GÜNDEM

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİNDEN BERAT ALBAYRAK AÇIKLAMASI!

Sedat Peker’den, Süleyman Soylu’ya: “O bizim dönüş biletimizdi”

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı.

Peker:

”Soylu’nun bize iyiliği var tamam ama biz de ona iyilik yaptık. Ona inandık. Damat konusunda biz ona inandık. Biz bu adama güvendik Nisan’da döneceğiz.”

Sedat Peker'den, Süleyman Soylu'ya: O bizim dönüş biletimizdi

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, “Süslü Süleyman, saat akşam altıda sana bir hediyem var” paylaşımı yapmıştı.

YouTube üzerinden yeni bir video yayımlayan Peker, Reşat Hacıfazlıoğlu’yla yaptığı konuşmayı paylaştı. Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında Berat Albayrak ve kendisiyle olan ilişkiler hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı.

SOYLU’NUN DÜŞMANLARININ DİSKALİFİYE ETTİĞİNİ SÖYLEYEN SEDAT PEKER’İN, REŞAT HACIFAZLIOĞLU İLE KONUŞMASI ŞÖYLE:

Hacıfazlıoğlu: Nasıl öyle bir şey söyledi şaşırdım.

Peker: Babasıyla, Hasan abiyle ile konuşsana abi.

Hacıfazlıoğlu: Hasan abi hasta ya yürüyemiyor çok rahatsız Hasan abi. Yarın öbür gün bir gelir buraya ya bir görüşeceğim onunla. Bakayım da…

Peker: Berat Albayrak’a olan düşmanlığımız onun için.

Soylu’nun attığı tweet’e ilişkin konuşan Hacıfazlıoğlu: Yazmasından ben de hayret ettim. Bu kadar kendini taşıyan adam nasıl bunu yaptı. Şaşırdım ben de.

Peker: Eniştesini arayacaktım git konuş diye. Bu nedir bu ne diye böyle yapıyor. Bizim Soylu’nun gençliğinden beri emeğimiz var. Babasını 30 senedir tanırım.

Hacıfazlıoğlu: Bu nasıl böyle bir hata yaptı anlamış değilim. Ben yukardakinin bastırmasıyla böyle bir şey olduğunu düşünüyorum.

Peker: Bir arkadaş beni aradı, üstüne çok geliyorlar diye. Abi ‘pislik’ demek nedir?

Hacıfazlıoğlu: Ben onu konuşacağım.

Peker: Soylu’nun bize iyiliği var tamam ama biz de ona iyilik yaptık. Ona inandık. Damat konusunda biz ona inandık. Biz bu adama güvendik Nisan’da döneceğiz diye.

Hacıfazlıoğlu: Hiç Solu ile irtibat gelmedi mi?

Peker: Hiç kimseyle görüşmüyor. Bir mücadeleye girdik. Bu şeref meselesi. Çocuğumuza silah doğrultular. Evimi narkotik köpeğiyle aradılar. Böyle namussuzluk olur mu?

Hacıfazlıoğlu: Evet.

Peker: Bunun akrabaları bu konu hakkında ne diyor?

Hacıfazlıoğlu: Hepsi seni haklı görüyor.

Peker: (Soylu’ya) Gençliğinin ilk yıllarından bu yana ona emek verdik o bizim dönüş biletimizdi.

Hacıfazlıoğlu: Ben ne ise bakacağı ona.

Peker: Berat beyle ilgili dur dedi, durduk. Yayınla dedi, yayınladık.

Hacıfazlıoğlu: Ben onun gerekli cevabını vereceğim kafana takma.

Peker: Bu yakışmadı de ona.

Hacıfazlıoğlu: Yakışmadı tabii.

Peker: Yakışmadı de ona. 30 senedir sana iyilik yapmaya de, babanla başladık dostluk yapmaya iyilik yapmaya sana iyilik yaptık bu olmadı de abi.

Hacıfazlıoğlu: Ben senden daha çok rahatsız oldum.

Peker: Kız çocuğumuz için dünyayı ateşe verdik. Bize ‘pislik’ diyor.

