GÜNDEM

KARA PARANIN TÜRKİYE AYAĞI NEREDE?

İDDİANAMEDE TÜRKİYE’DEKİ KARANLIK İLİŞKİLER YOK

SBK DOSYASI: KARA PARANIN TÜRKİYE AYAĞI NEREDE?

ABD yargısı, Sezgin BaranKorkmaz’ın 133 milyon dolar karaparayı Türkiye’de akladığını iddia ederken, 2020 ortalarında İstanbul’da başlatılan soruşturma ise şaibelerle dolu. Sürece dahil olan isimler ise sessiz..

Sezgin Baran Korkmaz

Kars’ın Digor ilçesinde 1977 yılında yoksul bir ailenin ferdi olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda ayakkabı boyacılığı yaparken sonyıllarda ise biranda “hayırsever iş insanlığına” yükseldi.. Yoksul semtlerin bakkallarındaki yurttaşların borçlarını ödeyen, tüm pazarı satınalıp halka ücretsiz dağıtan, birçok kuruluşa bağışta bulunan Sezgin BaranKorkmaz, bir dönem medyanın yıldızıydı.. SBK Holding’i kuran Korkmaz, Erdoğan’la görüşebilen iş insanları arasında yer aldı..

Ancak Korkmaz, dramatik bir şekilde karaparadan aranan firari bir şüpheli oldu.

Türkiye kamuoyu, organize suç örgütü şüphelisi SedatPeker’in ortaya döktüğü kirli ilişkilerin ve cinayet suçlamalarının soruşturulmasını beklerken iş insanı Sezgin BaranKorkmaz’la ilgili iddiaların boyutu ise ABD’de hazırlanan iddianame ile birlikte giderek büyüyor..

ABD ve Türkiye’de kara para iddiasıyla aranan ve Avusturya’da şu anda tutuklu bulunan Korkmaz’ın hangi ülkeye iade edileceği ise şimdilik belirsiz, Korkmaz’la ilgili Türkiye’deki soruşturma süreci ise şaibelerle dolu.. 

Korkmaz’la ilgili tartışma Peker’in, İçişleri Bakanı SüleymanSoylu’nun 5 Aralık 2020’de Korkmaz’ı İçişleri Bakanlığına çağırarak “45 milyonluk borcu sil, yurt dışına çık” dediği, Korkmaz’ın 6 Aralık’ta yurtdışına çıktığı açıklamasıyla alevlenmişti.. Bugüne kadar açıklama yapmayan Soylu, bu görüşmeyi hiçbir şekilde yalanlamadı.. Veyis Ateş ile Korkmaz arasında geçen ve 10milyon Euro istenen konuşma ise konuyu gündemin bir numarasına taşıdı..

Korkmaz’ın içinde siyasiler, yargı mensupları ve bürokratların olduğu bir “klik” tarafından organize bir şekilde önünün açıldığı şüphesiyle ilgili sürece dâhil olan isimler “sessizliğini” korurken ABD’den gönderilen 133 milyon dolar karaparanın Türkiye’de nasıl aklandığı ve buna kimlerin yardım ettiği “hiç” araştırılmadı..

Korkmaz’la ilgili iddialar SedatPeker’in açıklamaları sonrası Türk basınında geniş yer buldu

SEZGİN BARAN KORKMAZ VURGUNUN NERESİNDE?

Korkmaz’ın şüpheli hale gelmesine ilişkin süreç 2018’te ABD’de açılan bir karapara davasıyla başladı..

Kingstonkardeşler, 2013 yılında Utah eyaletinin “en büyük temiz yanan ve sürdürülebilir biyodizel üreticisi olmak” iddiasıyla ortaya çıktı.. Washakie Renewable Energy adlı şirketin yüzde 50 hisselerini alan Kingstonkardeşler, ABD hükümetinden “ülke içerisinde kullanılan ve üretilen yenilenebilir yakıt miktarını artırmak için” çeşitli vergi indirimleri aldı.. Bu yolla ABD’den 511 milyon dolar maddi destek sağlandı.. Ancak şirket, 2014’te biyodizel retimini durdurdu..

