SIYASET

AKP’DEN İSTİFA ETTİ: “SİZİ AKRABA ÇETENİZLE BAŞ BAŞA BIRAKIYORUM”

MAMAK’TA AKP’Lİ MECLİS ÜYESİ İSTİFA ETTİ: ‘YOLSUZLUK TESPİT ETTİM’

Mamak Belediye Meclis üyesi Esra Yılmaz AKP ‘den istifa etti. Yolsuzluk suçlaması yapan Yılmaz, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’ye “Sizi akraba çetenizle baş başa bırakıyorum” diye seslendi.

  AKP Mamak Belediye Meclis Üyesi Esra Yılmaz, partisinden istifa ettiğini açıkladı..

Haziran ayı Mamak Belediye Meclis toplantısında AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin söz hakkı vermemesi üzerine yaşanan tartışmayla gündeme gelen Yılmaz, istifa gerekçesine ilişkin “Belediyede yolsuzluk tespit ettim. Dava açtım. 9 yıl üye olduğum AKP’den bu yüzden istifa ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘TEŞKİLATTAN ÜSTÜN İŞ ADAMLARINIZLA BAŞ BAŞA BIRAKIYORUM’

Esra Yılmaz yayınladığı videoda Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’ye seslenerek:

“Sayın Köse ben sizi tercihlerinizle baş başa bırakıyorum. Mamak Belediyesi‘ndeki akraba çetenizle, maşalarınızla, teşkilattan üstün iş adamlarınızla baş başa bırakıyorum. Yol yürüdüğüm değerli arkadaşlarıma hakkım varsa helal ediyorum. Dokuz yılımı verdim AKP’den işte bu yapıdan dolayı söz hakkım dahi gasp edildiği için istifa ediyorum.” ..

“BENİ ANİDEN İZNE ÇIKARDI” 

Esra Yılmaz:

“Dün Mamak Haziran ayı meclis toplantısında söz alıp bu konuşmamı yapmak istedim olmadı. Şimdi evimden sizlerle aynı konuşmaları paylaşmak istiyorum. Belediye Başkanı Murat Köse, 2019 senesinin sonunda bir ay içinde açılmasını istediği Gönül Çarşısına beni koordinatör olarak atadı. Mamak’ta yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yönelik olan bu proje, bir hayır projesiydi. Çarşıdaki sorumluluğumuz ve çalışma koşullarımız pandemi dolayısıyla iki katı artmışken, Sayın Murat Köse beni arama gereği duymadan bana tebliğ etmeden özel kaleminin telefonuyla haber göndererek garip bir üslupla beni aniden izne çıkardı.”

YOLSUZLUKLAR BUNDAN SONRA YARGININ İŞİ” 

Esra Yılmaz:

“Başkanımız dedik sorgulamadık. O dönemde bir takım şaibeli dedikodular belediyemizde yayılmaya başlamış; bunları duyduğumda üstlerime konuyu ilettim ve bu konularla ilgili önlem almamız gerektiğini bildirdim. 20 Nisan 2020 tarihinde çarşıyla ilgili bir dosya hazırlamam gerektiğine karar verdim. Sorumlu mercilere bilgi vererek tüm personelleri gönül içerisinde topladım. Projenin başından beri tıkır tıkır çalışan stok sisteminden veri alacakken sistemle oynandığı tespit edildi. Bunun üzerine manuel stok sayımı yaptırttım; ancak Özel Kalem Müdürü tarafından görevlendirilen personel dosya hazırlamamızı ısrarla engellemeye çalıştı. Tüm zorlamalarına ve engellemelerine rağmen bu kardeşiniz dosyasını tamamladı. Dosya tamamlanınca bana yapılan bu saldırıların nedenini anladım. Tespit etmiş olduğum usulsüzlük ve yolsuzluk bundan sonra yargının işi.”

“KENDİMİ KORUDUM” 

Esra Yılmaz:

“Uzaklaştırıldığım süre içerisinde Gönül Çarşısı’nda ne yapıldı? Nerelere ürün gönderildi? Gıda eksikliği var mı? Söylentiler doğru mu? Bunları tespit etmeye çalışıyorken cenaze işlerinde çalışan bir personel gelip seçilmiş belediye meclis üyesine hakaret, sinkaflı küfür, baskı, elektrikleri kesmek ve hatta kıyafetime dahi laf söyleyecek kadar densiz, hadsiz hatta fiziki şiddet uygulayacak kadar haddini aşmıştır. Ben de yapabileceğim en doğru şeyi yaptım. Kendimi korudum. Bu iki personele dava açtım. Dava dilekçeme cevabınız daha da vahim. Yalan, iftira, dedikodu ve cımbızlanmış ifadelerle dolu. Yazık çok yazık.”