Hacıfazlıoğlu: Ben ona gereken cevabı vereceğim.

Peker: Bu adamı illere sokmuyorlardı siz yanında gitmediniz mi? Bizim çocuklar yanında gitmedi mi? 30 senedir buna emeğimiz var.

Hacıfazlıoğlu: Mehmet Ağar’ın dayısını başkan yapacaklardı. Biz orada durduk o zaman. 6 ay durduk. Senden yardım istedik o zaman. Bana yalvarıyordu (Soylu) seni aramam için.

Peker: O bizim geri dönüş biletimizdi. Bu kadar olur mu? Bu kadar emeğimiz var.

Hacıfazlıoğlu: Haklısın bu konuda hak veriyorum sana.

NE OLMUŞTU?

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker ‘telefon’da ortaya çıktı, Ocak Başkanı’nı tebrik etti

Yaklaşık 1 senedir yurtdışında bulunan ve son günlerde akıbeti ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atılan organize suç örgütü lideri Sedat Peker “yüzünü” gösterdi…

Hakkındaki ‘sınırdışı’ edilme iddialarıyla ilgili sessizliğini koruyan Peker’in Alperen Ocakları’nın İstanbul İl Başkanı ile yaptığı görüntülü telefon görüşmesi ortaya çıktı.

Yaklaşık 1 senedir yurtdışında olan Sedat Peker’in son durumuyla ilgili netlik bulunmuyor.

Kendisine yönelik iddialarla ilgili yanıtlarını bu zamana dek sosyal medya hesaplarından paylaştığı video konuşmalarıyla veren ancak bu kez ise sessizliğe bürünmesi merak konusu olan Peker, bir görüntülü telefon bağlantısında ortaya çıktı.

Cumhur İttifakı’na sıkı desteğiyle bilinen Peker, ittifakın “dışarıdan” destekçisi BBP’nin gençlik örgütlenmesi Alperen Ocakları’yla görüştü.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Alperen Ocakları’nın İstanbul İl Başkanlığına getirilen Emir Faruk Uzunpınar’la kameralı bağlantı kurarak görüşen Peker, Uzunpınar’a yeni göreviyle ilgili “hayırlı olsun” dedi. 

Görüşmenin kaydı Sedat Peker’e yakın bir ismin Instagram hesabında paylaşıldı.

NE OLMUŞTU

“GÖZALTINA ALINIP SINIRDIŞI EDİLDİ”

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’le ilgili iddia

AKP’ye ve MHP’ye desteğiyle bilinen organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e yönelik ‘gözaltı’ ve ‘sınırdışı’ iddiaları gündem oldu.

Peker’e yakın Emre Olur, “Hafif bir deprem olduğunda kaçan namussuzdur” paylaşımı yaptı.

Cumhur İttifakı’na sıkı desteğiyle bilinen organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Kuzey Makedonya’da gözaltına alındığı ve Kosova üzerinden Türkiye’ye iade edileceği iddia edildi.

Peker’in sınır dışı edilirken “can güvenliğini” öne sürerek Türkiye’ye gönderilmek istemediği, bunun üzerine de Karadağ’a gitmesine izin verildiği öne sürüldü.

Makedonya’da yayın yapan bir haber sitesinde konuyla ilgili: “Polis, Türkiye’ye uzun süredir ikamet eden tanınmış bir uyuşturucu baronunu tutuklayarak sınır dışı etti” ifadesi kullanıldı. 

Sosyal medyanın gündemine yerleşen olayla ilgili iddialar netlik kazanmazken Peker’e yakınlığıyla bilinen ve ‘Dijital Veri Analisti, Bilgi Teknolojileri ve Sosyal Medya Uzmanı’ unvanıyla bir dönem Beyaz TV’de program da yapan Emre Olur’un paylaşımı dikkat çekti.

Olur, Twitter hesabından Peker’le bir fotoğrafını paylaşıp “Güzel günlerde birlikteyken hafif bir deprem olduğunda kaçan namussuzdur. Allah’a şükürler olsun.. Bu kahpe sistemde biz biriz beraberiz” diye yazdı.

