GÜNDEM

YILMAZ ÖZDİL: ARTI BİR TV’Yİ SEZGİN BARAN KORKMAZ FİNANSE EDİYOR

YILMAZ ÖZDİL’İN KAST ETTİĞİ KANAL CAN DÜNDAR’IN YÖNETTİĞİ ARTI BİR TELEVİZYONU.

UĞUR DÜNDAR’DAN YILMAZ ÖZDİL AÇIKLAMASI: “KARDEŞİM OLARAK KALACAK”

Uğur Dündar, Yılmaz Özdil ile yaşadığı tartışma sonrası TELE 1 canlı yayına katıldı.

Dündar:

“Ben anlıyorum ki bir yanlış anlaşılma var. Yanlış anlaşılma ortaya çıktıktan sonra benim onun üzerine söyleyecek hiçbir lafım olamaz.”

Uğur Dündar'dan Yılmaz Özdil açıklaması: Kardeşim olarak kalacak

Uğur Dündar, Yılmaz Özdil’in, Artı 1 TV’yi SezginBaran Korkmaz’ın finanse ettiği iddiasının ardından canlı yayında çok sert tepki göstermişti..

Dündar: “Yılmaz Özdil benim cenazeme gelmesin, benim için Yılmaz Özdil defteri kapanmıştır” ifadelerini kullanmıştı. 

Uğur Dündar, Yılmaz Özdil ile yaşadığı tartışma sonrası Emre Kongar ile birlikte TELE 1 canlı yayına katıldı. 

Emre Kongar canlı yayında Yılmaz Özdil ile yaptığı görüşmeyi aktararak, Özdil’in Uğur Dündar’ı kastetmediğini söylediğini ifade etti.

“YILMAZ KARDEŞİM OLARAK KALACAK”

Kongar’ın açıklamaları sonrası Dündar tartışmaya ilişkin:

”Bana gelen mesajlarda bazıları özellikle benim ona cevap vermem gerektiğini yazmışlardı. Bu sosyal medya paylaşımlarının arasında ben o tweeti gördüm. Şimdi hem sevgili Merdan, hem siz, hem de hayatımdaki en eski arkadaşım sevgili Müjdat, değerli kardeşim Yılmaz ile konuşmuşsunuz. Ben anlıyorum ki bir yanlış anlaşılma var.  Yanlış anlaşılma ortaya çıktıktan sonra benim onun üzerine söyleyecek hiçbir lafım olamaz. Mesele benim için burada kapanmıştır. Yılmaz bundan sonra da benim kardeşim olarak kalacaktır. Üzgünüm böyle bir canlı yayın kazası olduğu için. Çok duygusal bir çıkış yaptım. O akşam benim başıma birşey gelse Yılmaz, ömür boyu vicdan azabı çekerdi ”

İŞTE ARTI 1 TV’NİN HİKAYESİ

Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, Sözcü gazetesi yazarları Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil’i karşı karşıya getiren Artı 1 TV’de yaşananları anlattı.

Yılmaz Özdil, Mollaveisoğlu ve Dündar Tele 1’de canlı yayındayken imalı bir tweet atarak yayında gergin anların yaşanmasına neden oldu.  Özdil’e sert sözlerle tepki gösteren Dündar’a birçok destek mesajı geldi. Söz konusu tartışmanın odağındaki Artı 1 TV’de yaşananları ise Tuncay Mollaveisoğlu yazdı. 

Mollaveisoğlu’nun konuyla ilgili “Artı 1 TV’nin birinci elden hikâyesi…” başlıklı yazısında şunlar anlatıldı:

“2012 yılında Halk TV’nin başına geçme teklifi aldığımda o dönemde CHP ile çok yakın görüntü veren kanalda yer almak istemediğimi belirttim.. 

Medyada boşluk vardı. Bağımsız bir TV kanalına ihtiyaç büyüktü.. 

Her biri habercilikte marka olmuş isimlerle bir televizyon kanalı kurmayı ve bu kanalı iktidar korkusu olmayan bir patronaj ile yapma yolunu tercih ettik..

