DÜNYA

ALMANYA, ‘SEYAHAT UYARISI’NI KALDIRIYOR

Almanya’nın Corona virüsü pandemisi nedeniyle uyguladığı uluslararası seyahat uyarıları 1 Temmuz tarihinden itibaren kalkıyor.

Seyahat uyarısı kararının tam bir yıl önce alındığına dikkat çeken Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas:

“Çok uzun süren bir kapanma sürecinden sonra giderek normalleştiğimiz için seviniyoruz. Bu, seyahatler için de geçerli.”

Bakan Maas, 100 bin kişide görülen haftalık yeni vaka sayısının 200’ün altında olduğu, Türkiye dahil 100 ülkeyi etkileyen riskli bölgelerde turist gezileri için seyahat uyarısının 1 Temmuz’dan itibaren kaldırılacağını bildirirken:

“Yaz aylarıyla birlikte umut ve ileriye yönelik güven Almanya’ya tekrar geri dönüyor. Ancak seyahat uyarısını kaldırmamız, dikkatsizliğe ve kaygısızlığa davet çıkarmak anlamına gelmiyor.”

Corona virüsünün Asya’nın ve Güney Amerika’nın bazı ülkelerinde tüm şiddetiyle sürdüğünü ifade eden Maas, yüksekriskli ve Corona varyantlarının olduğu ülkelere yönelik seyahat uyarısının süreceğini duyurdu..

Yayınlanan listeye göre, seyahat uyarısının kaldırılacağı ülkeler arasında Türkiye’nin yanısıra, Fransa, Danimarka, Belçika, Küba da yer alıyor..

Bakanlıktan daha önce yapılan bir açıklamada, ABD, Kanada, Avusturya, İsviçre ve Yunanistan’ın bazı bölgelerinin tümüyle riskli ülkeler listesinden çıkarıldığı haber verilmişti.

Alınan karar, seyahat sektörü temsilcilerinde büyüksevince neden oldu?. Alman Seyahat Acenteleri Birliği’nde yapılanaçıklamada, seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının yaz sezonunda sektörün canlandırılmasını sağlayacağı belirtildi..

Geçen yılı seyahat sektörü açısından “kabus” olarak tanımlayan Almanya Seyahat Acentaları Birliği:

“Uyarıların kaldırılması seyahat piyasasına ve müşterilere yeni bir başlangıç anlamına geliyor.”

“YAZ SONU VE EYLÜL REZERVASYONLARINDA BÜYÜK ARTIŞ OLACAKTIR ”

Türkiye’nin 2019 yılında İspanya’nın ardından Almanya’dan turistlerin en çok tercih ettiği ikinci ülke olduğunu hatırlatan Türkturizmci Baha Kaya, 1 Temmuz sonrasında Türkiye’de tatilimkanı sunulabilmesinin turizmciler için büyük önem arzettiği bilgisini verdi..

Kaya, özellikle yaz sonu ve Eylül ayına yönelik rezervasyonlarda büyükartış olacağını tahmin ettiğini söyledi..

Geçen sene Almanya’da tatilcilerin çekimser tavrı ve iptaller nedeniyle sektörün yaşadığı gelir kaybının yaz sezonu için yüzde 94 olduğu, bu kaybın kış sezonu için de yüzde 85’e ulaştığı tespit edilmişti..

Alman hükümeti, geçen yıl 10 Haziran tarihinde Türkiye dahil 160 ülkeye seyahat konusunda uyarıkararı almıştı.. Bu, Almanya’da yaşayanlara mecburi olmadıkça sözkonusu listede yer alan ülkelere seyahatetmemeleri, etmeleri durumunda ise sorumluluğun tamamen kendilerine ait olduğu anlamına geliyordu..

Türkiye’nin seyahatuyarısı yapılan ülkeler listesinden çıkarılması için Ankara ile Berlin arasında yoğun diplomasitrafiği yaşanmış, ardından Almanya Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya illerini seyahat uyarısının dışında bırakmıştı..

Alman hükümeti bu yıl 11 Nisan’da, o dönemde günlük vaka sayısının 55 bini aştığı Türkiye’yi enfeksiyonriskinin yüksek olduğu bölgeler listesine dahil etti.. Türkiye’den PCR negatif test sonucu olsadahi 10 gün karantina mecburiyeti getiren bu karar, Covid-19 vakalarının düşmesiyle 6 Haziran’dan geçerli olmak üzere kaldırıldı ve Türkiye “riskli’ grubuna dahiledildi..

Böylece iki doz aşı olanlar, hastalığı atlatıp iyileşenler ve PCR testi sonucu negatif olanlar 31 Haziran tarihine kadar Almanya’da 10 gün karantinaya girmek zorunda kalmayacak..

Ardından da 1 Temmuz itibarıyla, Türkiye’de 100 bin kişide görülen haftalık yeni vaka sayısının 200’ün altında kalması durumunda yeni düzenleme geçerli olacak ve Türkiye’ye gidip, gelenlerden test ve karantina istenmeyecek.

İLGİLİ HABER

Amerikanınsesi // Cem Dalaman

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top