SIYASET

KEMAL KILIÇDAROĞLU: BİR ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI, PARASINI PARTİNİN ÖDEMEDİĞİ BİR KAHVEYİ ALIR DAĞITIRSA NE OLUR?

“O ŞİRKETLERİN PARALARINI ASLA ÖDEMEYECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu’ndan Kanal İstanbul çıkışı: “O şirketlerin paralarını asla ödemeyeceğiz”

MÜSİLAJ SORUNU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

“Keşke olay bu noktaya gelmeseydi.. Dünyanın sadece bizde olan bir iç denizi, buranın gözümüz gibi korunması lazım. Biz Marmara’yı bu hale getirdik. El birliğiyle biz bu işi nasıl temizleriz diye uğraşıyorlar. Ama Allah aşkına şu Ergene Nehri’nin doğduğu kaynağa bakıyorsunuz, denize aktığı yere bakıyorsunuz. Biri bembeyaz biri simsiyah. Belediye başkanlarımız hazır. Üzerine düşen görevleri yapmaya hazırlar. Yeter ki merkezle yerel arasında samimi işbirliği kurulsun.”

“O ŞİRKETLERİN PARALARINI ASLA ÖDEMEYECEĞİZ”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Eğer Kanalİstanbul’a herhangi bir ülke kredi verirse iktidara geldiğimizde biz o projeyi durduracağız o ülkeyle de aramıza mesafe koyacağız.. O şirketlerin asla paralarını ödemeyeceğiz. Çünkü Türkiye’ye hiçkimsenin ihanet etmeye hakkı yoktur.. Ne demek Kanal İstanbul? Ama onlar kafaya takmışlar yapacaklar. İstanbul’u rant alanına dönüştürmek istiyorlar. 

Kanal İstanbul’dan hükümetin ne kazancı olacak? Stratejik olarak ne kazancı olacak onu da bilmiyoruz. Olsa zaten Erdoğan ballandıra ballandıra bunu anlatır. Etrafında binalar olacak.” 

ERKEN SEÇİM

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Türkiye yönetilmiyor. Türkiye savruluyor. Kimin ne yaptığı belli değil..

Akdeniz’de bizim bir gemimize arama yapılacaktı. 4 saat Erdoğan’a kimse ulaşamıyor. 5 saat geçiyor, ya savaş olsaydı neolacaktı? Çünkü Dışişleri Bakanlığı devre dışı bırakılmış.  İbrahim Kalın da konuşuyor. Niye Dışişleri Sözcüsü yok..

Milli Savunma Bakanı da dış politikada aktif geziyor.  Sistemde bir sorun değil çok sorun var.. Sorun bütün yetkilerin bir kişiye bağlanması. Resmi Gazete’yi bile doğru dürüst çıkaramadı.”

“GİDECEĞİZ SEÇİME; BU SONBAHARDA, NE ZAMAN OLURSA”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Mafyanın Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı olduğu kapalıydı, açıkça ortaya çıktı. Gideceğiz seçime.. Vatandaşın hakemliği sonderece önemlidir. Bu sonbaharda, ne zaman olursa. Geciktiğimiz hergün maliyet artıyor. Topluma maliyeti artıyor..

Belki vatandaş diyecek ki 128 milyar doları götürmüşler ama bir 128 milyar dolar daha götürsünler deyip oyverecek..

Merkez Bankası’nın şu anda netrezervi eksi 47 milyar 600 milyon dolar..  Merkez Bankası’nda 1 cent dahi yok. 47 milyar 600 milyon dolar var ama başkasının parası.. Bu para dışarıdan alınıp getirilip kasasına konan para..

İktidar değişecek. Ben bu ülkede yaşayan insanların ferasetine inanıyorum..

Siyaset kirlilikten arınacak, temiz bir siyasetle yolumuza devamedeceğiz.. Bir sürü paket açıkladılar hiçbirisi olmadı. Parlamantoya gelmiyor bunlar.” 

SEDAT PEKER VİDEOLARI!!

Kemal Kılıçdaroğlu:

“SedatPeker yer altı dünyasının aktörlerinden birisi.. Bunların bir kısmı zaten daha önce ifade edilmişti. Parlamento tutanaklarına geçmişti bunlar… Ama iktidar partisi bunu muhalefetin suçlaması olarak sundu, böyle birşey yoktur dedi ama şimdi işin içinde olan bir kişi açıkladı.. O kadar rahattı ki “Erdoğan’ın dağıttığı kahveleri benverdim” dedi.. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı, parasını partinin ödemediği bir kahveyi alır dağıtırsa ne olur?”

