SAĞLIK

KABAK ÇEKİRDEĞİ

AŞIRI KABAK ÇEKİRDEĞİ TÜKETİMİNİN SONUÇLARI

DİYETİSYEN VE YAŞAM KOÇU TUĞBA YAPRAK, KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARINI ANLATTI.

Bal kabağının içinde bulunan ve insan sağlığı için oldukça faydalı bir besin olan kabak çekirdeği, içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa da iyi geliyor.

Fakat uzmanlar, her şeyde olduğu gibi kabak çekirdeğinin de dozunda tüketilmesini söylüyor..

Görüntü bakımından küçük olsa da, içi değerli besinlerle dolu olan kabakçekirdeğinin; az miktarda tüketildiğinde bile vücuda önemli katkıları oluyor..

Çinko ve demir mineralleri açısından zengin olan kabakçekirdeği sağlıklı yağlar olarak bilinen omega 3 yağ asitleri açısından da çok iyi bir kaynak..

Yüksek kolesterol ve kan şekeri seviyeleri gibi diyabetik komplikasyonların önlenmesine de yardımcı olabilen kabak çekirdeği, protein, yağ, karbonhidrat ve vitaminler açısından zengin bir yenilebilir tohum türü olarak biliniyor. Ancak uzmanlar aşırı kabak çekirdeği tüketiminden de kaçınılması gerektiğini söylüyor.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN BESİN DEĞERİ

100 gram kabakçekirdeği 450 kalori içermektedir.

Ortalama olarak 54 gram karbonhidrat, 18.5 gram protein, 19 gram yağ, 77 mg omega 3 yağ asidi, 62 IU A vitamini (günlük ihtiyacın yüzde 1’i), 0.1 mg B2 vitamini (günlük ihtiyacın yüzde 3’ü), 0.3 mg B3 vitamini (günlük ihtiyacın yüzde 1’i), 9 mcg B9 vitamini (günlük ihtiyacın yüzde 2’si) 0.1 mg B5 vitamini (günlük ihtiyacın yüzde 1’i, 55 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın yüzde 6’sı), 3.3 mg demir (günlük ihtiyacın yüzde 18’i), 262 mg magnezyum (günlük ihtiyacın yüzde 65’i, 92 mg fosfor (günlük ihtiyacın yüzde 9’u), 919 mg potasyum (günlük ihtiyacın yüzde 26’sı), 18 mg sodyum (günlük ihtiyacın yüzde 1’i), 10.3 mg çinko (günlük ihtiyacın yüzde 69’u), 0.7 mg bakır (günlük ihtiyacın yüzde 34’ü), 0.5 mg manganez (günlük ihtiyacın yüzde 25’i) içermektedir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI

İnsan vücuduna birçok faydası olan kabakçekirdeği ancak yüksek kalori içeriğinden dolayı gün içerisinde uzmanların belirttiği miktarlarda tüketilmelidir..

Haftada 2-3 gün 1 avuç kabakçekirdeğini gün içerisinde tüketerek yararlı etkilerinden yararlanabilirsiniz.. Kabakçekirdeğini her gün tüketmek ise kilo verme sürecinizde duraksamalara yol açarken kilo almanıza bile neden olabilmektedir?.

Günlük çinko ihtiyacının bir kısmının  karşılanmasını sağlayan kabakçekirdeği Dünya sağlık örgütünün de önerdiği tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır..

Uyku düzeninin sağlanması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, göz ve cilt sağlığının korunması için çinko önem taşımaktadır.. 1 avuç kabakçekirdeği günlük çinko ihtiyacınızın yüzde 20 sini karşılamaktadır.. 

Aynı zamanda 1 avuç kabak çekirdeğinde 5 gram protein olmasından dolayı da kilo verme sürecinize yardımcı olan besin gru6pları arasında yer almaktadır..

 Protein içeriğinden dolayı uzunsüre tok kalmayı sağlayan kabakçekirdeği ara öğünlerinizde tercih edebileceğiniz sağlıklı ve tüketmesi pratik besinlerdendir. Ancak yüksek kalori içeriği nedeniyle 1 avuçtan fazla tüketilmemelidir.

Gün içerisinde tüketilen 1 avuç kabak çekirdeği aynı zamanda günlük magnezyum ihtiyacının yüzde yüzde 20’sini karşılayarak kalp ritminin korunması ve tansiyonun düzelmesi gibi metabolik rahatsızlıklar üzerinde olumlu etkileri görülmektedir..

Ayrıca günlük omega-3, demir ihtiyacının bir kısmının karşılanmasını da sağlayan kabakçekirdeği diyabet hastalığını iyileştirci etkisine yönelik çalışmalar devam etmektedir..

Doğal amino asit içeriği sayesinde de serotonine dönüştürülen tryptophan uyku düzensizliği olan kişiler için de önerilen besin grupları içerisinde yer almaktadır..

Kabak ekirdeğinin içeriği sayesinde menopoz döneminde görülen belirtiler hafiflemekte ve erkeklerde ise prostat büyümesini yavaşlatmaktadır..

AŞIRI KABAK ÇEKİRDEĞİ TÜKETİMİNİN SONUÇLARI

Aşırı kabakçekirdeği tüketimi gün içerisinde çok fazla kalori almanıza sebep olurken aynı zamanda yüksek yağ alımıyla birlikte karın ağrısı ve diyareye sebep olabilmektedir..

Kilo verme sürecinde olan kişiler bu yüzden diyet uzmanlarının belirttiği miktarlarda almaya özen göstermelidir. Aşırı tüketimi kişilerde kilo almaya sebep olabilmektedir. 

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top