Sedat Peker, geçtiğimiz yıl yurtdışına çıkışının ardından yaptığı video konuşmasında dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kendisini hedef aldığını öne sürüp “Sakın yurtdışına çıkmasına izin vermeyin, gözaltına alın” dediğini iddia etmiş ve “Artık kafamın içinde bütün her şey netleşti. Kesinlikle Berat Bey beni yok etmek istiyor” demişti.

NE OLMUŞTU?

“BERAT ALBAYRAK BENİ BİTİRMEYE ÇALIŞIYOR”

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker:

”Oyuna getirildim. FETÖ’cüler tarafından dolduruşa getirildim.”

YURT DIŞINA KAÇAN ÖRGÜT ELEBAŞISI…

Suç örgütü lideri Sedat Peker:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak beni yok etmeye çalışıyor demiştim..

Sözlerim yanlış anlaşıldı, oyuna getirildim. Bakan Albayrak’a beni düşman edenler FETÖ’cüler..

Son iki buçuk senedir başımıza gelen her felakette, birileri tarafından, kendi dostlarımız da kullanılarak bize bunu Berat Albayrak yaptırdı diye şahsımızı devamlı kurdular. Bu süre içerisinde sayın bakan beye karşı kötü bir düşünce içinde olduk. Hiçbir şey yapmasak bile beddua ettik. Ancak gördük ki şahsımıza karşı yapılan bu kötülüklerin hiçbir tanesinden Bakan… (Videodaki bu bölüm kesilmiş) Biz bunu gördük.”

ALBAYRAK BENİ BİTİRMEYE ÇALIŞIYOR’ DEMİŞTİ

Peker, geçen hafta yayınladığı videoda ise Albayrak’ın kendisini bitirmeye çalıştığını öne sürmüştü.

“Bir gün bana bir telefon yollandı bu telefonun kamerasında çekim yapılmış kamera çekiminin içerisinde bir dosya ve bu dosya bana karşı hazırlanan örgütlü bir suç dosyası. Ben bunu alınca dedim ki UYAP’a kaydedilmemiş..

Sayın cumhurbaşkanımızın sözü var. ‘Fettullahçıların yapmış olduğu hiçbir şeyi yapmayacağız’ diye ancak UYAP’ işlenmemiş bu şekilde dosya hazırlamanın ne anlamı olabilir ki..

Yurt dışına çıkarken ‘Cumhurbaşkanının uçağı gelecek’ denilerek uçağım bekletildi..”

Yurt dışına çıktıktan sonra gelen telefonda ise kendisine ‘Berat Bey sakın yurtdışına çıkmasına izin vermeyin, gözaltına alın’ denildiğini öne sürerek, “Artık kafamın içinde bütün her şey netleşti. Kesinlikle Berat Bey beni yok etmek istiyor” demişti.

DÜNDEN BUGÜNE OLAYLAR NASIL GELİŞTİ?

”Kaçmadım, yurt dışına yerleştim. Bu yıl diploma alacağım”

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker:

”Polis tarafından arandığım ve bu nedenle yurtdışına kaçtığım iddiaları var..

Balkanlardayım, oturum işlemlerimi tamamladım. Bu yıl üniversite diploması alacağım.”

‘OĞLUM İŞİNİZE GİDİN’

Sedat Peker:

“Takriben iki aydır ata yadigarı Balkan coğrafyasındayım. Bu sene üniversite mezuniyetimi tamamlayıp diplomamı alacağım. Ayrıca ticari çalışmalarım için bazı ülkelerden de oturum alma işlemlerimi tamamladım..

Bazı sosyal medya hesaplarında arandığım için Karadağ’a kaçtığım, eşimden boşandığım yönünde haberleri okuyunca acı acı tebessüm ettim. İçimden, ‘Kış kışlığını puştta puştluğunu yapmaktan asla vazgeçmez’ sözünü tekrar edip durdum..

Ben herhangi bir suç işlemedim ki aranayım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin polisleriyle hiçbir sorunum yok, olamazda ancak bu şerefli teşkilatın içine bir şekilde monte olmuş görünürde polis ama özünde hain olanlarla bizim hesabımız her zaman var olacaktır..

