GENEL

MÜSİLAJ // DENİZ SALYASI

MÜSİLAJ İLE İLGİLİ HABERLER

MÜSİLAJ BAŞKA DENİZLERDE NASIL TEMİZLENDİ

TARİHTE DENİZ SALYASI (MÜSİLAJ) BAŞKA HANGİ DENİZLERDE GÖRÜLDÜ, NASIL TEMİZLENDİ?

Marmara Denizi’ni kaplayan ve bütün dünya basınının gündemine oturan deniz salyası (müsilaj) aslında yeni bir sorun olmamakla birlikte artan kirlilik ve iklim değişikliği sonucu daha sıklıkla görülmeye başladı.

Zararlı alg (deniz yosunu) patlaması sonucu yaşanan olayın farklı türleri dünya tarihinde birçok farklı bölgede gözlemlendi.

Özellikle bahar aylarıyla birlikte havaların ısınması denizlerdeki mikroorganizmaların kontrolsüz şekilde çoğalmasına neden oluyor. Zararlı alg patlaması olarak ifade edilen bu olay sudaki oksijen seviyesini azaltarak, içinde yaşayan canlıların da ölümüne neden olabiliyor.

MÜSİLAJI KANAL İSTANBUL İLE TEMİZLEMEK MÜMKÜN OLUR MU?

KANAL İSTANBUL’UN MARMARA’DAKİ KİRLİLİĞE ÇÖZÜM OLACAĞI İDDİASI …

Uzmanlara göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Kanal İstanbul’un Marmara Denizi’ndeki deniz salyasının (müsilaj) önlenmesine katkıda bulunacağına ilişkin sözlerinin bilimsel karşılığı bulunmuyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, ay sonu temeli atılması beklenen Kanal İstanbul projesine ilişkin sarf ettiği sözlerin yankıları sürüyor.

PROF. CEMAL SAYDAM’DAN MÜSİLAJ TESPİTLERİ

DENİZ BİLİMCİ PROF. CEMAL SAYDAM’DAN DİKKAT ÇEKEN MÜSİLAJ TESPİTLERİ

Deniz bilimci Prof. Cemal Saydam, Kalamış Platformu’nda müsilaj felaketi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy CHP İlçe başkanı Ali Narin, Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, İBB Genel sekreter yardımcısı Prof. Dr. Orhan Demir, İBB Çevre Daire Başkanı Prof Dr Ayşen Ersidinçler, İBB Bilimsel Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Seval Sözen’in katıldığı etkinlikte çevre, müsilaj, kanal İstanbul ve Kalamış Marina konuları tartışıldı.

MÜSİLAJ: DENİZE GİRMEK YASAKLANDI

MÜSİLAJ KABUSU BÜYÜYOR: LAPSEKİ’DE DENİZE GİRMEK YASAKLANDI

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde, yüzme alanlarından alınan numunelerin bazılarında bakteriyolojik uygunsuzluk tespit edilmesi üzerine denize girilmesi yasaklandı.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Lapseki sahillerinden alınan numuneler sonucunda Dalyan yüzme alanı ve Kökez mevkiinde denize girmenin sakıncalı olduğu bildirildi.

ERDOĞAN: MÜSİLAJ ZİRVESİ

BEŞTEPE’DE MÜSİLAJ ZİRVESİ: SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI

Erdoğan, YÖK tarafından oluşturulan müsilaj heyetinin toplantısına başkanlık etti.

Erdoğan, YÖK Başkanı Yekta Saraç başkanlığındaki uzman akademik heyetin müsilaj konusundaki bilimsel araştırmalarını ve çözüm önerilerini dinledi.

Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, hükümet olarak son günlerde Marmara Denizi’nde ortaya çıkan müsilaj sorununu ilk andan itibaren yakın takibe aldıklarını belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nıTÜBİTAK’ı ve diğer ilgili kurumları hemen harekete geçirdiklerini ifade etti.

MARMARA DENİZİ’Nİ TEHDİT EDEN DENİZ SALYASI İZMİR’E ULAŞACAK MI?

