SIYASET

ERDOĞAN: ÇÖZÜM SÜRECİNİ BİZ SONLANDIRMADIK, HDP’NİN GİZLİ GÜNDEMİ SONLANDIRDI

“Çözüm süreci” ve “yeni bir açılım” gibi birtakım tartışmaların yapıldığı dönemde Erdoğan’ın Diyarbakır’a yapacağı ziyaret “manidar”…

ERDOĞAN: “ÇÖZÜM SÜRECİNİ BİZ SONLANDIRMADIK, HDP’NİN GİZLİ GÜNDEMİ SONLANDIRDI”

Erdoğan:

“Çözüm sürecini biz başlattık ama sonlandıran biz olamadık. HDP’nin art niyeti ve gizli gündemi sonlandırdı”

Erdoğan’ın açıklamaları:

– *Sizler başkalarının evlatlarını dağa, ölüme gönderenleri biliyorsunuz.. Halbuki Diyarbakır tarih boyunca hep medeniyet, barış, refah ve huzur şehri olmuştur.. Bir zamanlar Türkiye’nin ilk 5 sanayi şehrinden biri Diyarbakır’dı.. Sonra bölgeye bir terör felaketi çöktü.. 

– *AKP’yi kurduğumuzda buraya gelerek karşılaştığımız herkese “İktidara geldiğimizde bizden ne istiyorsunuz?” diye sordum.. OHAL’i kaldırın dediler. OHAL’i kaldırdık mı? Kaldırdık.. Biz ne dedik, ne yaptık. Onlar ne dediler, ne yaptılar? 2005’te size ne dediysek dün de oradaydık bugün de yarın da orada olacağız. Biz tüm samimiyetimizle barış, kardeşlik, çözüm, hak, özgürlük, demokrasi dedik. Sırtını size değil de PKK’ya dayayanlar size ne yaptı?. 

– *PKK terörü bu bölgenin başına gelmiş en büyük felakettir. Kürt kanlarını PKK dökmedi mi, köyleri PKK yakmadı mı? 13-14 yaşındaki Kürt ızlarımızı dağa kaçıran Kandil’dekiler değil mi? Bunlarda ne edep ne de namus var.. 

– *KCK, PKK, PYD, HDP’siyle hep birlikte benim Kürt kardeşlerimin iliğini sömüren bu çete, son bin yıldır bu bölgenin, bu halkın başına gelmiş en büyük musibettir..

– *Hangi demokraside, devletin yatırım, hizmet için gönderdiği ödenekler yollara mayın döşemek için kullanılır.?

– *HDP demokrasi savunucusu değil, demokrasi düşmanı ve istismarcısıdır..

– *Geçmişte uzunca bir dönem adı zulümle, işkenceyle, insanlık dışı muameleyle anılan DiyarbakırCezaevi’ni yakında boşaltıyor, kültürmerkezi olarak hizmete sunuyoruz.. 

– *Bunlar 1980öncesi marjinal ideolojilerin söylemleri.. Dünyada bu yaklaşım kaldı mı diye baktığımızda Kuzey Kore, Kandil ve Kobani’de kaldığını görüyoruz.. 

– *Evet, çözüm sürecini biz başlattık ama sonlandıran biz olamadık.. HDP’nin art niyeti ve gizli gündemi sonlandırdı.. 

– *Dün akan kanı sürdürmek için çözüm sürecini baltalayanlar şimdi CHP ile iş birliği yapıyor.. Tek dertleri var, o da Erdoğansız, AKP’siz bir Türkiye..

– *HDP’nin İstanbul ve diğer şehirlerde CHP’ye verdiği desteğin nedeni ideolojik akrabalıktır.. 

– (CHP’nin Doğu Masası faaliyetleri) “Yeni bir adım atıyorlar, ‘Doğu Projesi.’ Neredeydiniz bugüne kadar. Biz, bugüne kadar ne doğudan koptuk ne güney doğudan koptuk 

AKP HDP’YE GÖZ KIRPIYOR, BİR ÇIKIŞ ARIYOR VE YENİ BİR AÇILIM SÜRECİ İÇİN FIRSAT KOLLUYOR..

ERDOĞAN’IN DİYARBAKIR ZİYARETİ …

Erdoğan’ın vereceği mesajlar merak konusu. Bölgenin ziyaretten beklentisi ise hayli yüksek.

Coşkun: Bir seçim hazırlığı olduğunu düşünüyorum; Aydın: En önemli mesaj çözüm sürecinin yeniden başlamasıdır; Bedirhanoğlu: Kürtleri hoş tutacak söylemlerde bulunabilir..

