SAĞLIK

SAĞLIK BAKANLIĞI BU SİNOVAC FİRMASINI NEDEN TERCİH ETMİŞTİR?

“60 yaş üstünde vatandaşlara yapacağınız aşı kesinlikle Biontech aşısı olmalıdır. Başka aşıyı uygulamayın, 60 yaş altına da üçüncü faz çalışmaları bittikten sonra uygulayın.”

DSÖ’den Sinovac aşısına onay kararı

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüse karşı geliştirilen Çin aşısı Sinovac’a acil kullanım onayı verdiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’li şirket Sinovac tarafından geliştirilen ve Türkiye’de de kullanılan koronavirüs aşısı CoronaVac’a acil kullanım izni verdiğini açıkladı.

Son olarak Endonezya’da klinik deneyleri gerçekleştirilen CoronaVac’ın etkinlik oranı can kaybını önlemede yüzde 98, hastaneye yatmayı önlemede ise yüzde 96 olarak açıklanmıştı. 

BREZİLYA, ÇİN MENŞEİLİ SİNOVAC AŞI ARAŞTIRMASININ SONUÇLARINI AÇIKLADI

Brezilya’nın Sao Paulo eyaletindeki bir kasabada, Sinovac’ın geliştirdiği Covid-19 aşısı denedi.

Brezilya’nın Sao Paulo eyaletindeki 45 bin kişilik bir kasaba olan Serrana’da Çin menşeili Sinovac’ın koronavirüs aşısı denendi. Sinovac’ın aşısının, klinik testlerde beklenenden daha etkili bir şekilde Covid-19’u kontrol edebileceğini gösterdi.

Araştırma, Sao Paulo eyalet yönetimi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, toplu aşılamadan 5 hafta sonra Covid-19 kaynaklı ölümlerin yüzde 95 oranında düştüğü görüldü.  

Semptomatik vakaları yüzde 80, hastaneye yatışları ise yüzde 86 oranında önlediği belirtildi.

Kasaba sakinlerinin yaklaşık yüzde 75’i tam aşılıydı; hedef yetişkin popülasyonun 95’inin aşının her iki dozunu aldığı aktarıldı.

URUGUAY SAĞLIK BAKANLIĞI SİNOVAC AŞISININ SONUÇLARINI AÇIKLADI

Uruguay Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin menşeili CoronaVac aşısının virüse karşı etkinliğinin yüzde 57 olduğu belirtildi…

Uruguay Sağlık Bakanlığı, Çin merkezli biyoteknoloji şirketi Sinovac’ın ürettiği ve Türkiye’de de kullanılan CoronaVac aşısıyla ilgili yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını açıkladı..

Uruguay’daki ‘bağışıklama kampanyasının’ erken sonuçlarına göre CoronaVac, koronavirüs kaynaklı ölümleri yüzde 97 azalttı..

Rapora göre, aşıyı iki doz alan kişilerde koronavirüsün bulaşmasını yüzde 57 ve yoğun bakıma yatışı yüzde 95 oranında engelledi.

Araştırmada, kullanılan diğer aşılarla karşılaştırıldığında, Çin menşeili Sinovac tarafından üretilen CoronaVac’ın etkinliği hakkında çok az bilimsel yayın ve çok farklı sonuçlar rapor edildiği de belirtildi.

Sonuçlar, yaklaşık 862 bin kişiye iki doz aşı uygulandıktan iki hafta sonraki verileri içeriyor..

Uruguaylı uzmanların araştırmasına göre, BioNTech/Pfizer aşısı ise koronavirüsün bulaşmasına ve hastaneye yatışlara karşı daha iyi koruma sağlıyor.

Buna göre, Pfizer aşısının, virüsün bulaşmasını yüzde 75, yoğun bakıma yatışı yüzde 99 ve ölümü ise yüzde 80 oranında önlediği tespit edildi.

Sinovac CEO’su Yin Weidong aralarında Türkiye’nin de olduğu beş ülkeye üretim lisansı verdiklerini belirtti.

