DÜNYA

İSRAİL’DE ’de Binyamin Netanyahu dönemi resmen sona erdi

İsrail’de Başbakan Netanyahu karşıtı partilerin desteklediği Mickey Levy, yeni Meclis Başkanı oldu.

İsrail’de 12 yıllık Binyamin Netanyahu dönemi resmen sona erdi

İsrail’de muhalif partilerin kurduğu koalisyon hükümetinin güven oyu almasıyla Netanyahu dönemi sona erdi.

İsrail’de muhalif partilerin kurduğu koalisyon hükümetinin Mecliste güven oyu almasıyla 12 yıllık Binyamin Netanyahu dönemi sona erdi.

İsrail’de Başbakan Netanyahu karşıtı partilerin desteklediği Mickey Levy, yeni Meclis Başkanı oldu.

Netanyahu karşıtı koalisyonun güven oylaması öncesi Mecliste yeni başkanın seçilmesi için oylama yapıldı.

Meclis Başbakanlığı için, Netanyahu’nun öncülük ettiği blokta yer alan partilerden Şas Partisi milletvekili Yaakov Margi ve Netanyahu karşıtı blokta yer alan Gelecek Var Partisi milletvekili Levy yarıştı.

Yapılan oylamada 120 milletvekilinden 67‘sinin desteğini alan Levy, yeni Meclis Başkanı olarak seçildi, Margi ise 52 oyda kaldı.

Büyük ihtimalle başbakanlık koltuğunu kaybetmesi beklenen Netanyahu, son gelişmeyle de yeni bir yenilgi aldı.

Levy’den önce Meclis Başkanlığını Netanyahu’nun partisi Likud milletvekili Yariv Levin yürütüyordu.

İsrail'in yeni Başbakanı Naftali Bennett
İsrail’in yeni Başbakanı Naftali Bennett   –   // cafemedyam

İsrail’de çok partili koalisyon güvenoyu aldı

İsrail’de 8 partiden oluşan koalisyon hükümeti güvenoyu alarak Binyamin Netanya’nun 12 yıl süren başbakanlık dönemini bitirdi.

Netanyahu ise siyaset yapmaya devam edeceğini ve bir gün tekrar iktidara geleceğini söyledi.

Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett’in öncülüğünde oluşturulan koalisyon hükümetinin güven oylaması İsrail Meclisi’nde yapıldı. Yeni kabine, 59’a karşı 60 vekilin oyu ile meclisin onayını aldı.

Oylama öncesi yapılan konuşmalarda Binyamin Netanyahu siyaset yapmaya devam edeceğini ve bir gün tekrar iktidar olacağını söyledi.

Başbakanlık koltuğunu devralacak ilk siyasi Yamina lideri Naftali Bennett, hükümetin bütün ülkeyi temsil edeceğini söyledi. Bennett, İsrail’in yeminli düşmanı oalrak nitelediği İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Koalisyonun uzun soluklu olup olmayacağı merak konusu

Bennett-Lapid koalisyonu, Netanyahu karşıtlığında birleşmiş, farklı görüşlere sahip 8 partiden oluşuyor.

Hem sandalye sayısının kritik eşikte olması hem partilerin bazı konularda tamamen farklı görüşlere sahip olması nedeniyle İsrail’de koalisyonun ömrünün uzun soluklu olup olmayacağı tartışılıyor.

Bennett’in partisi Yamina aşırı sağ görüşleriyle öne çıkıyor ve işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini destekliyor.

Koalisyonun ortaklarından İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Birleşik Arap Listesi (Ram) ise buna karşı çıkıyor. Bir diğer koalisyon ortağı Meretz ise sol blokta yer alan bir parti.

Bu nedenle koalisyon hükümetinin uzun soluklu olmayacağı ve bu yılın sonunda İsrail’in yeniden erken seçime gitmek zorunda kalabileceği yorumları yapılıyor.

İsrail'in yeni başbakanları Naftali Bennett (solda), Yair Lapid (sağda)
İsrail’in yeni başbakanları Naftali Bennett (solda), Yair Lapid (sağda)   –   // cafemedyam

İsrail’de Netanyahu sonrası dönüşümlü başbakanlık başlıyor: Hükümete kimler liderlik yapacak?

İsrail politikasında bir sayfa Binyamin Netanyahu’nun partisinin seçimlerden ilk sırada çıkmasına rağmen kapanıyor.

Ülkeye damgasını vuran politikacı 12 yıllık iktidarının ardından başbakanlık koltuğunu boşaltırken yerini 18 ayda bir değişecek muhafazakar sağcı Naftali Bennett ve eski bir televizyon sunucusu Yair Lapid alacak.

