EĞİTİM

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, AKP’YE ÇALIŞIYOR: İSKENDERPAŞA CEMAATİ OKULA HAKİM

“İskenderpaşa cemaatine bağlı olmayan tüm çalışanlar dışlanmakta ötekileştirilmekte, haklarında türlü iftiralarla soruşturma, mobbing, yer degiştirme ve alt göreve sürgün etme devam etmektedir.”

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, AKP’NİN ETKİNLİKLERİNİ PAYLAŞTI, REKTÖR TARİKAT LİDERİNİ ANDI: BTÜ, AKP’YE ÇALIŞIYOR.

AKP milletvekillerinin sık sık ziyaret ettiği BTÜ için öğrenciler:

“Üniversite değil sanki AKP Gençlik Kolları” dedi.

Bursa Teknik Üniversitesi öğrenci bilgi sisteminde AKP’nin etkinliklerinin duyurusu paylaşıldı. Üniversitenin Rektörü Arif Karademir ise sosyal medya hesabından Nakşibendi tarikatının kollarından İskenderpaşa cemaati lideri Mahmud Esad Coşan’ı anarken, İskilipli Atıf’tan övgüyle bahseden mesajları paylaştı..

Yaşananlara tepki gösteren öğrenciler, “Üniversite değil sanki AKP Gençlik Kolları” dedi.

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) tarafından AKP’nin etkinliklerinin paylaşılması ve Rektör Prof. Dr. Karademir’in mesajları tepki çekti. Üniversitede okuyan bir öğrenci:

“Son günlerde Boğaziçi Üniversitesi olaylarını gülerek izliyorum, evet gülerek çünkü okulum resmen AKP gençlik kolları binası. Okulun resmi sayfasında AKP etkinlikleri paylaşılacak kadar onursuz bir okuldayım” ifadelerini kullandı..

Bir başka öğrenci ise:

“Okul, Bursa’nın en kenar mahallesinde kurulu. AKP propagandası yapılıyor demek az kalır. Okul tamamen AKP elinde. AKP’li vekiller sürekli üniversiteyi ziyaret ediyor. Rektör Milli Mücadele’ye ve cumhuriyet devrimine karşı oldukları için asılan hocaları anacak kadar hadsiz. Okulun yanında askeriyeden hallice bir KYK yurdu var. Onun haricinde sistem sizi Yeni Dünya Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti gibi yurtlara mecbur bırakıyor” dedi. 

MİLLETVEKİLLERİNİN UĞRAK YERİ

BTÜ’nün sosyal medya adreslerinde de AKP milletvekillerinin Rektör Karademir’i sık sık ziyaret ettiğini ortaya koyuyor..

Karademir’in Mahmud Esad Coşan ile ilgili paylaşımı şöyle:

“Her daim İslam vurgusu yapan, özgür olmayı, hür düşünmeyi ve kimseye iradenin teslim edilmemesini tavsiye eden bir âlim, gerçek aksiyoner Prof. Dr. Mahmut Esad Coşan. Mekânı cennet, komşusu Resulullah olsun.”

Karademir’in AKP Bursa Milletvekili Refik Özen’in, “Kafkas kartalı Şeyh Şamil; İstiklal Mahkemesi Şehidi İskilipli Atıf Hoca, zorunlu gurbette bir güzel âlim Esad Coşan… Rahmet ve özlemle” mesajını paylaştığı da görülüyor. 

AKP İÇİN TEZ YAZILACAK”

Üniversitenin öğrenci bilgi sisteminde paylaşılan, “AKP Ar-Ge Başkanlığı 6. Sosyal Bilimler Teşvik Ödülü” başlıklı duyuruda ise şu ifadeler yer aldı:

“Sosyal bilimler alanında Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesini doğrudan veya dolaylı bir şekilde anlatan, Erdoğan ve AKP’nin siyasal toplumsal tarihsel kültürel bölgesel ekonomik uluslararası ilişkiler gibi sosyal bilimleri ilgilendiren konulardaki tutum ve uygulamalarını incelemiş olması beklenmektedir.”

AKP’LİLERİN ‘GÖZDESİ ’ BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YANDAŞ VAKIFLA PROTOKOL YAPARAK DEVLETTEN TEŞVİK ALMIŞ

AKP etkinlikleriyle gündeme gelen Bursa Teknik Üniversitesi, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun ağabeyinin başkan olduğu Yeni Dünya Vakfı ile işbirliği protokolü imzalamış.