Uğur Dündar, Haluk Şahin, Özlem Gürses, Banu Güven, Ece Temelkuran gibi isimlerin ekran önünde olduğu, Uğur Tütçüoğlu, Mustafa Hoş gibi haber ve program konusunda çok deneyimli isimlerin de mutfakta yer aldığı hatta Barbaros Şansal’ın sivri dili ile kendine özgü program yaptığı bir televizyon kanalı…

Kâğıt üzerinde her şey tamamdı. Teknik kalitesi yüksek, çok izlenen bağımsız bir televizyon kanalı yaratacaktık… 

Kanala patron arayışında çok sayıda değerli isimle görüştük… En son Prof. Burhan Şenatalar’ın referansı ile babası çok değerli bir sendikacı olan, o dönem TÜSES Vakfı’nın da başkanlığını yapan Altan Ertürk ile el sıkıştık.. 

Uğur Dündar, Haluk Şahin ve ben, Ertürk’ten yayınlara müdahale etmemesi, tüm mali yükü ve yönetimi üzerine aldığı için ücretleri aksatmaması ile ilgili söz aldık. Ertürk sadece kendisine bağlı olan harcama kalemlerini yönetecek, yayına karışmayacaktı…

Hikâye uzun, bu köşeye sığmaz… Artı 1 olağanüstü başarılı yayıncılık yaparak ilk günden itibaren yüksek izleyici kitlesi yakaladı. Nihat Genç, Ayşenur Aslan gibi benim çok değer verdiğim isimleri de ilk başta “kadro yeterli bahanesi ile pazarlık konusu yapıldıkları için” zaman içinde, güçlenince kadroya dahil etme kararı aldık..

Sonra Gezi olayları oldu… Artı 1’de, Gezi’yi baştan sona yayımlama kararı aldık… Muhabirimiz Gökmen Ulu canlı yayınları ile Artı 1’de parladı… Ve baskılar peşi sıra gelmeye başladı… 

Kanalın patronu Altan Ertürk ile gerilim iyice arttı… Maaşlar dahil verdiği sözleri yerine getirmeyen Ertürk ile verdiğimiz kavga, genel yayın yönetmeni olduğum kanalda işten çıkarılmamla son buldu… Haber Müdürü Mustafa Hoş’un işten atılmak istenmesi, Gezi ile tırmanan baskı /sansür süreci… Uğur Dündar başta olmak üzere kurucu ekibin tamamı istifa etti… 

Benden üç ay sonra kanalın başına Can Dündar getirildi… Bugünlerde Sezgin Baran Korkmaz ile ABD’de ortak bir davada adı geçen Ekim Alptekin’in adı biz kanaldan atıldıktan sonra ortaya çıktı.. 

Alptekin, o dönemde TABA başkanı ve şaibesiz bir isimdi. 

Ekim Alptekin’i hiç tanımadık, bilmiyoruz, yüzünü dahi görmedik… Altan Ertürk’ün arkasında onun olabileceğine yönelik kanaatimiz, bizden sonra kanala geliş gidişleri sonrasında oluştu…

Alptekin, Artı 1’in arkasında olduğuna yönelik iddiaları o gün de reddetti, bugün de… Altan Ertürk ile bir proje ortaklığı yaptığını, Artı 1’e reklam verdiğini söylüyor…

Peki, Artı 1’in hikâyesini ve Ekim Alptekin’i neden yazdım? 

Çünkü Yılmaz Özdil şu sıralarda ABD’de karapara aklama davasında adı geçen Sezgin Baran Korkmaz’ın, Alptekin ile bağlantısı olduğunu söyledi… Hatta Korkmaz’ın, Türkiye’de gazetecilere TV kurdurduğunu iddia etti… Bu iddiayı da ABD’deki iddianameye dayandırdı…

Tamamen uydurulmuş bir iddia… Sezgin Baran Korkmaz, hakikaten bir TV kanalı kurdurdu ise o kanal Artı 1 değil! 

2013 yılında, hatta kanalın kuruluş hazırlığı olan 2012 yılında, ne Sezgin Baran Korkmaz diye bir isim var ne karapara meselesi ne de Ekim Alptekin ile ilgili bugün konuşulan iddialar.

Kaldı ki, bizim Alptekin ile en küçük bir temasımız ya da tanışıklığımız yok!

Kanalda başladığımız günden, atıldığımız ana kadar tek patron vardı, o da Altan Ertürk…”

NE OLMUŞTU?

