GÜNDEM

YABAN MERSİNİ

“1 AĞAÇ 10 KİLO MEYVE VERİYOR”

Bir dönümünden 100 bin lira kazanıyor

Trabzon’da bir dönüm arazide yaban mersini üretimi yapan İlyas Kumbasar:

“1 ağaç 10 kilo meyve veriyor. Kilosu piyasada en düşük 25 liradan alıcı buluyor, 50 liraya kadar çıkıyor. Marketlerde 80 liraya bile satılıyor.”

Trabzon’da ‘likarba’, Rize’de ‘likapa’, Giresun’da ‘mavi yemiş’ olarak isimlendirilen yaban mersininin bölgede çay ve fındık üreticilerine ek gelir olması amacıyla yapılan deneme üretimleri olumlu sonuç verdi.

Bir dönümünden 100 bin lira kazanıyor

Yılda 1 kez meyve veren, antioksidan özelliğiyle insan sağlığına faydalı meyvenin ekim alanlarının çoğaltılması için çalışma yürütülüyor. Haziran ayının ortalarında hasadı yapılan meyve, kazancı yüksek ve hasadı kolay olduğu için tercih edilmeye başlandı.

Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Yağmurlu köyünde 1 dönüm arazide yaban mersini üretimi yapan İlyas Kumbasar, yılda 100 bin TL gelir elde etmeye başladı.

TEK AĞAÇ 10 KİLO MEYVE VERİYOR

Tek ağacın 10 kilo meyve verdiğini söyleyen İlyas Kumbasar:

“Kilosu piyasada en düşük 25 TL’den alıcı buluyor, 50 TL’ye kadar çıkıyor. Marketlerde 80 TL’ye bile satılıyor. Karadeniz’in doğusu bunun için daha uygun. Marmelat, reçel, kuru ve yaş meyve olarak çok amaçlı şekilde kullanılıyor. Bazı ülkelerde 40’a yakın çeşitte yiyecek, içecek, dondurma, sirke, şarap gibi birçok alanda kullanılıyor.”

Trabzon’da ‘likarba’ ismiyle bilinen meyvenin ilaç sektöründe kullanılması nedeniyle talebinin yüksek olduğunu anlatan Kumbasar:

“Bu meyvenin tarımını yaparsak ülkemize büyük döviz kazancı sağlayabilir. Likarba yetiştirmek zor değil. Yılda 1 kez bakım yapıyorum, toplaması 1 ay sürüyor. İlk başta küçük bir iş olarak girdim ama şimdi işi büyüterek gidiyorum, kazancı çok fazla. 1 dönüm bahçenin yılda ortalama 100 bin TL geliri var.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top