GENEL

SAHTE İÇKİDEN ZEHİRLENME BELİRTİLERİ

Sahte alkol kabusu sürüyor! Ölenlerin sayısı 34’e yükseldi

“Metil alkol aldıysak ortalama 10 veya 24 saat arasında bulgular gelişmeye başlıyor. Beraberinde etil alkol de aldıysak, belirtiler 30 saat içerisinde görülebiliyor.”

TAT VE KOKUDAN AYIRT ETMEK MÜMKÜN DEĞİL; SAHTE İÇKİ NASIL ÖLDÜRÜYOR?

Prof. Dr. Ahmet Aydın:

“Sahte içki yapımında kullanılan metil alkolün görme bulanıklığından ölüme kadar hayatı tehdit eden sonuçlara yol açtığını belirtmeliyim..

O maddenin etil ya da metilalkol olduğunu koku ve tat ile anlama şansınız yok. 1çay bardağının dibindeki 15 mililitrelik bir metil alkol bile insanı komaya sokmaya yeterli.”

Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, önemli uyarılarda bulundu.

“İNSANLAR ÖLÜMLE BURUN BURUNA!.”

1999 yılından bu yana sahteiçki nedeniyle yaşanan ölümlere tanıklık ettiğini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Aydın:

“O yıl, 2002’de, 2005’te, geçtiğimiz yıl ekim ve kasım ayında yüzlerce sahte içkiden ölüm vakaları gerçekleşti. Dolayısıyla sahteiçki tüketimi alınacak bir risk değil.. Sahteiçki nedeniyle meydana gelen zehirlenmelerde insanlar ölümle burun buruna.. Bu riski almalarını asla tavsiye etmiyorum.. Yasa dışı yollarla para elde etmek için uğraşan insanlar herzaman olacak.. İnsanlara düşen görev ise bu tuzağa düşmemek.”

“ÖLDÜRMESE BİLE KALICI KÖRLÜĞE YOL AÇAR!.”

Buradaki sahteliğin alkol maddesinin türünden kaynaklandığını anlatan Prof. Dr. Aydın:

“Normalde alkollü içkilerin içerisinde bulunan etilalkoldür, yani tehlikeli sonuçlara yol açmayan alkol türü.. Ancak sahte içkide kullanılan metilalkol kesin ölüme neden olur..

Metilalkol adeta bir zehirdir.. Metilalkol ile yapılmış bir içki zehirle yapılmış bir içkidir.. Kişiye göre değişmez, kime rastlarsa mutlaka sonuçları çok tehlikelidir. En son nokta ölümdür..

Ama ölüme gelene kadar metilalkol yani sahte içki körlüğe yol açar.. Ölümcül dozda alınmamış olsa bile görme bulanıklığı, görme kusurları, kalıcı körlüğe kadar giden sonuçlara yol açar.”

“UZMANLAR LABORATUVAR ORTAMINDA BUNU AYIRT EDEBİLİR!.”

Evde içki yapanların sayısında gün geçtikçe bir artış yaşandığını belirten Aydın:

“Çevremizde evde içki yapıldığını duyuyoruz.. Kişi bu içkinin formülünü biliyor olabilir.. Ancak içki yapımında kullanılan alkol sakınca yaratabilir.. İçki yapımında kullanılacak etilalkol piyasada bulunamadığında metil alkol de almış olabilirsiniz.. O maddenin etil ya da metil alkol olduğunu koku ve tat ile anlama şansınız yok.. Ancak uzmanlar laboratuvar ortamında bunu ayırt edebilir. Vatandaşın bunu evinde ayırt etme imkânı yok.”

“15 MİLİLİTRESİ BİLE KOMAYA SOKUYOR!”

