihan Ergün’ün söylediklerine, FETÖ’den değil Adil Öksüz kararından dolayı hâkimlikten atılan Köksal Çelik’in söylediklerini ekleyince, bir tablo ortaya çıkıyor. Adil Öksüz, daha önce çeşitli iddianamelerde adı FETÖ’nün imamı olarak geçtiği halde takip edilmedi. Elini kolunu sallayarak yurtdışına çıktı, döndü. Darbe çalışmalarına devam etti. O gün de Akıncı Üssü’ne FETÖ imamı olarak gitti. 15 Temmuz’un ertesi sabah yakalandı. Hatta o sırada da ifşa oldu. Ama hakkında bilinenler, üstünden çıkanlar yargıdan gizlendi. Öksüz’e böylece serbest kalması için yol verildi. Hem savcı hem hâkimin anlaştığı konu ise bugün hâlâ devletin içinde Öksüz’ü koruyanların yoluna devam ettiği. Acaba Adil Öksüz de kendisine yol verildiğini biliyor muydu?

Telefon kapandı. Denizlerin bilgisi kuşkusuz bir damlasında gizli. Herkes konuşsa suyun dibini görebileceğiz. Kim bilir ne zaman?

”ADİL ÖKSÜZ BANA FETHULLAH GÜLEN’İN KİTAPLARINI GETİRDİ”

CÜBBELİ’DEN FETÖ İTİRAFI GELDİ

Cübbeli Ahmet Hoca adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Adil Öksüz’ün kendisini ziyaret ederek, Fethullah Gülen’in kitabını getirdiğini söyledi.

Cübbeli Ahmet Hoca adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, FETÖ’yle olan irtibatını anlattı.

“Fetullah Gülen siz cezaevindeyken size kitaplarını gönderdi mi?”

Cübbeli:

“Bana iki tane kitap gönderdi, Adil Öksüz’le gönderdi”

“BENİMLE KONUŞTUĞU KAYIT YOK”

”Hapishanedeyken FETÖ elebaşı Fetullah Gülen bana kitap gönderdi”

Mahmut Ünlü’nün açıklaması şöyle:

“Bana iki tane kitap gönderdi, Adil Öksüz’le gönderdi. Ben adamı tanımıyorum, ziyaretçi diye geldi. Zaten kitapları da hemen getirdiler teftişten evvel. Ben daha önce de açıkladım bunu. Açıklayınca savcılık adam göndermiş. Benimle konuştuğu bir saatlik kayıt hiç yok. Adil Öksüz’ün benimle ne konuştuğunun kaydı yok. Sonra savcı çağırdı gittim 2 kere ifade verdim. Birinci de Fatih Oğuz’la beraber gittik savcının karşısına. Fatih Oğuz’un FETÖ’cü olduğunu ikinci gidişimde savcı söyledi bana.”

https://www.cafemedyam.com/2020/07/08/istanbul-sozlesmesi-ve-ismailaga-cemaati/

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top