GÜNDEM

ERDOĞAN İLE BİDEN İLK KEZ YÜZYÜZE GÖRÜŞTÜ

“1915 olaylarının soykırım olarak tanınması gündeme geldi mi?” sorusuna Erdoğan; “Hamdolsun gelmedi”

Toplantıda neler konuşuldu?

Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, NATO Zirvesi kapsamında, NATO Karargahı’nda bir araya geldi.

İki liderin, Biden’ın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ilk kez bir araya geldiği 45 dakika süren görüşme basına kapalı gerçekleşti. Daha sonra heyetler arası görüşmeye geçildi.

Görüşme sonrası açıklama

Erdoğan:

“Hem görüş ayrılığı yaşadığımız meseleleri hem de ortak çıkarlara sahip olduğumuz alanlardaki iş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık… İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde doğrudan diyalog kanallarını etkin ve düzenli şekilde kullanma hususunda mutabık kaldık..

NATO Zirvesine ilişkin olarak.. Burada üzülerek bir hususun altını çizmek istiyorum; terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış mevcudiyetini ne yazık ki koruyor. Böyle ikircikli bir tavrın terörü yok edemeyeceği, bilakis terör örgütlerine cesaret vereceği açıktır..

Bir terör örgütü eliyle, diğerinin yok edilemeyeceği de ortaya çıkmıştır. DEAŞ tehdidinin yeni isimler altında varlığını sürdürmesi, terörle mücadelede rehavetin ve çifte standardın yeri olmadığını göstermiştir. Türkiye DEAŞ belasına karşı göğüs göğüse mücalede etmiş, Suriye’nin güneyinden bu örgütün sökülüp atılmasını sağlamış tek NATO müttefikidir..

Gerek zirve hitabımızda gerekse ikili görüşmelerimizde PKK/PYD’ye verilen desteğin artık sonlandırılması gerektiğini açıkça dile getirdik.”

“Biden’ı Türkiye’ye davet ettim, gelebileceğini söyledi”

Erdoğan:

“Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz. Afganistan’dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD’nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor..

Biden ile görüşme İlişkilerin devamı açısından olumlu. Kendisini ayrıca Türkiye’ye davet ettim, gelebileceğini söyledi..

“-400’de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan’a (Biden) ifade ettim.”

Erdoğan, F-35 konusunu da aynı şekilde Biden’a aktardığını söyledi.

Erdoğan, bir gazetecinin “1915 olaylarının soykırım olarak tanınması gündeme geldi mi?” sorusuna “Hamdolsun gelmedi” yanıtını verdi.

Erdoğan:

“Etkin iş birliğine ihtiyaç duyduğumuz coğrafyalarda yapacağımız ortak çalışmaları Sayın Biden ve ekibi ile görüştük. Türkiye bu bölgelerde aldığı inisiyatiflerle DEAŞ’la mücadeleye destek vermenin yanında NATO’nun sınırlarının ve müşterek çıkarlarımızın da savunucusu olmuştur. Bu görüşmede salgın sonrası ortaya çıkacak yeni fırsatları da dikkate alarak aramızdaki ekonomik potansiyelin tam anlamıyla hayata geçirilmesi için atılabilecek adımları değerlendirdik.”

AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı BidenAA // cafemedyam

Yunanistan ile ilişkiler

Erdoğan, Yunanistan ile ilişkilere ilişkin, “Görüşmelerimizi gerekirse özel hattan yapmak suretiyle, ‘Araya birilerini sokmamızın anlamı yok’ kararına vardık.” diye konuştu.

Erdoğan:

“Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile güzel bir görüşme” geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı ayrıca ‘Gerek Ege gerek diğer bölgelerde olsun, üçüncü ülke veya kişileri bu işe karıştırmayalım’ dedim.”

(Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanması)

Erdoğan:

“Pakistan’ı yanımıza alma düşüncemizi, Macaristan’ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine (Biden) söyledik.”

“(Fransa Cumhurbaşkanı Macron) ‘İslam’a karşı olmam söz konusu değildir, bunu bir dost olarak size söylüyorum.’ dedi.

“Afganistan’dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD’nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor.”

ABD Başkanı Joe Biden, Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi “yapıcı ve olumlu” olarak niteledi, görüşmenin büyük kısmının birebir geçtiğini söyledi.

Biden:

“Belli başlı konularda nasıl ilerlememiz gerektiğini ayrıntılı şekilde ele aldık. İki ülkenin de mühim gündemi bulunuyor. Ekiplerimiz görüşmelere devam edecek, Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum.” .

