EĞİTİM

ÖĞRETMENLER İÇİN AŞILAMA TAKVİMİ

Tüm öğretmenlere aşı randevusu açıldı

Tüm öğretmenlere aşı randevusu açıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının COVID-19 aşı randevularının e-Nabız üzerinden verilmeye başlandığını duyurdu.

Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda:

“Tüm öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın aşı randevuları Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlandı. Mesai arkadaşlarımız an itibarıyla randevularını e-Nabız’dan alabilirler. Eğitim ailemiz adına tüm sağlık camiamıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

tüm öğretmenler aşılanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “7 Haziran Pazartesi gününden itibaren yaş sınırı olmaksızın tüm öğretmenlerimiz aşı olabilecek” açıklaması yaptı.

Bakan Koca yaptığı açıklamada, gelecek hafta aşılama programı için yeni bir dönemin daha başladığını belirterek, 7 Haziran’dan itibaren yaş sınırı olmaksızın tüm öğretmenlerin aşı olabileceğini duyurdu. 

Koca:

“Önümüzdeki hafta aşılama programımız için yeni bir dönem daha başlıyor. 7 Haziran Pazartesi gününden itibaren yaş sınırı olmaksızın tüm öğretmenlerimiz aşı olabilecekler. Aşı ile bağışıklık kazanacak ve salgını gündemimizden çıkaracağız. Bu güce güvenin” ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

MEB’den liselerde yüz yüze eğitim kararı

MEB, 1 Mart’tan itibaren Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri, Çok Programlı Anadolu liseleri, Güzel Sanatlar liseleri ve Spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanmasına karar verdi. 

Buna göre, Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri ile Çok Programlı Anadolu liselerinin alan veya dal derslerinin yüz yüze eğitimlerinde belirlenen çerçeve öğretim programı kullanılacak.

Bu kapsamda yer alan derslerin uygulama kazanımları yüz yüze, teorik olan kazanımları ise uzaktan eğitim yoluyla yapılacak şekilde zümre öğretmenler kurulunca planlanacak. Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri, Çok Programlı Anadolu liseleri, Güzel Sanatlar liseleri ve Spor liselerinin 12. sınıflarında yapılacak yüz yüze eğitim, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklentileri de dikkate alınarak haftada 24 ders saatini geçmeyecek şekilde olacak. 

İSTEĞE BAĞLI, DEVAM ZORUNLULUĞU YOK 

Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olacak ve devam zorunluluğu aranmayacak. Ancak eğitim kurumunun öğrencilerin okula devamını takip edebilmesi ve bu kapsamda gerekli önlem ve tedbirleri alabilmesi amacıyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak olan öğrenciler için velileri tarafından Kovid-19 salgını kapsamında herhangi bir nedenle öğrencisini yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediğine ilişkin talebini bir dilekçe ile eğitim kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekiyor.

Öte yandan, Mesleki Eğitim Merkezleri’nde, okulda yapılan alan veya dal derslerinin öğretimine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecek. 

Güzel Sanatlar liseleri ve Spor liselerinde yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla verilecek ders ve saatlerine, “meslek.eba.gov.tr” internet adresinden ulaşılabiliyor. 

Bakan Selçuk öğretmenler için aşılama takvimini açıkladı!

“Şubatın son haftası öğretmenlerimizin ilk doz aşısı yapılmaya başlanacak”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye-Ermenistan sınırındaki Iğdır’ın Aralık ilçesine bağlı Gödekli köyünde düzenlenen yüz yüze eğitimin başlangıç törenine katıldı. Selçuk, öğrencileri tek tek sınıflarına alarak yüz yüze eğitimi başlattı. 

Eğitim takvimi hakkında merak edilen sorular ve yanıtları

Milli Eğitim Bakanlığı’nın her gün bir yenisiyle karşılaştığımız açıklamalarından okulların eğitim takvimini çıkardık. Son durum bu: Yeni bir kararla değişene kadar!

Milli Eğitim Bakanlığının neredeyse her gün yaptığı açıklamalar nedeniyle toplumda herkesin kafası karışık. 

Milyonlarca öğrenci, veli ve öğretmen için ‘Okullar ne zaman açılıyor?’ sorusunun yanıtı hala belirsiz.

Bu soru aslına bakarsak “yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak” şeklinde düzeltilebilir. 2. yarıyıl dün başladı. Peki bugün hangi noktadayız, bunu görelim. 

Bu haber, yurtaşlarımızın ihtiyacı olan bakanlığı anlama kılavuzu veya Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Türkçe’ye çeviri olarak da okunabilir.

