GENEL

ABD TEPKİ GÖSTERDİ: MAHMUR GÖÇMEN KAMPINA YÖNELİK SALDIRI ULUSLARARASI VE İNSANİ HUKUK KURALLARINA AYKIRI

ABD: “Kampın yanındaki şiddetten derin endişe duyuyorum ve tarafları göçmen haklarına saygı göstermeye davet ediyorum..”

ABD: “MAHMUR GÖÇMEN KAMPI’NA SALDIRI ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ”

“DERİN ENDİŞE”

ABD’nin Birleşmiş Milletler nezdindeki Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield:

“Türk yetkililere Mahmur göçmen kampındaki sivilleri hedef alacak bir saldırının uluslararası ve insani hukuk kurallarını ihlal anlamına geleceğini açık bir şekilde anlattım. Kampın yanındaki şiddetten derin endişe duyuyorum ve tarafları göçmen haklarına saygı göstermeye davet ediyorum..”

MAHMUR KAMPINDA NE OLDU ?

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Parti yetkilisi Raşad Kelani, Türk Hava Kuvvetlerinin Kuzey Irak’ta göçmenlerin bulunduğu bir kampa yönelik düzenlediği saldırıda en az 3 kişinin öldüğünü bildirdi..

Yetkili hava saldırısında yaralananların da bulunduğunu dile getirdi.?

Adının açıklanmasını istemeyen Iraklı bir güvenlik yetkilisi, hava saldırısında kamptaki insanlardan ölen ve yaralananların olduğunu söyledi ancak kayıplara ilişkin detay vermedi.

Türk güvenlik güçleri, geçen yıldan itibaren Kuzey Irak’ta konuşlu PKK üslerine yönelik saldırılarını artırdı ve bu bağlamda ateş gücünü Irak’ın 30 km iç kesimlerine kadar yoğunlaştırdı.

Erdoğan:

“Mahmur meselesini en az Kandil kadar artık önemsiyoruz. Niçin? Çünkü Mahmur, Kandil’in adeta kuluçka yuvasıdır. Bu kuluçka yuvası adeta şehir merkezinde palazlanıyor. Bunun üzerine gitmezsek sürekli üretmeye devam edecektir..”

Erdoğan, Kuzey Irak’taki operasyonu Bağdat yönetimine bağlı Mahmur’a kadar genişletebilecekleri konusunda uyarıda bulunmuştu:

“Mahmur Kandil’in adeta kuluçka yuvasıdır. Bu kampın Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde olduğuna dikkat çekmek istiyorum. BM temizlemediği takdirde bir BM üyesi olarak biz temizleriz.”

Kuzey Irak’taki Mahmur Mülteci Kampı’na SİHA’lar aracılığı ile hava saldırısı düzenlendiği iddia edildi..

Mahmur Milletvekili Raşad Galali de, Türkiye’nin drone (insansız hava aracı) saldırısında üç sivilin öldüğünü, iki kişinin yaralandığını söyledi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği Erbil İl Teşkilatı Sorumlu Yardımcısı Reşad Galali, saldırının “bir okulun yanındaki kreşi” hedef aldığını belirterek, “Üç sivil öldü ve ikisi de yaralandı” dedi. Galali, saldırının Türkiye’ye ait SİHA’lar ile düzenlendiğini iddia etti. Söz konusu iddialarla ilgili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) henüz açıklama yapılmadı.

1990’ların başlarında Türkiye’den göç eden mültecilerin barındığı Mahmur Kampı, Erbil kent merkezine 65 kilometre mesafedeki Mahmur ilçesinde yer alıyor.

Ankara’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK, 1984’ten bu yana Türkiye’ye karşı savaşıyor. Çatışmalarda şu ana kadar 40 binden fazla insan hayatını kaybetti.

DUHOK’TA PKK SALDIRISINDA 5 PEŞMERGE ÖLDÜ

Bu arada PKK’nın Irak’ın Duhok kentinde düzenlediği saldırıda 5 Peşmerge hayatını kaybetti, 2 Peşmerge de yaralandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin, yerel medyaya yaptığı açıklamada, PKK’nın Duhok’un Amedi ilçesinde Peşmerge güçlerine pusu kurduğunu söyledi.

Lezgin, saldırıda 5 Peşmerge’nin öldüğünü, 2 Peşmerge’nin de yaralandığını aktardı.