“BİZ KADINLAR SİZİN KONU MANKENİNİZ DEĞİLİZ

Esra Yılmaz:

 “Sayın Köse kıyafetimi sorgulayacak kadar ileri giden personelimizin yanında durdunuz. Biz kadınlar siyaseti kıyafetimizle yapmıyoruz. Zekamız ve bilgimizle yapıyoruz. Biz kadınlar sizin konu mankenimiz değiliz. Sayın Köse ben sizi tercihlerinizle baş başa bırakıyorum. Mamak Belediyesi‘ndeki akraba çetenizle, maşalarınızla, teşkilattan üstün iş adamlarınızla baş başa bırakıyorum. Yol yürüdüğüm değerli arkadaşlarıma hakkım varsa helal ediyorum. Dokuz yılımı verdim AKP’den işte bu yapıdan dolayı söz hakkım dahi gasp edildiği için istifa ediyorum.”

NE OLMUŞTU?

AKP’li belediye başkanı ile AKP’li meclis üyesi arasında yetki gaspı krizi

Dilekçe vermesine rağmen Belediye Meclisi’nde kendisine söz verilmeyen AKP’li Meclis Üyesi Esra Yılmaz, AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’ye tepki gösterdi.

AKP'li belediye başkanı ile AKP'li meclis üyesi arasında yetki gaspı krizi

AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, AKP’li Meclis Üyesi Esra Yılmaz’ı ‘dilekçe vermesine rağmen’ konuşmasına izin vermedi. Belediye Meclisi kapanışında kendisine söz verilmeyen Yılmaz bu duruma isyan etti.

Ankara’da Mamak Belediye Başkanı Murat Köse haziran ayı meclis toplantısında “Gündem dışı konuşma istemiştim” diyen AKP’li Meclis Üyesi Esra Yılmaz’ın konuşmasına izin vermedi.

Bunun üzerine Yılmaz, “Gündem dışı konuşma istedim, nasıl engellersiniz meclis üyesini? Ayıp ne münasebet, dilekçemi verdim. Başkanım nasıl engellersiniz. Toplantı öncesinde dilekçemi verdim” ifadeleriyle yaşanan duruma tepki gösterdi.

CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Haydar Demir de yetki krizini sosyal medya hesabından paylaştı.

https://twitter.com/AvHaydar/status/1399764498215587840?s=20
MAMAK’TA İSTİFA EDEN AKP’Lİ ESRA YILMAZ’IN İDDİALARI YARGIYA TAŞINACAK

AKP’den istifa eden Mamak Belediye Meclis Üyesi Esra Yılmaz’ın bir süredir yolsuzluklarla ilgili sesini duyurmaya çalıştığını belirten CHP’li Meclis Üyesi Haydar Demir yaşananları anlattı.

AKP Mamak Belediye Meclis Üyesi Esra Yılmaz, belediye içerisinde yolsuzluk yapıldığını tespit ettiğini belirterek partisinden istifa ettiğini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla açıkladı.

Mamak Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Haydar Demir, Yılmaz’ın istifasına neden olan süreçte yaşananları anlattı.

YOLSUZLUKLA İLİŞKİLENDİRİLEN GÖNÜL ÇARŞISI PROJESİ NEDİR?

AKP’den istifa eden Esra Yılmaz yaptığı istifa açıklamasında, yolsuzlukla ilişkili olarak Mamak Belediyesi bünyesinde kurulan ‘Mamak Gönül Çarşısı’na dikkat çekiyor. Belediye tarafından kurulan Mamak Gönül Çarşısı, ihtiyaç sahibi kişilerin hem market alışverişlerini yapabilecekleri hem de ikinci el ürünlere sahip olabilecekleri bir proje olarak adlandırılıyor.