ÇİN’DEN TÜRKİYE’YE GELEN AŞI SAYISI BELLİ OLDU

Çin Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Cheng Weihua:

“Çin’den Türkiye’ye toplamda 27 milyon doz aşı geldi..

Sinovac’ın geliştirdiği aşının Faz-3 denemeleri Türkiye’de yapıldı. Çok iyi bir sonuç çıktı. Koruma oranı yüzde 81 oldu. Çin aşısının güvenirliliğini de gösteriyor..

Geçen sene Aralık’tan ayından beri Çin aşısı Türkiye’ye gelmeye başlamıştı. Şu anda bir rakam vermek istiyorum, şu an itibariyle bugüne kadar Türkiye’ye 27 milyon doz Sinovac aşısı gelmiştir. Bu rakam şu anda Çin’in yabancı ülkelere verdiği en yüksek miktardır. Çin şu ana kadar en çok Türkiye’ye aşı vermiştir..

Çin ve Türkiye arasında aşı konusunda iş birliği öteden beri yürütülüyordu. Faz 3 çalışmalarımız oldu burada. Geçtiğimiz günler içinde de Sinovac aşısı ürünleri büyük miktarda Türkiye’ye getirilmişti, burada şişelenerek hazır ürün haline getirilmiştir. Bu tür iş birliği zaten ortak üretim anlamına geliyor. Bunun devamının geleceğini de düşünüyorum.” dedi. 

Salgın başladıktan sonra Türkiye’den tıbbi malzeme desteği geldiğini belirten Cheng:

“Çin’in salgından üstesinden gelebilmesi için Türkiye’nin yardımları çok iyi oldu. Salgını kontrol altına aldıktan sonra, Çin’de vaka görüldükten sonra Türkiye’ye yardım ettik. Çin’de uzmanlarımızın geliştirdikleri hastalığın tedavi yöntemlerinin ve varyantlarının Türk uzmanlarıyla zamanında paylaştık. İki ülke uzmanları arasında 3-4 kez video konferans yapılarak, Çin tarafının tetkikleri Türk meslektaşlar ile paylaşıldı.”

“SİNOVAC AŞISININ YENİ PARTİSİ GELDİ”

Sinovac firmasının ürettiği CoronaVac aşısının yeni partisinin Türkiye’ye geldiği açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Sinovac firmasının üretmiş olduğu CoronaVac aşısının yeni partisi Ankara’ya ulaştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bilgiye göre, yeni partisi aşıları taşıyan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanına iniş yaptı. Aşılar kontrollerin ardından hastane ve aile sağlığı merkezlerine sevk edilip kullanılacak.

SİNOVAC’IN CEO’SU: “TÜRKİYE’YE ÜRETİM LİSANSI VERİLDİ”

Sinovac CEO’su Yin Weidong: “Türkiye ile birlikte Endonezya, Brezilya, Malezya ve Mısır’a aşıyı ülkelerinde üretme konusunda lisans verdik..

  Brezilya, Endonezya ve Türkiye’ye nüfusun yüzde 20’sini aşılamaya yetecek kadar aşı sağladık ancak bunun yetersiz olduğunu belirtmeliyim. ”

Sinovac'ın CEO'su açıkladı: Türkiye'ye üretim lisansı verildi

Yin, aşıların üretimi için lisanslama sürecine geçtiklerini ifade etti.

Sinovac CEO’su Yin Weidong verdiği söyleşide farklı klinik sonuçlarını savunurken CoronaVac’ın gerçek dünyada daha iyi sonuç verdiğini gösteren kanıtlar olduğunu belirtti.

“CORONAVAC, GERÇEK HAYAT SONUÇLARI YÜKSEK ETKİNLİK GÖSTERDİ”

Sinovac Biotech Ltd.’in ürettiği Covid-19 aşısı CoronaVac, Endonezya’da sağlık çalışanları arasında gerçek hayatta yapılan gözlemde yüksek etkinlik sonuçlarına ulaştı.

Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadı Sadıkin:

“Sinovac aşısı olan 25.374 sağlık çalışanının ikinci dozlarını aldıktan sonra 28 gün boyunca izlendi. Aşı, izlenen grup içinde can kaybını yüzde 100 önlerken hastaneyi yatışlara karşı da yüzde 96 oranında koruma sağladı..