Türkiye genelindeki köy okullarının tüm kademeleri ve yine ülke genelinde tüm bağımsız anaokulları yüz yüze eğitime başladı.

İlkokullarda ve bu ilkokulların içerisinde bulunan ana sınıfarı ile özel eğitim sınıflarında 1 Mart’tan itibaren, haftada 2 gün yüz yüze eğitime başlanması planlanıyor.

Ortaokullarda sadece 8. sınıflar 1 Mart’tan itibaren yüz yüze eğitime başlayacak. 5,6 ve 7. sınıflar uzaktan eğitime devam edecekler.

Liselerde 15 Şubat 2021 Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim ile başlanacak ve 1 Mart 2021 Pazartesi günü itibarıyla da 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilecek. Yüz yüze eğitim sadece 12. sınıflarda yapılacak, 9, 10 ve 11. sınıfar uzaktan eğitime devam edecekler. 

Kaçıncı sınıfta olduğundan bağımsız olarak tüm öğrenciler sınıfları için belirlenmiş müfredatın tamamından sorumlu olacaklar.

Bu nedenle 1. dönem mazeretleri nedeni ile katılamadıkları sınavlara, okulların açıklayacağı takvime bağlı olarak Mart ayının ilk iki haftasında yüz yüze, okullarında girecekler. Okulları ile farklı şehirlerde ikamet eden ve uzaktan eğitim alan öğrenciler bulundukları şehirlerde okudukları okul muadili programı olan liselere başvurarak sınavlarına o ilde katılabilecekler. 2. dönemin ilk sınavlarıysa 16 Nisan tarihine kadar tamamlanacak. Meslek liselerinde olan staj faaliyetleri de öğrenci isteğine bağlı loraka 15 Şubat’tan itibaren başlayacak.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 1 Mart itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmaya başlanacak.

Kurslar: Bunun dışında 8 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kursları ve özel okullardaki bu sınıflara yönelik takviye kurslarında, 12. sınıf öğrenci ve mezunlarına yönelik özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak’tan itibaren başladı. İlgili sınıflar için özel okullar ve dershaneler faaliyetteler. Bu kapsamdaki öğrenciler için sokağa çıkma kısıtlaması olan gün ve saatlerde öğrencilerin ve öğretmenlerin özel izinli sayılacakları bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalara bakarak 16 Şubat 2021 itibariyle durum bu.

Öte yandan bakanlığın sıklıkla kararlarını düzelttiği/değiştirdiği, bunu bazen Bilim Kurulu tavsiyelerine bazen “öğrenci ve velilerin” taleplerine bazen de öğretmenlerin isteklerine bağladığı artık herkesin bildiği bir şey.

“İLLER KENDİ KOŞULLARINDA ADIMLARINI ATACAK”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

“Bugün ülkemizin bütün köy okulları ile beraber serhat şehrimiz Iğdır’ın Aralık İlçesi Gödekli Köyü İlkokulunda 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi için ilk ders zilini çaldık..

Şu an itibariyle köylerimizde bulunan ilkokul düzeyinde yaklaşık 6 bin birleştirilmiş sınıf ile 2 bin 700 anaokulunda tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başlarken diğer öğrencilerimiz de uzaktan eğitim için ekranların karşısında yerlerini aldılar..

İkinci yarıyılın; tüm öğrencilerime, öğretmenlerime ve velilerime hayırlı olmasını diliyorum..

Bu hafta itibariyle ülkemizin bütün köylerindeki öğrencilerimizi okullarına kavuşturmanın ve gülümsemelerine şahit olmanın mutluluğu içindeyiz.

Bu ilk adımı takip edecek diğer adımımız; 1 Mart’a okul öncesi, özel öğretim, ilkokul ile lise ve üniversite giriş sınavına hazırlanmakta olan 8 ve 12. sınıf öğrencileri için okullarımızın kapısını açmak olacak.  Ayrıca, il ve ilçe merkezlerinde salgının yaygınlık durumuna göre, belirlenen ölçütler uyarınca, okul risk derecelendirmesi yapılarak tüm sınıf düzeylerinde okullarımızı açma konusunda da ilin kendi koşulları doğrultusunda adımını atabilmesi için gerekli hazırlıkları yapıyoruz.”  

Okulların hangi koşullarda açılacak?

Ziya Selçuk:

“Peki, okulları hangi koşullarda açıyoruz? Öncelikle şunun bilinmesini isterim ki okullarımızın açılması ile ilgili attığımız tüm adımlar; Bakanlığımızca yapılan, uzun süren araştırma ve planlama süreçlerinin sonunda belirlendi..

