EĞİTİM

YÖK ‘DENKLİK’ SKANDALI…

YÖK SKANDALI!!!

Denklik sorunu yaşayan 35 bini aşkın genci ilgilendiren süreçte yeni skandal

Öğrencilerin denklik sorunu yaşadığı için Yükseköğretim Kurulu’na iletilen 104 raporun tamamı aynı günde karara bağlanıp hepsinin reddedildiği öğrenildi.

Denklik sorunu yaşayan öğrencilere ilişkin 12 Aralık 2018 tarihli Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Genel Sekreterlik yazısında, 104 adet raporun aynı gün karara bağlandığı ve tüm öğrencilerin başvurularının reddildiği öğrenildi. Günde 8 saat çalışıldığı düşünüldüğünde Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun rapor başına ortalama 4 dakika 36 saniye içerisinde karar verdiği görülürken, her raporda içerisinde 12 dosya incelendiği ve dosya başına ortalama 23 saniye inceleme yapıldığı ortaya çıktı. 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan Turgay Erkekli 2015 yılında Kosova’daki Iliria College-Iliria Royal Üniversity’e geçiş yaptı. Burada hukuk bölümünden mezun olan Turgay Erkekli 2018 yılında diplomasına denklik belgesi düzenlenmesi için YÖK’e başvuru yaptı. Erkekli’nin başvurusu Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 12 Aralık 2018 tarihli kararı doğrultusunda yurtdışında kalış süresinin yetersiz olduğundan bahisle reddedildi. 

İDARE MAHKEMESİ REDDETTİ

Erkekli bu karara karşı Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Ancak açtığı dava da yerel mahkeme tarafından ilgili ülkede kaldığı süre yetersiz olduğu belirtilip reddedildi.

İSTİNAFIN KARARI BEKLENİYOR

Denklik mağduru Turgay Erkekli’nin avukatı:

“Bir kimsenin tüm eğitim geçmişi ile öğrenim kazanımlarının 23 saniyede değerlendirilmesinin mümkün olmadığı açıktır. Bu nedenle YÖK’ün denklik işlemi yapmadığı, yürütme kurulu yerine genel sekreterliğin denklik kararlarını verdiği anlaşılıyor” diyerek bu duruma tepki gösterdi.

Yaşanan bu durumu ve dosya kapsamında yaşanan hukuksuzlukları istinaf dilekçesinde sıralayan Erkekli’nin avukatı yerel mahkemenin verdiği kararın bozulmasını istedi. 

Cumhuriyet//Seyhan Avşar

YATAY GEÇİŞ USULSÜZLÜKLERİ YÖK TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

YATAY GEÇİŞ ŞARTLARI DEĞİŞTİ

YÖK, yurt dışından Türkiye’deki üniversitelere geçişlerde ve diploma denkliğinde suistimalleri önlemek için yeni düzenlemeler yaptı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yurt dışı yükseköğretim kurumları diploma denklikleri ile yatay geçiş işlemlerindeki suistimallerin engellemesine yönelik düzenleme yapıldı.

“Dünya sıralamasında ilk 400’de olmalı”

Düzenlemeye göre, dünya sıralamasında ilk 400’de yer alan bir üniversitede kayıtlı öğrenciler, gerekli şartları taşıyorsa yatay geçiş yapabilecek.

Bunun dışındakiler için yatay geçiş şartları ortaöğretimini tamamladıkları ülkeye göre değişecek.

Ortaöğretimini Türkiye’de tamamlayanların, merkezi sınava girmesi ve yatay geçiş için başarı puanı sıralaması şartını sağlamış olması gerekecek.

NE OLMUŞTU?

YÖK usülsüzlüğü kabul etti: Suç duyurusunda bulunduk

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) pandemi döneminde dünyada ilk bine giren üniversitelerden Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş işlemlerinde usulsüzlük tespit edildiğini açıkladı.

Yatay geçişlerde usulsüzlük yapıldığını kabul eden YÖK:

“Kurulumuzca bazı üniversiteler hakkında işlem başlatılmış, bazı üniversitelerimizce de sorumlular hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunulmuştur” açıklaması yaptı.

COVID-19 nedeniyle öğrencileri mağdur etmemek adına bazı önlemler alındığı belirtilen YÖK’ün açıklamasında şunlar denildi:

“Son derece olumlu düşüncelerle, iyi niyetle alınan bu kararların birtakım kişi ve çevrelerce suiistimal edildiği kurulumuza yapılan şikâyetler ve basına yansıyan haberlerde yer almıştır..

