SAĞLIK

COVİD AŞISINDAN SONRA ALKOL ALABİLİR MİSİNİZ?

Uzun bir yıl ve çok fazla beklentiden sonra, Covid-19 aşısını yaptırmak , bazıları için bir içki içmek ve yeni bağışıklıklarına kadeh kaldırmak anlamına gelebilecek bir kutlama nedeni olabilir..

Orta derecede içmenin Covid aşısına karşı bağışıklık tepkisini bozması olası değildir, ancak ağır içmenin etkisi olabilir.

Uzun bir yıl ve çok fazla beklentiden sonra, Covid-19 aşısını yaptırmak , bazıları için bir içki içmek ve yeni bağışıklıklarına kadeh kaldırmak anlamına gelebilecek bir kutlama nedeni olabilir..

 Ancak alkol, bağışıklık tepkinize müdahale edebilir mi?

Kısa cevap: Ne kadar içtiğinize bağlı!

Bir veya iki kadeh içki içmenin mevcut Covid aşılarından herhangi birini daha az etkili hale getirebileceğine dair bir kanıt yok. Hatta bazı araştırmalar, uzun vadede, küçük veya orta miktarda alkolün, iltihabı azaltarak bağışıklık sistemine gerçekten fayda sağlayabileceğini bulmuştur.

Uzmanlar, aşırı alkol tüketiminin özellikle uzun vadede bağışıklık sistemini baskılayabileceğini ve potansiyel olarak aşı yanıtınızı engelleyebileceğini söylüyor. Bir Covid aşısından sonra vücudun yeni koronavirüse karşı koruyucu antikor seviyeleri üretmesi haftalar alabileceğinden, bağışıklık tepkisine müdahale eden her şey endişe kaynağı olacaktır.

Irvine, California Üniversitesi Virüs Araştırmaları Merkezi direktörü Ilhem Messaoudi:

“Gerçekten ılımlı bir içiciyseniz, aşınız olduğu zaman civarında bir içki içme riski yoktur” dedi..

Alkolün bağışıklık tepkisi üzerindeki etkileri. “Ama ılımlı içmenin gerçekten ne anlama geldiğinin çok farkında olun. Çok miktarda alkol almak tehlikelidir çünkü bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere tüm biyolojik sistemler üzerindeki etkiler oldukça şiddetlidir ve bu ılımlı bölgeden çıktıktan sonra oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkar.”

Orta düzeyde içme, genellikle erkekler için günde en fazla iki kadeh ve kadınlar için günde en fazla bir kadeh olarak tanımlanırken, ağır içme, erkekler için herhangi bir günde dört veya daha fazla kadeh ve kadınlar için üç veya daha fazla kadeh olarak tanımlanır..

 Unutmayın bir “standart” içki şarap beş ons, distile alkollü içkiler 1,5 ons, ya da bira 12 ons olarak kabul edilir.

Bir Rus sağlık yetkilisinin Aralık ayında insanların aşılanmadan önce iki hafta alkolden uzak durmaları ve ardından 42 gün daha uzak durmaları gerektiği konusunda uyarmasının ardından alkol ve Kovid aşısı ile ilgili ilk endişelerden bazıları dolaşmaya başladı..

Bir yetkilinin, alkolün vücudun yeni koronavirüse karşı bağışıklık geliştirme yeteneğini engelleyebileceğini iddia etmesi, uyarısı , dünyanın en yüksek içki içme oranlarından birine sahip olan Rusya’da şiddetli bir tepkiye yol açtı .

Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı uzmanlar, aşılama zamanı civarında içmenin güvenli olup olmadığı konusunda benzer endişeler duyduklarını söylüyor..

 Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi’nde Covid bulaşıcı hastalıklar ekibini yöneten bulaşıcı hastalıklar doçenti Dr. Angela Hewlett:

“Hastalarımızdan bu konuda çok fazla soru alıyoruz” dedi. “Anlaşılır bir şekilde, bu aşıları alan insanlar, bağışıklık tepkilerini en üst düzeye çıkarmak için tüm doğru şeyleri yaptıklarından emin olmak istiyorlar.”