Bunun üzerine adli süreç başlatan ABD Utah Bölgesi Federal SavcılıkBürosu, 2018 yılında ilk davasını açtı. İddianamede Jacob O. Kingston, İsaiah E. Kingston , Rachel A. Kingston, Sally L. Kingston ve Lev Aslan Dermen (Levon Termendzhyan) şüpheli oldu. Ancak Sezgin BaranKorkmaz, bu iddianamede yer almadı..

İddianamede, bu şüphelilerin vergi teşviklerinden ve kredilerinden yararlanabilmek için teşekkül kurmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık yapmak, gerçeğe aykırı belgeler düzenlemek, kara para aklamak, ulusal ve uluslararası düzeyde kara para aklama faaliyetlerini gizlemeye yönelik faaliyetlerde bulunmak gibi 46 ayrı suçlamayla karşı karşıya kaldı..

ABD adli makamlarına göre, Kingston kardeşler ile Lev Aslan Dermen’in ABD’yi dolandırarak elde ettiği 511 milyon dolar kara parayı aklamak amacıyla bunun 133 milyon dolarını Sezgin BaranKorkmaz’ın Türkiye’deki şirketlerine aktardı. Kingston kardeşler, 2019’da savcılıkla anlaşarak tüm suçlamaları kabul etti.. Jacob O. Kingston ifadesinde, Dermen’in yönlendirmesi sonucu elde ettiği haksızkazancı Türkiye’deki ortaklarına aktardığını söyledi..

TÜRKİYE’DEKİ SORUŞTURMADA NE OLDU?

ABD adli makamları kara para iddialarını hızlı bir süreçte araştırırken, Türkiye’deki soruşturmada ilginç gelişmeler yaşandı.. Korkmaz’ın sahibi olduğu SBK Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarından karapara aklandığı iddiasına ilişkin soruşturma ancak 2020 yılı ortalarında soruşturma başlatıldı..

İrfan Fidan’ın başında bulunduğu İstanbul Cumhuriyet aşsavcılığının talebi üzerine İstanbul 10. SulhCeza Hâkimliği, 30 Eylül 2020 tarihinde arasında Sezgin BaranKorkmaz ve ABD’deki sanıkların da olduğu 14 kişinin malvarlıklarına el konulmasına karar verdi. Ayrıca tedbir kararı konulan şirketler de kararda şöyle sıralandı: Mega Varlık Yönetim A.Ş., Komak Isı Yalıtım sistemleri, SBK Holding, Biofarma İlaç Sanayi, Münir Şahin İlaç Sanayi, Ecem İlaç Pazarlama, İstanbul Doğu Batı Derneği, Bugaraj Elektronik Ticaret, Heksağon Mühendislik, Auto Alsat Bilişim Otomotiv, Vaniköy Sigorta, Komak Madeni Yağ Akaryakıt, Boğaziçi Cam Sanayi, Bukombin Bilişim, Ünosan Kimya, Noil Yatırım, Blane Teknoloji, Umut İlaç, İsaanne SARL.

Bir gün sonra ise bu kişilere yurtdışı çıkış yasağı konuldu..

Bu arada savcılığın talebi üzerine şüphelilere ilişkin kara para incelemesi yapan MaliSuçları AraştırmaKurulu (MASAK), 5 Kasım 2020 tarihinde söz konusu kişilerle ilgili sürpriz bir şekilde “temiz” raporu verdi.. 

YASAKLAR KALKTI, SBK’YA YOL AÇILDI

Ancak bu aşamadan sonra biranda soruşturmanın seyri değişti.. İstanbul 3. Sulh Ceza Hâkimliği, savcılığın talebi üzerine 6 asım 2020’de mal varlığına tedbir konulması kararını kaldırdı..