Hükümetin meclisten güven oyu alması durumunda koltuğa ilk oturacak isim ise Netanyahu’nun eski danışmanlarından teknoloji milyarderi, sağcı muhafazakar politikacı Naftali Bennett olacak.

Amerikan aksanlı İngilizcesi, tepesi açılmış saçları ve başından çıkarmadığı kippası Benett’in göze çarpan özellikleri..

Başında bulunduğu sağcı Yamina Partisi ekonomide ultra liberalizmi savunurken toplumda ise bir miktar “açılım” yapılması fikrini güdüyor. Filistin devletinin kurulmasına kesin bir dille karşı çıkan Bennett, İsrail’in işgali altındaki Filistin toprakları Batı Şeria’nın ise üçte ikisinin İsrail’e ait olmasını istiyor.

8 yıl önce siyasete adım atan politikacı kısa sürede merkez sağdan aşırı sağa kadar geniş bir yelpazeyi temsil eden “ulusalcı cephe”nin vazgeçilmez figürlerinden biri haline geldi.

49 yaşındaki Bennett, Netanyahu’nun 12 yıllık iktidarında koalisyonlarda lideri belirleyen bir kişilik olarak dikkat çekti. Son seçimlerde partisinin düşük oyuna rağmen ise eski liderine son darbeyi indiren isim oldu.

Kippa iktidarda

Çok farklı görüş açılarına sahip sekiz partinin Neyanyahu’ya karşı oluşturduğu koalisyona sürpriz bir kararla katılan Bennett, Arapları temsil eden Raam Partisi’nin de desteğini alarak 2023’e kadar başbakanlık koltuğuna oturan isim olacak.

Fakat bu karar İsrail parlamentosu Knesset’e girmeyi başaran dinci partilerin büyük tepkisini topladı. İç güvenlikten sorumlu Shin Bet örgütü bazı aşırıların protestolarını şiddet kullanmaya kadar vardırabilecekleri yönünde uyarıda bulundu.

“Eleştirileceğimi tahmin ediyordum” diyen Bennett ise “İsrail için iyi olanı yaptım” diyerek kararını savunuyor.

İsrail, sağcıların, solcuların İşçi Partililerin ve hatta Arapların destek verdiği birbirine benzemeyen sekiz partinin mutabakatıyla yönetilmeye hazırlanırken, Bennett ise başındaki kippa ile ülke tarihinin ilk dini hükümetinin şefliğini yapacak.

2023’te Lapid’e bayrak teslimi

Fakat bu liderlik Netanyahu’nun 12 yıllık başbakanlığı gibi uzun soluklu olmayacak. Zira Bennett görevinin 18. ayında bayrağı eski televizyon yıldızı Yaïr Lapid’e devredecek.

Hollywood yıldızı George Clooney’e benzetilen eski gazeteci, 2012’de televizyon haberciliğini bir kenara bırakıp Yesh Atid Partisi’ni (Bir gelecek var) kurdu. Merkezde yer alan parti lideri “yakışıklılığı” ile ön planda. Hatta kendisine bu şekilde orta sınıfı “cezbettiği” eleştirisi yöneltiliyor.

Lapid’in ise partisini kurarken tek bir hedefe kilitlendiği söyleniyor. O da yolsuzluk iddialarına adı karışan ve ülkede en uzun süre başbakanlık koltuğunda oturan Binyamin Netanyahu iktidarına son vermek.

Bennett gibi Lapid’in de yolları geçmişte Netanyahu ile kesişmiş durumda. Maliye Bakanı olarak görev yapan Lapid 2020 seçimlerinde merkezde oluşturulan “Mavi-Beyaz” koalisyonuna dahil olmuş fakat bu mutabakatın lideri Benny Gantz’ın Netanyahu ile anlaşmasının ardından oluşumdan ayrılma kararı almış.

Son seçimlerde ise partisi 17 sandalye elde ederek lider Netanyahu’nun partisi Likud’un ardından sandıktan ikinci sırada çıktı.

1963 doğumlu politikacının televizyondaki yıldızı tam olarak 2000’de sunmaya başladığı talk show ile parladı. İsraillileri adeta ekrana kilitleyen programda sunucun davetlilerine sorduğu simgesel soru ise ‘Sizin gözünüzde İsrailli nasıl biridir?’ idi.

Bennett’in aksine muhafazakar Yahudi çevresine ağır eleştiriler yönelten Lapid, milliyetçi, liberal ve laik çizgisi ile İsrail halkının beğenisini topluyor.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top