İzlenen grupta Kovid-19 bulaşması ise yüzde 94 oranında önlendi.”

Bakanın açıkladığı bu oranın içinde asemptomatik vakaların yer alıp almadığı ise net değil.

Sadıkin: “Sağlık çalışanları arasında can kaybı ve hastaneye yatışlarda çok büyük düşüşler gördük.” 

Endonezya’daki sonuçlar aşının üçüncü faz çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre daha yüksek etkinliğe işaret ediyor. Brezilya’daki çalışmalarda CoronaVac aşısının etkinliği sadece yüzde 50’nin üzerinde çıkmıştı

CHP’Lİ MURAT EMİR: ” SİNOVAC İLE YAPILAN SÖZLEŞME DETAYLARI NEDEN GİZLENİYOR?”

Sinovac şirketiyle yapılan aşı sözleşmesinin detaylarının neden açıklanmadığını soran CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, 50 milyon doz aşının akıbetiyle ilgili soru önergesi verdi.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir:

“Sağlık Bakanlığı’ın Covid-19 aşı görüşmeleriyle ilgili süreçleri en başından beri kapalı şekilde yürüttüğünü, sözleşmenin detaylarına ilişkin tüm soruları yanıtsız bıraktığını söylemeliyim.”

Sözleşmenin detaylarının açıklanması için TBBM’ye soru önergesi veren CHP’li Emir, 50 milyon doz aşının neden teslim edilmediğinin açıklanmasını istedi.

“BİLİNÇLİ ŞEKİLDE GİZLENİYOR”

Murat Emir:

“Aşıların Çin’den kaç dolara alındığı ve Türkiye’ye kaç dolara satıldığı aracının bu sözleşmeden ne kadar kazandığı, aşıların zamanında gelip gelmeyeceği, gelmezse ne gibi bir yaptırım olacağı sorulduğunda da sözleşmenin detayları bilinçli bir şekilde gizleniyor..

Çin’le yapılan aşı anlaşmasında aracı firma kullanıldığı iddiamıza karşılık da ilk başta ‘Aracı yok’ yanıtı veren Sağlık Bakanının sonra aracıyı itiraf etmek zorunda kaldığını hatırlatmak isterim. ”

“12 MİLYON DOLAR ALDIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Emir:

“Sonrasında ise Keymen firmasının Çin’den gelen 1 milyon doz ücretsiz aşıyı Devlet Malzeme Ofisine (DMO) her bir dozu 12 dolardan fatura ettiği ve karşılığında 12 milyon dolar aldığı ortaya çıkmıştır..

DMO ile milyonlarca dolarlık sözleşme imzalayan Keymen firmasının teminat dahi sunamadığı, DMO’nun da taahhüt edilen aşıların zamanında gelmemesi durumunda sözleşmeyi garanti almak adına herhangi bir yaptırım talebinde bulunmadığı anlaşıldı..

Sonuç olarak mevcut sözleşme ile olası bir kamu zararında kanuni ve ticari haklar teminat altına alınamamıştır.”

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfen Elvan tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

– Çin’in Türkiye’ye taahhüt ettiği 50 milyon doz neden hâlâ teslim edilmemiştir?

– Taahhüt edilen aşıların zamanında teslim edilememe ihtimaline karşı DMO ile Keymen arasında imzalanan sözleşmeye herhangi bir yaptırım maddesi konulmuş mudur? Konulduysa içeriği nedir?

– Sözleşmenin muhatabı olan DMO, 50 milyon doz aşının gecikmesi ile ilgili bugüne kadar Keymen ve Sinovac temsilcileri ile temasa geçmiş midir? Geçildiyse nasıl bir yanıt alınmıştır?

– Sinovac gecikmeye ilişkin nasıl bir gerekçe sunmuştur?

– Aracı firma Keymen, DMO’ya teminat sunamadıysa neden anlaşma başka bütün devletlerin yaptığı gibi devletler arasında yapılmamıştır ve bu aracı firmada neden ısrar edilmiştir? Hazine ve Maliye Bakanlığı, söz konusu gecikme ile ilgili herhangi bir işlem yapmış mıdır?