Peşmerge Bakanlığı:

“Bu sabah bir Peşmerge gücü, Amedi’nin Matin Dağı’nda halkı ve köyleri korumak ve bölgenin güvenliğini sağlamak amacıyla askeri operasyon yürütürken PKK’nın tuzağına düştü, 5 Peşmerge şehit oldu, 4 kişi de yaralandı.”

Yaralıların Amedi’deki hastanede tedavi altına alındığı belirtildi.

Bakanlığın bir diğer paylaşımında ise böylebir olayın meydana gelmemesi defalarca “uyarıda” bulunulduğu hatırlatılarak:

“Herkes bölgenin sınırlarına saygı duymalı ve Kürdistan bölgesinin güvenliğini ve istikrarını tehlikeye atmamalı” denildi.

PKK’nın silahlı kanadı Halk Savunma Merkezi (HPG) ise Peşmerge’yi, Metina’da kendileri ile Türkiye arasındaki “çatışma bölgesine” girmekle suçladı.

HPG yaptığı açıklamada, Peşmerge’nin PKK’yı “arkadan bıçakladığını” iddia ederek, denetimleri altındaki bölgeye Peşmerge’nin girmesine karşı olduklarını bildirdi. .

Türkiye’den gelen binlerce Kürt mülteciyi barındıran mülteci kampını Ankara PKK için bir toplanma alanı olarak görüyor.

© Deutsche Welle Türkçe

NE OLMUŞTU?

KUZEY IRAK’TA TSK OPERASYONU

BÖLGEDE NELER OLUYOR? (24/04/2021)

Milli Savunma Bakanlığı’ndan(MSB) yapılan açıklamada Kuzey Irak’ta operasyon başlatıldığını duyurdu..

Metina, Zap, Avaşin-Basyan ve Kandil’e yönelik başlatılan hava harekatına, topçu ve komando birliklerinin de destek verdiği açıklandı..

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi’nden Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım operasyonlarına katılan birlik komutanlarına talimatlar verdi..

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar:

“Metina ve Avaşin-Basyan’daki terör hedeflerine yönelik başlatılan operasyonlara devam edilmektedir. Teröristlere ait 400’e yakın hedef kara ateşdestek vasıtalarıyla, 60’tan fazla hedef ise Hava Kuvvetleri unsurlarımız tarafından vuruldu.”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Kuzey Irak’ta Metina, Zap, Avaşin-Basyan ve Kandil’deki PKK hedeflerini ateşaltına aldığı bildirildi..

PKK’ye yakın medya organlarında yer alan habere göre, TSK tarafından ateşaltına alınan bölgeye helikopterlerle asker indirdi ve kara harekatı başladı..

MBS, harekata F-16’ların yanısıra sınırdaki topçu birlikleri ve ileri üs bölgelerindeki ateş destek unsurlarının da katıldığını duyurmuştu.

MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki operasyonunda, Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan KCK yürütme konseyi üyesi Sinan Mirhan kod adlı DalokayŞanlı’nın öldürüldüğü açıklandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Avrupa’daki faaliyetleri uzun süredir MİT tarafından takibealınan, Şanlı’nın silahlı faaliyetleri yönlendirmek üzere Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesine geçtiğini tespitederek çalışma başlatmıştı..

“ERDOĞAN KOMUTA MERKEZİ’NE BAĞLANDI”

“Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu” Komuta Merkezi’ne video konferansla bağlanan Erdoğan:

“Bölgemize kan, gözyaşı ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen bu katil sürülerinin kökünü kurutana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz..

Ne Türkiye’nin, ne Irak’ın, ne de Suriye’nin geleceğinde bölücü terör örgütüne ve teröre asla yer yoktur. Uluslararasıhukuktan doğan haklarımız çerçevesinde, bölgemize kan, gözyaşı ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen bu katil sürülerinin kökünü kurutana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. ”

MSB: ‘KAHRAMAN KOMANDOLAR KUZEY IRAK’TA

Milli Savunma Bakanlığından, “Kahraman komandolar Kuzey Irak’ta” paylaşımı yapıldı…

“Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman komandoları Kuzey Irak’ta.”

https://twitter.com/tcsavunma/status/1385933935121731587?s=19

İLGİLİ HABER

Euronews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: