GÜNDEM

TURNİKEDEKİ ÜNLÜLER

“Kitap işte tüm bu karanlığın üzerindeki sis bulutlarını dağıtmayı amaçlıyor. Ben yalnızca görevimi yaptım; yazdım, artık Turnike, yarının aydınlık Türkiyesi’ni savunan okurun elinde yükselecektir.”

POLİSİN YAKALADIĞI CEM KÜÇÜK BELGESİ

Peki grubun bağlantıları yalnız Soylu’dan mı ibaret? Ya da tuhaflıklar yalnız Soylu ile mi sınırlı kaldı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adnan Oktar grubunun ilişkileri.. İstanbul Emniyeti, operasyonu, “sızabilir” endişesiyle Ankara’dan habersiz yapmıştı. Operasyon, Soylu ile İstanbul Emniyeti arasında krize neden olmuştu.

Oktarcıların medyada en yakın olduğu ismin Cem Küçük olduğu sır değil.. 

Adnan Oktar’a “Hocamız” diye hitap eden Küçük, operasyona kadar Oktarcılarla sürekli fotoğraf veriyor, A9 TV’deki Cemaat programlarında yer alıyordu.

Adnan Oktar da eleştirilerin hedefi olduğunda Cem Küçük’e sahip çıkan bir açıklama yayımlamıştı:

“Cem Küçük’ü yalnız zannetmesinler. Hiç kimse rahatça ezerim diye heveslenmesin.”

Bir zamanlar FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen Cem Küçük, kendisine Oktarcıların elinde yeni bir yuva bulmuştu.

Derken…

POLİSİN BULDUĞU CEM KÜÇÜK BELGESİ

11 Temmuz 2018’de İstanbul Emniyeti, Adnan Oktar grubuna operasyon yaptı. Haliyle gözler Cem Küçük’e çevrildi. Ancak Küçük bir anda ortadan kaybolmuştu. Sosyal medya hesabını kapatan, programlarına ara veren Küçük, daha sonra “tatilde” olduğunu açıkladı. Operasyondan dokuz gün sonra gazetesinde Oktar’la görüşmelerinin “devlet görevi” olduğunu söyleyerek şunları yazdı: “Devlet için bilgi ve belge toplamanın önemini anlamazsınız.”

Peki, Cem Küçük ile Oktarcıların toplantılarında neler konuşuluyordu? Cem Küçük, sahiden devlet için bilgi ve belge topluyor muydu? “Devlet görevi” olduğunu söylediği toplantılarda onlara neler anlatıyordu?

Bu sorunun bir yanıtı var. Zira üç yıl önce yapılan operasyonda, İstanbul Emniyeti, Oktar’ın evinde Cem Küçük’le ilgili kritik “bazı materyallere” ulaştı. Açıkçası grubu takip eden polisler, Küçük’ün Oktar bağlantılarını biliyorlardı. Ancak gördükleri onları da şaşırttı.

Sonra ne mi oldu? Savcılıkta “bir el” devreye girdi. Cem Küçük belgeleri iddianameye girmek yerine dosyanın dehlizlerinde arşivlik oldu. Konu başkaları olunca, elleri her yere uzanan dönemin Başsavcısı İrfan Fidan ve vekili Hasan Yılmaz, acaba olan bitenden habersiz miydi?

Neyse, gelelim konumuza…

‘MİLİS GÜCÜ’ YAPILANMASI

Bir “istihbarat çalışması” olduğu anlaşılan el yazısı belgelerden bir tanesinin içeriğini size anlatalım…

Güvenlik kaynaklarının aktardığına göre, Oktarcı ekipten Cem Sedat Altan ve İbrahim Seral Köprülü’nün yazdığı, istihbarat çalışması içeren belge, bir notla başlıyor. Oktarcılar, Cem Küçük’e olası bir darbeye karşı “Birlikte neler yapabiliriz” diye sormuş. Yanıtı ise şöyle not almış:

– “Milis gücüne benzer bir yapılanma düşüncesi var.

– Belirli şehirlerde darbe tatbikatı da düşünülüyor.”

Oktarcılar-Küçük görüşmesinde Oktarcılar da Küçük’le milis gücü konusunda anlaşıyor. Küçük’e verdikleri yanıt şöyle:

“- Karakollara, Emniyet’e ağır silahlar, tanksavarlar, uçaksavarlar verilsin.

– Milis gücü kurulsun.”

Cem Küçük’ün Oktarcılarla görüşmesinde, Küçük’ün darbe üzerine söylediği başka bir bilgi daha var. Oktarcılar şöyle not almış:

“‘Darbeyi yapanların yüzde 80’i Gülen Örgütü’nden’ dedi. ‘Onlar organize etti, ABD çok karışmadı’ dedi.”

Oktarcılar ile Cem Küçük’ün istihbarat görüşmesinde, Oktarcıların Küçük’le “ABD mi İngiltere mi” konuşması yaptığı anlaşılıyor. Oktarcılar; her şeyin arkasında “İngiliz derin devleti var” tezini Küçük’e anlatıyor.

O an yaşananlar notlara şöyle girmiş:

“O ana kadar ABD güçlü, İngiltere güçsüz diyordu. Anlattıklarımızdan sonra üst aklın İngilizlere ait olacağına kanaati gelmeye başladı.”

Hakan Fidan’ın adını kullandı

Küçük’ün Oktarcılarla görüşmesinde Hakan Fidan’ın adını kullanması dikkat çekiyor. Kendisini “MİT’e yakın” olarak tanıtan Küçük’ün söylediklerini Oktarcılar şöyle not almış:

“‘Bunlarla ilgili bilgi, belge, yazı olursa bana verin, gerekli yerlere göndereyim, MİT Müsteşarı’na vereyim’ dedi.”

Küçük’ün aktardıklarının ardından Oktarcılar, şöyle yazıyor:

“Allahu Âlem Hakan Fidan’a çok yakın.”

