DÜNYA

ESAD: HERKESE VATANLARINA DÖNMELERİ İÇİN YAPTIĞIM ÇAĞRIYI YİNELİYORUM

Esad, “Yaptırımları alt etmek için daha önce kullandığımız ya da gelecekte kullanacağımız metotları açıklamadan bunları aşmak için çalışmayı sürdüreceğiz ”

ESAD’DAN YEMİN TÖRENİNDE MUHALİFLERE ÇAĞRI

Suriye’de 2 yıldır devlet başkanı olan Beşar Esad üst üste dördüncü dönemi için gerçekleştirilen yemin töreninde sürgündeki muhaliflere ülkelerine geri dönmeleri için çağrıda bulundu.

default

Suriye’de BeşarEsad başkent Şam’da düzenlenen törende Anayasa ve Kur’an-ı Kerim üzerine yemin ederek dördüncü dönem devlet başkanlığı görevine resmen başladı..

Başkanlık sarayındaki yemintörenine din adamları, milletvekilleri, üst düzey ordu mensupları, iş insanları, akademisyenler ve gazeteciler dâhil 600’den fazla kişi katıldı..

Syrien Machthaber Assad tritt vierte Amtszeit an

Esad, 26Mayıs’taki devlet başkanlığı seçimlerini resmi verilere göre yüzde 95,1 oyla kazanmıştı.. Suriye makamları, rejimin kontrolündeki bölgelerde gerçekleştirilen ve bağımsız gözlemcilerce takip edilmeyen seçimlere katılım oranının yüzde78,6 olduğunu duyurmuştu. Rekabetin sembolik düzeyde olduğu seçimlere Esad dışında iki aday daha katılmıştı.. Suriyelimuhalifler ve Batılı devletler seçimlerin özgür ve adil olmadığını savunmuştu..

Esad ise yemin töreninde yaptığı konuşmada, 26Mayıs’taki seçimlerin, “halkın devlete bahşettiği yaygın meşruiyetin gücünü kanıtladığını” söyledi.

Batı’nın iç savaş boyunca uyguladığı yaptırımların neden olduğu zorlukların üstesinden gelmek için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Esad:

“Yaptırımları alt etmek için daha önce kullandığımız ya da gelecekte kullanacağımız metotları açıklamadan bunları aşmak için çalışmayı sürdüreceğiz.”

Sürgündeki muhaliflere de seslenen 55yaşındaki Esad:

“Manipüle edilen ve bu ulusun düşeceği, devletin yıkılacağı üzerine bahse giren herkese vatanlarına dönmeleri için yaptığım çağrıyı yineliyorum.”

Syrien Machthaber Assad tritt vierte Amtszeit an
Beşar Esad, 1970 yılında askeri darbeyle iktidara gelen babası Hafız Esad’ın ölümünün ardından 2000 yılında devlet başkanlığı görevini devralmıştı // cafemedyam

İç savaşın 2011 yılından beri sürdüğü Suriye’de Esad güçleri, İran ve Rusya’nın da desteğiyle ülke topraklarının yüzde 60’ından fazlasında yeniden kontrolü sağladı.

Suriye’deki savaşta şuana kadar yaklaşık 500 bin insan hayatını kaybetti.. On binlerce kişi ise hâlen kayıp..

Suriye’nin savaştan önceki nüfusunun yaklaşık yarısı ya ülke içinde yerini değiştirmek zorunda kaldı ya da başka bir ülkeye sığındı.. Birleşmiş Milletler (BM) tahminlerine göre, şu an Suriye’de halkın yüzde80’i açlık sınırının altında yaşıyor.

NE OLMUŞTU?

Suriye’de devlet başkanlığı seçimlerini Beşar Esad kazandı

Beşar Esad, Suriye’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini kazandığını açıkladı. Muhalefet seçimler için “saçmalık” yorumunu yaparken, Batı da oylamayı adil ve meşru olmamakla eleştirdi.

Resmi açıklamaya göre Suriye DevletBaşkanı Beşar Esad, 26Mayıs’ta düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde çoğunluğun oyunu alarak yeniden devlet başkanı seçildi.

Meclis Başkanı Hammuda Sabbağ, görevdeki cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın yüzde 95,1 oy aldığını açıkladı. 2000yılından beri iktidarda olan Esad’ın rakipleri eski  milletvekili Abdullah Sallum Abdullah ise oyların yüzde 1,5’ini, Mahmud Ahmed Mari de yüzde 3,3’ünü aldı.. 

Syrien Präsidentschaftswahlen

“Zafer kutlaması”

Beşar Esad dördüncü görev dönemine girmeye hazırlanırken, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından devlettelevizyonlarında ülkenin çeşitli yerlerinde kutlama görüntülerine yer verildi..

Başkent Şam’ın merkezinde binlerce kişi, koronasalgınına rağmen biraraya gelerek Suriye bayrakları ve Esad’ın posterleriyle kutlamalara katıldı.. Havai fişekler ile gösteriler düzenlendi..

Syrien Präsidentschaftswahlen

Suriye’de muhalefet oylamayı “saçmalık” olarak değerlendirdi..

ABD ve Avrupa ülkeleri ise seçimlerin özgür ve adil yapılmadığı eleştirisini getirdi..

Birleşmiş Milletler’in Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen de oylamayı eleştirdi.. Pedersen, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamada, oylamanın uluslararası siyasi sürecin bir parçası olmadığını söyledi..

BM Güvenlik Konseyi kararı, ancak Suriye’de hükümet ve muhalefetin yeni bir anayasa üzerinde anlaşmasından sonra BM gözetiminde seçim yapılmasını öngörüyor.. Cenevre’deki Anayasa Komitesi’nin çalışmalarıysa aylardır beklemede.

“Seçim rejimin elinde bulundurduğu bölgelerde yapıldı”

Suriye’de onyılı aşkın süredir devam eden iç savaşta 390bin kişi hayatını kaybetti, yaklaşık on iki milyon insan da yerinden edildi.. Ciddi bir ekonomik krizin yaşandığı ülkede milyonlarca insan açlık ve yoksulluktan muzdarip..

Uluslararası alandaysa Suriyehükümeti büyük ölçüde tecrit edilmiş durumda.. Hükümetbirlikleri ve müttefikleri ülkenin yaklaşık üçte ikisinin kontrolünü elinde bulunduruyor.. Suriyeliler yalnızca bubölgelerde oy kullanabildi.. Suriyehükümeti yakın müttefikleri Rusya ve İran tarafından destekleniyor.. Son dönemde Suriye ve Suudi Arabistan arasındada yakınlaşma adımları atıldığı bildirildi..

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top