Savcı yukarıdan talimat gelmediği için harekete geçmiyor. Savcı harekete geçse pislikler ortaya çıkacak. Savcı talimat olmaksızın doğrudan doğruya soruşturma açması lazım.?

Verdiğimiz önergeler reddedildi. Araştırmayın, soruşturmayın demektir bu. Olayın içinde olan kişi anlatıyor. Yer veriyor, isim, zaman veriyor. Her şeyi veriyor. Bunlar oldu diyor. Bakıyorsunuz, zaten bunlar doğru. Eğer suçluysak içinizde en az suçlu olan benim diyor.. 

Cumhur İttifakı’na bakar mısınız? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan 128 milyar doları buharlaştırdı bunlar. Devlet dediğimiz kurumun saydam olması lazım. Vatandaştan vergi alıyorsunuz. Vergiyi nereye harcadığınızı açıklayacaksınız. O da yok.” 

10 BİN DOLAR ALAN SİYASETÇİ’ İDDİALARI

Kemal Kılıçdaroğlu:

“İçişleri Bakanı kalktı bir açıklama yaptı. Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar para veriliyor dedi. Yani rüşvet. Bir siyasetçiye, yer altı dünyasının bir aktörü neden her ay para versin. Bu siyasetçiyi biliyoruz, gazeteler yazıyor. Erdoğan’ın sesi çıkıyor mu? Bu siyasetçinin AKP MKYK’nın üyesi olduğunu da herkes biliyor. 

Peker, şunu söyler bunu söyler. Bu iddiayı yapan İçişleri Bakanı. Emniyet İstihbarat, Jandarma İstihbarat ona bağlı. Devletin televizyonunda bunu söylüyor. Bunu saklamak suç ama saklıyor.” 

“BANA BİR ŞEY OLURSA AZDAN AZ, ÇOKTAN ÇOK GİDER DİYOR”

Kemal Kılıçdaroğlu:

“Ortada bir şey yokken 17/25’e gönderme yaptı Sayın Soylu. Bakanların çocuklarının aldıkları rüşvetin para sayma makinalarını gündeme getirdi. Yani Erdoğan’a diyor ki “Ben 10 bin dolar rüşvet alanı biliyorum. Bana bir şey olursa azdan az, çoktan çok gider” diyor. Yani asıl senden gider diyor.” 

Savcı harekete geçmedi. Soylu’yu çağırıp da Erdoğan “Sen çok ciddi bir iddiada bulunuyorsun, bu kişi kim? Bana söyle. Erdoğan Soylu’yu çağırmadı. Çağıramaz ve konuşamaz. Rüşvet alan bir kişiyi büyükelçi yapan bir kişi. Onu da başka bir yere atayacak. 

MİLLET İTTİFAKI’NIN CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

“Biz cumhurbaşkanı adayımızın Millet İttifakı olarak bir araya gelip oturup konuşacağız”

Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız” sorusuna “Aday olup olmama konusunda bir kararım yok. Dışarıdan bir isim olarak da kafamızda bir isim yok. Cumhurbaşkanı adayımızla birlikte ittifakı oluşturan bütün partilerin devlet yönetiminde görev alması lazım” yanıtını verdi.

İki kanat var, Cumhur İttifakı’nda hiçbir tartışma yok. Herkes bir kişinin otoritesine bağlı. O Erdoğan. Orada demokrasi yok. Otoriter bir anlayış var ve o anlayış Türkiye’yi yönetiyor. 

Millet İttifakı’nda ise demokratik bir anlayış var. Dolayısıyla demokratik bir süreç içinde hareket ediyoruz. Biz cumhurbaşkanı adayımızın Millet İttifakı olarak bir araya gelip oturup konuşacağız. Meral Hanım’ın yaptığı bazı açıklamalar var. Bir adayla tek seferde girilmeli, HDP kendi adayını belirlemeli diye.

Nasıl bir strateji belirlemeliyiz diye oturup konuşacağız. Resmi olarak ittifak 4 partiden var. Gelecek ve DEVA Partisi de güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunuyorlar.

Meral Hanım’ın görüşü değerli bir görüş. Diğer paydaşlarımızla bir araya gelip oturup konuşmalıyız. Cumhurbaşkanı adayımızla birlikte ittifakı oluşturan bütün partilerin devlet yönetiminde görev alması lazım. Aday olup olmama konusunda bir kararım yok. Dışarıdan bir isim olarak da kafamızda bir isim yok. 

https://www.cafemedyam.com/2021/06/06/cumhuriyet-halk-partisi-chp/

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top