GENEL

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI: TÜRKİYE’DE İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE GERÇEĞİ…

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI RAPORU: SALGIN, TOPLUM ÜZERİNDEKİ BASKIYI ARTIRMAK İÇİN FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) isimli siviltoplum kuruluşunun 2020 yılına ait Türkiye İnsan Hakları Raporu’nu yayınlandı..

“2020 yılı, işkence ve diğer kötü muamele, kaçırılma ve zorla kaybetme açısından yoğun hak ihlallerinin tespit edildiği bir yıl oldu. Türkiye’de işkence ve kötü muamele gerçeğinin tespit edilenden çok daha yaygın ve sistematik olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır..

Bu durumu gündeme getiren gazeteci, avukat ve insanhakları savuncularına adli soruşturma ve kovuşturmalar açılıyor.”

‘2020’nin geçmiş yıllara kıyasla hak ve özgürlükler açısından olumlu gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmadığının’ belirtildiği ve yoğun insanhakları ihlallerinin yaşandığının dile getirildiği raporda:

“Siyasal iktidarın ekonomiden toplum sağlığına kadar ülkenin tüm meselelerini güvenlik sorunu haline getiren, toplumu kutuplaştıran, ülke içinde ve dışında şiddeti esas alan, bilhassa da Kürt sorununun ve uluslararası sorunların çözümünde çatışma ve savaşı tek yöntem haline getiren politikaları, yaşanan hak ihlallerinin temelinde yatan enönemli faktördür.” değerlendirmesinde bulunuldu..

Raporda, siyasal iktidarın Covid-19 salgınını kendi açısından bir fırsata dönüştürdüğü belirtilerek şöyle denildi:

“Salgını baskı ve kontrolü daha da artırmanın bir fırsatı haline getirmenin enaçık örneği cezaevlerinde yaşanmaktadır.. Salgın gerekçe gösterilerek cezaevlerinde mahpusların zaten kısıtlanmış olan hakları dahada kısıtlanarak yeni bir ‘normal’ yaratılmak istenmektedir.. Salgın gerekçesiyle mahpusların aileleriyle görüşme hakkı tamamen ortadan kaldırılmış, avukat görüşmeleri kısıtlanmıştır.. Buna karşın mahpusları gerçekten salgından koruyacak önlemlerin ise yeterince alınmadığı görülmektedir…”

Raporda yer alan bazı tespitler ise şu şekilde:

*2020 yılında 23 ayrı olayda yargısız infaz, dur ihtarı, rastgele ateş açma, cinsel saldırı sonucu intihara sürükleme ve polis baskınları sonucu 3’ü çocuk 15kişi yaşamını yitirdi, 3’ü çocuk 13kişi yaralandı..

*Askerlik hizmetini yaparken en az 23kişi şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi ve en az 25 kişi yaralandı..

*2020 yılında en az 2427işçi iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi.. Bunların 68’i çocuk, 148’i kadın ve 101’i mülteci/sığınmacı/göçmen..

*2020 yılı içinde en az 284kadın erkekler tarafından öldürüldü.. Şüpheli bir şekilde ölen veya intihar ettiği iddia edilen kadın sayısı en az 255.. Aynı süre içinde öldürülen çocuk sayısı ise 26..

*Geçen yıl tespit edilen 13ırkçı saldırı sonucunda 3’ü çocuk toplam 7kişi yaşamını yitirmiş, 1’i çocuk 8kişi yaralandı..

*2020 yılı içinde tespit edilen en az 140ayrı olayda en az 404kişi işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalmış ve en az 86 kişi yaralanmıştır.. Tespit edilen 139 olayın 22’si ev baskınları sırasında, 86’sı açık alanlarda ve 31’i resmi gözaltı merkezlerinde meydana gelmiştir..

*2020 yılında 10 kişinin kaçırıldığı ve aynı gün veya takip eden gün içinde serbest bırakıldığı tespit edildi.. 10 olayda 5kişinin tehdit, işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı, 6 kişinin ise ajanlık dayatmasına maruz kaldığı tespit edildi..

*Zorla kaybetme niteliği taşıyan 2 olayda ise kaçırılan 1kişiden halen haber alınamamaktadır.. 8Ağustos 2019 tarihinde Ankara’da kaçırılan Yusuf Bilge Tunç’tan 31 Aralık 2020 itibarıyla halen haber alınamamaktadır.. Toplam 12olayın hiçbiri ile ilgili etkin bir soruşturma yapılmadığı görülmektedir..

*2020 yılında 3milletvekilinin vekillikleri, haklarındaki kesinleşmiş mahkeme kararlarına dayanarak düşürüldü ve söz konusu 3milletvekili tutuklandı. 1 milletvekili saldırıya uğradı.. Önceki dönemlerde milletvekilliği yapmış 6 iyasetçi gözaltına alındı, 1’i tutuklandı..

