SAĞLIK

BİONTECH VE SİNOVAC AŞILARININ ANTİKOR SEVİYELERİ…

Vücuttaki antikor seviyesinin 10 kat daha yüksek olduğu gözlemlendi..

Türkiye’de uygulanan BioNTech ve Sinovac aşılarının antikor seviyeleri ortaya çıktı

Türkiye’de kullanılan iki koronavirüs aşısıyla ilgili önemli bir çalışma yayınlandı..

The Lancet dergisinin yer verdiği çalışmaya göre, Hong Kong’da Pfizer-BioNTech aşısı olan sağlıkçalışanlarının antikor seviyesi Sinovac aşısı olanlara göre 10 kat daha yüksek çıktı..

Aralık2019’da Çin’de ortaya çıkan koronavirüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgına karşı aşılama kampanyaları aralıksız sürüyor.. Ortaya çıkan varyantların ardından aşıların etkinliği soru işaretleri oluştururken, Türkiye’de kullanılan iki koronavirüsüaşısıyla ilgili önemli bir çalışma yayınlandı..

Saygın tıp dergisi The Lancet’te yer alan çalışmada Pfizer-BioNTech’in mRNA aşısı ve Sinovac’ın geleneksel yöntemle geliştirdiği koronavirüsü aşısı karşılaştırıldı.. Hong Kong’da yapılan çalışmada farklı aşılarla gerçekleştirilen aşılamanın etkileri incelendi..

VARYANTLARA KARŞI DAHA KORUYUCU

Araştırmaya göre Hong Kong’da iki doz Pfizer-BioNTech aşısı yapılan sağlık çalışanlarının, Sinovacaşısı uygulanan kişilere oranla vücuttaki antikor seviyesinin 10 kat daha yüksek olduğu gözlemlendi..

Araştırmacılar söz konusu sonuçların, mRNA aşılarının geleneksel yöntemlerle geliştirilen inaktif aşılara kıyasla Sars-CoV-2 ve varyantlarına karşı daha koruyucu olduğunu gösterdiğini savundu..

“VAKA SAYILARINDA FARK YARATIYOR”

Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın mRNA aşılarını kullanan ABD ve İsrail gibi ülkelerde hastalığın yayılmahızının yavaşladığı belirtildi..

Çin’in geliştirdiği Sinovac ve Sinopharm aşısı kullanılan ülkelerde vaka sayılarında bu seviyede bir düşüş olmadığı ancak ağırvakaları ve ölümleri engellediği vurgulandı..

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top