SIYASET

‘HADDİNİ BİL ŞENTOP’

CHP’li ÖZGÜR ÖZEL: “HADDİNİ BİL ŞENTOP, PİŞMAN EDERİZ”

CHP’li ÖZGÜR ÖZEL: HADDİNİ BİL ŞENTOP, PİŞMAN EDERİZ

“FETÖ’nün tam da soruları çaldığı dönemde senin evladının bütün soruları yapıp birinci olmasını unutmamızı mı istiyorsun?”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerine:

MECLİS PARASIYLA GEZİLERİNE DEVAM EDİYOR

Özgür Özel:

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iktidarın borazanı haline gelmiş TRT’de programa çıktı. Kendisi üzerindeki eleştirileri, tartışmaları dağıtmak için bir ifade kullandı. Bir mafya örgütü liderinin bir siyasetçiyi kandırdığını, 10 bin dolar maaş aldığını söyledi..

Kendisini bildiğini, kanıtının elinde olduğunu ima etti. ‘Milletvekili değil’ demedi, ‘bilemem’ dedi. Ertesi gün soru önergesi verdik. Anayasal süre yarın doluyor. Hâlâ yollamadı..

Mustafa Şentop’a başvurduk. ‘Sayın Şentop, Meclis itham altında, açıklığa kavuşturmak senin sorumluluğun altında.’ Bu yazımıza herhangi bir tepki yok. Sustukça susuyor. Hiçbir şey olmamış gibi Meclis’in parasıyla, devletin parasıyla yurtdışı gezilerine devam ediyor. Sayın Genel Başkanı’mız ona sorumluluğunu hatırlatıyor.”

“AÇTIRMA KUTUYU SÖYLETME KÖTÜYÜ” 

Özgür Özel:

“Sayın Şentop yaptığı açıklamada bir satır arası veriyor. Biz yazılı ve sözlü olarak bunu Sayın Bakan’a ilettik. Hiçbirimizin haberi yok. Sen bunu açıkça söylesen ‘niye Meclis Başkanı’na yanıt vermiyorsun’ diye bütün oklar Süleyman Soylu’ya döner..

Süleyman Soylu’ya yazdığını iddia ettiğin yazının bilgisini niye kamuoyuna söylemiyorsun çünkü sen de biliyorsun ki Süleyman Soylu’nun söylediği ima ettiği isim AKP içindedir. Recep Tayyip Erdoğan’a şantaj niteliğindedir..

Sanki işini doğru düzgün yapmış gibi oradan olmadık ifadeler kullanıyor. Diyor ki ‘eğer bu siyasi alzheimer değilse’ imaya bak, ne demek alzheimer? Geçmişte olan olayların bir kısmını ya da tamamını unutmak..

Sayın Şentop’a sorarlar mesela, FETÖ’nün okullarına çocuklarını yolladığını unutulması siyasi alzheimer mıdır?..

FETÖ’nün tam da soruları çaldığı dönemde senin evladının bütün soruları yapıp birinci olmasını unutmamızı mı istiyorsun?..

Fatih Üniversitesi’nde akademisyenlik yaptığını unutmamızı mı istiyorsun?..

Dün methiyeler düzdüğün hocaya, 15 Temmuz’larda ağzına geleni söylüyorsun sen alzheimer mısın? Açtırma kutuyu söyletme kötüyü.”

“HAKARET VE İFTİRA EDENİ PİŞMAN EDERİZ

Özgür Özel:

 “Tarafsız olman gereken bir yerdesin. Polemik yapmak neyine, hakaret neyine, iftira atmak neyine. Haddini bil Şentop. Meclis Başkanı gibi davranırsan Meclis Başkanı gibi saygı görürsün. Ne diyordu ‘pişman ederim.’

Tarafsızlığı terk edip de Genel Başkanı’mıza hakaret ve iftira edeni pişman ederiz perişan ederiz. Aklını başına topla ya o tarafsız olacağın makamı bırak gel çık karşımıza, oradan hakaret ve iftirayı bırak. Söylediğin o iftira kelimelerinin hepsi senin seviyeni gösteriyor. Senin seviyen o kullandığın dilin seviyesi..

Hâlâ daha Meclis’in üzerine siyaseten taban tabana zıt olduğun, ayrı kutuplarda olduğun Süleyman Soylu, partiyi parmağında oynatıyor. Hani sen Süleyman Soylu’ya karşı çok güçlü akımın temsilcisisin ya partide. Gelsene, Meclis’i yönet. Çağır bakanı ‘gel bakalım bilgi ver’ de. ‘Ey hadsiz Süleyman’ de ‘hangi siyasetçiymiş bunu açıkla’ de. ‘Açıklamazsan namertsin’ de. Kedi fare gibi oynuyor Süleyman Soylu partinizle, gıkın çıkmıyor. Ona söylemeyi içinden geçirdiğin sözleri Genel Başkanı’mıza söylüyorsun..

Meclis Başkanı dediğin tarafsızdır. Cesaretin varsa gel yönet oturumu, çağır Süleyman Soylu’yu. Eğer onu yapmazsan bir gün Süleyman Soylu seni ayağına çağıracak.”