Peki, Küçük, Oktarcılar ile MİT Başkanı arasında aracılık yaptı mı? Oktarcılardan MİT’e evrak taşıdı mı?

Konuştuğum kaynaklar bunu yalanlıyor. Hakan Fidan’ın Oktarcılar’la, dolaylı ya da doğrudan, herhangi bir diyaloğun parçası olmadığını söylüyor. Küçük’ün Fidan’ın adını ondan habersiz kullandığını, kendisini “MİT’e çalışıyor göstermek” için böyle pazarladığını söylüyor.

YANDAŞLARI VE NUMAN KURTULMUŞ’U ŞİKAYET

Oktarcıların kendilerine yönelik operasyondan endişe duyduğu günlerde Cem Küçük’ün onlara aktardıkları ilginç:

“Cemaat ve tarikatlara kimse dokunamaz ama devlet içinde (bakanlıklarda) yapılanmalara izin verilmeyecek. Erenköy Cemaati Enerji Bakanlığı’nda yapılanmış, o yapılanma dağıtılmış. ‘Bazı cemaatlerin zenginliği enteresan’ gibi bir cümle kullandı.”

İstihbarat notlarından, Küçük’ün bugün AKP Genel Başkan Yardımcısı olan, eski Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’u Oktarcılara şikâyet ettiği anlaşılıyor.

“‘Numan Kurtulmuş çok etkisiz birisi’ dedi. RTÜK’te düzenleme yapmaya da çekiniyor’ dedi.”

Oktarcıların A9 TV’sinin RTÜK ile yaşadığı sorunları hatırlatalım.

Üstelik, Oktarcılar’a şikâyetler bununla da sınırlı kalmamış. Notlarda şu ayrıntılar da var:

“‘AKP’ye yakın tüm kanallar için (TV Net, Ülke TV, Kanal 7) hepsi çok etkisiz’ dedi. ‘Sizin yüzde biriniz kadar bile konuşulmuyor bu kanallar’ dedi.”

Oktarcılar, Küçük’le görüşmelerini şöyle not almış:

“Genel bize yaklaşımı sıcak.”

Kritik belgelerden “bir tanesi”nin öyküsü böyle….

SAVCILIK GEREĞİNİ NEDEN YAPMADI?

Bir gazeteci, silahlı örgüt suçlamasıyla yargı önüne çıkarılan bir gruba, neden “milis kuvveti” kurulmasını önerir? MİT Başkanı’nın adını kullanarak neden MİT ile aracılık teklif eder? Neden bazı hükümet üyelerini şikâyet eder?

Bir sorum da şimdi Anayasa Mahkemesi’nde olan İrfan Fidan ve Adalet Bakan Yardımcısı olan Hasan Yılmaz’a: 

Adnan Oktar grubuyla “milis kuvveti görüşmeleri”nin, “istihbarat toplantıları”nın neresi gazetecilik faaliyeti? “Sizden olmayan” bir gazeteci bunu yapsa, söz konusu belgeler yine böyle kaybolup gidecek miydi? Kuşkusuz bu soruların cevabı hem sizde hem de bugün Adliye’de halen görev alan “çalışma arkadaşlarınızda” vardır!

Oktarcıların arşivinden çıkan, kendisinin “devlet görevi” dediği “Cem Küçük materyallerinden biri” bu şekilde.

Kumu deniz alır, toprağı yağmur götürür. Boyun eğmeyen insan, bir ömre yetecek kadar düşman sığdırıyorsa, boşuna yaşamamış demektir.

ADNAN OKTAR’IN SİYASİ AYAĞI VAR MI?

Adnan Oktar Davası’nda mağdur ve şikâyetçi olanların yaptığı basın açıklamasını izlemeye gittim.

*11 Ocak’ta İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararın ilk aşama olduğunu söylüyorlardı. Gelecek yeni bir davayı haber veriyorlardı.

*Öte yandan Oktarcıların faaliyetlerine halen devam ettiğini anlatıyorlardı. Grubun, tutuksuz ya da firari mensuplarıyla özellikle sosyal medyada çalışmalarını sürdürdüğünü söylüyorlardı.

*Örgütten şikâyetçi olanların özel hayatlarına yönelik, sistematik karalamalar yapıldığını aktarıyorlardı. Bu nedenle iki sosyal medya platformunun (Twitter ve Instagram) yöneticilerine dava da açmışlardı.

Yol boyunca, avukat Andaç Maraşlıoğlu’na davayla ilgili sorular sordum. FETÖ’den sonra bir dini cemaat daha “silahlı örgüt”ten hüküm giymişti. Olan biten, medyada sadece Adnan Oktar’ın aldığı “1075 yıl 3 ay hapis cezası” haberiyle yer bulmuştu. Oysaki savcılık mütalaası da mahkeme kararı da bundan daha fazla şey söylüyordu.

Her şeyi not aldıktan sonra son bir soru sordum: 

Bu kadar suç işlenirken, bunca şey olurken devleti yönetenler neredeydi?

Cevabını alamadığım tek soru bu oldu!

Sonra mahkeme dosyası ve mağdurların avukatı Eser Çömlekçioğlu’nun verdiği bilgilerle her şeyin bir dökümünü yapmaya karar verdim.

Size de anlatayım…

BAŞSAVCININ KORUMASI DA CEZA ALDI

Yargılama 4 bin 590 sayfalık iddianameyle başladı. Daha sonra yazılan, toplam 192 sayfalık 3 iddianame bununla birleşti. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonunda, mahkemeye sunulan savcılık mütalaası 499 sayfa. Mahkemenin verdiği karar ise 766 sayfa.

 Her ikisi de yıllardır “Adnan Oktar Cemaati” olarak bildiğimiz grubu, “Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü” olarak tanımlıyor.

Davada 239 sanık yargılandı. Sonuçta 3’ü beraat etti. 236 kişi hüküm giydi.