Belediye tarafından projeye ilişkin yapılan açıklamada:

“Çarşıda ikinci el ürün temini, ihtiyaç sahiplerinin başvurusu ile başvuru sırasına göre yapılırken, market alışverişleri ise başvuru yapan ihtiyaç sahiplerinin gerekli belgeleri tamamlaması sonucunda belirli bir süresi ve limiti bulunan Gönül Kart ile yapılmaktadır” ifadeleri yer alıyor. İhtiyaç sahipleri Durali Alıç Mahallesi’nde kurulan bir alandaki çarşıdan ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

‘HEM FİZİKİ HEM DE SÖZLÜ TACİZ UYGULANARAK DIŞARIYA ÇIKARILMAYA ÇALIŞILIYOR’

Belediye Meclis üyesi Esra Yılmaz’ın Şubat 2021’de Mamak Belediyesi bünyesinde sosyal yardımlarla ilgili bir birimde Mamak Belediye Başkanı Murat Köse tarafından görevlendirildiğini söyleyen Mamak Belediye Meclisi üyesi Haydar Demir, Esra Yılmaz’ın bu süreçte yolsuzluk tespit ettiğini ifade ederek yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

“Esra Hanım yardımlarla ilgili birimde görevliyken birtakım yolsuzluklar duyuyor ve ‘Ben Gönül Çarşısı’ndaki eşyaların gıdaların envanterine bakmak istiyorum’ diyor. Gönül Çarşısı’na gidip envanterin çıkarılmasını talep ettiğinde orada çalışan görevliler envanteri çıkarmıyorlar. Esra Hanım, ‘Neden çıkarmıyorsunuz’ diyor. Bunun ardından belediye başkanının ve özel kalemi Mehmet Duran’ın talimatıyla hanımefendi hem fiziki hem de sözlü taciz uygulanarak dışarıya çıkarılmaya çalışılıyor. Esra Hanım direniyor ve ‘Ben burada yolsuzluklar görüyorum, burada birtakım eşyaların kaybolduğunu duyuyorum ve eşyaları saymak istiyorum’ diyor. Esra Hanım, fiziki şiddetin ardından çantasını bırakıp oradan ayrılıyor. Sonrasında belediye başkanı Murat Köse’yle görüşmek istiyor. Her defasında belediye başkanı Esra Hanım’ı atlatıyor.”

‘AKP’LİLER ESRA HANIM’A ‘KONUŞMA’ DEDİLER’

Gönül Çarşısı’nda yaşananların ardından konuyu Mamak Belediye Meclisi toplantısında gündeme getirdiklerini belirten CHP’li Demir, “Fakat o süreçte Esra Hanım çok konunun üzerine gitmek istemedi. Sonra yine belediye başkanıyla bu olayı çözüp belediye başkanıyla görüşmek istedi” dedi.

Belediye Başkanı Köse’nin, Esra Yılmaz’ın gündeme getirdiği yolsuzluklara ilişkin tatmin edici cevaplar vermediğini, bunun üzerine Yılmaz’ın ise, “Orada kim sorumluysa bu konuda ben işlem başlatacağım” dediğini aktaran CHP’li Haydar Demir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediye başkanı yine tatmin edici bilgi vermeyince Esra Hanım bu konuyu salı günü (1 Haziran’da) belediye Meclis toplasında olağan dışı söz alıp gündeme getirmek istedi. Belediye başkanı Murat Köse Esra Hanım’a söz vermedi. Meclis’te hem AKP Mamak İlçe Başkanı hem de Grup Başkanvekili hanımefendiyi sıkıştırdılar ve ikna etmeye çalıştılar. ‘Konuşma’ dediler. Sonuç itibariyle Esra Hanım, ‘Ben söz istiyorum’ diye bas bas bağırdı. Belediye başkanı söz vermedi ve Esra Hanım bunun üzerine istifa ettiğini sosyal medya hesabından duyurdu.”

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

CHP grubu olarak konuyu yakından takip ettiklerini ve söz konusu yolsuzluklara ilişkin suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını belirten Haydar Demir:

“Gönül Çarşısı’yla ilgili daha önce de yolsuzluklar yapıldığını belirterek önergeler vermiştik. Biz daha önce buradaki yapılan yolsuzluklara dair suç duyurusunda da bulunmuştuk. Esra Hanım’ın gündeme getirdiği konunun ardından yine suç duyurusunda bulunacağız. Cuma günü de belediye Meclisi’nde bir konuşma yapacağım.”

İLGİLİ HABER

Duvar / Serkan Alan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top