UĞUR DÜNDAR: “BENİM İÇİN YILMAZ ÖZDİL DEFTERİ KAPANMIŞTIR”

Yılmaz Özdil’in, Uğur Dündar’ı Sezgin Baran Korkmaz’dan destek almakla suçlamasıyla başlayan polemik sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girdi.

Yılmaz Özdil’in Artı Bir TV’yi Sezgin Baran Korkmaz’ın finanse ettiği iddiasına Uğur Dündar’dan sert tepki geldi..

Uğur Dündar(Dindar):

“Yılmaz Özdil benim cenazeme gelmesin, benim için Yılmaz Özdil defteri kapanmıştır”

Oyuncu Müjdat Gezen:

“Eğer ben bu gece senin yanında olmazsam gözüm açık ölürüm” ifadeleriyle Uğur Dündar’a destek oldu.

Uğur Dündar: Benim için Yılmaz Özdil defteri kapanmıştır

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil:

“Dürüst ve güvenilir (!) araştırmacı gazetecilerin SBK (Sezgin Baran Korkmaz) aşına su katmak istemem ama SBK’nın kafakola aldığı gazetecilerin listesi ABD’de açılan davanın iddianamesinde yazıyor… Kimlere televizyon kanalı kurdurdukları bile orada yazıyor

SBK’nın kafakola aldığı gazetecileri, kime hangi televizyonu kurdurduklarını biliyorum ama söylemem demedim, aksine açık açık söylüyorum, ABD’deki iddianamede yazıyor… Dürüst ve güvenilir (!) araştırmacı gazeteciler niye bu mevzudan hiç bahsetmiyor diye soruyorum?”

Özdil’in kast ettiği kanal ise Can Dündar’ın yönettiği Artı Bir televizyonu.

Özdil’in paylaşımlarına sert tepki gösteren Uğur Dündar, Tele 1’de açıklamalarda bulundu. Dündar, kendisini en yakından tanıyan isimlerden birinin Özdil olduğunu ifade ederek, “Yazıklar olsun sana, o tweeti nasıl paylaştın” dedi.

Uğur Dündar:

“Biri bana Yılmaz Özdil’i sorsa, ‘Yılmaz pis bir işe bulaşmaz’ derim… Yılmaz’a da yazıklar olsun… Bitti benim için artık. Çok namuslu bir iş yapmışız, tebrik etmesi gerekirken imalı çamur. Yazıklar olsun.”

Tele 1’deki yayın sürerken Özdil, bir paylaşım daha yaparak:

“SBK iddianamesinde yazılanları sordum, Tele1’de değerli ağabeyim Uğur Dündar’la Tuncay Mollaveisoğlu beni eleştiriyor, sormayayım o halde…”

Bunun üzerine Dündar:

“Açık açık yazacaksın, sen benim ne kadar namuslu olduğumu bilen 2-3 kişiden birisin, sen nasıl ima yollu da olsa çamur atmaya yeltenirsin… Kötü kalpli. Nedenini de biliyorum, İsmail Saymaz’a takmış… Nasıl gitti elin o tweete, nasıl yazabildin onları.”

Dündar, Özdil’in kendisine ‘değerli ağabeyim’ diye mesaj attığını da ifade ederek:

“Değerli ağabeyim deme sen artık değersiz Yılmaz’sın..Yılmaz Özdil benim cenazeme gelmesin, benim için Yılmaz Özdil defteri kapanmıştır. Bize yaptığına bak ya..” dedi.

O sırada Dündar’ı telefonla arayan oyuncu Müjdat Gezen ise, “Eğer ben bu gece senin yanında olmazsam gözüm açık ölürüm” dedi.

Özdil ise, “Neticede kanal kiminmiş?” sorusu yöneltti.

Sözcü ile aynı gruba bağlı Korkusuz’da yazan Ümit Zileli ise Yılmaz Özdil’in yanında olduğunu ilan etti:

 “Sevgili kardeşim Yılmaz Özdil çok uzun yıllardır dostum, arkadaşımdır… Kendim kadar güvendiğim yol arkadaşımdır… Yazdıklarının, söylediklerinin altına gözüm kapalı imzamı atarım… uğradığı her saldırı uğradığım saldırıdır… Her zaman olduğu ve olacağı gibi yanındayım ve olacağımı buradan ilan etmek benim için şereftir.”

İLGİLİ HABER

Birgün

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top