Erdoğan’ın Diyarbakır’a yapacağı ziyaret yaklaşırken, ziyarete ilişkin spekülasyonlar da artıyor..

 Erdoğan, uzun bir aradan sonra yarın Diyarbakır’a bir ziyaret gerçekleştirecek.

Toplu açılışlara katılması beklenen Erdoğan,  AKP teşkilatı ve milletvekilleriyle de bir araya gelecek.. 

Erdoğan ayrıca, iki yılı aşkın bir süredir Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il binası önünde eylem yapan ailelere destek vermek amacıylada bir ziyaret gerçekleştirecek.. 

Parti yönetiminden destek bulmasa da HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nun:

“Erdoğan adım atarsa HDP, AKP ile tabii ki uzlaşır” değerlendirmesi ve dün AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in Erdoğan’ın yakında müjde vereceği açıklaması ziyarete olan ilgiyi artırdı..

Ancak bu ilgi birtakım spekülasyonları da beraberinde getirdi.

AKP’nin HDP’ye göz kırptığı, bir çıkış aradığı ve yeni bir açılım süreci için fırsat kolladığı tartışmaları yayılmaya başladı.

Kimi çevreler, Erdoğan’ın bayramdan sonra yeni bir sürece hazırlandığı ve MHP’den kurtulmak için fırsat aradığını, Diyarbakır’da bunun ipuçlarını vereceği iddialarıda dillendiriliyor..

Öte yandan Erdoğan’ın HDP’ye yönelik ötekileştirme politikasının hızkazanarak artacağını savunanlar da var..

Peki Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti nasıl okunmalı? Yeni bir açılım süreci mümkün mü?

Akademisyen ve bölgenin sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretini değerlendirdi..

“Bunun bir seçimhazırlığı olarak okumak mümkün”

Eski Diyarbakır BaroBaşkanı Avukat Cihan Aydın, Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretini çok önemsemeyenlerden biri..

Aydın’a göre asıl odaklanılması gereken, Erdoğan’ın ne söyleyeceği, dahada önemlisi söylediklerinin ne kadarını yapacağı meselesi.. 


Ülkede erken seçimin konuşulduğu bir dönemde bir partiliderinin cumhurbaşkanı olarak görev yaptığını hatırlatan Aydın, “Bunun bir seçim hazırlığı olarak okunması da pekala mümkün” dedi..

Erdoğan’ın 2000’li yıllarda Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl çözümü konusunda olumlu mesajlar verdiğini anımsatan Aydın:

“Örneğin 2011’de başlayan çözüm süreci, çok önemli bir gelişme ve cesaretli adımlardı.. Ancak geldiğimiz noktada tüm o süreç ve söylemlerden çok uzağız.. Şu an hem içerde hem dışarda tamamen güvenlik üzerine inşa edilmiş bir Kürt politikası var.”

“En önemli mesaj çözüm sürecinin yeniden başlamasıdır”

Diyarbakır’da Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl çözümü konusunda mesajların verilmemesi durumunda ziyaretin biranlam ifade etmeyeceğini kaydeden Aydın:

“Eski bir sivil toplum örgütü temsilcisi olarak beklentimiz, mevcut güvenlik politikalarının terk edilmesi.. Hukuk devletinin yeniden inşasıyla başlamanın iyi bir adım olacağını düşünüyorum.”

Daha önce de çok sürprizlere şahit olduğunu ancak halkın derdine deva olacak bir müjdeye tanıklık etmediklerini ifade eden Aydın, benzer şeylerin sürekli bir şekilde politika malzemesi olarak kullanılmasının doğru olmadığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:
 

“Diyarbakır’da bölgeye ve Kürtlere verebileceği en büyük ve önemli mesaj, yeniden bir çözüm sürecinin başlaması, barışın inşası konusunda çaba ve bu konuda bir programla olur..

Onun dışında hiçbir söylem ve eylemin Kürtler açısından çok da anlamlı ve önem atfedilmeyeceğini düşünüyorum..

Diyarbakır’da kime mikrofonu uzatsanız size söyleyeceği ilk şey Kürt meselesinin demokratik çözümü ve barıştır..

Dolayısıyla bunlara ilişkin bir müjde varsa kendi adıma memnun olurum. Ama içi boş ve ekonomik vaatlerle sınırlı, sonrasında bunun da yerine getirilip getirilmeyeceği belli olmayan müjdelere hiç gerek yok.”


“Erdoğan Kürtleri ikna etmezse seçimden zaferle çıkması çok zor”

Diyarbakır Dicle Üniversitesi HukukFakültesi Öğretim Üyesi Vahap Coşkun ise Erdoğan’ın bölge ziyaretini kaybettiği Kürt seçmenlere bağladı..
 


