SIYASET

MUHARREM İNCE: ÇATI ADAY DOĞRU DEĞİL

“Çatı aday önermek, Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmektir.”

yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağım

Çatı aday tartışmalarına yönelik eleştirilerde bulunan Muharrem İnce:

“Belediyede çatı aday tutar. Çünkü belediye seçimi tek turlu, yüzde 25’le de belediye başkanı olabilirsin ama cumhurbaşkanlığı seçimi 2 turlu. 50 artı 1 almak lazım”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce:

“Kanal İstanbul projesi…Projeye sonuna kadar karşı çıkacağız. Ama ‘İş dünyasına sesleniyorum; onlar kanalı başlatırsa biz iktidarda olduğumuzda paranızı ödemeyiz’ demek de yanlıştır.”

İnce, böyle bir durumda yabancı sermayenin ürkeceğini ve bunun doğru olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Şu anda Türkiye’de yatırımı olan bir Fransız, bir İngiliz, bir Amerikalı şöyle düşünür; ‘ya demek ki bunlar iktidara gelse paramızı ödemeyecekler.’ Bu doğru değildir, bu memlekete kötülüktür, bu milleti kandırmaktır. Karşı çıkmak başka bir şey, ‘ben gelirsem paranızı ödemem’ demek başka bir şey. Biz karşı çıkıyoruz ama hukuktan yanayız.”

“ÇATI ADAY DOĞRU DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı aday önerilerini doğru bulmadığını dile getiren Muharrem İnce :

“Belediyede çatı aday tutar. Çünkü belediye seçimi tek turlu, yüzde 25’le de belediye başkanı olabilirsin ama cumhurbaşkanlığı seçimi 2 turlu. 50 artı 1 almak lazım. O zaman çatı aday doğru değildir. Bakın ‘çatı adayla seçime girelim’ derken farkında olmadan ‘bu Erdoğan çok güçlü, biz bunu tek başımıza yenemeyiz, mahallenin bütün çocukları toplanın hep beraber bunu yenelim’ diyorlar. Memleket Partisi günü geldiğinde üyelerinin önüne sandığı koyacak, o üyeler cumhurbaşkanlığı adayını belirleyecek. Ha diyorsanız ‘Muharrem İnce sen de aday olacak mısın? Evet olacağım tabii.”

“Çatı aday önermek, Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmektir”

Muharrem İnce:

“Sedat Peker’in iddiaları… Siz, PKK’nın tanıklığında Genelkurmay Başkanını hapse attınız. PKK’yı tanık kabul edip, Genelkurmay Başkanını hapse atıyorsunuz da bu iddiaları niye araştırmıyorsunuz?”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, cumhurbaşkanlığı seçiminde, “çatı aday” önermeyi doğru bulmadığını belirterek:

“Çatı aday önermek, Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmektir. Memleket Partisi olarak özgüvenimiz yüksektir, 50 artı 1’i biz alacağız.”

SEÇİME HAZIRIZ

Siyasetin gündeminde erken seçim tartışması olduğunu ifade eden İnce, erken seçim olabilmesi için ya Cumhurbaşkanı’nın iradesi ya da 360 milletvekilinin onayının gerektiğini, her ikisinin de iktidarın elinde olduğunu söyledi.

“Demokratik yollardan bu iktidarı değiştirmemiz lazım. Bunların ömrü doldu. Biz, Memleket Partisi olarak seçime hazırız” diyen İnce, seçime girme şartlarının kolaylaştırılması gerektiğini savundu.

Muharrem İnce, bugüne kadar 51 ilde örgütlendiklerini, yakında 81 ilin tamamında örgütlü hale geleceklerini dile getirdi.

“BU İDDİALAR AKP’NİN İÇ İŞİ DEĞİLDİR”

“Suç örgütü lideri Sedat Peker’in bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar gönderdiği” şeklindeki tartışmalara değinen Muharrem İnce, bu konuların TBMM’de araştırılmasını istedi.

Peker’in bazı ithamlarda ve iddialarda bulunduğunu söyleyen İnce:

“Bunlar araştırılmalıdır. Siz, PKK’nın tanıklığında Genelkurmay Başkanını hapse attınız. PKK’yı tanık kabul edip, Genelkurmay Başkanını hapse atıyorsunuz da bu iddiaları niye araştırmıyorsunuz? Bu iddialar AKP’nin iç işi değildir, Türkiye’nin sorunudur. Türkiye’nin acilen temiz eller operasyonuna ihtiyacı var. Buradan hep birlikte çıkmalıyız.”

Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, medyada partilerine yeterince yer verilmediğini, CHP’ye yakın medyanın da baskı ile Memleket Partisine yer vermediğini ileri sürdü.

Muharrem İnce:

“Parti genel başkanlarının açık oturuma çıkmasını teklif ediyorum. Gelin, Türkiye’nin sorunlarını nasıl çözeceğimizi milletin gözünün önünde tartışalım” diye konuştu.

“HİÇBİR DEVLET, ÇOCUĞUN ANASINDAN ÖĞRENDİĞİ DİLİ UNUTTURAMAZ”

Muharrem İnce, ana dilde eğitimle ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine:

“Biz çocuklarımıza 3 dil öğreteceğiz. Birinci olarak resmi dilimiz olan Türkçeyi. İkinci olarak, çocuklara evlerinde annelerinden öğrendikleri dili, bir de uluslararası dil öğreteceğiz. Hiçbir devlet, çocuğun anasından öğrendiği dili unutturamaz.”

İKİNCİ TURDA DESTEK SÖZÜ

Kanal İstanbul ile ilgili Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yönelik bir soru üzerine İnce, yapılacak kanalın İstanbul’a hiçbir kazanç sağlamayacağını savundu.

“Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanlığı seçimine, ortak adayla gideceği ve HDP’nin ayrı bir aday çıkarmasının isteneceği” yönündeki iddiaların sorulduğu İnce:

“Her parti çıkacak, iddiasını ortaya koyacak. İkinci turda birisi fazla aldı, destekleriz. Biz söz veriyoruz. Ama biz alırsak biz de desteklenmek isteriz. Çatı aday önermek, Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmektir. Bunu doğru bulmuyorum. Bizim Memleket Partisi olarak özgüvenimiz yüksektir, 50 artı 1’i biz alacağız.”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top