Adnan Oktar’ın da aralarında olduğu 14 kişi “silahlı suç örgütü yöneticiliği”nden ceza aldı. Toplam 211 kişi ise “silahlı örgüt üyeliği”nden hüküm giydi. Bunlardan 26’sının üyelikten aldığı ceza ertelendi.

11 sanık, örgüte yardımdan cezalandırıldı. Oldukça ilginç isimler var.

*Mesela Oktar operasyonlarının ardından istifa etmek zorunda kalan eski İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun koruması Özdemir Uygur. 

*Bir diğeri ise “kişisel verileri” tartıştığımız bugünlerde, Türkiye’nin en büyük telefon operatörünün kritik bir ismi olan ve bazı kişisel verileri kaydetmekle suçlanan Nilüfer Ayır.

380 CİNSEL SALDIRI

Kararda 380 cinsel saldırı eylemi yer aldı. 9’u çocuk, 80 mağdur kadın var. Mağdur avukatlarına göre, “şikâyetçi olmaya cesaret edemeyenler” düşünüldüğünde; bu, gerçeğin bir kısmı.

Davada, gazeteciler Mine Kırıkkanat ve Ali Eyüpoğlu’nun da aralarında olduğu, 141 şikâyetçi-müşteki var.

77 kişi, “nitelikli cinsel saldırı ve çocuğun cinsel istismarı” suçlarından hüküm giydi. Hüküm giyenlerden biri ise kadın.

2 kişi şantajdan ceza aldı. 20 mağdura yönelik, “kişisel verilerin hukuka aykırı kaydedilmesi suçu”ndan, 14 yöneticiye 55’er yıl hüküm verildi.

79 tabancaya, 23 tüfeğe el konuldu.

Sanıklardan Mert Sucu, operasyona katılan 2 polis memurunu öldürmeye teşebbüsten, 36 yıl (18+18) hüküm giydi.

879 HAYVAN FOSİLİ

Dava dosyasına giren MASAK raporu 15 bin sayfayı buluyor. Mahkeme, bu rapora dayanarak 81 şirkete, 210 araca, onlarca taşınmaz, şirket hissesi ve paraya el koydu. El konan malların değerinin 1 milyar lira olduğu tahmin ediliyor. Bunların arasında 879 tane hayvan fosili de var.

2 sanık hakkında FETÖ’ye yardımdan 6’şar yıl hapis cezası verildi. FETÖ’nün kullandığı HERKÜL isimli uygulamanın Apple Store’a yükleme içeriği ve şifreleri, iddianameye göre sanıkların bilgisayarlarından çıkmıştı.

Gruba yönelik, ABD ve İsrail bağlantılı casusluk iddiası vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’le görüşmelerine de katılan Rus vatandaşı bir çevirmen de (Leyla İsmailova) bu nedenle suçlanıyordu. Adnan Oktar, “Siyasi ve Askeri Casusluğa Teşebbüs” suçlamasından da 8 yıl ceza aldı.

Sadece örgüt ya da cinsel suçlar değil. “Eğitim ve öğretim haklarının engellemesi” suçlamasından toplam 42 yıl hapis cezası verildi. Eziyet ya da kişiyi hürriyetinden yoksun kılma gibi suçlarla da hüküm kuruldu.

ADNAN OKTAR’IN SİYASİ AYAĞI

Mahkemenin özeti böyle. Basın açıklamasında bulunan, Adnan Oktar Grubu’nun eski isimlerinden olan ve bugün davada mağdur olarak yer alan Özkan Mamati’nin anlattığına göre, grubun halen 300 civarında üyesi, 8 bin civarında sempatizanı var.

Uzatmayayım…

“Oktar’a 1075 yıl ceza” haberlerinin derinlemesinde Türk yargısının vardığı sonuç böyle.

“Her şeyi özetledin” demeyin!

Aksine, başta sorduğum sorunun yanıtını hâlâ bilmiyorum:

İstanbul’un göbeğinde bu suçlar işlenirken, 30 yıl boyunca devleti yönetenler neredeydi?

Daha açık sorayım…

Adnan Oktar’ın örgütünün siyasi ayağı var mı?

Öyle ya, mahkeme kararının söylediği gibi her yerde olan bir örgüt, neden siyasette olmasın? Neden konu PKK ya da DHKP-C olduğunda rahatça konuşurken, iş FETÖ’ye ya da Adnan Oktar Örgütü’ne geldiğinde siyasi ayak bir anda kesiliyor?

Kendi kendime sorarken, örgütün anlatıldığı savcılık mütalaasına bir daha baktım. “Siyasi” kelimesi tam 28 kez geçiyordu. Bir tanesini aktarayım:

“(…)Destekledikleri kişilerin ve siyasi partilerin seçimlerde oy elde etmesini, karşı oldukları kişi ve siyasi partilerin oy kaybetmesini sağlamak için zor ve tehdit uygulamak suretiyle yıldırma, korkutma ve sindirme gücünü kullanarak…”

ESKİ BAKAN YAŞAR OKUYAN, ADNAN OKTAR CEMAATİNİ OPERASYONDAN ÖNCE UYARDIĞINI AÇIKLADI

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Adnan Oktar cemaatini, operasyon yapılacağına dair önceden uyardığına yönelik iddialar üzerine açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Hakan Erol, Adnan Oktar cemaatine yönelik yapılan operasyonda ele geçirilen belgelerdeki Yaşar Okuyan’ın Oktar cemaatine “Size yönelik 2019 seçimleri öncesi bir operasyon olacak. Tayyip Bey’in onayıyla. Bir şey bilmesem söylemezdim, net konuşuyorum. Ona göre tedbirlerinizi alın demiş” ifadelerinin yer aldığını iddia etmişti.

Bir dönem CHP, MHP ve ANAP saflarında görev alan son olarak da Vatan Partisi’nde Genel Başkan Yardımcılığı yapan Yaşar Okuyan ile ilgili ise dikkat çeken detaylar ortaya çıktı.  

