GÜNDEM

HAKİMLER SAVCILAR KURULU’NA ATANACAK 7 ÜYE BELİRLENDİ

HSK kararnamesi ile 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değişti.

HSK’DE 7 ÜYE SEÇİLDİ: 3 BİN 70 YER DEĞİŞTİRME

3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değişti!

TBMM, Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) atanacak 7 üyeyi belirledi.

Meclis’te 21 adaydan 7 üye seçimle belirlendi.

HSK’nin yeni üyeleri;

  • Ergün Şahin,
  • Hamit Kocabey, 
  • Aysel Demirel,
  • Bilal Temel,
  • Ömür Topaç,
  • Sinan Esen ve
  • Cumhur Şahin oldu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliği için 118 başvuru yapılmıştı. Bunlardan ikisinin yeterli şartları taşımadığı gerekçesiyle adaylıkları düşmüştü. Bir kişi de dilekçe vererek adaylıktan çekilmişti. TBMM Genel Kuruluna 21 adayın ismi gelmişti. İlk turda üçte iki çoğunluk arandı.

HSK’DEN YAZ KARARNAMESİ

Ayrıca, HSK kararnamesi ile 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değişti.

HSK’nin yayımladığı kararnameye göre, adli yargıda 2 bin 582, idari yargıda ise 488 olmak üzere toplam 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.

Kararnameyle Zonguldak, Denizli, Sakarya, Giresun, Aydın, Çanakkale, Diyarbakır, Afyon, Trabzon, Edirne, Erzurum, Amasya, Elazığ, Kilis, Nevşehir, Erzincan, Çankırı, Kırklareli, Kütahya, Burdur, Kastamonu, Ağrı, Bayburt, Iğdır, Hakkari ve Tunceli olmak üzere 26 ile yeni başsavcı atandı.

ALTUNLARIN HEDEF GÖSTERDİĞİ HAKİME SÜRGÜN

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), Adli ve İdari Yargı 2021 yılı Ana Kararnamesi’nde, “Yargıya parmak sallayanların” amacına ulaştığı görüldü.

Hatırlayın, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medyada yargının işleyişine dahil olmak isteyen siyasetçilere sert bir cevap vermişti.

Sebep İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, annesine sosyal medya üzerinden küfürlü hakaret eden kişinin serbest bırakılması üzerine “Ne yapmalıyım? Bakan olsam ne yazar” demesiydi.

Bunun üzerine “Hukuk” vurgusu yapan Gül:

 “Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz” demişti.

Fakat dün yayımlanan Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), Adli ve İdari Yargı 2021 yılı Ana Kararnamesi’nde, “Yargıya parmak sallayanların” amacına ulaştığı görüldü.

Yayımlanan HSK kararnamesinde, 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Görev yeri değiştirilenler arasında ise dikkat çeken bir isim vardı: İstanbul Hakimi Günay Güner. Güner, Altunların hedefi olan bir isimdi.

Güner, Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi, TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun’a “İslamla ilgileri yok bu aç köpeklerin” diyen kişiye hakaret suçundan beraat kararı vermişti. 

Altun çifti, beraat kararının ardından, Twitter üzerinden hakimi eleştiren açıklamalarda bulunmuştu. Hakimi ifşa eden Fahrettin Altun:

 “Demokrasi, insan hakları ve adalet idealleri doğrultusunda, elbette bağımsız Türk yargısı içine sızan, adaletin tesisi ve temini için çalışmak yerine ideolojik körlükle, örgütsel saiklerle ve vesayet hevesiyle hareket eden unsurlarla mücadele edeceğiz. Adalet mülkün temelidir” demişti.

Fatmanur Altun da “Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya” ifadelerini kullanmıştı.

Altunların tepkisinin ardından, HSK tarafından Güner hakkında soruşturma başlatılmıştı. 

Soruşturmanın ve hedef göstermenin ardından, dün yayımlanan kararnamede Günay Güner’in “Sürgün edildiği” görüldü. İstanbul hakimi olan Güner’in yeni görev yeri “Şanlıurfa Cumhuriyet Savcılığı” oldu.

Bakan Gül, “Yargıya parmak sallayamazlar” diyordu ama sonuç yine siyasilerden yana oluyordu.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet/ Furkan Karabay

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top