GÜNDEM

VEYİS ATEŞ’LE İLGİLİ VAHİM İDDİALAR

“Keşke hem kendisinin hem de kendisine güvenenlerin onurunu koruyabilseydi.”

“Veyis Ateş daha önce özel bir kolejde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verdi”

Habertürk TV sunucusu Veyis Ateş’in daha önce özel bir kolejde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verdiği iddia edildi.

Veyis Ateş’in daha önce Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yaptığı öne sürüldü.

SoL Haber’in haberinde Ateş’in ‘Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olduğu ve daha önce özel bir kolejde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yaptığı’ bilgisi şu ifadelerle aktarıldı:

“Tam adı Abdurrahman Veyis Ateş’tir. 

Lise mezuniyetinin ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Felsefesi Bölümün’den mezun oldu. Yaklaşık bir sene Cem Radyo’da çalıştı. 

Ateş, TV NET’de 2006 senesinde çalışmaya başladı. Burada Ana Haber bülteni sunuculuğunun yanı sıra Kürşat Bumin ve eski Yeni Şafak Genel Yayın yönetmeni İbrahim Karagül’le Habere Bakış, Bakış Açısı, Akşama Doğru ve Kadir Mısıroğlu ile Tarih Sohbetleri, Ankara-İstanbul ve Habere Bakış programlarını sundu.

“Bakış Açısı” programında Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünden önce davetli olduğu son televizyon yayınını Veyis Ateş yaptı.

Veyis Ateş, TV Net’in ana haber spikerliğini yaparken aynı zamanda 2001 yılından bu yana özel bir kolejde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği de yaptı.

2013 senesinin Ağustos ayında Habertürk TV’ye transfer olan Veyis Ateş, Habertürk TV Genel Yayın eski Yönetmeni Erhan Çelik tarafından 25 Ekim 2014 tarihinde Habertürk TV Ankara temsilciliğine getirildi. 15 Ocak 2016 tarihinde Habertürk TV Genel Müdürü oldu. 2018’de görevden alındı.”

“O klikin içinde miydin?”

TİP Milletvekili Ahmet Şık, Sezgin Baran Korkmaz’dan yargıdaki işlerini halletmesi karşılığında 10 milyon euro isteyen Veyis Ateş’in Soylu’nun istişare heyetinde yer aldığını söyledi.

 Habertürk çalışanı Veyis Ateş’in, kara para aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz’la yaptığı iddia edilen telefon görüşmesine atıfta bulunan TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, istendiği ileri sürülen 10 milyon Euro’luk rüşvetle ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorular yöneltti. 

Veyis Ateş ile Türkiye yazarı Cem Küçük’ün, AKP’ye geçmeden önce Süleyman Soylu’nun istişare heyetinde yer aldığını belirten Ahmet Şık: “Soylu, Ateş’in ‘aracılık hizmetinden’ habersiz midir?” diye sordu. 

Sedat Peker’in iddialarının ardından Veyis Ateş’in bir dönem Süleyman Soylu’nun Genel Başkanlığı’nı yaptığı Doğru Yol Partisi’nin İstanbul İl Başkanlığı Yardımcılığı görevini yürüttüğü ortaya çıkmıştı. 

Şık, Habertürk gazetesi yazarı Sevilay Yılman’ın bugünkü köşesinde yayımladığı firari Sezgin Baran Korkmaz ve Veyis Ateş’in arasındaki diyalogu alıntılayarak:

 “Veyis Ateş 10 milyon Euro’yu kendisine değil, ‘Sezgin Baran Korkmaz ile uğraşan klik’ adına istiyor. ‘Uğraşan’ denilenden kasıt SBK ile ilgili soruşturma. Veyis, “Bu arkadaşlarla işi tersine çevirmek mümkün” dedikten sonra da ‘hakem’ olarak parayı istiyor. Klik kim? Para kime verilecekti?” değerlendirmesini yaptı. 

T24’te 11 Ocak 2021’de ‘A’dan Z’ye Sezgin Baran Korkmaz olayı’ yayımlanan yazısına göndermede  bulunan Şık, şu ifadeleri kullandı: 

“Yazıda anlatılan Kıraç adına makamına çağırdığı S.B. Korkmaz’ı tehdit eden ve alacaklarından vazgeçip Kıraç’a Holding’in hisselerini de vermesini emrettiği iddia edilen Süleyman Soylu bu klikin içinde midir?

Süleyman Soylu ile çok yakın arkadaş olan V. Ateş aynı zamanda C. Küçük ile birlikte, AKP’ye biatından önce Conrad Otel’de toplanan ve buluştukları güne atıfla “Perşembe Grubu” diye anılan Soylu’nun istişare heyetindeydi. Soylu, Veyis Ateş’in “aracılık hizmetinden” habersiz midir?