Sözlerine tüm Amerikan vatandaşlarını Covid-19 aşısı olmaya çağrırak başlayan Biden:

“Lütfen, en kısa zamanda aşınızı olun, yeterince acı çektik” dedi.

Amerikalı lider, oldukça başarılı geçen zirve için ev sahibi konumundaki NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e şükranlarını sundu

NATO Zirvesi
NATO Zirvesi   –   ©  AP // cafemedyam

NATO Liderler Zirvesi sona erdi: Liderler ne kararlar aldı?

Brüksel’deki NATO Devlet Liderleri Zirvesi’nin sonunda basın toplantısı yapan Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Afganistan’daki uluslararası Kabil Havalimanı’nın kontrolünün ve güvenliğinin NATO’da kalmaya devam edeceğini ancak bunun nasıl yapılacağı konusunda henüz net bir karar alınmadığını açıkladı.

Bu şekilde Afganistan’da dört önemli şekilde NATO varlığı devam edecek:

  • Afgan güvenlik güçlerine maddi kaynak aktarılacak
  • Afgan özel kuvvetlerine ülke dışında eğitimler verilecek
  • NATO sivil varlığını sürdürmeye ve danışmanlık yapmaya devam edecek
  • Havalimanı ve diğer bazı altyapıların güvenliği sağlanacak

Alınan kararlar

Bunların yanı sıra zirvenin ilk gününde Stoltenberg 30 NATO ülkesinin 8 konuda oybirliği ile karar aldığını açıklayarak o konuları da şöyle sıraladı:

Siyasi dayanışma, işbirliğinin ve iletişimin genişletilmesi. Bunun için daha sık toplantı ve müttefikler arasında daha sık ve yoğun bilgi akışı

Daha caydırıcı bir savunma kapasitesine kavuşmak. Bunun için de askeri, sivil ve altyapı olarak üç bütçede daha fazla harcama

Ulusal hedefler konularak toplumsal dirençlerin arttırılması. Gerek salgınlar gerek dezenformasyon gerekse siber güvenlik alanlarında daha güçlü hale gelmek

Teknoljik üstünlüğün kazanılması ve bunun olması için üniversitelerin ve start upların birlikte çalışabileceği teknoloji merkezlerinin kurulması. Bununla birlikte bu ortak araştırma ve çalışmalar için inovasyon fonu oluşturulması

Uzak bölgelerde daha güçlü ortaklıklar kurulması. Asya Pasifik, Afrika ve Latin Amerika’daki ülkelerle yakınlaşma girişimleri

Ukrayna ve Gürcistan güvenlik güçlerine eğitimler verilmesi ve kapasite arttırımının sağlanması

İklim değişikliğine karşı askeri operasyonlar ve NATO aktivitelerinde daha az emisyon salınımının sağlanması. Askeri olanaklar kullanılarak emisyonların daha sık ölçümlerinin yapılması

2022’de yeni stratejik konseptin oluşturulması için çalışmaların hızlanması

NATO siber alan ve uzayda da yeni güvenlik planlarına ve yatırımlarına başlayacak

Bunların yanı sıra liderler siber güvenlik ve uzay alanlarına özel olarak eğildi. Bu iki alanın, NATO’nun daha aktif olması ve güvenliği sağlaması gereken yeni alanlar olduğu kabul edildi. Siber alanda askeri bir planlama ile en yeni teknolojilerin adapte edilmesi gerekliliği kayda alındı.

Ayrıca NATO’nun sivil, askeri ve altyapı yatırım bütçelerinin tamamında arttırıma gidilmesi de kararlaştırıldı.

Ülkelerin NATO üyesi olması konusunda Rusya’nın söz hakkı yok

Bir gazetecinin “Rusya, Ukrayna’nın NATO üyesi olmasına müsaade eder mi?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Stoltenberg, ulusların kendi geleceklerine ve hangi ittifaklar içerisinde yer alacaklarına kendilerinin karar vereceğini ve bu konuda Rusya’nın söz hakkı bulunmadığını belirtti.

Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelere NATO’nun kapısının sonuna kadar açık olduğunu hatırlatan Stoltenberg:

“Biz zaten onlara olan desteğimizi belirtiyoruz ve pek çok alanda bu desteği de gösteriyoruz fakat onların da gerekli reformları tamamlamaları ve 30 üye ülkenin doğru zamanlama üzerinde anlaşması gerekiyor” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABER

Euronews // Sertaç Akın

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top