SAĞLIK

SİNOVAC’IN ETKİSİNE İLİŞKİN SONUÇLAR NEDEN AÇIKLANMIYOR?

“YAZ TATİLİYLE BİRLİKTE HAREKETLİLİĞE DE DİKKAT EDİLMELİ”

Sağlık Bakanlığı, 5 milyon doz Sinovac aşısının Türkiye’ye ulaştığını duyurdu

Bakanlıktan yapılan açıklama:

“Yeni gelen 5 milyon dozluk sevkiyatla son 10 günde toplam 8 milyon doz Sinovac aşısı Türkiye’ye ulaşmış oldu. Aşılar incelemelerin ardından kullanıma sunulacak.”

“Sağlık Bakanlığı ya verileri paylaşsın ya da sağlık çalışanlarına BioNTech aşısı uygulasın”

Sağlık çalışanlarının çift doz aşı olmalarının üzerinden 4 ay geçmesine rağmen mevcut durumlarına ilişkin bilgi paylaşılmamasını eleştiren Prof. Dr. Soyhan Bağcı, Çin menşeili aşı ile ilgili soru işaretlerinin giderilmesi gerektiğini savundu.

Türkiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını kontrol etmede bilinen en etkili yöntem olan aşılamada vites yükseltti.

Son bir haftada aşılanan kişi sayısı 5 milyonu geçti.

Günlük 2 milyona yakın aşılamayla rekor kırılmasına rağmen belli bir kesimin aşı konusundaki tereddüdü sürüyor.

Özellikle Çin menşeili SinoVac’a ilişkin birtakım soru işaretleri bulunuyor.

Bu aşının Avrupa dahil pek çok ülkede tercih edilmemesi nedeniyle sonuçlara ilişkin bilimsel veriler ancak Endonezya, Şili, Uruguay gibi yerlerden geliyor.

Bazı bilim insanları bu ülkelerin değerlendirmelerini yeterli ya da güvenilir bulmuyor.

Bu isimlerden biri de Almanya Bonn Rheinische Friedrich-Wilhelms-Üniversitesi Yenidoğan ve Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Soyhan Bağcı.

Bağcı’ya göre Sağlık Bakanlığı’nın SinoVac ile aşılanan kişilerin sonradan enfekte olma ya da yoğun bakıma kaldırılma yüzdesi ya da hastalığı hafif veya ağır geçirme durumu gibi bilgilerin kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor.

“Sinovacla ilgili sonuçlar olumluysa endişeler giderilmiş olur”

Halkta hâlâ aşı konusunda bir tereddüdün yaşandığını ifade eden Bağcı, kendisi de dahil pek çok hekimin sosyal medya üzerinden soru bombardımanına tutulduğunu söyledi.

En sık yöneltilen sorunun “SinoVac mı BioNTech mi tercih edelim” olduğunu belirten Bağcı’ya göre bakanlık bu konudaki bilgileri paylaşırsa ve SinoVac’ın Türkiye’deki verileri başarılı sonuçlar ortaya koyarsa, halktaki soru işaretleri de bazı hekimlerdeki endişeler de giderilmiş olacak.

Çin menşeili aşının bir tercih değil, farklı ürünlerin tedarik edilemediği kış aylarında bir zorunluluk olarak uygulandığını belirten Bağcı, yüzde 51’lik korumanın yeterli olmadığı gerekçesiyle baştan beri bilim insanları olarak SinoVac kararını yanlış bulduklarını aktardı.

SinoVac’ın pek çok ülkede kullanılmadığını, Şili ve Endonezya gibi yerlerde uygulanmasının ardından çeşitli verilerin paylaşıldığını aktaran Bağcı, bu ülkelerden gelen bilgilerin ise bilim insanları açısından güvenilirliğinin ve şeffaflığının soru işareti olduğu vurguladı.

Dr. Bağcı, bu nedenle Türkiye’nin de Çin aşısı sonuçlarını bir an önce paylaşması gerektiğini savundu.

“Sağlıkçılar ile halka bilgilendirme yapılmalı”

Prof. Dr. Soyhan Bağcı, özellikle 4 ay önce Türkiye’deki sağlık çalışanlarının iki doz aşılarının tamamlanmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın kamuoyu ile veri paylaşmamasını da eleştirdi.

Bağcı, bakanlığın paylaşımına göre SinoVac aşısının yeterli olup olmadığının görüleceğini, aksi takdirde iki doz Çin aşısı uygulanan sağlıkçılara acil olarak ek doz BioNTech uygulanması gerektiğini savundu..

Prof. Dr. Soyhan Bağcı:

“Kaçının tekrar pozitif olduğuna dair veri yok. Kaç personel Sinovac’a rağmen enfeksiyon kaptı? Hastalığı hafif ya da ağır mı geçirdi? Yoğun bakıma girdi veya etrafına bulaştırdı mı? Bunları bilmiyoruz..

Aşılanan kişiler virüsü hala taşıyabildiklerini unutup, bulaştırabiliyorlar. İsrail’de Biontech’le aşılanan kişilerin virüsü taşıma oranı çok düşük. Sağlık çalışanları içinde özellikle koronavirüs ile ilgili branşlarda çalışanlar ile yoğun bakım servislerinde görev alanlar, koronavirüs hastalarıyla bire bir temas ettiğinden. Biontech’in varyanta karşı koruyup korumadığını bilmiyoruz, varsayım. Ama Sinovac’ın korumadığına dair farklı ülkelerden bilgiler geliyor. Türkiye hariç diğer ülkelerden veriler paylaşılmaya başlandı ancak bizdeki sonuçlar açıklanmadığından durum ne bilemiyoruz. Sağlık Bakanlığı ya verileri paylaşsın ya da sağlık çalışanlarına 3. dozu Biontech aşısı uygulasın.” 

“Sadece Biontech olanlar hastalığı bulaştırmıyor”

Toplumda aşılanan yüzde 20’lik kesimin büyük bölümünün Sinovac aşısı olduğunu anlatan Soyhan Bağcı, geri kanal yüzde 80’in enfeksiyonu bulaştırma ihtimali bulunduğundan Türkiye’deki reel aşılama seviyesinin yüzde 5 olduğunu öne sürdü.

Virüsün yayılma ihtimalini azaltacak aşının Pfizer/ Biontech aşısı olduğunu savunan Dr. Bağcı, şöyle konuştu:

“Sadece BioNTech ile aşılanan kişiler hastalığı bulaştırmıyor. SinoVac’la aşılananların virüsü başkalarına yayma ihtimalini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Sağlık personelinin virüsü kapıp hastalanma ihtimali var. Uruguay’daki verilere göre düşük de olsa bu mümkün. Almanya’da aşılama BioNTech’le yapıldığı halde tedbirlerin gevşetildiği gerekçesiyle eleştiriler yapılıyor.”

“Yaz tatiliyle birlikte hareketliliğe de dikkat edilmeli”

Prof. Dr. Bağcı’ya göre yaz tatiliyle birlikte hareketliliğe de dikkat edilmeli. Zira kişinin PCR testinin negatif çıkmasının virüsü taşımadığı anlamına gelmiyor..

Bağcı, özellikle Almanya ve Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye geçişlerin başlayacağını ve delta versiyonunun artabileceği uyarısını yaparak, “Mesele sadece aşılanıp enfeksiyonu hafif geçirmek değil, başkalarına geçirmemek” ifadelerini kullandı.

“Varyantlara karşı henüz veri yok”

Prof. Dr. Soyhan Bağcı, Şili Üniversitesi’nin Sinovac’a ilişkin paylaştığı verilere ilişkin şu yorumu yaptı:

“Nisan ayına kadar aşılanmış 7 milyon kişinin sonuçlarına göre 1. doz sonrası koruyuculuk yüzde 3. İkinci dozdan 14 gün sonra yaklaşık yüzde 54. Varyantlara karşı ise henüz veri yok.”

İLGİLİ HABER

© The Independentturkish // Lale Elmacıoğlu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top