Hakkıdnaki iddiaları gündeme getirenler için de sosyal medyada yayılan “Oğlum bak git” videosuna gönderme yapan Peker, şu ifadeleri kullandı: 

“Ben bu haberlerin çıkış kaynağını üç aşağı beş yukarı biliyorum ve onlara; temizlik görevlisine belindeki kemeri çıkarıp dikilen, temizlik görevlisinin tüm uyarılarına rağmen diklenmeye devam eden o çocuğu hatırlatıyorum. ‘Yine oğlum işinize gidin.’ diyorum.”

Organize suç örgütü liderliğinden hükümlü olan Sedat Peker:

”Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak beni yok etmeye çalışıyor..

Peker videoda yaptığı açıklamada, “Bir gün bana bir telefon yollandı bu telefonun kamerasında çekim yapılmış kamera çekiminin içerisinde bir dosya ve bu dosya bana karşı hazırlanan örgütlü bir suç dosyası. Ben bunu alınca dedim ki UYAP’a kaydedilmemiş. Sayın cumhurbaşkanımızın sözü var. ‘Fettullahçıların yapmış olduğu hiçbir şeyi yapmayacağız’ diye ancak UYAP’ işlenmemiş bu şekilde dosya hazırlamanın ne anlamı olabilir ki” ifadelerini kullandı.

“BERAT BEY GÖZALTINA ALIN DEDİ”

Peker videonun devamında ise yurt dışına çıkarken ‘Cumhurbaşkanının uçağı gelecek’ denilerek uçağının bekletildiğini söyledi. Yurt dışına çıktıktan sonra gelen telefonda ise kendisine ‘Berat Bey sakın yurtdışına çıkmasına izin vermeyin, gözaltına alın’ denildiğini öne sürerek, “Artık kafamın içinde bütün her şey netleşti. Kesinlikle Berat Bey beni yok etmek istiyor” diye konuştu. 

“BEN GERİZEKALI DEĞİLİM”

Videonun ilerleyen bölümlerinde “Oradan bakınca ben buradan gerizekalı gibi görünüyorsam bu benim için ölümden daha kötü…” ifadesini kullanan Peker, bu tür hamleleler karşı soğuk kanlılığını koruyacağını belirterek, “Yani sizin planınız bu mu? Yani sizin zeka seviyeniz bu mu? Benim sinirlerim çelikten kardeşim… 80 milyonu çıkarın küfür ettirin isterseniz… İsterseniz 8 milyarlık dünya nüfusunu küfür ettirin” dedi

MAFYA KAVGASI KIZIŞIYOR!

Emre Niş:

”Suç örgütü lideri Sedat Peker, Sayın Alaattin Çakıcı‘ya gerek yok ben sana o kılıfı giydireceğim.”

Video yayınlayarak Alaattin Çakıcı ve adamlarına seslenen Sedat Peker’e, Sakarya’da yaşadığını söyleyen Emre Niş isimli bir kişi cevap verdi. Niş, arabasında çektiği vidoda Sedat Peker’e hakaretler ederek Sakarya’ya davet etti.

Emre Niş:

  “Buradan Sedat Peker’e sesleniyorum. Yiyorsa buraya gel. Benim adım Emre Niş. Sayın Alaattin Çakıcı‘ya gerek yok ben sana o kılıfı giydireceğim.”

Sedat Peker, Sakarya’dan gelen tehdit sonrası bir video yayınladı.

Peker:

“Bana bunları yapanların ufak ufak ısırık almalarına izin veriyorum. Onlar ısırık almaya devam etsin de ancak size söz veriyorum o ısırıklarda kopardıkları midelerine gitmeden onların gırtlaklarından onları çıkarıp alacağım.”

ALAATTİN ÇAKICI VE SEDAT PEKER CEPHESİNDE SÜRPRİZ GELİŞME

Geçtiğimiz günlerde infaz yasası kapsamında tahliye edilen Alaattin Çakıcı ile aralarında sorun olduğu iddia edilen Sedat Peker arasında sürpriz bir görüşme olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçen ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yeni Ceza İnfaz Yasası’ndan yararlanan isimlerden birisi de Alaattin Çakıcı olmuş ve 16 Nisan’da hükümlü olarak bulunduğu Ankara Sincan Cezaevi’nden çıkarak tahliye edilmişti.