Kitapta yer alan “Size yönelik 2019 seçimleri öncesi bir operasyon olacak. Tayyip Bey’in onayıyla. Bir şey bilmesem söylemezdim, net konuşuyorum. Ona göre tedbirlerinizi alın demiş” ifadelerinin doğru olup olmadığını sorduğumuz Okuyan, söz konusu ifadeleri yalanlamadı. 

Okuyan, cemaatte; Ankara’da devletin üst düzey isimleri arasında faaliyet yürüttüğü ifade edilen Aylin Atmaca’yı “Size muhafazakar camiadan rahatsızlık var yarın bir gün başınıza bir şey gelebilir” diyerek uyardığını belirtti.

“TEK TEK TÜM BELGELERİ İNCELEDİM”

Gazeteci Hakan Erol:

“Ben yargıç değilim, kimseyi de kitapta bir sorguya çekmiyorum. Görülmeyenin, satır aralarında kaybolan bilgilerin peşine düştüm, tek tek tüm belgeleri inceledim. Yaşar Okuyan’ın iddialarımı doğrulaması karşısında gazetecilik başarısı olarak sevinebilirim ancak, eski bir Bakan’ın bir cemaati uyaracak kadar sıkı ilişkide olmasını yine bir gazeteci olarak kabullenmem mümkün değil.” dedi.

“Turnike” adlı kitapta yer alan Yaşar Okuyan ile ilgili bölüm ise şöyle:

“Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’la ilgili çok ciddi iddialar bulunuyordu.

Cemaatin birçok konferansına, iftarına ve toplantısına katılan Okuyan, bu organizasyonlara katılımını hiçbir zaman gizlemiyordu.

Hatta bu konuyla ilgili olarak Odatv’nin sorularını da yanıtlamış olan Okuyan, şunları söylüyordu:

‘Hem ben Adnan Oktar grubunun daha önce 7-8 kez toplantısına, konferans ve iftarlarına katıldım. A9 adlı televizyonlarında programa katıldım. Demin de dediğim gibi davete icabet edilir. Bunda bir sorun yok.’

‘Davete icabet edilir’ diyen Okuyan haklıydı. Zira bu tip yapılanmalar, ‘tanınmış isimleri’ organizasyonlarına davet ederek güç gösterirdi. Ancak, Okuyan’ın Oktar cemaatiyle ilişkisi yalnızca bir ‘davet’ üzerinden ilerlemiyordu. Yaşar Okuyan açıkça Oktarcılarla kol kolaydı…

Şöyle ki…

Cemaate yapılan operasyonda ele geçirilen dokümanlardan, ‘/img_image.EO 1/voi_vol2//$CarvedFiles10234168. docx.’ adlı belgede, Yaşar Okuyan’ın, cemaatin siyasilerle ilişki kuran ismi, ‘Eymen’ kod adlı Aylin Atmaca’yı uyardığı görülüyordu.

‘Tamburalı Paşa’ olarak tanınan emekli Korgeneral Hasan Kundakçı’nın akrabası olduğunu savunan Aylin Atmaca, kurduğu her kritik ilişkide Kundakçı’nın ismini vererek irtibatı kolaylıkla sağlıyordu.

İşte Okuyan, böyle bir isimle iletişim kuruyor ve çok tartışma yaratacak cümleler sarf ediyordu.

Cemaat tarafından tutulan notun içeriğinde; Yaşar Okuyan, ‘Eymen’i, Oktar cemaatine seçimlerden önce yapılacak bir operasyon konusunda uyarıyordu. Okuyan ayrıca, Erdoğan’ın da bu operasyona bizzat onay verdiğinin altını çiziyordu!

Söylediklerinin kesin olduğunu vurgulayan ve cemaate “tedbirinizi alın” diyen Okuyan için tutulan not şu şekilde:

‘Yaşar Okuyan Eymen Hanım’ı aramış veya mesaj göndermiş. Size yönelik 2019 seçimleri öncesi bir operasyon olacak. Tayyip Bey’in onayıyla. Bir şey bilmesem söylemezdim, net konuşuyorum. Ona göre tedbirlerinizi alın demiş.’

Öte yandan, cemaatin önemli isimlerinden Ulviye Didem Ürer ile ‘Bilge Soylu’ kod adlı Alev Babuna arasında geçen Whatsapp konuşmasında, ‘vip yemek salonu (version l)-l. xisx’ isimli Excel dosyasına yer veriliyordu.

Hangi isimlerin etkinliğe davet edildiğinin belirtildiği listede, Yaşar Okuyan’ın yanına düşülen not dikkat çekiyordu. Okuyan için, yer kaldığı takdirde Adnan Oktar ile aynı masaya oturtulacağı ifade ediliyordu.

Kısacası, Yaşar Okuyan, Adnan Oktar’la aynı masaya oturacak kadar ona yakın duruyordu!”

ACUN ILICALI İLE ADNAN OKTAR AYNI KAREDE!

Acun Medya’nın sahibi ve birçok televizyon programının yapımcısı Acun Ilıcalı’nın, suç çetesi lideri Adnan Oktar ile birlikte görüldüğü fotoğrafı ortaya çıktı.

Photoshop olduğu da ileri sürülen fotoğrafa dair Ilıcalı cephesinden bir açıklama gelmedi.

2018’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca başlatılan soruşturma doğrultusunda Adnan Oktar ve çetesine yönelik 3 bin 908 sayfalık iddianame hazırlanmıştı. Oktar’ın 150 yıldan 1365 yıla kadar hapsi isteniyor. 

Tutuklu bulunan Adnan Oktar’ın yargılanması sürerken eski bir gazeteye ait fotoğraf ortaya çıktı.

Veryansın TV haber sitesinin yazarı Nihat Genç tarafından paylaşılan fotoğrafta, yapımcı Acun Ilıcalı’nın da aralarında olduğu iddia edilen gruba suç örgütü lideri Adnan Oktar önderlik ettiği görülüyor. Fotoğrafın 90’lı yıllarda Anıtkabir’de çektirildiği öğrenildi. Fotoğraf çeşitli haber sitelerinde okurlara servis edilirken yapımcı Ilıcalı bir açıklama yapmadı. 