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcı Vekili HasanYılmaz, aynı gün Türkiye Bankalar Birliği’ne yazı göndererek şirketlerin bankalardaki blokajların kaldırılmasını istedi. Korkmaz hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı ise İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği, 17 Kasım 2020’de de şüphelilerin yurt dışı yasaklarını kaldırdı. Bu kararın alınmasında savcılığın “yasaklar kaldırılsın” yönündeki mütalaası etkili oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

SOYLU DEVREDE İDDİASI

Soruşturmanın bu aşamasında siyasilerin devreye girdiği gündeme geldi.. Bu iddiaya ortaya atan SedatPeker’in açıklamalarına göre, İçişleri Bakanı SüleymanSoylu, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi’den sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ResulHoloğlu aracılığıyla Sezgin BaranKorkmaz’ı Ankara’ya çağırdı.. Korkmaz, İçişleri Bakanlığında Soylu ile 5 Aralık’ta görüştü.. İddiaya göre Soylu, Korkmaz’dan KarsanHolding’in hisselerinin devri anlaşmazlığında İnanKıraç’ın 45 milyon dolarlık borcunu silmesi, hisseleri devretmesini ve yurt dışına çıkmasını istendi.. Bu görüşmeden bir gün sonra Korkmaz, yurt dışına çıktı..

Sezgin BaranKorkmaz ise yakın çevresinde bu görüşmede Soylu’nun kendisine “devlet işi” diyerek Karsan’daki hisselerini İnanKıraç’a devretmesini istediği anlattı.. Ancak Korkmaz, İsviçre’de otel işi olduğunu belirterek yurt dışına çıktı ve hisseleri devretmedi. SBK’ya yönelik operasyon ise bu aşamadan sonra yeniden raftan indirildi.. 

VEYİS ATEŞ DEVREDE

Korkmaz, yurt dışına çıktıktan iki hafta sonra ise VeyisAteş ile telefonda görüştü.. Korkmaz’la Ateş arasında geçen ve kaydı kamuoyuna da yansıyan telefon görüşmesine göre Soylu ile Korkmaz arasında arabuluculuk yapan Ateş, sorunun çözümü için “bir klik ve lobi”ye verilmek üzere 10milyon euro istedi..

Bu arada Eylül 2020’de soruşturmasının ilk başlarında Korkmaz’ın bazı isimlerle yollarının kesişmesi de dikkat çekiyor..

Örneğin Ankara Bölge İdare Mahkemesi Bakanı Esat Toklu, 2020 Eylül ayı sonlarında Paramount Otel’de tatil yaparken Korkmaz ile tanıştı. VeyisAteş de aynı otelde Eylül ayında Korkmaz ile tanıştı. Karapara davalarına bakan Yargıtay 7. Ceza Dairesi üyesi Tekman Savaş Nemli’nin, Ankara’da bir lüks lokantada Korkmaz, avukatı MehmetDemir ile birlikte yemek yediği fotoğrafın çekildiği tarih de 24Eylül 2020 oldu.. Bu arada MehmetDemir’in Gülen yapılanmasının üyesi olmak iddiasıyla Ankara’da yargılanıp beraat ettiği, dosyasının ise Yargıtay’da olduğunu not düşmek gerek.. 

FİRARDAN SONRA OPERASYON

29Aralık 2020 tarihinde ise SBK Holding’e operasyon düzenlendi.. 11 kişi gözaltına alındı, 1 kişi tutuklandı.. Yurtdışında olan Korkmaz hakkında “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” iddiasıyla 31Aralık 2020 tarihinde yakalama kararı çıkarıldı, 23Şubat 2021 tarihinde ise gıyabında tutuklama kararı alındı..

Bu arada Korkmaz’ın yeniden mal varlığına tedbir konulmadı. O süreçte başsavcı olan İrfanFidan AYM üyesi, başsavcı vekili HasanYılmaz ise Adalet Bakan Yardımcısı yapılarak ödüllendirildi. Her iki isim, soruşturmadaki tartışma yaratan kararlarla ilgili açıklama yapmadı.