DENİZ SALYASI İZMİR’E ULAŞACAK MI? SOYER VERİLERİ AÇIKLADI

İBB Başkanı Tunç Soyer:

“Marmara Denizi’ni tehdit eden deniz salyasına ilişkin… İçiniz ferah olsun, veriler bu felaketin bizden uzak olduğunu gösteriyor.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu’nun (BASİFED) toplantısına katıldı..

Deniz salyası konusunda açıklamalarda bulunan Başkan Tunç Soyer, müsilaj konusu gündeme geldiği anda farklı üniversitelerdeki bilim insanlarından rapor istediğini, çok sıkı bir araştırma başlattıklarını söyledi.

MARMARA DENİZİ’NDEKİ MÜSİLAJ TEMİZLİĞİ ÇALIŞMALARI İNTERNETTEN ANLIK TAKİP EDİLEBİLECEK

MARMARA DENİZİ’Nİ KORUMA EYLEM PLANI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

“Marmara Denizi’nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) sorununu çözmek için yapılan çalışmalar, ‘marmarahepimizin.com‘ internet adresinden anlık takip edilebilecek.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı’nı kavuşturan Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ilde eş zamanlı Türkiye’nin en büyük deniz temizliği hareketini başlattıklarını hatırlattı.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (İÜ) DENİZ SALYASINDA İLK İNCELEMESİNİ TAMAMLADI

MÜSİLAJIN NEDENİNE İLİŞKİN İLK SONUÇLAR BELLİ OLDU

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Plankton Araştırma Laboratuvarı, deniz salyasında ilk incelemesini tamamladı.

Salyaya tek hücreli canlı türlerinin neden olduğu anlaşıldı.

Tek hücreli canlıların çoğalmasında fosfor ve azotun etken olduğunu söyleyen Prof.Dr. Neslihan Özdelice:

“2 seneye yakın hepimiz evde kaldık, yoğun deterjan kullandık. Deterjan içeriklerinde yoğun fosfor var. Yeme içme alışkanlığı bile arttı, bunlar bile etken.”

MÜSİLAJ SORUNU İÇİN: “REAKTİF OKSİJEN”

Araştırmacılar “reaktif oksijen” ile müsilaja karşı olumlu sonuçlar aldıklarını bildirdi.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer:

Marmara Denizindeki müsilajın temizlenmesiyle ilgili laboratuvarda yürüttüğümüz çalışmalarda umut verici sonuçlar aldık.”

KARADENİZ: MÜSİLAJ FATSA’DA DA GÖRÜLDÜ

Belediye ekipleri müsilajı temizledi, bilim insanları önlem alınmazsa Karadeniz’in de risk altında olduğunu söyledi.

Marmara Denizi’nin karşı karşıya kaldığı ‘deniz salyası’ olarak adlandırılan müsilaj, Karadeniz’de de gözlendi. Ordu’nun Fatsa ilçesi Yalıköy Limanı’nda önceki gün küçük çaplı alanda deniz salyası görüldü. Balıkçıların ihbarı ile belediye ekipleri, deniz yüzeyindeki kirliliği temizledi. Denizdeki salya tehdidi uzmanlarca takip ediliyor.

21 MADDELİK MÜSİLAJ EYLEM PLANINI AÇIKLADI
MARMARA DENİZİ KORUMA EYLEM PLANI

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM:

“Tüm kurumlarımızla, belediyelerimizle, doğa severlerimizle, sporcularımız, sanatçılarımız, tüm vatandaşlarımızla birlikte, bir seferberlik anlayışıyla, Türkiye’nin en büyük deniz temizliğini yapacağız.” .

BURADAN GERİ DÖNÜŞ OLUR MU?

Sekiz başlıkta Marmara Denizi’ni kaplayan müsilaj hakkında her şey

Balıkçılar kasımdan bu yana şikayet ediyordu. Biz yeni duyduk ve gördük. Deniz tabanındaki canlı hayatın oksijenle bağını koparan müsilaj ne? Marmara’ya yapılan kötülüğün faturası mı?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top