Son dakika... Avrupa İlaç Ajansı'ndan 'Sinovac' kararı
AVRUPA İLAÇ AJANSI’NDAN ‘SİNOVAC’ KARARI

Avrupa İlaç Ajansı, Türkiye’de de kullanılan Sinovac aşısında ön değerlendirme sürecini başlattı.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA):

“EMA’nın insan ilaçları komitesi (CHMP), Sinovac Life Sciences tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının ön değerlendirme sürecinin başlattı. CHMP’nin sıralı incelemeyi başlatma kararı, laboratuvar çalışmalarından (klinik olmayan veriler) ve klinik çalışmalardan elde edilen ön sonuçlara dayanmaktadır. Bu çalışmalar, aşının, Kovid-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’yi hedefleyen antikorların üretimini tetiklediğini ve hastalığa karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.” 

Brezilya'daki Sinovac aşısı deneyi: İki doz arasındaki süre 3 hafta veya daha uzunsa etkinlik oranı yüzde 62.3'e çıkıyor
BREZİLYA’DAKİ SİNOVAC AŞISI DENEYİ

“İki doz arasındaki süre 3 hafta veya daha uzunsa etkinlik oranı yüzde 62.3’e çıkıyor”

Brezilya’nın Sao Paolo kentindeki 120 yıllık biyomedikal araştırma merkezi Butantan Enstitüsü, Çin merkezli Sinovac’ın koronavirüse karşı ürettiği CoronaVac isimli aşının etkinlik oranlarıyla ilgili yeni açıklama yaptı.

Sinovac’ın CoronaVac aşısının Brezilya’daki testleri ve üretimini yapan Butantan Enstitüsü’nün en yeni Faz 3 klinik deneylerine dayandırdığı raporu

Süre 3 haftadan kısa ise etkinlik yüzde 50’nin altında

Butantan Enstitüsü, Sinovac’ın CoronaVac aşısının iki dozunun yapılması arasındaki süre üç haftadan kısa olursa, etkinlik oranının yüzde 49.1 olduğunu duyurdu. Bu oran, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koyduğu yüzde 50 çıtasının altında.

Daha küçük bir grupla iki doz arasındaki süre üç hafta veya daha fazla tutularak yapılan deneyde ise CoronaVac’ın etkinlik oranı yüzde 62.3’e çıktı.

Covid’in hafif atlatılmasında yüzde 100’e kadar başarılı

İkinci dozun yapılmasının üzerinden iki haftadan uzun süre geçmesi halinde etkinliğin yüzde 62.3’e kadar çıkabileceğini saptayan Butantan, koronavirüse yakalananların tıbbi yardım almalarına gerek kalmaması bakımından CoronaVac’ın etkinlik oranının yüzde 83.7-100 arasında değiştiğini belirtti.

“Orta derecedeki vakaları önlemede yüzde 83’e kadar başarılı”

Ensitütü’nün sosyal medya hesaplarından “Harika haber” diye açıklanan sonuçlara göre CoronaVac’ın orta derecedeki vakaları önleme oranı, yüzde 62-83 arasına ulaşarak, aralık-ocak ayında açıklanan yüzde 50.3-78 aralığındaki koruma oranlarının üstüne çıktı.

“Mutant varyantlara karşı etkili”

Butantan’a göre CoronaVac, koronavirüsün mutasyon geçirmiş İngiliz ve Güney Afrika varyantlarına karşı da etkili. 

Enstitü Başkanı Dimas Covas, “Bu aşıyı İngiliz ve Güney Afrika varyantlarına karşı test ettiğimizde, iyi sonuçlar elde ettik” dedi. Ancak Covas, aşının bu varyantlara karşı tam etkililik oranına dair bilgi vermedi.

Butantan Başkanı, CoronaVac’ın Brezilya varyantı karşısında etkinliğine dair de deney yürüttüklerini belirtip “İşe yaradığı konusunda son derece olumluyuz” diye ekledi. 

