GÜNDEM

49 MİLYONA ALDIĞI ARAZİYİ 4 GÜN SONRA KİPTAŞ’A 130 MİLYONA SATMIŞ…DETAYLAR…

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde KİPTAŞ’ın almaya karar verdiği arazinin İBB’den önce alınıp, 4 gün sonra İBB’ye yaklaşık 3 katına satıldığını açıklamıştı.

İMAMOĞLU’NUN SÖZÜNÜ ETTİĞİ ARAZİ SATIŞI…

Atmaca Gayrimenkul 49 milyona aldığı araziyi 4 gün sonra KİPTAŞ’a 130 milyona satmış

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde KİPTAŞ’ın almaya karar verdiği arazinin İBB’den önce alınıp, 4 gün sonra İBB’ye yaklaşık 3 katına satıldığını açıklamıştı.

O ARAZİ SATIŞININ DETAYLARINA ULAŞTIK
Fotoğraf: kiptasvaditepe4.istanbul // cafemedyam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla’daki KİPTAŞ Maden Evleri projesinin açılış töreninde dün bir konuşma yaptı.

İBB Başkanı İmamoğlu, buradaki konuşmasında, belediye AK Parti’deyken KİPTAŞ’ın Başakşehir’deki bir projesinde ortaya çıkan kamu zararına ilişkin bilgiler verdi. 

İmamoğlu, KİPTAŞ’ın Başakşehir’deki projeye yönelik yönetim kurulu kararı almasından hemen sonra, projenin yapılacağı arazinin ‘birileri’ tarafından satın alındığını, 4 gün sonra ise İBB’ye yaklaşık 3 kat farkla satıldığını ifade etti.

ATMACA GAYRİMENKUL, KİPTAŞ’TAN ‘ERKEN’ DAVRANDI

İBB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 2015 yılının son günlerinde KİPTAŞ Yönetim Kurulu, Başakşehir Vaditepe projesi için karar alıyor.

Bu karardan hemen sonra 7 Ocak 2016’da projenin yapılacağı alanın yarısını Atmaca Gayrimenkul satın alıyor.

Atmaca Gayrimenkul, araziyi aldığı Nurol İnşaat’a 49 milyon 566 bin lira ödeme yapıyor. 

49 milyonluk arazi 4 gün sonra KİPTAŞ’a 130 milyona satıldı

O günün dolar kuruyla bu satış 16 milyon 467 milyon dolara mal oluyor.

Atmaca Gayrimenkul, araziyi aldıktan sadece 4 gün sonra, 11 Ocak 2016’da İBB iştiraki KİPTAŞ’a satıyor.

Satışın bedeli ise, 130 milyon 500 bin lira, yani 43 milyon 355 bin dolar.

4 günde 81 milyon değer kazandı

Arazi 4 günde, o tarihte 3 lira 1 kuruş olan dolar kuruyla hesaplandığında yaklaşık 27 milyon dolar, Türk Lirası’yla hesaplandığında 81 milyon lira değer kazanıyor. 

Arazinin geri kalanı ise MFA Gayrimenkul’e ait. İBB, arazi için MFA Gayrimenkul’e de 130 milyon 500 bin lira ödeme yapıyor. Arazinin sadece Atmaca Gayrimenkul’e ait olan kısmında İBB’nin kasasından fazladan 81 milyon lira çıkmış oluyor. 

KİPTAŞ ayrıca, Atmaca Gayrimenkul’den satın aldığı arazinin alımı ve projelendirmesi için de harcama yapıyor. KİPTAŞ’ın yaptığı bu harcama ise, İBB kayıtlarına göre 17 milyon 502 bin lira.

325 milyon lira harcanan arazi belediye CHP’ye geçtikten sonra yeşil alan ilan edildi

Diğer harcamalarla birlikte o dönem İBB’nin kasasında toplamda 325 milyon çıktı. 23 Haziran 2019’de tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin seçimlerinin ardından, yaklaşık 325 milyon lira harcanan projenin bulunduğu alan, 2019 yılının sonunda İBB Meclisi’nin AK Partili üyeleri tarafından verilen teklifle yeşil alan ilan edildi. 

ATMACA GAYRİMENKUL: “GÖRÜŞMEK İSTEMİYORUZ

Araziden 4 günde 81 milyon liralık kar eden Atmaca Gayrimenkul, bünyesinde Sunny, Jumbo gibi markaları barındıran Atmaca Grup’a ait.

Konuyla ilgili ulaştığımız Atmaca Gayrimenkul yetkilileri, görüşme yapmak istemediklerini belirtti.

İBB SÖZCÜSÜ ONGUN: “106,5 MİLYON DOLARIN NASIL BUHARLAŞTIĞINI ANLATACAĞIM”

Ongun soruşturma dosyasının İçişleri’nde olduğunu belirterek: “Bakalım, bakanlığımız bu dosya için ne karar verecek?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun AKP döneminde belediyenin bir arsa üzerinden 106,5 milyon dolar zarara uğratıldığını aktardı.

Sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulunan Ongun sözkonusu dosyanın İçişleri Bakanlığı müfettişlerine teslim edildiğini aktararak, “Bu kadar aleni, bu kadar çıplak bir dosyadır bu. Bakalım, bakanlığımız bu dosya için ne karar verecek?” diye sordu.

Ongun paylaşımlarında şunları kaydetti:

*Şimdi size İçişleri Bakanlığı tarafından el konulan, eski İBB yönetimi tarafından satın alınan bir arsanın soruşturma dosyasının detaylarını aktaracak ve 106,5 milyon doların nasıl buharlaştığını anlatacağım.

1. 2011 yılında Fatih’te Vatan Caddesi’nde yeşil alan olan bir arsa özel bir şirket tarafından 25 milyon liraya satın alınıyor.

2. Daha sonra, yeşil alan olan bu arsa için İBB’den imar izni çıkarılıyor. Bu yöntemle, İstanbul’un göbeğindeki bu alan inanılmaz derecede değerleniyor.

3. İBB, 25 milyon liralık arsaya imar izni vererek değerini katlıyor ve arsayı 2017 yılında imarlı haliyle 430 milyon liraya o şirketten satın alıyor. Şirket 25 milyona aldığı arsayı İBB’ye 430 milyona satmış oluyor.

4. İBB 430 milyona aldığı arsayı ne yapıyor dersiniz? Tekrar imar değişikliği ile eski haline -yeşil alana- çeviriyor. Yani kendi malını değersizleştiriyor.

5. Ekrem İmamoğlu yönetimindeki yeni İBB yönetimimiz TSKB Gayrimenkul Değerleme Anonim Şirketi’ne değerleme raporu hazırlatıyor. Rapora göre arsanın bugünkü değeri: 10 milyon 381 bin dolar.

6. 430 milyon liraya alındığı gün ise İBB kasasından 116 milyon 870 bin dolar çıkmış oluyor. Yani 106,5 milyon dolar buharlaştırılıyor.

7. Yeni İBB yönetimi tarafından bu dosya İçişleri Bakanlığı müfettişlerine teslim ediliyor. Bu kadar aleni, bu kadar çıplak bir dosyadır bu. Bakalım, bakanlığımız bu dosya için ne karar verecek?

NE OLMUŞTU?

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU’NDAN “KİPTAŞ’TA 28 MİLYON DOLARLIK YOLSUZLUK” AÇIKLAMASI

“Dosyalar İçişleri Bakanlığı müfettişlerinde bakalım ne olacak? Merakla bekliyorum”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP döneminde Başakşehir’de KİPTAŞ’ın alacağı bir arsa için 28 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığını söyledi.

“Dosyalar İçişleri Bakanlığı müfettişlerinde”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu:

“KİPTAŞ, Başakşehir’deki şu arsayı satın alacağım diye yönetim kurulu kararı alıyor. Bir gün sonra bu arsayı bir uyanık 11 milyon dolara alıyor. Ertesi gün KİPTAŞ 47 milyon dolara bu arsayı o uyanıktan satın alıyor. 28 milyon dolar arada fark. Pazartesi günü, ‘Burayı ben alacağım’ diye yönetim kurul kararı var. Arada biri geliyor, -çok akıllı, gökten iniyor- satın alıyor burayı..

Belgeleriyle, evraklarıyla cuma günü de KİPTAŞ gidiyor, bu uyanıktan burayı satın alıyor. Kim bu uyanık? Onların da kayıtları var. Kim bu yönetim kurul kararını alanlar? Onların da kayıtları var..

Bunu alıyoruz KİPTAŞ olarak. Bir önceki yönetim. Proje yapıyoruz, 300-400 konut. KİPTAŞ’ın önünde maketi yapılıyor. KİPTAŞ’ın önünde. Şu anda girişte. ‘Kaldırmayın’ dedim, ‘Bu sürekli burada duracak.’ Böyle kocaman bir maket, 400 küsur konut. Biz yönetimi aldıktan birkaç ay sonra, ‘Yeşil alan yaptık’ diye karar alınıyor İBB Meclisi’nde, Umarım siz de ona el kaldırmamışsınızdır..

Şimdi buna derler ki, ‘Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.’ Bu olmaz, yapmayın. Bunun önüne geçmemiz lazım. Bunu burada çok kıdemli, çok değerli, Tuzla halkı tarafından sevilen bir belediye başkanısınız. Bu tür davranışların önüne geçmemiz lazım..

Bunun, ‘Bugün size, yarın bana’ sı olmaz. Yapılan her yanlış, vatandaşa yapılan yanlıştır. Kamu zararı ne kadar? 400-500 milyon. Bir işte. Soruşturma süreci başlattık. Suç duyurusunda bulunduk. Ama İçişleri Bakanlığı geldi, dedi ki, ‘Sen buraları soruşturamazsın. Ver 50 dosyayı. Ben soruşturacağım. Dosyalar İçişleri Bakanlığı müfettişlerinde bakalım ne olacak? Merakla bekliyorum.”

İBB Başkanı, yolsuzlukla ilgili belgelerin ellerinde olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABER

© The Independentturkish // Can Bursalı

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top