Kudreti, kerameti ve siyasi kariyeri Saray’dan menkul  İçişleri Bakanı Soylu’ya’ bir kez de, “Ohhh!!! Ohhh!!!” nidalarıyla anlayacağı dilden soralım: “Paralar kime gidecekti? “Rüşvet isteyen klikte sen de var mıydın?” “Yargıyı rüşvet trafiğinin kavşağına çevirenler kim?”

Güya İçişleri Bakanı olarak mafyayla iş tutanlardan hazzetmiyorsun ya o zaman soralım, “Pislik, mafya, organize suç örgütü lideri” dediğin Sedat Peker ‘den para aldığını söylediğin Metin Külünk ile ilgili savcılara elindeki belgeleri verdin mi?” 

Sedat Peker’den yeni iddialar: Kaç gündür bir şey paylaşmadım ancak bundan sonrasına söz veremem

Peker, Veyis Ateş’e seslenerek “Gazetecilerin yüz karası” dedi

Organize suç örgütü liderliğinden aranan Sedat Peker:

“Çakma dindarlar ve çakma vatan severler..

Benim paylaşımlarıma Tayyip ağabeyin Biden görüşmesi öncesinde yapıp elini zayıflatmaya çalıştığımı söylemiştiniz. Vatanseverliğimi sorgulamaya kalkmıştınız. Kaç gündür bir şey paylaşmadım ancak bundan sonrasına söz veremem.”

Peker:

“Gazetecilerin yüz karası Veyis Ateş’. Senin namusun, şerefin yok mu?

Çıkıp açıklasana, süslü sülümanla (İçişleri Bakanı Süleyman Soylu) Sezgin Baran Korkmaz’ın arasını bulmak için Sezgin Baran Korkmaz’dan avanta istemedim desene. Namusun yok mu senin? Hepinizi önce hasta edip sonra tedavi edeceğim.”

Peker şöyle devam etti:

“Süslü sülüman sana söz veriyorum, seni yüce divanda yargılatacağım. Seni rezil rüsva edeceğim. Anadolu adliyesinde ortak çalıştığın savcıları, o savcıların çocukları üzerinden yaptıkları serveti bir bir anlatacağım. Seni mahvedeceğim. Süslü sülüman; eski il müdürü Mustafa Çalışkan beyin yolladığı emniyet müdürünü, Mustafa Çalışkan bey tayin olduktan yirmi gün sonra istihbarattan sorumlu il emniyet müdür yardımcısı olarak İstanbul’a nasıl getirttiğini… Anadolu adliyesindeki sana bağlı savcılar ve İstanbuldaki istihbarattan sorumlu il emniyet müdür yardımcısıyla Thodex operasyonunu nasıl yönlendirdiğinizi,yeğenin ve oğlun vasıtasıyla bu şahısla irtibat kurup yurt dışında bu paranın büyük kısmını nasıl aldığınızı da anlatacağım.”

Altaylı’dan Veyis Ateş yazısı: “Tehdit, şantaj, 10 milyon euroluk talepler”

Fatih Altaylı:

“Veyis Ateş’le ilgili vahim iddialar.”

Altaylı, Habertürk TV sunucusu Veyis Ateş’le ilgili dikkat çeken bir telefon aldığını belirtti.

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisini telefonla aradığını söyleyen Altaylı:

 “Tehdit, şantaj iddiaları. 10 milyon euroluk talepler, bir ekip adına aracılıklar. Kriminal nitelikte suçlamalar.” 

Fatih Altaylı:

“Dün öğle saatlerinde Dalaman civarında otomobildeyim.

Telefon çaldı.

Tanımadığım bir numara.

Uluslararası arama.

Bir Avusturya numarası.

Tanımadığım numaraları açmayı pek sevmiyorum ama Avusturya kodunu görünce yeğenim orada okuduğu için “Belki o arıyordur” diyerek açtım.

Bir erkek sesi.

“Fatih Bey iyi günler dilerim. Ben Sezgin Baran Korkmaz, numaranızı bir gazeteciden aldım” dedi.

“Fatih Bey bugünkü yazınızı okudum ve çağrınıza yanıt olarak arıyorum” dedi.

“Size kirli bir gazeteciyi anlatacağım. Çünkü ben hayatımda böyle utanç verici, böyle rezil bir tehdit görmedim” dedi.

“Veyis Ateş isimli gazeteci beni 7 Ocak günü aradı” diye başladı.

Gerisi utanç vericiydi.

Tehdit, şantaj iddiaları. 10 milyon euroluk talepler, bir ekip adına aracılıklar.