Buna göre CoronaVac, Brezilya varyantı P1’e ve daha az yaygın P2’ye karşı yüzde 50.7 etkinlik kaydetti.

“Etkinliğini artırmak için üçüncü doz gündemde”

CoronaVac’ı 100 milyon doz tedarikini güvence altına alıp toplu aşılama programının merkezi haline getiren Brezilya için Çin menşeili bu aşının P1 varyantına karşı etkinliği hayati önem taşıyor.?

Butantan Enstitüsü Klinik Araştırmalar Tıbbi Direktörü Ricardo Palacios, CoronaVac’ın etkinlik oranını artırmak için üçüncü doz yapmayı değerlendirdiklerini belirtti..

Saygın tıp dergisi The Lancet’te yayımlanacak araştırma için Brezilya’da 12 bin 400 gönüllü üzerinde deneyler yapıldı. 

Koronavirüs pandemisini ABD’den sonra en ağır geçiren ülke olan Brezilya’da dün Covid-19’dan 1803 can kaybı ve 37 bin 17 yeni vaka açıklandı. Toplam can kaybı 353 bin 137’ye, toplam vaka sayısı 13 milyon 482 bin 23’e çıktı.

Türkiye’de Sinovac aşıları, daha yüksek antikor sağlanması için 28 gün arayla yapılıyor.

UZMAN İSİM KONUŞTU: SİNOVAC MI SEÇİLMELİ YOKSA BİONTECH Mİ?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı:

“Eğer kişi bağışıklık istemini baskılayacak ilaç kullanıyorsa, kemoterapi alıyorsa, kanser tedavisi görüyorsa veya daha önceden ağır bir nörolojik hastalık geçirmişse ilk tercihi Sinovac aşısı olsun. Ama genç, sağlıklı hiçbir hastalığı yoksa, kronik hastalığı var; ama bu saydığım hastalıklar değilse o zaman Biontech aşısının koruyuculuk oranı Sinovac aşısına göre yüzde 10 daha fazla.”

Sağlık Bakanlığı’nın, koronavirüs salgını ile mücadelede Alman Biontech aşısını da devreye almasıyla birlikte aşı tercihi hakkı getirildi. Yurttaşlar, randevu sistemi üzerinden Biontech ya da Sinovac aşısını tercih edebiliyor.

Doç. Dr. Ümit Savaşçı:

“Şimdiye kadar uyguladığımız aşı sonuçlarına baktığımızda Sinovac aşısında kişiler koronavirüse yakalansa bile hafif atlattıklarını tespit ettik ve hastaneye yatma oranlarını yüzde 100 oranında azalttı. Bizim için önemli olan, kişinin bu hastalığı hafif geçirmesi veya hiç geçirmemesi.”

KİMLER HANGİ AŞIYI YAPTIRMALI?

BioNTech aşısı da Sinovac aşısı da ağır hastalığı ve ölümleri engelliyor..

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balı:

“Klinik gözlemlerimize göre, eğer alerjik bünyeniz varsa mRNA aşısı yerine tercihiniz varsa alerjik bünyelerde daha az yan etki yapan inaktif aşı olan Sinovac aşısını yaptırabilirsiniz..

Toplumsal bağışıklığın sağlanması için Covid-19 aşılamasında, vatandaşların hangi aşıya erişirse o aşıyı yaptırmasının hayati önem taşıdığını belirtmeliyim. Çünkü, hangi aşı olursa olsun net olarak gösterildi ki aşılar, ağır hastalığı ve ölümleri engelliyor.”

İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği Başkanı olarak da görev yapan Balık, Covid-19 salgınında toplumsal bağışıklığın sağlanmasında etkili olan aşılar üzerine  değerlendirmelerde bulundu.