Çakıcı’nın tahliyesi sonrası gözler, aralarında sorun olduğu belirtilen ve 8 ay önce Türkiye’den ayrılan Sedat Peker’e çevrilirken, Peker’den dikkat çeken bir açıklama gelmişti.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Peker, Çakıcı’yla ilgili “Dostluğu da düşmanlığı da namuslu yapar. Ben onun böyle bir şey söylediğini zannetmiyorum. Gelmek isteyenler buyursun önden gelsinler” ifadelerini kullanmış ve evinin adresinin herkes tarafından da bilindiğini söylemişti.

Saygı Öztürk:

“Çakıcı ve Peker cephesinde sürpriz gelişme.. Çakıcı ve Peker görüştü.”

Öztürk’ün Sözcü gazetesindeki yazısı şöyle:

Organize suç örgütlerine karşı devlet mücadele kararı almıştı. Dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Halil Tuğ, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Emin Arslan, İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun bunun için bir proje hazırladı. Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, projeyi onayladı. İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu “Her türlü desteği verdi” ve büyük operasyonun alt yapısı tamamlandı. Operasyonlardan sonuç alabilmek için bazı ülkelerin emniyet birimleriyle yakın ilişki kurulmuştu. Sabırlı takip ve iş birliği sonuç vermeye başladı. “Baba” olarak bilinen Kürşat Yılmaz Bulgaristan’da, Alaattin Çakıcı Fransa’da yakalandı. Romanya’da yaşayan Sedat Peker, Türkiye’ye dönüp teslim oldu. Sedat Şahin Almanya’da, Ayvaz Korkmaz Ukrayna’da ele geçirilmişti. Yurt içinde de önemli isimler yakalandı.

ÇAKICI’NIN PEŞİNDE

Sadettin Tantan’ın bakanlığı döneminde de operasyonlar “Projeli çalışma” yani olayın içine suç konusuyla ilgili bakanlıkların temsilcilerini de katıyordu. Alaattin Çakıcı’nın yakalanmasına büyük önem veriliyordu. Bunun için planlı bir çalışma yapıldı. Çakıcı, aldığı önlemlerle çalışmaları boşa çıkarıyordu ama polis de nefes kesen takibe devam ediyordu.

Çakıcı, 17 Ağustos 1998’de Fransa’nın Nice kentinde, kadın arkadaşıyla otelden çıkarken yakalandı. 13 Aralık 1999’da Türkiye’ye getirildi. Ancak, verilen hapis cezaları, Fransa’nın şartlı iade etmesi nedeniyle, Çakıcı’nın cezaevinde kaldığı süre de dikkate alındı ve serbest kaldı.

HAZİRAN 2022’DE TAHLİYE

Hakkında yürütülen bir soruşturmadan ceza aldı. Yakalama kararı çıkarıldığında Çakıcı 3 Mayıs 2004’te yurt dışına kaçtı. Yakalanması için yine büyük çabalar gösterildi. 14 Temmuz’da bu kez Avusturya’nın Graz kentinde otobanda yakalandı. Yakalanması öyle kolay olmadı. Çakıcı içinde bulunduğu otomobile ünlü WEGA timlerince nişan alınarak ateş edildi. Çakıcı ve aracı kullanan Necip İleli ölümden döndü.  Kısa süre sonra Türkiye’ye iade edildi. Çakıcı, 2004 yılından bu yana cezaevindeydi. “Örgüt liderliği, öldürmeye azmettirme” gibi suçlarından mahkumiyeti 26 Mayıs 2018’de bitti. Cumhurbaşkanına hakaret, cezaevinde basit yaralama suçlarından mahkum olduğu cezaları çekiyordu. Eğer İnfaz Yasası çıkarılmamış olsaydı Çakıcı’nın mahkumiyeti 2022 yılının Haziran ayında bitecek ve tahliye edilecekti..