Cumhuriyet muhabirinin konuyla ilgili görüşünü almak için aradığı Ilıcalı ve ekibine ulaşılamadı.

İŞTE O FOTOĞRAF

Adnan Oktar daha önce Acun Ilıcalı’nın öğrencisi olduğunu iddia etmiş:

 “Acun Ilıcalı da benim talebemdi. Abisi de. Doktordur abisi. Uzun süre benim yanımda kaldı abisi. Daha eskidir. Acun da 10-15 yıllık talebemdir. O çok yaman bir kerata. Küçük yaşta annesi babası trafik kazasında ölmüştü. Küçük sevimli bir kızı vardı, onu çok severdik” ifadelerini kullanmıştı.

OKTAR VE SUÇ ŞEBEKESİNİN İDDİANAMESİNDE YAR ALAN SUÇLAMALAR 

“Siyasal veya askeri casusluk suçuna teşebbüs etme, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme, cinsel istismar, cinsel saldırı, 6136 Sayılı Kanun’a muhalefet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, şantaj, eziyet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, suçtan kaynaklanan mal varlığını değerlerini aklama, hakaret, 3628 Sayılı Mal Varlığı Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’na muhalefet, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, dolandırıcılık, tehdit, kişisel verilerin kaydedilmesi, kasten öldürmeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme, 5607 Sayılı Kaçakçılık Kanunu’na muhalefet, resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek, resmi belgede sahtecilik ve suçluyu kayırma.” 

‘ACUN’UN OKTAR CEMAATİ İÇİNDE HAYLİ AKTİF BİR ROLÜ VARDI, BİRÇOK İSMİ CEMAATLE O TANIŞTIRDI’

AKP iktidarının bir dönem yakın ilişkin içinde olduğu cemaatlerden biriydi Adnan Oktarcılar…

AKP’nin eski ortaklarından olan ve şu anda demir parmaklıklar arkasında bulunan Adnan Oktar Cemaati’ne ilişkin kitabı geçtiğimiz günlerde okurla buluşan Hakan Erol’la kitabı ve Oktarcıları konuştuk.

Öyle ki ilişkileri islamcı partinin ilk kez bir seçim kazandığı 1994 yılına kadar dayanıyordu. Yıllarca birçok iktidar döneminde olduğu gibi AKP iktidarında da elini kolunu sallayarak istediği gibi gerici saldırılara imza attı.

Özel olarak evrim ve sol düşmanlığıyla sivrilen, kadın istismarı haberleriyle gündeme gelen Oktar Cemaati, uzun yıllar her türlü desteği verdiği ve aynı şekilde destek aldığı AKP tarafından tasfiye edildi.

Şimdi yüzlerce yıl hapis cezasıyla yargılanan Oktar Cemaati’ne ilişkin hazırladığı “Turnike” adlı kitabı geçtiğimiz günlerde raflarda yerini alan gazeteci Hakan Erol’la hem kitabı hem de Oktar Cemaati’ni konuştuk.

Operasyon günü şaşkınlıkla AKP’li bakanlara ulaşmaya çalışan, yıllarca birçok ünlüyü “müridi” yapan Oktarcılara ilişkin..

‘OKTAR VE CEMAATİ SANDIĞIMIZDAN ÇOK DAHA FAZLASIYDI’

Öncelikle kitabın hikayesinde başlayalım isterseniz. Adnan Oktar Cemaati’ne ilişkin böyle bir kitap yazma fikri nereden doğdu?

Hakan Erol:

“Silahlı, uluslararası kritik bağlantıları olan, yargı alanında istediğini yaptıran, Türkiye siyasetinde etkisini hissettiren, kadınları istismar eden bir cemaat, her gün gözlerimizin önünde gücüne güç katıyordu..

Böylesine bir cemaat, yapılan bir operasyonla ve zaten bilinen bilgilerle geçiştirilecek kadar basit olamazdı, olmamalıydı. Nitekim, iyi ki de olmadı. Zira, binlerce sayfa belgenin arasında kaybolduktan sonra daha iyi gördüm ki, Oktar ve cemaati sandığımızdan çok daha fazlasıydı..

O yüzden bugün dönüp geriye baktığımda, Oktar ve cemaatine dair önüme dosya geldiğinde iyi ki hiç tereddüt etmeden kolları sıvamışım diyorum. Kısacası, hikayenin özeti; hakikati aramakla, var olanla yetinmeme ile başlıyor diyebilirim…”

‘AKP ELİYLE ÇOK KUVVETLENDİĞİ AŞİKAR’

Türkiye’de özellikle evrim karşıtlığı ile bilinen, AKP dahil birçok iktidarın büyük destek verdiği gerici cemaatlerden biri olarak biliniyor Oktar Cemaati. Peki, AKP yıllarca destek verdiği bu cemaati neden hedef aldı? Nedir buna ilişkin değerlendirmeleriniz…

Hakan Erol:

“Oktar cemaatini AKP yaratmadı ancak AKP eliyle çok kuvvetlendiği aşikar! Tıpkı diğer cemaat ve tarikat yapılanmalarının önünün açıldığı gibi Oktarcılar da bu olanaklardan yararlandı..

Kitapta bu cemaatin siyasi ayağına da operasyonun neden şimdi yapıldığına da bazen dolaylı bazen doğrudan değiniyorum..

Türkiye’de cemaatlerle siyaset hiç olmadığı kadar iç içe geçmiş durumda. Bunları birbirinden ayıramazsınız. Bakın size kitaptan bir örnek vereyim, Oktarcılar Özal’la görüşebilecek kadar siyasi idiler. Keza, operasyon öncesine kadar da TBMM’ye girebilecek kadar rahattılar. Eski yeni, şu an görevinde veya değil, fark etmeksizin Bakan düzeyinde görüşmeler gerçekleştirebiliyorlardı. Tutulan notlar, ele geçirilen dökümanlar o kadar kritik ki! İşte bugün gelinen noktada her şey o yazışmalarda, dosyalarda ve talimatlarda mevcut!”