AKP’nin yaptığı tüm kamuoyu araştırmalarında oy kaybettiğini gördüğünü ifade eden Coşkun, oy kaybedilen kesimlerin arasında Kürtlerin ilk sırada yer aldığını söyledi..

Erdoğan’ın MHP ile ittifakkurması ve son dönemde oldukça milliyetçi bir politika izlemesinin Kürtler nezdinde ciddi manada eleştirildiğini dile getiren Coşkun:

“Bu, AKP’ye oy vermiş bir kısım Kürt seçmenin partiden uzaklaşmasına sebebiyet verdi. Bu önemli bir faktör.”

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Coşkun, AKP ile arasına mesafe koyan seçmenler için yeni alternatiflerin de ortaya çıktığını hatırlatarak şunları söyledi: 
 

“Eğer Erdoğan AKP ile aralarına mesafe koyan Kürtleri bir şekilde ikna etmezse erken ya da zamanında yapılacak olan bir seçimde zaferle çıkması son derece zor.”


“Ziyaret, yıkılan ilişkileri tamir etme amaçlıdır” 

Kürtlerle yeniden köprüler kurma ihtiyacının kendisini açık bir şekilde hissettirdiğini kaydeden Vahap Coşkun’a göre Erdoğan’ın ziyaretinin öncelikli amacı bu.

Ziyareti, 4-5 yıldır yıpranan ilişkileri ve yıkılan köprüleri tekrardan tamir etmek için bir adım atma çabası olarak gördüğünü söyleyen akademisyen “Bence asıl neden budur” diye konuştu. 

Parti sözcüsü Çelik’in sözünü ettiği müjdelerin siyasi ve demokratikleşme alanındaki müjdeler olduğu kanısını taşımadığını aktaran Coşkun, şöyle devam etti: 
 

“Erdoğan toplu açılışlar için geliyor. Muhtemelen yine ekonomik ve sosyal alandaki bazı hizmetlerin tanıtımını yaparak bölgeye daha fazla hizmetler getireceği yönünde birtakım mesajlar verebilir..

Çözüm süreci ve Kürt meselesinin demokratik siyaset zemininde çözülmesi için yeni bir inisiyatif alacağına dair beklentiyi oldukça aşırı buluyorum..

MHP ile ortaklığın devam ettiği bir süreçte AKP’nin böyle bir siyaset yürüterek inisiyatif geliştirebilmesi çok güç.. Dolayısıyla sözü edilen müjdeler daha çok ekonomik ve sosyal alana dair olabileceğini düşünüyorum.”


“Kürt vatandaşları hoş tutacak söylemlerde bulunabilir”

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu Yüksek İstişare KuruluBaşkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu da ziyarete ilişkin çok iyimser bir yaklaşım içerisinde olmayanlardan biri..

Buna rağmen diyalog ve nabız yoklamaya kapı aralayacak ziyareti önemli bulduğunu kaydeden Bedirhanoğlu:

“Cumhurbaşkanı ve bakan gibi devletin üst düzey yetkililerin Diyarbakır’a ziyareti hep merak konusu olmuştur. Söyleyecekleri ve vereceği mesajlar önemlidir.”
 


“Çözüm süreci” ve “yeni bir açılım” gibi birtakım tartışmaların yapıldığı dönemde Erdoğan’ın Diyarbakır’a yapacağı ziyareti “manidar” bulduğunu söyleyen Bedirhanoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:
 

 “Erdoğan’ın yeni bir açılım sürecine doğru giden bir yolda olduğunu düşünmüyorum ancak Kürt vatandaşları hoş tutacak söylemlerde bulunabilir.”


“Keşke Kürt meselesine dair yeni bir açılım sürecinden söz etse”

“Keşke Kürt meselesine dair yeni bir açılım sürecinden söz etse” temennisinde bulunan Bedirhanoğlu’na göre ziyaretin Kürt meselesinden çok kamu hizmetleri bağlamında olması muhtemel. 

Erdoğan’ın geçmişte Kürt meselesine dair yeni açılım süreçlerinden bahsettiğini hatırlatan Şah İsmail Bedirhanoğlu:

“Bu konuda önemli çıkışları olan bir lider. Ayrıca bunları söyleyebilecek potansiyele sahip. Temennim iyimser çevrelerin beklediği gibi bir ziyaret olur. Ki bundan hepimiz memnun oluruz.”

İLGİLİ HABER

© The Independentturkish// Abdulhakim Günaydın 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top