‘İSTANBUL’DA ATIKSUYU HİÇBİR ARITMA OLMADAN DENİZE BOŞALTILIYOR

Estimated read time 5 min read

Share this content:

Çevre Mühendisleri Odası açıkladı…

‘İSTANBUL VE SU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Haliç’teki Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi projesinin iptali…

Dönemin AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi 31 Mart 2019’daki yerel seçimler öncesinde, reklam panolarına; “İstanbul Atıksuyunun yüzde 99’unu Arıtıyoruz” astırmıştı..Bu ifadenin doğru olmadığı gün yüzüne çıktı.

SİLAHTARAĞA TESİSİ..

AKP döneminde yapımına karar verilen 1.5 milyar TL’lik Silahtarağa tesisi ile şu hedefleniyordu;

  • Çıkış suyunun günde 50 bin metreküplük bölümünün sulama suyu olarak kullanılması,
  • Geri kalan 385 bin metreküplük arıtılmış atıksuyun ise Alibeyköy Deresi’ne, gerekli olması durumunda ise Yenikapı atıksu tüneline deşarj edilmesi..

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden oluşan bilim heyeti:

Hazırlanan Rapor:

”Haliç’teki Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi projesine gerek yoktur..”

İSKİ Yönetim Kurulu Üyesi olan ve İTÜ’den Prof. Dr. İzzet Öztürk:

”Söz konusu tesis ile ilgili; kaynak sıkıntısı varsa etap etap inşa edilebilir ya da bir müddet ertelenebilir.”

İÇME SUYU OLABİLİR İDDİASI

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar:

”İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ihale aşamasında iptal ettiği arıtma tesisinin önemi..

Bu tesis, atıksuyun içilebilir seviyeye getirme teknolojisi. İstanbul’un altyapı ihtiyacı her geçen gün artıyor. Şu anda Fatih, Eyüpsultan, Alibeyköy gibi Haliç’in sol sahilinin tamamını kapsayan havzanın tamamında, günlük 1 milyon metreküp atık suyun tamamı, Yenikapı ön arıtmadan geçerek Marmara denizine deşarj ediliyor.”

Ancak TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın hazırladığı rapora göre:

”İstanbul ilçelerinden Kadıköy, Beşiktaş, Sarıyer, Şişli, Kağıthane, Beyoğlu, Maltepe, Üsküdar, Ümraniye, Küçükçekmece, Beykoz, Çekmeköy, Avcılar, Bakırköy, Şile, Güngören, Esenler, Fatih, Eminönü, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu gibi nüfusun yoğun olduğu bölgelerin atıksuları organik madde giderimi yapılmadan sadece ızgara ve kum tutucudan geçirilerek, hiçbir arıtmaya tabi tutulmadan denize boşaltılıyor.

Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin İstanbul için bir kurtarıcı olarak gösterilmesi ‘son derece yanlış bir yaklaşım’ olarak değerlendiriyoruz.”

‘HALİÇ’TE OLUMSUZ ETKİLER YARATIR

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cevahir Efe Akçelik:

”Tesiste, arıtma çamurunun arıtımı ve bertarafıyla ilgili bir tanımlama yapılmıyor..

Bölgedeki günlük sulama suyu ihtiyacı, tesis kapasitesinin yaklaşık yüzde 10’u kadar tanımlanıyor. Geri kalan 385 bin metreküplük kısmı her gün Alibeyköy Deresi vasıtasıyla Haliç’e deşarj edilecek. Bu deşarj Haliç’te olumsuz etkiler yaratacak..”

İÇİLEBİLİR SU MU?

ÇMO raporuna göre;

Tesiste yüksek teknoloji ile diğer tesislere göre daha iyi kalitede arıtım öngörülmesi bu suyun içilebilir nitelikte olduğu anlamına gelmiyor. Buna göre sulama suyu olarak kullanılacak su dışında Alibeyköy Deresi’ne yapılacak deşarj ile günde yaklaşık 4 ton azot, 400 kg fosfor ve en az 18-19 ton organik madde doğrudan Haliç’e boşaltılacak. Bu miktar yaklaşık 180-200 bin kişinin atıksularının hiç arıtılmadan Haliç’e verilmesiyle aynı anlamı taşıyor.

MASTER PLAN İLE ÇELİŞİYOR

ÇMO raporunda;

Tesis, İstanbul Master Planı’nda tanımlanan Haliç’in temizlenmesi ve korunmasına yönelik önlemlerle çelişiyor..

Haliç’e deşarj yapılmaması prensibi 1990’lı yılların başında benimsenmiş ve 2000’den önce uygulanmaya konmuştu.

İstanbul’un çevre altyapısı ile ilgili yenilikleri ve öngörüleri belirlemek üzere 2017 yılında 52.5 milyon TL’ye ihale edilen İstanbul Master Plan çalışması halen devam ediyor.”

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR DÜZEN’

ÇMO Yönetim Kurulu Üyesi Akçelik:

“İstanbul’da tüm yatırımlara bütüncül bakılmalı. Bu çalışma, su ve atıksu düzeni ile ilgili olarak ayrıntılı bir inceleme yaparak, yeni ve sürdürülebilir bir düzen tanımlaması gerektiğini söylüyor.

Buna göre, yeni bir tesis yapımı yerine havzadaki atıksuların iletildiği Yenikapı ve Baltalimanı atıksu arıtma tesislerinin ileri biyolojik arıtma düzenine dönüştürülmesi gerekiyor.”

‘VAR OLAN HAVZALAR KORUNMALI

ÇMO Yönetim Kurulu Üyesi Akçelik:

”İstanbul su havzaları yapılaşmaya açılarak devreden çıkarıldı. Şehir, büyük bir su havzası kaybına ve kirliliğine maruz kaldı..

Var olan havzaları korumak yerine arıtılmış sudan içme suyu elde edilmesi tartışması yapmak doğadan yana ve adil bir tartışma değil..

Marmara Denizi kıyısındaki sanayi tesislerinin denetiminin yapılmaması, atıksuların arıtılmadan denize deşarj edilmesi, var olan tesislerin kapasitesi genişletilirken teknolojisinin geliştirilmemesi de söz konusu tesis için yapılan tartışmaları çelişkili duruma düşürüyor.”

https://www.cafemedyam.com/2019/05/29/istanbul-havalimaninin-her-gun-bir-yenisi-ortaya-cikan-sorunlari-ve-bunlarin-nasil-cozulebilecegi/

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle TürkçePelin Ünker

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.