GÜNDEM

HDP BİNASINA SİLAHLI SALDIRIDA YENİ GELİŞME

BİR ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Marmaris’te HDP binasına ateş açılmasına ilişkin bir şüpheli tutuklandı..

Muğla’nın Marmaris ilçesinde HDP ilçe başkanlığı binasına pompalıtüfekle ateş açılmasıyla ilgili gözaltına alınan zanlılardan biri tutuklandı, 5’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı..

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesiekipleri, Marmaris HDP ilçe binasına pompalı tüfekle silahlı saldırıda bulunan AdnanTemel D. ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 4 zanlıyı gözaltına aldı..

İstanbul’da yakalanan, olayın azmettiricisi olduğu değerlendirilen ve FETÖ bağlantıları tespitedilen Ensar A. da Muğla’ya getirildi..

Zanlılar, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye gönderildi..

Savcılık tarafından nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen şüphelilerden Adnan Temel D. tutuklandı, diğer 5 zanlı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 14 Temmuz‘da HDP ilçebaşkanlığı binasına pompalı tüfekle ateş açan şüpheli gözaltına alınmıştı.

HDP ilçe binasının camını kırdığı gerekçesiyle 2018’de de “mala zarar verme” suçundan hakkında işlem yapılan Adnan Temel D’nin, saldırıdan 1 saat önce Ensar A. ile telefonla görüştüğü belirlenmişti.

Muğla Emniyet Müdürlüğü ile koordineli hareket eden İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, saldırının azmettiricisi olduğu değerlendirilen Ensar A’yı 15Temmuz’da gözaltına almıştı. Şüphelinin, 15Temmuz darbe girişimi sonrası Deniz Harp Okulu Komutanlığından ilişiği kesilen öğrencilerden olduğu ve FETÖ’nün mahremimamları ile çok sayıda ankesör telefon görüşmesinin bulunduğu da ortaya çıkmıştı..

Ensar A’nın erkek kardeşinin, FETÖ’nün kapatılan okullarında eğitim gördüğü ve Türk vatandaşlığından çıktığı, yine akrabaları arasında FETÖ’nün gizli haberleşme programı ByLock kullanıcılarının olduğu ve örgüt üyesi kişilerin bulunduğu öğrenilmişti..

HDP ilçe binasına silahlı saldırı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde sabah saatlerinde HDP ilçe binasına silahla saldırıda bulunan A.T.D. (28) gözaltına alındı..

Marmaris’te sabah saatlerinde HDP ilçe binasına silahla saldırıda bulunulduğu ihbarı üzerine polis ekipleri sevk edildi. Saldırıyı gerçekleştirdiği belirlenen A.T.D. polis tarafından gözaltına alındı. Süphelinin saldırıda kullandığı silah da ele geçirildi.

DHA’nın aktardığına göre, şüphelinin HDP ilçe binasına taksiyle geldiği, 2018yılında da aynı şekilde HDP ilçe binasının camını kırdığı ve ‘mala zarar verme’ suçundan işlem yapıldığı tespit edildi..

Şüphelinin psikolojik tedavi gördüğü, bu nedenle ilaç kullandığı, her ay İstanbul’a psikolog görüşmesine gittiği, 2012yılında da İstanbul Ruh Sinir Hastanesinde 1 ay süreyle kaldığı belirlendi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Valilikten yapılan açıklamada,:

“Marmaris HDP ilçe binasına pompalı tüfekle silahlı saldırıda bulunan, 2018yılında da HDP İlçe binası camını kırdığından ‘mala zarar verme’ suçundan hakkında işlem yapılan A.T.D, olay mahallinde güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı, adli işlemler devam ediyor” ifadesine yer verildi.

“ARKASINDAKİ GÜÇLER ORTAYA ÇIKARILMALI”

HDP Marmaris İlçe Eşbaşkanı Güven Gökmen:

“Sabah 06.00 civarında bir kişi pompalı tüfekle ilçe binası önüne gelerek mermi yağdırmaya başlıyor. Camları kırıyor. İçeri girip eşyaları dağıtıyor. Bu arada 3-4 şarjör boşaltmış. Sonrasında şahıs kaçmıyor ve polis anında gözaltına alıyor. Sabıkalı biri olduğu söyleniyor. Biz bunun ne olduğunu biliyoruz. Biz bu saldırının arkasındaki güçleri tanıyoruz. Kesinlikle arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Marmaris sakin bir yer, İzmir gibi büyükşehirler gibi değil. Bu yüzden Marmaris de bunun olması çok manidar. Bu saldırı, tüm demokrasi güçlerine yönelik bir saldırıdır. Zaman bir arada durma zamanıdır.”

DENİZ POYRAZ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Haziran ayında da İzmir’de Onur Gencer isimli kişi HDP ilçe binasına saldırı düzenlemişti. Saldırıda, Deniz Poyraz yaşamını yitirmişti.

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top