Balık:

“İngiltere, kısa bir zaman öncesine kadar Avrupa’da en fazla vakanın görüldüğü ülkeydi, ancak üç gündür Londra’da hiç ölüm görülmediği açıklandı. Hızlı bir şekilde salgın orada azaldı. İsrail’de ise neredeyse hiç vaka görülmez hale geldi. Neden? Çünkü, bu aşılanma ile sağlandı. Aşıyla toplumsal bağışıklığı sağladılar. Salgınlarda nüfusun yüzde 60’tan fazlasını aşılarsanız, bir kısmı da hastalığı doğal yoldan geçirdiği için bağışıklık kazanmış olacağından salgın o ülke için sorun olmaktan çıkar. Türkiye’de aşı temininde sorun yaşanmazsa, Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi haziran sonuna kadar nüfusun önemli bir kısmı aşılanmış olacak ve sonbahara salgından uzaklaşmış olarak girmiş olacağız.”

“HANGİ AŞIYA ERİŞİLİRSE O AŞI YAPTIRILMALI”

Prof. Dr. Balık, Türkiye’de bugüne kadar Sinovac firmasına ait CoronaVac aşısının yapıldığını, BioNTech aşısının da ülkeye geldiğini söyledi.

Yurttaşların iki aşıdan birini tercih edebileceklerini ifade eden Balık, şunları kaydetti:

“Ankara Üniversitesi olarak her iki aşının da Faz 3 çalışmalarına katıldık. Vatandaşlarımız, hangi aşıya erişirse o aşıyı yaptırmalı, bu çok önemli. Çünkü, hangi aşı olursa olsun net olarak gösterildi ki aşılar, ağır hastalığı ve ölümleri engelliyor. İngiltere’de sadece BioNTech yapılmadı, Astra-Zeneca da yapıldı. Bizim kullandığımız Sinovac aşısının yapıldığı ülkelerde de ölüm oranlarının ciddi oranda azaldığı görüldü. Bu veri bize de yansıdı, öyle ki Türkiye’de de artık 60 yaş üstünde ağır vakaları görmez hale geldik. Şu anda daha çok 40-60 yaş arasında. O nedenle, hangi aşıyı buluyorsak o aşıyı mutlaka yaptıracağız.”

“ALERJİK BÜNYELER SİNOVAC TERCİH EDİLEBİLİR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vatandaşlara şu an iki aşıdan birini yaptırabileceklerine yönelik seçenek sunduğunu belirten Balık, her iki aşı üzerine üniversitede yaptıkları klinik gözlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

“Klinik gözlemlerimize göre, eğer alerjik bünyeniz varsa mRNA aşısı yerine tercihiniz varsa alerjik bünyelerde daha az yan etki yapan inaktif aşı olan Sinovac aşısını yaptırabilirsiniz. Çünkü, çalışmalarda sadece BioNTech değil diğer mRNA aşılarının daha çok reaksiyon yaptığı gözlendi. Ayrıca, mRNA aşıları, inaktif aşılara göre daha güçlü bağışıklık yanıtı yapıyor, immün sistem üzerine uyarıcı etkisi daha fazla olduğu için. Dolayısıyla, bağışıklık yanıtı zayıf olabilecek bünyeye sahip olanlar, mRNA aşısını tercih edebilir. Bunlar kim dersek, obezitesi bulunanlar, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı olanlar, kanser tedavisi görenler veya çeşitli hastalıkları nedeniyle bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar, eğer seçenekleri varsa mRNA aşısı olan BioNTech aşısını tercih edebilirler. Ancak yine onlarda da inaktif aşısının çalıştığını, işe yaradığını söylememiz lazım. mRNA aşıları tek dozdan bir hafta sonrasından itibaren bağışıklık oluşturmaya başlıyor, inaktif aşılar ise ancak ikinci dozdan 15 gün sonra belirgin bağışıklık oluşturuyor.”

Balık, kanser tedavi tamamlanmış olanların tedavileri bittiğinden bağışıklık sistemlerinin toparlanmış olacağını belirterek, “Dolayısıyla bu kişiler için iki aşı arasında bir farklılık görülmez” dedi.

Prof. Dr. Balık, “İleri yaştaki kişilerde de mRNA aşıları, daha etkin görülüyor ama onlarda bazı yan etki ihtimali daha fazla oluyor” diye konuştu.