Kriminal nitelikte suçlamalar.

Akıl alır gibi değildi.

Bu suçlamalar ile bir gazetecinin adının yan yana gelmesi bile aklımın hafsalamın almayacağı bir durumdu.

Dahası Baran Korkmaz elinde tüm bu iddialarını kanıtlayabilecek bir bant kaydı olduğunu ve bunu ablası gibi sevdiği bir gazeteciye daha önce dinlettiğini de iddia ediyordu.

Korkmaz’a tanıdığı onca gazeteci varken bunu niye hiç tanışıklığı olmayan benimle paylaştığını sordum.

İstediği kişiye bunu yazdırabileceğini ama benim çağrıma yanıt verdiğini söyledi.

İlginç bir yanıttı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Veyis Ateş’le ilgili iddialarını Habertürk yönetimi ile de paylaştım.

Kendisinden son bir kez bu iddialara yanıt vermesini isteyeceklerdir muhtemelen.

Veyis Ateş’in de bu iddialara verecek bir yanıtı var mı bilemem!

Keşke ilk gün çıkıp, “Bunlar külliyen yalandır” diyebilseydi.

Keşke hem kendisinin hem de kendisine güvenenlerin onurunu koruyabilseydi.

Bu satırları yazmaktan, hiçbir yerinde olmak istemediğim bu işe müdahil olmaktan, hayatımda tanışmadığım birinin iddialarını muhataplarına sormaktan bile utanıyorum.

Keşke başkalarında da bu duygu olabilseydi!”

Sevilay Yılman, Korkmaz ile Veyis Ateş arasındaki konuşmayı yazdı

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, SBK Holding Başkanı Sezgin Baran Korkmaz ile olan görüşmesini bugünkü yazısında paylaştı.

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisine dinlettiği konuşma kaydında, Ateş’in “İşi tersine çevirmek mümkün, talep ettikleri meblağı yollayacaksın” dediğini yazdı.

Korkmaz’ın,  HaberTürk TV sunucusu Veyis Ateş’le yaptığı 12 dakikalık konuşmanın kaydının elinde olduğunu kendisine ilettiğini ve bunun 3 dakikalık kısmını dinlettiğini belirten Yılman, ‘işi halletme’ karşılığında 10 milyon euro istendiğini aktardı.

Ses kaydını dinledikten sonra HaberTürk yönetimini aradığını söyleyen Yılman: “Duyduklarımı bire bir paylaştım kendileri ile. Ama yine de dayanamayıp üstü örtülü olsa da 10 milyon euro şantajı ima eden bir tweet attım. Ki o tweet’im de çok yerde haberleştirildi”

KAYDI SADECE BEN DİNLEMEDİM

Söz konusu ses kaydını kendisinden başkalarının da dinlediğini belirten Yılman:

“Bu arada Sezgin Baran Korkmaz, Altaylı’ya bu kaydı bana dinlettiğini söylemiş ama herkes bilmeli ki dinleyen sadece ben değilim. Ben de benden önce dinleyen iki kişiden duymuştum zaten bu rezaleti” dedi.

Sevilay Yılman ‘Veyis Ateş’in o ses kaydında ne var?’ başlıklı yazısında, ses kaydına ilişkin şunları aktardı: 

Veyis Ateş diyor ki özetle;

 “Biliyorum canın çok acıyor. Her tarafı yakıp yıkmak istiyorsun. Çıkıp her yere konuşmak istiyorsun. Yaşadıklarını anlıyorum. Hak da veriyorum sana. Sen de eşine, ailene çoluğuna, çocuğuna kavuşmak istiyorsun… Hiçbir şey olmamış gibi ülkene dönmek istiyorsun… Ankara’dayım… Az önce senin görüşmeni yaptım. Şunu anladım ki seninle uğraşan bir klik ve lobi var ama bu arkadaşlarla işi tersine çevirmek mümkün…”

Bunun üzerine SBK diyor ki; ”Abi ben hukuken zaten haklıyım ama yine de sen söyle nasıl olacak?”

Veyis Ateş şöyle cevap veriyor;

“Önce senin samimiyetini göstermeni bekliyorlar…”

SBK ise;

“Nasıl göstereceğim abi?”

Veyis;

“Talep ettikleri meblağı yollayacaksın” diyor.

SBK da;

“Abi diyelim yolladım 10 milyon Euro… Peki ya sonra bu insanlara ulaşamazsak… Ne olacak o zaman?” diye soruyor…

Veyis de diyor ki o zaman:

“Hiç merak etme… Ben her iki tarafın da hakemi ve kefiliyim. Para, iş bitene kadar bende duracak!”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top