Bu şikâyetlerin akabinde kurulumuzca inceleme başlatılmış ve Yükseköğretim Denetleme Kurulu tarafından yapılan incelemeler neticesinde usulsüz yatay geçişlerin yapılmış olduğu ve bunların ‘özellikle Ukrayna’da bulunan bazı yükseköğretim kurumları üzerinden’ yapıldığı tespit edilmiştir.”

‘USÜLSÜZLÜK ANLAŞILMIŞTIR’

Kayıt ve yurt dışından yatay geçişlerde tıp, eczacılık, hukuk gibi bölümlerde dünyada ilk bine giren üniversitelerden başarı sırası aranmadığı vurgulanan YÖK’ün açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“İlk 1000’de yer alan Ukrayna’daki bazı yükseköğretim kurumlarının, ‘yatay geçişte başarı sıralaması şartından muaf olabilmek için tercih edildiği, bazı öğrencilerin bu yükseköğretim kurumlarına usulsüz kayıt yaptırmış olduğu, kimilerinin kayıt işlemleri sonrası ilgili ülkede bir gün bile bulunmaksızın yükseköğretim kurumlarımıza yatay geçiş yaptığı’ anlaşılmıştır..

Ayrıca KKTC’de bulunan bazı üniversitelerde önce YKS’de başarı sıralaması kararı olanların dışındaki programlara kayıt yapılıp sonra başarı sıralaması olan Türkiye’deki ilgili programlara geçişin sağlandığı da Denetleme Raporlarına yansımıştır..

Bir örnek verilmesi gerekirse;

YKS başarı sırası 231.000 olan bir adayın önce Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi programına kayıt yaptırdığı, ardından KKTC’deki bir üniversitenin Hukuk programına yatay geçiş yaptığı, sonrasında da buradan İstanbul’daki bir vakıf üniversitesi Hukuk programına mevzuata aykırı biçimde geçiş yaptığı görülmüştür. Bu örnekleri çoğaltmak maalesef mümkündür.”

SUÇ DUYURUSU

YÖK’ün açıklamasında ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulduğu, bazı üniversiteler hakkında işlem başlatıldığı ve kayıt işlemlerinin iptal edilmesi için kurumlara bildirim yapıldığı aktarıldı:

“İncelemeler sırasında ayrıca eksik belgelerle yatay geçişleri yapılmış öğrenciler de tespit edilmiş ve tüm bu hususlarla ilgili olarak ‘öğrenci yatay geçişlerinde mevzuata uygun hareket edilmesi ve ivedilikle gerekli belgelerin tamamlatılması; belgeleri uygun olmaksızın veya eksik belgeleri tamamlatılmaksızın usulsüz yatay geçiş yapmış veya yurt dışından öğrenci kabul kontenjanı çerçevesinde usulsüz alınmış öğrenciler ile ilgili olarak mevzuat hükümleri gereğince kayıt işlemlerinin iptal edilmesi’ üniversitelere bildirilmiştir..

Bu bağlamda Kurulumuzca bazı üniversiteler hakkında işlem başlatılmış, bazı üniversitelerimizce de sorumlular hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunulmuştur..

Yükseköğretim Kurulu olarak, bu gibi hakkaniyeti çiğneyen kişi ve kurumlara müsamaha gösterilmeyeceğini, akademiye ve hakkaniyetle üniversiteyi kazanan öğrencilerimize karşı işlenen bu suçun cezasız kalmaması için gereğinin yapılacağını ve konuyla ilgili denetim ve takiplere tavizsiz bir şekilde devam edileceğinin bilinmesini isteriz.”

FİNANS’TAN TIP’A: YATAY GEÇİŞ

Geçen aylarda, Ukrayna’nın Sumy State Üniversitesi’nde ‘Finans ve kredi’ bölümünde eğitim alan E.K. ve S.Ç. isimli iki öğrencinin, YÖK tarafından uygulamaya konulan ‘Covıd-19 Salgını Dolayısıyla Yurt İçindeki Yükseköğretim Kurumlarına Yatay Geçiş’ kapsamında, başarı sıralamasına bakılmaksızın İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kayıt yaptırdığı ortaya çıkmıştı.

https://www.cafemedyam.com/2021/03/09/turkiyenin-en-saygin-egitimi-kurumlarindan-biri-bogazici-universitesi/

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top