“HİÇBİRİ RİSK OLUŞTURMUYOR”

İki aşıyı yan etkileri açısından değerlendiren Balık, şunları söyledi:

“BioNTech aşısı, yan etki olarak daha fazla kendini gösteriyor. Bunlar, aşı yerinde ağrı, şişlik, ateş, vücut kırgınlığı gibi belirtiler BioNTech aşısında daha fazla görülüyor ama bunların hiçbiri risk oluşturmuyor, kişiyi ağır hastalık geçirme ve ölüm riskinden koruyor. İnaktif olan Sinovac aşısında ise bu tip yan etkiler ya olmuyor ya daha az gözüküyor.”

“TÜRKİYE DÜNYADA SAHTEKARLIKLA AŞI ONAYI ALAN TEK ŞİRKETTEN AŞI ALDI”

“Türkiye’nin aşı aldığı Sinovac şirketi dünyada rüşvet vererek aşı onayı alan tek şirket!”

Eski Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Dr. Serdar Savaş:

“Bu aşıda temiz firmalar varken, en sahtekarını nereden bulduk merak ediyorum.”

Eski Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Dr. Serdar Savaş, Sağlık Bakanlığı’nın Çinli şirket Sinovac’tan aldığı koronavirüs aşılarıyla ilgili ANKA Haber Ajansı’na değerlendirmede bulundu.

Serdar Savaş, Sinovac’ın ürettiği CoronaVac’ın üçüncü faz testlerinin tamamlanmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Dünyada çok az ülke Sinovac’tan aşı almak için iletişime geçti. Sinovac dünyada aşı üreten 100 firma arasında rüşvetle aşı ruhsatı aldığı mahkeme kararıyla tescil edilen tek firma. Beni en çok meraklandıran bütün dünyada sahtekarlığı tescil edilen tek firmayı nasıl bulduk? Bir aşı geliştirmişler, o aşıya ruhsat almak için rüşvet vermişler. Bu aşının içinde de ne tür sahtekarlıklar yaptıklarını bilmiyoruz. Bu aşıda temiz firmalar varken, en sahtekarını nereden bulduk merak ediyorum.”

“SAĞLIK BAKANLIĞI APAR TOPAR SONUÇLARI AÇIKLADI”

Dr. Serdar Savaş:

Türkiye üçüncü faz çalışmalarını çok şeffaf olmayan şekilde merdiven altında başlattı. Bu çalışmaların esası şudur, belirli bir sayıya ulaşmadan bu sonuç açıklanmaz. Ancak bizimkiler her 500 kişide bir sonuç açıkladılar. 40 vakaya varmadan açıklanmaması gereken sonuçları 27 vakada apar topar açıklayarak, ‘Bu aşılar yüzde 90 güvenli’ dediler. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler içerisinde, bu aşının koruyucu olduğunu gösteren veri yok.

“60 YAŞ ÜSTÜNDE DENENMEDİ”

Dr. Serdar Savaş:

“Sağlık Bakanlığı’nın kendi üstüne vazife olmayan, Sinovac’ın açıklaması gereken sonuçları kendisi açıklayınca ben Çin aşısından buz gibi soğudum. Bu gelen aşıların en çok ölümlerin yaşandığı 60 yaş üstüne yapılması lazım. Peki bu aşı 60 yaş üstünde denendi mi, Çin’de ve Türkiye’de denendi mi? Hayır. Senin aldığını söylediğin aşı, bu yaşta denenmedi… 60 yaş üstünde vatandaşlara yapacağınız aşı kesinlikle Biontech aşısı olmalıdır. Başka aşıyı uygulamayın, 60 yaş altına da üçüncü faz çalışmaları bittikten sonra uygulayın.”

“2 MİLYAR 750 MİLYON DOLAR AVANTA”

Dr. Serdar Savaş:

“Sağlık Bakanlığı bu firmayı neden tercih etmiştir..

A. 13 Dolar yerine 70 Dolar vererek arada oluşacak 2 milyar 750 milyon Dolarlık bir yerden avanta yaratmak.

B. Şirketin şahsi ortağı olmuş olabilirler. 

C. Türkiye’nin Ortadoğu’da itibarı yerle bir, şu anda denize düşen yılana sarılır gibi Çin’e sarıldılar.”

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top