İDDİANAMEDE TÜRKİYE’DEKİ KARANLIK İLİŞKİLER YOK

İstanbul Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede ise Korkmaz hakkında yalnızca 7,5 yıla kadar hapiscezası istendi.. İddianamede, yalnızca ABD’deki suçlamaların bir kısmına yerverildi.. Şüphelinin, SBK Holding A.Ş. vasıtasıyla 2013-2016 tarihleri arasında toplamda 46 milyon 608 bin 135 dolar haksız kazancı, 2015-2016 tarihleri arasında Lüksemburg’da kurmuş olduğu ISANNE SARL şirketi ve SBK Holding’in alt şirketlerinden olan BiofarmailaçSanayi A.Ş. vasıtasıyla akladığı anlatıldı..

Şüphelinin 40milyon dolar haksız kazancı ve şahsi hesapları üzerinden ABD’de bulunan Bank Of America isimli bankadaki hesabına gönderdiği ifade edilen iddianamede, Korkmaz’ın 6milyon Amerikan Doları haksız kazancın ise zincir şeklinde ilerleyen işlemlerle çeşitli banka işlemlerine tabi tutarak akladığı kaydedildi..

Ancak soruşturma kapsamında, SezginBaran Korkmaz’ın Türkiye’deki faaliyetleri, bu şirket ve gayrimenkulleri nasıl aldığı konusu ile siyasetçiler, bürokratlar, gazeteciler ve yargı mensuplarıyla girdiği parasal ilişkilerin hiçbiri araştırılmadı. İddianamedeki suçlamalar, tamamen ABD adli makamlarının iddialarıyla sınırlı kaldı..

Veyis Ateş’in Korkmaz’dan 10 milyon euro istediği iddia ediliyor.

YENİ İDDİANAMEDE NE VAR?

SezginBaran Korkmaz’ın İsviçre’den geçtiği Avusturya’da 19 Haziran’da tutuklanmasıyla süreç yeni bir boyut kazandı.. Tam da bu sırada ABD’de SezginBaran Korkmaz hakkında iddianame hazırlandı ve iadesi istendi.. Korkmaz, Türkiye ve Lüksemburg’da kontrol ettiği banka hesapları aracılığıyla 133milyon doların üzerinde dolandırıcılık gelirini akladı..

İddianamede Korkmaz’a bir adet karapara aklamak için komplo kurma, 10adet elektronik dolandırıcılık ve bir adet resmi kovuşturmayı engelleme suçlamasına yer verildi.. Korkmaz ve suç ortaklarının, dolandırıcılıktan elde edilen geliri Türk havayolu Borajet’i, Türkiye ve İsviçre’deki otelleri, Queen Anne adlı bir yat ve İstanbul’da Boğazı’na bir villa ve apartmanı satın almak için kullandıkları iddia edildi..

YANIT BEKLEYEN SORULAR?

Şaibelerle dolu SezginBaran Korkmaz ilgili iddiaların açıklığa kavuşturulması için Türkiye’deki soruşturmada da yanıtlanması gereken yanıt bekleyen çok sayıda soru var.. 

– SezginBaran Korkmaz, ABD’den aldığı 133 milyon dolarlık karaparayı Türkiye’de somut olarak nasıl, kimlerle akladı? Türkiye’de aldığı şirket ve otelleri hangi yöntemle edindi? Bunun önünüaçan bürokrat ve siyasetçiler kimler?

– SezginBaran Korkmaz’ın malvarlığına tedbir kararı ile yurt dışı çıkış yasağı neden kaldırıldı? Bu süreçte İstanbul Adliyesi’ni yöneten dönemin başsavcısı İrfanFidan ve Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz neden susuyor?

– İçişleri Bakanı SüleymanSoylu, bakanlıkta Sezgin Baran Korkmaz ile neden görüştü, ne konuştu? Soylu, Korkmaz’a Karsan’ın hisselerinden dolayı alacağı 45 milyon doları silmesini, hisseleri İnanKıraç’a devretmesini ve yurt dışına çıkmasını istedi mi?

– SezginBaran Korkmaz’ın bürokrat, gazeteci, siyasetçi ve yargı mensuplarıyla ilişkisi neler? Kimlere, nekadar maddi yardımda bulundu?

Bu soruların yanıt bulması için soruşturmanın genişletileceğine ilişkin ise şimdilik bir girişim yok.

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe // Alican Uludağ

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top