‘BİRÇOK PARTİYLE AYRI AYRI İŞ GÖRDÜLER

Hakan Erol:

“Evet, AKP, MEB eliyle okullara soktu bu cemaati. Cemaat de evrim karşıtlığıyla görevini yerine getirdi. Her üniversitede de her ilde de istedikleri konferansları verdiler. Üst düzey isimlerle görüşmeler yaptılar..

Ancak burada bir şeyin altını çizmem gerekiyor ki; Oktar’ı yalnızca AKP palazlandırmadı; o kadar çok siyasi parti ile ilişki içerisindelerdi ki, aklınız durur. Ve hepsiyle ayrı ayrı iş gördüler.”

‘OPERASYONUN YAPILMA NEDENİ ‘SINIRIN’ AÇILMASINDAN’

Hakan Erol:

“Bugün bu operasyonun yapılması, bana kalırsa Oktar’ın, “sınırını” aşmasından kaynaklanıyor. Bunu AKP’ye kafa tutmak olarak algılamayalım elbette, böyle de bir şey yok zaten, doğası gereği de olamaz da… Ancak müthiş bir para akışını, CIA, MOSSAD bağlantılarını da unutmayalım. AKP’nin önünde FETÖ gibi bir gerçek duruyor; ikinci bir FETÖ’yü AKP kaldıramazdı, bu yüzden de müdahale şarttı.”

‘ERDOĞAN İSTANBUL’U KAZANIP KONUŞURKEN ARKASINDA İKİ KİŞİ OKTARCIYDI’

Kitapta operasyon günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya üst üste atılan mesajları irdeliyorsunuz. Nedir bu mesajların sırrı? Yine bu bağlamda Oktarcıları ‘size operasyon olacak’ diye uyaran eski bir bakandan da söz ediyorsunuz. Bunların tümü düşünüldüğünde AKP ile güçlü bir bağ ve operasyon nedeniyle bir tür şaşkınlık söz konusu diyebilir miyiz?

Hakan Erol:

“Evet, tam olarak böyle. Oktar da operasyon günü kaçmaya çalışırken, basına yaptığı açıklamada hem Erdoğan’a hem de Soylu’ya “kırgın” olmadığını ancak “şaşkın” olduğunu belirtmişti..

AKP’ye hiçbir şekilde zorluk çıkarmadıkları halde, neden kendilerine dokunduklarını anlamlandıramadılar..

Üstelik Oktar’ın Erdoğan’la tanışıklığı da yeni değildi. Bir örnek olsun… 94 seçimlerinde Erdoğan’ın İstanbul’u kazanıp konuşma yaptığı sırada arkasında duran iki kişi Oktar’cıydı..

Yine Oktar mahkemedeki savunmasında da “Tayyip Bey’i devirmek istiyorlar. Ben bütün gücümle Tayyip Bey’e destek oluyordum” diyordu. Bir nevi Erdoğan’ı ve hükümeti kendine kalkan yaparken, biz uzun süredir aynı yolun yolcusuyuz demeye çalışıyordu.”

Sağdaki fotoğrafta Erdoğan Oktarcılarla…

‘OPERASYON SABAHI SOYLU’YA ATILAN MESAJLAR’

Hakan Erol:

“Soylu’ya atılan mesajlara gelince… Bu mesajlar öyle kritik ki… Operasyon sabahı bir cemaat neden bir ülkenin İçişleri Bakanı’na mesaj atar? Hem de devletin kendilerine operasyon yaptığı gün… Kitap bu sorunun yanıtını, dikkatli okuyucuya satır aralarında aktarıyor..

Kaldı ki bu mesajlar Soylu ile de sınırlı değil. Bugün hala görevde olan birçok çarpıcı isme de mesajlar atılıp, operasyonun durdurulması isteniyor…

Yine bahsettiğim eski Bakan’ın da bağlantıları yeni değil. Hem cemaati uyaracak kadar yakın hem de onlarla geçmişte kapı kapı elçilik gezebilecek kadar ve iftar sofralarında Oktar’la aynı masaya oturabilecek kadar “dost”…

Tüm bunları düşününce, Oktar’ın “şaşkınlığını” anlamak elbette mümkün…”

‘Acun cemaatin içinde olduğu dönemde epey aktif bir rol üstleniyor’

Kitapta işlediğin konulardan biri “Oktarcı ünlüler” oldu. Adı bu haberlerle sık sık anılan isimlerden birisi AKP ile de yakın ilişkileriyle bilinen Acun Ilıcalı. Hem Acun’un hem diğerlerinin nasıl bir bağı ve ilişkisi vardı bu cemaatle?

Hakan Erol:

“Evet, kitabın bir bölümü “Ünlüler” adını taşıyor. Bu bölümde bu cemaate öyle ya da böyle bir şekilde bulaşmış, “müritlik” yapmış, özel misyonlar üstlenmiş veya bilerek ya da bilmeyerek etkinliklerine katılmış birçok ünlü isim bulunuyor..

Ünlü isimler arasında Acun Ilıcalı elbette baş sırada yer alıyor..

Acun Ilıcalı cemaatin içinde olduğu dönemde epey aktif bir rol üstleniyor. Etkin pişmanlıktan yararlanarak itirafçı olanlar, müştekiler veya hiçbir suçu kabul etmeyip, hala cemaatlerini savunan örgüt üyeleri, Acun’un ismini bolca veriyorlar..

Öyle ki, bu isimlerin bir kısmı Acun’ın lise arkadaşı aynı zamanda..

Kendilerini cemaatle ve Oktar’la tanıştıranların Acun olduğunu da ifade ediyorlar. Kitap, bugüne kadar Acun’un cemaatle bağlantılarını hiç olmadığı kadar açık şekilde ele alıyor..

