SPOR

ÇİNLİ BASKETBOLCU HEYECAN YARATTI: 2,26 METRE

Çin’de 14 yaşındaki Çang Ziyu’nun bir şampiyona maçındaki basketbol oyunu viral oldu ve Ziyu’nun ülkenin basketbol efsanesi Yao Ming’le kıyaslanmasına yol açtı.

Hem 2,26 metre boya sahip hemde 14 yaşında…

Sosyal medya kullanıcıları, Çang Ziyu’nun bir gün Çin kadınbasketbol takımına liderlik etmesi çağrısında bulundu..

 

Çin’de 14 yaşındaki Çang Ziyu’nun bir şampiyona maçındaki basketbol oyunu viral oldu ve Ziyu’nun ülkenin basketbol efsanesi Yao Ming’le kıyaslanmasına yol açtı.

Yaşına rağmen boyu halihazırda 2,26 metre olan Ziyu, doğu Çin’in Şandong bölgesinde yaşıyor.

Çang Ziyu’nun oynadığı bir basketbol maçı viral oldu (Weibo) // cafemedyam

Çin’in Ulusal U15 Kadınlar Basketbol Ligi finalinde çekilen videoda, Ziyu’nun diğer oyunculardan çokdaha uzun olduğu görülebiliyor..


Çin medyasındaki haberlere göre Ziyu toplamda 42sayı yaparak takımının şampiyon olmasını sağladıktan sonra Twitter’ın Çin’deki muadili Weibo’da popülerlik kazanmaya başlamıştı.. Genç oyuncu, 25ribaund aldı ve 6atışı blokladı..

Ziyu’nun her ikiside eski profesyonel basketbolcu olan ebeveynleri kendisinden daha kısa. Şinhua’nın haberine göre babası 2,13metre ve annesi 1,9metre boya sahip..

Sosyal medya kullanıcıları, maçtaki performansı nedeniyle Ziyu’yu 2,31metrelik Yao Ming’le kıyasladı ve kendisinden Yao’nun dev ayak izlerini takip etmesini istedi.

İnternetteki heyecanlı basketbol hayranları, Ziyu’nun “dişi Yao Ming” olabileceği ve bir gün Çin’in kadın basketboltakımına liderlik edebileceği yönünde hemfikirdi..

Weibo kullanıcılardan biri, “Çin kadın basketbolunun geleceği sana güveniyor” dedi..

Komünist Parti idaresindeki GlobalTimes gazetesine göre bazıları maçı “tek taraflı zafer” diye nitelendirerek Ziyu’nun sahadaki varlığı sebebiyle rekabetin adil olmadığını düşünüyordu..

Ziyu ilkokula başladığında boyu yaklaşık 1,6metreyken, liseye başladığında 2,11 metreye ulaşmıştı.

Çin sosyal medyasındaki bazı kullanıcılar, genç oyuncunun gelecek yıllarda daha ne kadar uzayacağını merak ediyor. Bir kullanıcı, “Daha 14 yaşında. 20 veya 22 yaşına geldiğinde boyu ne kadar olacak?” dedi.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent // Akshita Jain

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top