SEDAT PEKER’İN DURUMU

Sedat Peker hakkında, yakalama ve yurt dışına çıkış yasağı bulunmuyordu. CHP’nin bazı yöneticilerini hedef alan açıklamaları da dikkat çekiyordu. 8 ay önce Türkiye’den ayrıldı. Ne zaman döneceği konusunda yakın çevresinin de bilgisi yok. Belki yakında bir açıklama yapabileceği belirtiliyor.

Alaattin Çakıcı’nın cezaevinde bulunduğu dönemde, çok sevdiği arkadaşlarından bazıları cezaevinde öldürülmüştü. Bunun sorumlusu olarak da Sedat Peker gösteriliyordu. O yüzden, Çakıcı ile Peker’in aralarının açık olduğu belirtiliyordu. Çakıcı’nın cezaevinden çıkmasından sonra büyük çatışmaların olması bekleniyordu. Nitekim, sosyal medyada her gün buna ilişkin videolar, açıklamalar paylaşılıyordu. Sedat Peker’in yurt dışında olmasını “Çakıcı’dan kaçtı” diye yorumlayanlar oldu ama örtülü affın çıkarılıp çıkarılmayacağı 8 ay önce belli değildi. Özellikle Peker’in yayınladığı bazı videolarında isim vermese de Çakıcı’yı hedef aldığı sosyal medyada dolaşıyordu. Bu durum, Çakıcı ile Peker grupları arasında her an silahlı çatışmanın çıkacağı biçiminde yorumlanıyordu.

DOST” DEVREYE GİRİNCE

Babaların, sözlerine itibar ettiği dostları vardır. Bunlar en kritik dönemde devreye girer, taraflarla konuşur, onları bir araya getirir ya da telefonla görüşmelerini sağlar. O kişinin devreye girmesi akacak kanı da durdurur, düşmanlığı da bitirir. Çakıcı ile Peker arasında çatışma çıkacağına ilişkin söylentiler devam ederken, “iki tarafın da dostu” olan ve ikisinin de saygı duyduğu kişinin devreye girdiğini, taraflar arasında var olan anlaşmazlığı giderdiğini öğreniyorum. Bu gelişmeyi tarafların yakın çevreleriyle konuştuğumda da doğruladılar. Bu gelişme kuşkusuz polisi de rahatlattı.  Babalar dünyası ilginçtir.  Doğan Kitap’tan çıkan “Son Babalar” kitabımda o dünyayı yazdım. ‘Hatırlı dost’un devreye girmesiyle Çakıcı ile Peker telefonla uzun uzun konuşup söylentilere ve geçmişte yaşananlara açıklık getirdiler.  Peki Sedat Peker, Türkiye’ye ne zaman dönecek? Dönüş tarihi henüz belli değil. Ama çok da uzun sürmeyeceğini sanıyorum.

Uzun süredir aralarında bir diyalog olmadığı için özellikle bu kişilerin etrafındakilerin sağda-solda konuşmaları, büyük bir çatışmanın çıkacağı şeklinde yorumlanıyordu. Ama, ‘hatırlı dost’un devreye girmesi, tarafları bire bir konuşmasından sonra aralarında “Abi-kardeş” ilişkisinin başladığını öğreniyorum. İşte son durum böyle. Kesin olan şu ki: Çakıcı ile Peker arasında o konuşmadan sonra bir sorun kalmadı.”

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERLERİ SEDAT PEKER İLE ALAATTİN ÇAKICI’YI BARIŞTIRAN İSİM

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kendisini bitirmek istediğini ifade ettiği bir video çekip yayınlayan suç örgütü lideri Sedat Peker ile AKP affı ile tahliye edilen mafya lideri Alaattin Çakıcı arasındaki gelirim gündemdeyken Gazeteci Sabahattin Önkibar, bu iki ismi barıştıran kişiyi açıkladı

Gazeteci Sabahattin Önkibar, Youtube üzeriden paylaştığı videoda organize suç örgütü liderleri Alaattin Çakıcı ve Sedat Peker’i barıştıran isimleri açıkladı.