Yalnızca Acun’la da bitmiyor tabii ki ünlüler… Bu bölümde birçok isim bulunuyor. İlk kez yayımlanan fotoğraflar var… Yalnızca şöyle bir şey söyleyeyim; çok ünlü bir şovmen Oktar’la fotoğraf çektirebilmek için yanıp tutuşuyor ve hasta yatağında cemaat üyelerinden çiçek göndermelerini bekliyor. Bu kadarı bile yeterli sanırım…

Bu kısımda tabii ki bir de başka başka ünlülerin üstlendikleri “misyonlar” da yer alıyor.”

https://www.cafemedyam.com/2021/02/13/adnan-oktar-cemaatine-dair-her-seyi-anlatti/

‘Herkes kediciklerin kahkahasında kayboluyordu ama…’

Gülen Cemaati yıllardır imza attığı türlü operasyonlar ve iktidarla yakın ilişkisiyle hayli yakından bilinen bir gerici örgütlenmeydi. Oktarcılar ise “kedicik” imajı üzerinden pek ciddiye alınmayan, diğer yandan da evrim karşıtlığı gibi bir misyonla hareket eden bir yapı izlenimi veriyordu. Kitap çalışması sonrası bu cemaatin gerçek işlevine ilişkin neler söylersin?

Hakan Erol:

“Zaten sıkıntı da buradaydı. Herkes “kediciklerin” kahkahasında kayboluyordu. Birçok kişi tehlikeyi görmüyor, bu cemaatin kendi halinde eğlendiğini sanıyordu. İşi magazinleştirenler, bu memlekete çok büyük kötülük yaptıklarını çok sonradan anladılar. Unutulmasın, her cemaatin mutlak amaçları vardır. Oktarcıların da vardı..

Evrim karşıtlığı da kuru bir bilim düşmanlığı değildi. Okullarda evrim karşıtlığı üzerinden verilen konferanslar, aynı zamanda öğrencileri tuzaklarına düşürmek için de kullanılıyordu..

Kitabı noktaladığımda, yazdıklarımın henüz daha bir yolun başlangıcı olduğunu gördüm. Türkiye’de her cemaat yapılanması tehlikelidir ancak bir adım öteye götürerek söylemek isterim ki, Oktar cemaati, FETÖ’den sonraki en güçlü ve en tehlikeli olanıydı..

Bakınız, hiç gizlenmediler, hiç saklanmadılar. Bugün bir tarikat kendini saklar. Tepki çekeceğinden korktuğu için daha gizli hareket eder, kendini ya da üyelerini göstermez. Belirli sınırlar içinde gelişir, büyür. Kabaca böyledir. Oktar cemaatinde ise durum bunun tam tersi. İşin bu kısmı çok kritik…

Kitap işte tüm bu karanlığın üzerindeki sis bulutlarını dağıtmayı amaçlıyor. Ben yalnızca görevimi yaptım; yazdım, artık Turnike, yarının aydınlık Türkiyesi’ni savunan okurun elinde yükselecektir.”

BASKINA UĞRAYAN ÖRGÜTÜN ARADIĞI BAKAN

Aynı kitabı iki kez okumuyoruz. Aynı filmi “ben izledim” diyor, geçiyoruz. Peki, aynı kaderi neden tekrar tekrar yaşıyoruz?

24 Temmuz 2018 günü. Sıcak bir yaz akşamıydı. OdaTV’de o gün “zor” bir haber yayımladık. Adnan Oktar Grubu’na yapılan operasyonun gözaltına alınan şüphelileri arasında, polis memuru Özdemir Uygun da vardı. Uygun’u kritik kılan ise yaptığı görevdi. Zira Uygun, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun korumasıydı.

Haberi teyit etmiştik. Gelgelelim, bu haberler bildiğiniz gibi başımıza hep bela açıyordu. Her şeye rağmen yayımladık. Derken telefonumuz çaldı. Adı geçen makamdan gelen telefon, haberi kaldırmamızı istiyordu. Birkaç saat süren zorlu mücadeleyle yazdığımızın arkasında durduk. “Vatansever savcımız hedef gösteriliyor” gibi ithamlara maruz kaldık. Gelgelelim gün bitmeden beklenen oldu. Salihoğlu, istifa ettiğini açıkladı.

Dava dosyası bizi doğruluyordu. Aslında Uygun, Oktarcılar ile Salihoğlu arasındaki halkaydı. Adnan Oktar’a Salihoğlu ile görüşen bir müridi tarafından sunulmuş, sadece bir notu aktarayım: “Eğer bir şey olursa bana gelin dedi ve size de ‘Kardeşime selam söyleyin’ şeklinde hitabı oldu.”

Kısacası, devlete-millete dair ne varsa, birileri tarafından “kardeşler”in önüne seriliyordu. Dini ve milli değerler işin örtüsüydü. Biz ise bunları yazan kişiler olarak, devrin lanetlileriydik.

OKTARCILARDAN SOYLU’YA ŞAFAK MESAJI

Geçen hafta, Türkiye’nin PKK terörünün elinden yurttaşlarımızı kurtarmak için yaptığı baskını tartışırken Adnan Oktar Grubu’na yapılan operasyonun öyküsü çıktı. Gazeteci Hakan Erol’un tamamı belgelere dayanan, mahkeme ve polis dosyalarını inceleyerek yazdığı “Turnike” kitabı, meselenin görünmeyenlerini anlatıyor.

Elbette, ben en çok o anı, 11 Temmuz 2018’de, sabahın ilk ışıklarında polisin baskın yaptığı dakikaları merak ediyordum. Kendilerine yapılacak operasyonu, içeriden yapılan sızıntılar sayesinde önceden öğrenen Oktarcıların ilk refleksi acaba ne oldu?

Hakan Erol, takip kayıtlarını inceleyerek “operasyon sabahına” kitabında yer veriyor. Biliyorum; polisin o eve giriş görüntülerini, Oktarcıların villasından polise açılan ateşi, hatta Oktar’ın yürüyerek evden kaçışını gördünüz. Haliyle her şeyden haberdar olduğunuzu sandınız.