Bu adımların ilki; tüm eğitim kurumlarımızın, tedbir uygulamalarında bir standarda tâbi olmasını sağlamaktı. Sağlık güvenliğinin adil ve kontrol edilebilir olması bizim için çok önemli. Bu kararlılıkla bütün evlatlarımızın aynı sağlık güvenliği imkânları içinde olması için 27 Temmuz 2020 tarihinde, Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü” kapsamında bir kılavuz yayımladık.. 

Bu kılavuzda okul sınırları içinde öğrencilerimizin nerede ve nasıl hareket edeceklerine, hangi alanlarda ve şartlarda ders yapacaklarına, okulun hangi alanlarında ne tür faaliyetlerin gerçekleştirilebileceğine ve öğretmenlerimizin alacağı tedbirlerin ne olacağına ayrıntılı bir şekilde yer verdik..

Sınıf, öğretmenler odası, okul bahçesi gibi bir okul binasında aklınıza gelebilecek her ortak kullanım alanı için ayrı ayrı kurallar belirledik..

Kılavuzun yayımlanmasının hemen ardından okullarımızın hijyen şartlarının iyileştirilmesi adına ‘Okulum Temiz’ belgelendirme programını yürürlüğe aldık..

Bugün itibariyle okulların yüzde 98.2’sini oluşturan 49 bin 361 okulumuz, ‘Okulum Temiz’ belgesiyle yüz yüze eğitime hazır hale geldi..

Bunların yanında okulla bir bağı bulunan herkesin HES uygulaması ile COVID-19 virüsüne yakalanmış olması ve temaslı olma durumları okul müdürlerine bildirilmektedir.”

“ÖĞRETMENLERİN İLK DOZ AŞILARI ŞUBATIN SON HAFTASI”

Ziya Selçuk:

“Okulların açılışı için önemli konulardan birinin de öğretmenlerin aşısı olduğunu ifade etmeliyim..

Hepiniz gibi bizim de bu tedbirler içinde son derece önemli bulduğumuz bir konu da öğretmenlerimize aşı uygulaması. Yüz yüze eğitime giren öğretmenler ön sırada olmak üzere listeler Sağlık Bakanlığına iletildi. Bu listeler randevu sistemine işlenmeye başlandı. Şubat’ın son haftası öğretmenlerimizin ilk doz aşılarının yapılmasına başlanacak.”  

‘Ağır sonuçları olur’

Köy okullarında yüz yüze eğitim başlıyor, uzmanlar uyarıyor!

Köy okulları için yüz yüze başlıyor. Ancak uzmanlar, eğitimcilere aşılama yapılmadan köy okullarında yüz yüze eğitimin başlatılmaması gerektiğini vurguladı ve uyarıda bulundular.

2020-2021 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi, bugün köy okulları için yüz yüze başlıyor. Ancak, bazı illerde, vaka artışları nedeniyle köy okullarındaki yüz yüze eğitim ertelendi. Diğer sınıflar ise bir süre daha uzaktan eğitim alacak. 

Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, köy okullarının, taşımalı eğitim nedeniyle küçük ölçekli olmadığını, merkezileştiğini vurgulayarak:

“Dolayısıyla okul mevcutları ve sınıf şube sayıları açısından bakıldığında büyüklük bakımından mevcutları en az 100 ile 700 arasında öğrenci potansiyeline sahipler. Öyle ki bazı şubelerde 30 ya da 30’un üzerinde öğrenci mevcutları var. Eğitim çalışanları aşılanmadan kırsal bölgelerdeki okullarda risk yokmuş gibi gösterilerek tam zamanlı ve yüz yüze eğitime başlanmasının çok ağır sonuçları olabilir..

Köy okullarında görevli eğitim çalışanlarının il ya da il merkezlerinde ikamet ettiklerini dolayısıyla köy okullarında dahi hareketlilik olacağına işaret etmek isterim..

Taşımalı eğitimden vazgeçilerek kapatılan köy okullarının açılması çağrısında bulunuyorum..

Ortaokul ve lise öğrencileri hastalanma ve virüsü bulaştırma konusunda yetişkin özellikleri taşıyor. Sınıf mevcutlarını 20’nin altına düşürecek önlemler mutlaka alınmalı..

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “köy gibi seyrek nüfuslu yerleşim yerleri” tanımlamasının kapsamı belirsiz. 2014’te birçok köy mahalleye dönüştürüldü. “Bunlar köy olarak mı değerlendirilecek? Zaten köy olanlarda yerinde kararlar, hangi organlarca nasıl alınacak? Bu soruların yanıtları henüz yok.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet / Sefa Uyar

soL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top