NE OLMUŞTU?

Kılıçdaroğlu:

Şentop 10 bin dolar konusunda sessiz kalırsa ‘Acaba o da mı alıyor’ diye sorulur”

“YÖNETİCİ AHLAKLI OLMALI” 

Kemal Kılıçdaroğlu:

Devleti yönetenlerin ahlaklı olması lazım. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumaları lazım. Vatandaştan aldıkları her kuruşun hesabını vermeleri vermeleri lazım. Devleti yöneten, yalancı olamaz, olmamalıdır. Bu devletin İçişleri bakanı TRT’de programa katılıyor. “Bir siyasetçiye ayda 10 bin dolar rüşvet veriliyor” diyor. “Savcı çağırırsa gidip açıklarım” diyor. TCK 279 “Suçu bildirmeyen kamu görevlisine 6 aydan 2 yıla kadar hapis verilir” diyor. Finlandiya başbakanı 300 Euro’luk sabah kahvaltısını devletin kesesinden ödedi mi, ödemedi mi? Finlandiya polisi bunu araştırıyor. İşte devlet böyle yönetilir. İçişleri Bakanı suçu niye gizliyor? Saraya şu mesaj gönderiyor: Bana dokunma bak, bu başlangıç. Devleti bu mantıkla yönetirseniz, devleti mafyaya teslim edersiniz.

ŞENTOP’A ÇAĞRI

Kemal Kılıçdaroğlu:

 “TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bu kara gölgeyi kaldırmak zorundadır. Şentop bu 10 bin dolar konusuna sessiz kalamaz. Sessiz kalıyorsa “Acaba o da mı alıyor” diye sorulur.  Beyefendi posta memuru gibi. Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar rüşvet veriliyor diyor. Şentop sessiz kalıyor. Sen ileride torunlarının evlatlarının yüzüne nasıl bakacaksın?”

Şentop’tan Kılıçdaroğlu’na cevap: “Bunaklık değilse eğer…”

TBMM Başkanı Şentop, Kılıçdaroğlu’nun kendisine iftira attığını savunarak “Bu bir siyasi bunaklık değilse eğer, bunun ancak bir haysiyetsizlik ve ahlaksızlık olduğunu söyleyebilirim” dedi.

‘ONU HANGİ MECZUP SÖYLEMİŞ?’

Mustafa Şentop:

“Bu bir eleştiri değil bir iftira. Şöyle ifade edeyim Pakistan’dayız. Malum burada oldukça sıcak bir hava içerisinde yoğun bir temas trafiğimiz vardı. Pakistan Cumhurbaşkanı sayın Alvi ile görüşmemizden çıkınca arkadaşlar bana bir metin atmışlar, deniyor ki “bu konuyu açıklamak zorundadır. Eğer açıklamazsa aynı onun gibi 10 bin dolar kendisine de mi her ay gönderiliyor?” diye bir ifade.

Ben de arkadaşlara dedim ki, onu hangi meczup söylemiş? Sonra bir baktık ki Kılıçdaroğlu’nun sözüymüş, grup toplantısında söylemiş.

‘SORUNUN MUHATABI BEN DEĞİLİM’

Mustafa Şentop:

Konu şu: Bir bakan, İçişleri Bakanı bir siyasetçinin, milletvekili demiyor, siyasetçinin her ay 10 bin dolar bir suç örgütünden para aldığını söylüyor. Kim olduğunu açıklamadı. Bunun açıklanmasına dair kamuoyundan da beklentiler var, biz de bu konudaki beklentilerimizi ifade ettik yazılı-sözlü olarak sayın bakana. Fakat bu benim dile getirdiğim bir iddia değil, bu şahsın kim olduğunu da ben bilmiyorum. Kılıçdaroğlu ne kadar biliyorsa ben de o kadar biliyorum. Dolayısıyla sorunun muhatabı ben değilim.

Benden şunu talep edebilirler: Bunu sayın bakandan sorun, İçişleri Bakanı bunu cevaplasın, buna tevessül edin, aracı olun; bu olabilir, bu ayrı bir konu. Ama sorunun muhatabı ben değilim, sorunun muhatabı bakan, onu bilen bakan, benim bir bilgim yok. Kılıçdaroğlu ne kadar biliyorsa ben de o kadar biliyorum. Bunu açıklamamı istiyor benden.

‘SİYASİ BUNAKLIK DEĞİLSE AHLAKSIZLIK’

Mustafa Şentop:

Bu bir siyasi bunaklık değilse eğer, bunun ancak bir haysiyetsizlik ve ahlaksızlık olduğunu söyleyebilirim. Kendisinde zerrece haysiyet, ahlak varsa bu konuyla ilgili olarak kendisinin bu beyanlarının ne anlama geldiğini ve bu konuda bilgi-delil ne varsa açıklasın. Yoksa kendisi muhtemelen bu tür konuları gündemde tutmak için sık sık sağdan soldan 10 bin dolarlar aldığı için bunun çok basit bir mesele olduğunu zannediyor ki herkese bu iftirayı yapabiliyor, bu çamuru sıçratmaya çalışıyor.” 

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top