Ama şeytan ayrıntıda gizli…

Sabahın kör saati, saat 06.19…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun özel kalem müdürlüğü telefonuna dikkat çeken bir mesaj geldi. Oktarcıların önde gelen isimlerinden Hüma Babuna, “AKP Süleyman Soylu” olarak kaydettiği numaraya ulaşmaya çalışıyordu. Gönderdiği mesajda şu yazıyordu: “Süleyman Bey, bütün evlerimizde polis baskını var şu anda. Adnan Bey dahil” diye belirtiyordu.

Operasyonu yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Emniyeti’ydi. Oktarcılar, soruşturmada FETÖ bağlantılı olmakla suçlanıyordu. Ancak cemaat, kendisine FETÖ’nün operasyon yaptığını Soylu’ya anlatmaya çalışıyordu. 14 saniye sonra aynı numaraya giden ikinci mesajda şu yazıyor:

İngilizlerin derin devleti ile ilgili yaptığımız faaliyetler neticesinde FETÖ’cüler hep saldırdılar, yine saldırıyorlar. Engel olun, lütfen.”

Aradan yalnızca 4 dakika geçti. Soylu’ya 3. mesaj gitti. Saat 06.23’te giden mesajdaki ifade şuydu: “Adnan Oktar Bey Kandilli’de!

BAŞKA KİMLERE MESAJ GİTTİ

Sadece Soylu mu?

Elbette Oktarcıların medet umdukları ondan ibaret değildi. 06.25 civarı bu kez 25 ve 26. dönem AKP milletvekili Hüseyin Kocabıyık’a mesaj gitti. “Akp Millettv Huseyin Kocabıyık 2017” şeklinde kaydedilen numaraya giden notta şu yazıyordu:

“Şu anda bütün evlerimize polis baskını var. Tayyip Bey’i ve Süleyman Bey’i haberdar eder misiniz?”

Saat 07.29’u gösterdiğinde, Oktarcıların telefonu bu kez MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın’a ulaşmak için çalıştı. “Edip semih yalçın mhp” olarak kaydedilen numaraya Hüseyin Kocabıyık’a giden mesajın benzeri gönderiliyordu.

Saatler 09.15’i gösterdiğinde Soylu’nun özel kalem müdürlüğüne yeni bir SMS atıldı:

Vakıf Başkanımızı İstinye polis merkezine götürdüler. Fena muamele olmaması ve bir komplo olmaması için resmi makamlardan yardımınızı istirham ediyoruz.

Erol’un kitabında mesaj trafiği devam ediyor. Kitapta yazan ayrıntılar, her şeyin o sabah başlamadığını, Oktarcıların siyasilerle muhabbetinin eskiye dayandığını gösteriyor.

Belli ki operasyon sabahı Oktarcılar, ilk olarak İçişleri Bakanı Soylu’ya ulaşarak sürece müdahale etmesini beklediler. Bu beklentinin kaynağı neydi? İki üyeleri o sabah polisle silahlı çatışmaya giren, cinsel saldırıdan casusluğa kadar binlerce yıllık suçlamalara muhatap olan, savcılığın “silahlı örgüt” olmakla itham ettiği yapı, Soylu’dan neden bu kadar beklentiye girdi?

OPERASYON ‘BAZI BAKANLAR’DAN SAKLANDI

Kitabı inceledikten sonra, Oktar Grubu’na tarihin ilk operasyonunu yapan eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ı aradım. Meclis’te bir gün, genel kuruldan çıktığında, vekillerle görüşen takım elbiseli gençler gördüğünü, bunun ardından merak ederek ekibi soruşturmaya başladığını söyledi. Tantan, Oktarcılara daha önce yapılan operasyonun nasıl başarısız olduğunu ayrıntılarıyla anlattı. Oktarcıları savunan siyasiler olduğunu, onların çabalarıyla grubun kurtulduğunu söyledi. Tantan, konuşmamızda eski bir Meclis Başkanı’nın dahi grubu kurtarmak için çalışma yaptığını, kendisine ulaşarak “Bunlar iyi çocuklar, operasyonu durdurun” dediğini ifade etti.

Ardından, operasyon hakkında bilgiye sahip kritik isimleri aradım. Oktar operasyonu için İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın, İstanbul Emniyeti’nin ve MİT’in birlikte çalışma yürüttüğünü söylediler. Anlattıklarına göre, operasyon için düğmeye basılma aşamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da oluru alındı. Ancak Oktar’a yapılan operasyon “bazı bakanlar”dan habersiz yürütülmüştü. O dönem İstanbul Emniyeti’nin başındaki müdür ile bir bakanın arasındaki krizden söz ettiler.

Aracınızı yanlış yere park ettiğinizde ya da elektrik faturanızı kaçırdığınızda karşınızda bulduğunuz kamu görevlileri, İstanbul’un göbeğinde, bir grubun 30 yılı aşkın bir süre yaptığı faaliyetlere belli ki göz yumdu. Yetmedi; destekledi, güvence verdi. İş yol ayrımına gelince de bugün makbul sayılan öbür gün lanetlendi.

Oktarcıların davası bitmiş görünürken, hâlâ bir soru havada duruyor: Siyasi ayak nerede? PKK’nin ya da DHKPC’nin siyasi ayağı denilince, akla gelen bir dizi siyasetçi sayılıyor. İş, FETÖ’ye, IŞİD’e ya da Oktarcılara geldiğinde ise görünen siyasi ilişkilere rağmen, “ayaklar” yok sayılıyor.

Einstein, “aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar bekleme” haline delilik diyor ya… Kim bilir, belki delilik de aklın kendisinin bile farkında olmadığı bir seçimdir.

İLGİLİ HABER

soL / Ali Ufuk Arikan

Cumhuriyet / Barış Terkoglu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top