*41’i belediye eş başkanı, 2’si seçilmiş ancak KHK’lı oldukları için mazbataları verilmemiş belediye eşbaşkanı, 2’si belediye başkan yardımcısı, 54’ü belediye meclisi üyesi, 2’si il genel meclisi üyesi, 7’si muhtar olmak üzere yerel yönetimlere seçilmiş 108kişi gözaltına alındı..

*2020 yılında siyasi partilerin üye ve yöneticisi olan en az 513kişi gözaltına alındı, 141 kişi tutuklanırken 144kişi adli kontrol, 3 kişi ev hapsi ve 1 kişi yurtdışı yasağı şartıyla serbest bırakıldı..

*2020 yılında dernek, vakıf, sendika ve meslekörgütleri ile çeşitli platformlar ve inisiyatiflerin üye ve yöneticisi olan en az 299 kişi gözaltına alındı, 90 kişi tutuklanırken 127kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı..

*İnsan hakları savunucusu 25 kişi gözaltına alındı..

*Lise ve üniversite öğrencileri ile çeşitli gençlikörgütleri tarafından yapılan basın açıklamaları ve protesto eylemlerine en az 10kez polis tarafından müdahale edildi.. Bu müdahalelerde en az 143kişi işkence ve kötü muamele niteliğindeki uygulamalarla gözaltına alındı..

*506 kişi hakkında çeşitli toplantı ve gösterilere katıldıkları gerekçesiyle açılan davaların görülmesine devam edildi.. Yargılanan 137kişi toplam 253 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı..

*En az 72 basın çalışanı ve 1 yazar gözaltına alındı. 25gazeteci tutuklandı, 17 gazeteci adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı..

*En az 239 gazeteci ve basın çalışanı, haklarında açılan 129davada yargılandı.. Sonuçlanan davalarda 41gazeteci toplam 173 yıl 11 ay 7 gün hapis cezası ve 34 bin 160 TL para cezası ile cezalandırıldı. 32gazeteci beraat etti, 5 dava düşürüldü.. 32 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı..

*5 gazeteciye, 2basın kuruluşuna, 1 ilde GazetecilerCemiyeti’ne ait araca saldırı düzenlendi. 3gazeteciye saldırı girişiminde bulunuldu.. 5 gazeteci ve 1 yazar tehdit edildi, 1 gazeteci kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan kişilerce ajanlık dayatmasına maruz kaldı..

1079 habere, 97 internet sitesine, 635internet adresine, 10sosyal medya hesabına ve 301 içeriğe erişim mahkeme kararlarıyla engellendi..

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından 26 basın-yayın kuruluşuna 34 kez program durdurma ve idari yaptırım, 5gün yayın durdurma ve 33kez idari yaptırım cezaları verildi..

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek en az 616kişi gözaltına alındı.. En az 147kişi hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek soruşturma başlatıldı.. Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek açılan 12davada 5 kişi 20 yıl 4 gün hapis cezası ile cezalandırıldı..

*”Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla 2020 yılında en az 24kişi gözaltına alındı, 2 kişi tutuklandı..

*Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) tarafından derlenen verilere göre 10 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Türkiye’de cezaevlerinde 86gazeteci tutulmaktadır..

*2020 yılında en 25sanatçı ve yazar hakkında daha önceden açılmış olan davaların görülmesine devam edildi..

*15Temmuz Darbe girişimi ile ilişkili soruşturmalar ve “FETÖ/PDY soruşturmaları” kapsamında 2020 yılı içinde toplam 6bin 310 kişinin gözaltına alındı, 837 kişi tutuklandı..

*İçişleri Bakanı SüleymanSoylu, 15 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı açıklamada 15 Temmuz 2016 tarihinden bu yana, “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında 282 bin 790 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 94 bin 975’inin tutuklandığını belirtti. 15Temmuz 2020 tarihi itibarıyla tutuklu kişi sayısı 25bin 912, hakkında işlem yapılan kişi sayısı ise 597bin 783 kişidir..

Toplam 345sayfalık raporda,

“Siyasal iktidar koronavirüs salgınıyla mücadeleyi bir önleme ve halkın sağlığını koruma sorunu olarak değilde militarist bir zihniyetle bu süreci, erkini dahada merkezileştirme ve toplum üzerindeki baskı ve kontrolünü daha da artırmanın bir fırsatı haline getirdi.. Yıl boyunca başta bilgi edinme hakkı, yaşamhakkı, kişi güvenliği ve işkenceyasağı, ayrımcılık yasağı, sağlığa erişim hakkı, çalışma hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü, toplanma ve gösteri yapma özgürlüğü olmak üzere pek çok temel hak ve özgürlük yoğun bir şekilde ihlaledildi.” ifadeleri yer aldı

İLGİLİ HABER

Euronews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top