Dr. Hewlett, şu anda Gıda ve İlaç İdaresi tarafından kullanımı onaylanan Covid aşılarının klinik denemelerinin, alkolün aşıların etkinliği üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığına özel olarak bakmadığını söyledi.?

 Gelecekte bununla ilgili daha fazla bilgi olması muhtemeldir. Ancak şimdilik, bilinenlerin çoğu, alkolün insanlarda bağışıklık sistemini nasıl etkilediğini ve diğer aşıları alan hayvanlarda bağışıklık tepkisini engelleyip engellemediğini inceleyen çalışmalar da dahil olmak üzere önceki araştırmalardan geliyor.

Çalışmalardan açıkça anlaşılan bir şey, ağır alkol tüketiminin bağışıklık tepkisini bozduğu ve bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı duyarlılığınızı artırdığıdır. 

Bağışıklık hücrelerinin enfeksiyon bölgelerine gitmesini ve virüsleri, bakterileri ve enfekte hücreleri yok etme gibi görevlerini yerine getirmesini engeller; patojenlerin hücrelerinizi istila etmesini kolaylaştırır ve bir dizi başka soruna neden olur.

Buna karşılık, ılımlı içme bu etkiye sahip görünmüyor. Bir çalışmada , bilim adamları 391 kişiyi beş farklı solunum yolu virüsüne maruz bıraktılar ve ılımlı içicilerin soğuk algınlığı geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu buldular, ancak sigara içmiyorlarsa.

Başka bir çalışmada , Dr. Messaoudi ve meslektaşları, al yanaklı maymunların yedi ay boyunca alkollü içeceklere erişmelerini sağladı ve ardından vücutlarının çiçek virüsüne karşı bir aşıya nasıl tepki verdiğini inceledi. İnsanlara çok benzer şekilde, bazı rhesus maymunları alkolden hoşlanır ve çok içerken, diğerleri daha az ilgi gösterir ve kendilerini küçük miktarlarla sınırlar.. 

Araştırmacılar, kronik olarak ağır içici olan hayvanların aşıya zayıf bir tepki verdiğini buldular. Dr. Messaoudi, “Neredeyse var olmayan bir bağışıklık tepkisi vardı” dedi.

Bununla birlikte, yalnızca orta miktarda alkol tüketen hayvanlar, hiç alkol tüketmeyen diş hekimlerine kıyasla, aşıya en güçlü yanıtı verdi. Sıçanlarda yapılan araştırmalar da benzer bir model bulmuştur: Çok miktarda alkol tüketenler, orta düzeyde alkol verilen veya hiç verilmeyen hayvanlara kıyasla enfeksiyonlara karşı yalnızca zayıf bir bağışıklık tepkisine sahiptir.. 

Diğer araştırmalar, insanlar orta derecede içtiğinde kanlarındaki inflamatuar belirteçleri azalttığını bulmuştur.

Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Hewlett. Dr. Hewlett:

“Alkol alımınızı azaltmak için bir başka neden de, ağır içmenin – ortaya çıkabilecek akşamdan kalma halinin yanı sıra – ateş, halsizlik veya vücut ağrıları dahil olmak üzere Covid aşısının sahip olabileceğiniz yan etkilerini potansiyel olarak artırabilir ve daha kötü hissetmenize neden olabilir.”

Doktor, Covid aşısını aldıktan sonra içmemeyi tercih etti. Ancak, insanların makul ölçülerde içtikleri sürece içmekte özgür hissetmeleri gerektiğini söyledi:

“Bir bardak şampanya içmek muhtemelen herhangi bir bağışıklık tepkisini engellemez” dedi. “Bence ölçülü bir kutlama içeceği içmenin iyi olduğunu düşünüyorum.”

İLGİLİ HABER

New York Times // Anahad O’Connor

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top