Geçtiğimiz kasım ayında sahte içkilerin bandrolü bile taklit edilmişti diyen Prof. Dr. Ahmet Aydın:

“Bandrol ilk bakılacak nokta olmalı.. Kişi bu sahte içkiyi tüketmeye başladığı andan itibaren eğer kendisini kötü hissetmeye başladıysa yani sarhoşluk hissinden ziyade görmebulanıklığı yaşıyorsa hemen hiç beklemeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı..

Erken müdahale edilirse göz hasarı ya da ölümcül sonuçların önüne geçilir..

1çay bardağının dibindeki çok küçük miktar, aşağı yukarı 15mililitrelik bir metil alkol bile komaya sokmaya, insanı öldürmeye yeterlidir..

İzmir’deki ölümün evde yapılan içkiden kaynaklandığı tahmin ediliyor ancak Tekirdağ’daki ölüme neden olan sahte içkiler şu an başka yerlere dağılmış olabilir. Alkolün kaç kişiye yayıldığı bilinmiyor. Vakalar kasım ayındaki gibi daha da çoğalabilir.”

NE OLMUŞTU?

ALKOL ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sahte alkol kabusu sürüyor!

İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Esra Irmak Üstün, sahte alkol zehirlenmesine ilişkin açıklama yaptı.

Dr. Esra Irmak Üstün:

“Bulantı, kusma, şiddetli karın ağrıları, bulanık, karlı ve çift görme meydana geliyor. Aynı zamanda dengesizlik, baş ağrısı, baş dönmesi ve ‘karda yürüme hissi’ gibi belirtiler görüyoruz.”

İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Esra Irmak Üstün, İzmir’de 6 kişinin hayatını kaybettiği sahte içki zehirlenmesine dikkat çekti.

Dr. Üstün:

“Sahte içkiden zehirlenme belirtileri… Bu belirtilerin görüldüğü kişiler mutlaka hastanelere başvurmalı..

Bulantı, kusma, şiddetli karın ağrıları, bulanık, karlı ve çift görme meydana geliyor. Görme bozuklukları hastaların yüzde 50’sinde oluyor. Aynı zamanda dengesizlik, baş ağrısı, baş dönmesi ve ‘karda yürüme hissi’ gibi belirtiler görüyoruz. Özellikle bulanık, karlı, çift görme meydana geliyor. Daha da ilerlerse körlük oluşuyor. Dengesizlik, baş ağrısı, baş dönmesi ve karda yürüme hissi gibi belirtiler görüyoruz. Vatandaşlar genelde bu maddeyi yanlışlıkla içiyorlar. Bunu içtiğini fark edenler veya bilerek alanlar mutlaka doktora başvurmalılar. Böyle durumlarda bulguların beklenmemesi gerekiyor. Fark edildiği anda gözleme alınmasını öneriyoruz”

Metil alkolün etil alkole çok benzediğini ifade eden Uzm. Dr. Üstün:

“Fakat metil alkol, etil alkolden çok daha farklı kimyasal maddelere vücudumuzda dönüşüyor. Bu alkolün vücutta toksik etkileri görülüyor. Yaklaşık 20 miligram aşıldığında bu etkileri görmeye başlıyoruz. 40 miligramın üzerine çıkıldığında ise çok ciddi toksik etkiler meydana geliyor. Metil alkol, vücutta en çok karaciğerde metabolize ediliyor, daha düşük bir oranda da böbreklerden atılıyor. Karaciğerdeki metabolizasyonu sırasında oluşan toksik madde sebebiyle vücutta karaciğerde, böbrekte, beyinde, gözde ve sinirler üzerinde ciddi etkiler yaratıyor. Bu toksik asitlerin ciddi zararları var. Vücutta koma hali gelişince hasta kaybediliyor.”

Vücutta bazı belirtilerin gelişme zamanı olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Üstün:

“Metil alkol aldıysak ortalama 10 veya 24 saat arasında bulgular gelişmeye başlıyor. Beraberinde etil alkol de aldıysak, belirtiler 30 saat içerisinde görülebiliyor. Metil alkol vücuda alındıktan sonra destek tedavi uygulanabilir. Toksinleri uzaklaştırmak oldukça önemli. Kan, şeker kontrolü iyi yapılıyor. Aynı zamanda etil alkol metil alkolle yarıştığı için damardan belli dozlarda etil alkol veriyoruz. Daha ileriki dönemlerde de diyaliz gibi yöntemlerle toksinlerin etkisini minimuma indirmeye çalışıyoruz”

Düşük maliyeti nedeniyle etil alkol yerine metil alkol kullanılarak üretilen sahte içki, birçok kişinin hayatına mal oldu.

YÜKSEK KAR AMACIYLA YAPILAN SAHTE İÇKİNİN BEDELİ AĞIR OLUYOR !

Düşük maliyeti nedeniyle insan sağlığını gözetmeksizin imal edilen sahte içkiler, çeşitli sağlık sorunlarının yanı sıra ölümlere de neden oluyor.

Sahte içki yüzünden yaşamların yitirilmesi, tehlikeyi bir kez daha gündeme getirdi.

Etil alkolden üretilmesi gereken içkilerin maliyetini düşürmeyi amaçlayan bazı üreticiler, içki yapımında etil alkolün dörtte biri fiyatına elde edilebilen metil alkol kullanıyor.

Tarımsal ürünlerin damıtılmasıyla elde edilen etil alkol yerine kullanılan metil alkol; odun, kömür hatta doğalgaz damıtılarak oluşturuluyor ve kimya sanayisinde kullanılıyor.

Sahte içkilerde, metil alkolün yanı sıra farklı aroma ve boyalar da bulunuyor. Bu yolla rakı, votka, viski gibi içkilerin tadına yaklaştırılan sahte içkiler, damacana, pet şişe veya atık içki şişelerine konularak satılıyor.

Sağlıksız olduğu gibi yasa dışı da olan bu içkiler, kaçak olarak satılıyor. Sahte içki, bandrollü olanların yaklaşık üçte biri fiyatına satılması nedeniyle tercih ediliyor.

FATURASI AĞIR OLUYOR

Daha ucuz olması nedeniyle cazip gelen sahte içkinin tüketiminin faturası sonradan ağırlaşıyor.

Sahte içkinin neden olduğu zararlar, metil alkolün çeşidi ve kullanım miktarına göre farklılık gösteriyor.

Metil alkol zehirlenmesinin ilk belirtileri bilinçsiz hareketler, baş dönmesi ve uyku hali olarak görülüyor.

Sahte içki tüketenlerde göze giden beyin sinirlerinin tahribatı nedeniyle görme kaybı ortaya çıkabiliyor.

Ayrıca beyinde yol açtığı hasarlar nedeniyle yürümede zorluk, hareket kabiliyetini kaybetme ve anormal düşünce bozuklukları gibi problemler de baş gösteriyor.

Metil alkol zehirlenmesi ölümlerle de sonuçlanabiliyor.

OLASI KASITLA ADAM ÖLDÜRMEK” SUÇUYLA YARGILANIYORLAR

Sahte içki üretimi ve satışı yapanlar için olayın sonucuna göre farklı ceza uygulamaları bulunuyor. 

Ölümle sonuçlanan olaylarda temin eden ve satanlar, “olası kastla adam öldürmek” suçundan 20-25 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Alkol zehirlenmesi sonucu kalıcı olarak bir duyunun, organının kaybedilmesi durumunda ise istenilen ceza “olası kastla yaralama” suçundan en az 5 yıl oluyor.

Geçici körlük gibi müdahaleyle tedavi edilebilen sonuçlarda da sanıklar hakkında 4 ay ila bir yıl hapis cezası isteniyor.

SAHTE İÇKİYLE MÜCADELE

Son bir ayda yapılan operasyonlarda 53 bin 324 litre, 20 bin 981 şişe ve 7,5 ton sahte içki ele geçirildi.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top