Yıldırım Belediyesi’nden sembolik bir fiyatla yurt kiralayan vakfın, yurtta kalan öğrencilerden aylık 500 TL, devletten de öğrenci başına 600 TL teşvik aldığı öğrenildi.

Öğrenci bilgi sisteminde AKP’nin etkinliklerini duyuran Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun ağabeyi Mahmut Göksu’nun başkanlığını yürüttüğü Yeni Dünya Vakfı ile işbirliği protokolü imzalandığı ortaya çıktı.

AKP’li Yıldırım Belediyesi’nden sembolik bir rakamla yurt kiralayan vakfın, protokol kapsamında yurtta kalan BTÜ öğrencilerinden aylık 500 TL, devletten de öğrenci başına 600 TL teşvik aldığı öğrenildi. 

Öğrenciler, “Okulla sürekli protokol imzalanıyor. Israrla yandaş yurtla çalışıyorlar” dedi.

BTÜ’de öğrenci bilgi sisteminde AKP’nin etkinliklerinin duyurusu paylaşılmıştı. Üniversitenin Rektörü Arif Karademir ise sosyal medya hesabından Nakşibendi tarikatının kollarından İskenderpaşa cemaati lideri Mahmud Esad Coşan’ı anarken, İskilipli Atıf’tan övgüyle bahseden mesajları paylaşmıştı..

Yeni Dünya Vakfı’nın sosyal medya hesabından 10Ağustos’da yapılan paylaşımda:

“Vakfımız ile @bursateknikuniv arasında üniversite öğrencilerinin sosyal kültürel gelişimine destek amacıyla işbirliği protokolü imzalandı… ” ifadeleri yer aldı..

Genelbaşkanlığını, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun ağabeyi Mahmut Göksu’nun yaptığı Yeni Dünya Vakfı’nın mütevelli heyeti ve istişare heyetinde birçok AKP’li isim yer alıyor..

‘TALAN DÖNÜYOR’

Yeni Dünya Vakfı ile protokol imzalanmasından rahatsız olan öğrenciler şunları paylaştı:

“Yeni Dünya Vakfı’nın yurdunun soygunculuğunu da anlatmak istiyoruz. Öğrenciden 500 artı devletten 600 teşvik alıyorlar. Yemekler bazen belediyenin artık yemekleri olabiliyor. Yurt hem yandaş vakfın hem de teşvikli. Çok büyük talan dönüyor. Arada biz kalıyoruz. Kadın öğrenci yurdu yok, Uludağ Üniversitesi’nin yurdunda kalıyorlar. Okulda protesto oldu fakat bir sonuç alınmadı. Biz neyse, Yeni Dünya Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti ya da 35 yıllık KYK ile idare ediyoruz. Kadın öğrenciler bir saatlik yoldan geliyorlar.”

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDE 3 ÖĞRETİM ÜYESİ İNTİHAL İDDİASIYLA CİMER VE YÖK’E BİLDİRİLDİ

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) bazı öğretim görevlilerinin, yüksek lisans ve doktora için yazdıkları yayınların, tezlerin, intihal ve dilimleme yöntemleriyle hazırladıkları iddiaedildi

BTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. GökhanÖzkan, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet ZekiÜnal ve Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. MehmetUlukütük’ün YÖK ve CİMER’e şikâyet edildiği öğrenildi.. 

Özkan hakkında CİMER’e yapılan şikâyette, akademik etik problemi olan yayınlar taranıp eklenirken tezin Turnitin intihalprogramında tarandığında intihal oranının yüzde40 olarak çıktığı ifade edildi..

Şikâyette: “Üniversitenin öğretim üyeliği atanma yönergesine göre de profesörlük ünvanına yükseltilme kriterlerini de sağlamayan Özkan’ın akademik çalışma dosyasındaki makalelerinin de birbirinin aynısı olduğu görülmektedir” denildi.

Eski RektörYardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal’ın da doçentliğini aldığı dönemde doktora tezinden türettiği çalışmalarla doçentlik unvanını aldığını belirten akademisyen:

“Ünal’ın doktora teziyle ilk basımını 2011’de gerçekleştirdiği ‘Toplumda Tabakalaşma ve Hareketlilik’ başlıklı kitabı birbiriyle aynı eserlerdir.. Daha ilginci ise Prof. Ünal’ın Bursa TeknikÜniversitesi EtikKurul Başkanı olmasıdır” dedi.

Ulukü-tük’ün yüksek lisans tezinde de yüzde45 intihal olduğunun tespit edildiğini aktaran akademisyen, “Ulukütük’ün 2013’te Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde savunmuş olduğu doktora tezinde 2008’deki bir yüksek lisans tezinden 12sayfa kadar aşırdığı ortaya çıkmıştır.. Söz konusu öğretim üyesinin bu durumu Twitter gibi sosyal medya ortamlarında tt olmuştur” ifadelerini kullandı..

İDDİALAR DOĞRU DEĞİL’

Hakkındaki iddiaları sorduğumuz Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal:

“Tezden yayın üretmek suç değil.. Şartları var, bu şartlar yerine getirilirse suç değildir.. Usulüne uygun bir tezden üretilmiş bir yayındır. İddialar doğru değildir.. Birilerinin canı sıkıldığında hemen iftirayla gazetelere koşuyorlar” dedi..

Özkan ve Ulukütük telefonlarımıza ve konuya ilişkin mesajlarımıza yanıt vermedi.  

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDE AKADEMİSYENLERE İFTİRA VE MOBBİNG UYGULANARAK SÜRÜLDÜ

Bursa TeknikÜniversitesi’nde cemaatleşme ve intihal iddialarının ortaya çıkarılmasının ardından, haberi sızdırdığı iddia edilen Ticaret ve Lojistik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. SalihKalaycı, alanıyla ilgisiz orman fakültesine sürüldü..

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) bazı öğretim görevlilerinin, yüksek lisans ve doktora için yazıp yayımların tezlerin, intihal ve dilimleme yöntemleriyle hazırladıklarının ortaya çıkmasının ardından haberi sızdırdığı düşünülen İnsan ve ToplumBilimleri Fakültesi’nde Öğretim Üyesi Doç. Dr. SalihKalaycı “agresif tutum ve davranışları” gerekçe gösterilerek Orman Fakültesi’ne sürüldü.. 

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. GökhanÖzkan, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal ve Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. MehmetUlukütük’ün yüksek lisans ve doktora için yazdıkları yayınların, tezlerin, intihal ve dilimleme yöntemleriyle hazırlandığı iddialarını gazetemiz gündeme getirmişti.. Ünal iddiaları yalanlamıştı.. 

ARKAMDA REKTÖR VAR’ 

Yapılan haberlerden dolayı İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Doç. Dr. Öğretim Üyesi SalihKalaycı, Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Ormancılık Ekonomisi Ana Bilim Dalına’na sürgün edildi..

Kalaycı üniversite yönetimi tarafından baskıya maruz kaldığını ve hukuki süreci başlattığını dile getirerek:

“Bana yönelik İskenderpaşa cemaatinin üniversitedeki mensuplarının sistematik saldırıları devam etmektedir. Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünde doçent olarak görev yapmaktayım.. Dekan Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal bana yönelik toplantıda iki defa ‘şerefsiz’ dedi. Ayrıca ‘Arkamda rektör var mobbing yapacağım’ dedi.. Başka fakülteye sürgün edildim.. Ardından hemen bir gün içinde odamı boşaltmam gerektiğine yönelik resmi yazi yazarak, kanunsuz bir şekilde baskı yıldırma ve mobinge devam etmişlerdir.. Geçici görevlendirmelerde kadromun bulunduğu bölümdeki odamı boşaltmam istenemez” dedi. 

‘İFTİRA, MOBBİNG, SÜRGÜN’

Kalaycı şöyle devam etti:

“Tüm bunlar birlikte degerlendirildiğinde BTÜ’de kendinden olmadıklarını bildikleri akademisyenler ve idari personele yönelik sistematik yıldırma, baskı ve mobbinge devam etmektedirler. İskenderpaşa cemaatine bağlı olmayan tüm çalışanlar dışlanmakta ötekileştirilmekte, haklarında türlü iftiralarla soruşturma, mobbing, yer degiştirme ve alt göreve sürgün etme devam etmektedir.” 

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet// Zehra Özdilek

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top