Sedat Peker İnfaz yasası ile Alaattin Çakıcı’nın serbest kalmasından kısa süre önce yurtdışına gitmiş gidişinin sebebini ise işi olduğunu açıklamıştı.

Ancak Peker’in yurtdışında bulunmasının Çakıcı ile önceden aralarında olduğu ileri sürülen husumetten dolayı olduğu iddia edilmişti. Peker geçtiğimiz gün yayınladığı bir videoda aralarında herhangi bir sorunun olmadığını söyleyerek iddialara cevap vermişti.

Gazeteci Sabahattin Önkibar yayınladığı bir video ile Alaattin Çakıcı ve Sedat Peker’i barıştıran ismi açıkladı. Önkibar 25 yıldan uzun süredir Çakıcı ve Peker’İn arkadaşı olan Attila Yıldırım’ın devreye girerek iddia edilen husumeti bitirdiğini söyledi.

MAFYA BABALARI, ZORBALAR ROL MODEL OLAMAZ

Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan:

“Televizyonlarda şiddeti meşrulaştıran yayınlar var… Ne olur insanlık onurunu reytinge kurban etmeyelim. Katiller, mafya babaları, zorbalar rol model gibi lanse edilmesin.” .

Emine Erdoğan: Mafya babaları, zorbalar rol model olamaz

“Şiddetle Mücadelede Televizyon Dizilerinin Rolü”

Programa katılan herkesin “kadına yönelik şiddet” denilen insanlık suçu ile mücadelede tek yürek olduğunu belirten Emine Erdoğan:

“Kadına yönelik şiddet, sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde karşımıza çıkan büyük bir yaradır. Aslında bir anlamda küresel bir pandemidir.” diye konuştu.

“Şiddet gören tek bir kadın dahi olsa verilmesi gereken mücadelenin aynı olması gerektiğini” söyleyen Emine Erdoğan:

“Bir kadına kalkan el, hepimize kalkıyor. Bir kadından dökülen bir damla kan, bizim de damarlarımızı boşaltıyor. O yüzden kadın ve şiddet kelimelerinin yan yana geldiği cümleler, sonsuza kadar ortadan kalkmadıkça huzurumuz tam olamaz. Bu sorunla mücadelede dur durak bilmeden çalışmak durumundayız. Daha da önemlisi, topyekun bir mücadele vermeliyiz. Devlet, sivil toplum, medya ve diğer tüm paydaşların bu mücadelede yerini alması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“NE OLUR REYTİNGE KURBAN ETMEYELİM”

Şiddet olaylarıyla ilgili medyanın kullandığı haber diliyle ilgili de “eleştiri”lerde bulunan Emine Erdoğan:

“Siz de takdir edersiniz ki medya dilinin, filmlerde ve dizilerde kullanılan temaların maalesef şiddeti besleyen bir yanı var. Araştırmalar, televizyon yayınlarında sergilenen şiddetin, davranış bozukluğuna yol açtığını ve şiddeti özendirdiğini açıkça ortaya koyuyor. Haber başlıklarında kullanılan, ‘öfkelenen koca, cinnet geçiren eş’ gibi ifadeler, aslında işlenen suça peşinen bahane sunuyor. Daha çok ilgi çekiyor diye şiddet ve korku ön plana çıkartılıyor. Ne olur insanlık onurunu reytinge kurban etmeyelim. Katiller, mafya babaları, zorbalar rol model gibi lanse edilmesin.”

“DİZİLERLE DEĞERLERİMİZİ İHRAÇ EDELİM”

“Pek çok şeyin masumiyetini kaybettiği bu çağda, medya, televizyon ve sinema gibi araçları toplumun yararına kullanmanın ellerinde olduğunu” belirten Emine Erdoğan, “Ülkemiz, Amerika’dan sonra dünyada en çok dizi ihraç eden ülke konumunda. Gelin biz bu dizilerle tüm dünyaya merhameti, sevgiyi ve insani değerleri ihraç edelim. Bilhassa aileyi merkeze alan, medeniyet değerlerimizle örtüşen prodüksiyonlara hasret olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top