SIYASET

ALİ BABACAN: ‘DEVLETİN BEKASI SÖYLEMİNE SIĞINARAK AKLIMIZLA ALAY EDİYORLAR

“Ülkemiz bunu hak etmiyor, buna ortak olmayın”

“SAYIN ERDOĞAN, BU VAHİM TABLONUN SORUMLUSU SİZSİNİZ ”

Ali Babacan, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının ardından Erdoğan’ın açıklama yapması çağrısında bulunarak:

“Çıkın tutumunuzu, görüşlerinizi ortaya koyun.”

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan:

“Her konuda tek yetkili olmayı çok istediniz. Tek yetkili makamda olmak, tek ‘hesap verme’ makamında olmaktır. Böyle değilmiş gibi davranamazsınız. Ortaya çıkan bu vahim tablonun tek bir nihai sorumlusu vardır, o da sizsiniz. Derhal sizi o makama getiren milletin karşısına çıkın ve tutumunuzu ortaya koyun. Çıkın bu iddialar karşısındaki görüşlerinizi açıkça ortaya koyun. Ya atadığınız bakanınıza, görev verdiğiniz parti yöneticilerinize sahip çıkın ya da bu insanları görevden alıp yargının işini rahat yapmasını sağlayın.”

“YARGIYI BASKI ALTINA ALIP UTANMADAN ‘YARGI GEREĞİNİ YAPSIN ’ DİYORLAR ”

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan:

“Bu ülkeyi suç örgütlerinin oyun alanına çeviren, onlara her türlü ayrıcalığı tanıyıp ülkeyi korku egemenliğine hapseden yöneticileri hak etmiyoruz..

Hukuku hiçe sayıp, tüm yargı mekanizmasını baskı altına alıp sonra da utanmadan, sıkılmadan, yüzü dahi kızarmadan ‘yargı gereğini yapsın’ diyerek adeta milletle dalga geçen zihniyeti hak etmiyoruz.”

“90’LARA BİLE RAHMET OKUTUYORSUNUZ”

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan:

“Her evde, her sokakta, her köşe başında bu vahim iddiaların konuşulduğunu fakat her konuda açıklama yapma gereği duyan Cumhurbaşkanı’nın tek bir kelime dahi etmediğini belirtmeliyim.. Tek bir savcı dahi soruşturma başlatmıyor. Daha evvel ‘Ülkemizi 90’ların karanlığına son sürat götürüyorsunuz’ demiştim. Siz bugün 90’lara bile rahmet okutuyorsunuz,”

“Suç örgütleriyle aynı çuvala girenlerin yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz”

Türkiye’nin hukukun dışına çıkan ve bunun toplumsal sonuçlarını hesap edemeyen ferasetsiz insanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmediğini söyleyen Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suç örgütleriyle aynı çuvala girmiş olanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz. Suç örgütlerinden, mafyadan medet uman ve toplumu baskı altına almak için bu hukuk dışı yapılara alan açan, adaletten nasibini almamış insanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz”

“Aklımızla alay ediyorlar”

Ortalama bir demokraside sadece bir tanesinin bile hükümetleri sallamaya yetecek kadar vahim olan iddiaların toplumun önüne saçıldığını fakat ülkeyi yönetenlerin ya sessiz kalmayı tercih ettiklerini ya da her zamanki gibi birtakım ezberlere sığınıp konuyu sulandırmaya çalıştıklarını ifade eden DEVA Partisi lideri:

“Devlet vakarıyla iddialara cevap vermek yerine, devletin bekası söyleminin arkasına sığınarak insanların aklıyla alay ediyorlar. Her başları sıkıştığında ‘dış mihraklar’ masalı anlatmanın kâr etmediğini göremeyecek kadar da milletten kopmuş durumdalar” dedi.

“Hukukun katledildiği ülkede yönetenler kurdukları çarpık düzenin esiri olurlar”

Babacan:

“Sorun, hukuk devletinin katledilmiş olmasıdır. Sivil toplumun, özgür basının ve ifade özgürlüğünün yok edilmiş olmasıdır. Tarafsız ve bağımsız yargının ortadan kaldırılmış olmasıdır. Adaletin olmadığı, kurum ve kuruluşların liyakatsiz insanlarla doldurulduğu, bir grup insanın kendini hukukun üstünde gördüğü bir ülkede mafya da olur suç örgütleri de cirit atar. Öyle bir an gelir ki, yönetenlerin de bunları engellemeye gücü yetmez. Tek kelime edemezler, yorum dahi yapamazlar. Çünkü kurdukları bu çarpık düzenin gün gelir esiri olurlar” şeklinde konuştu.

“HAKİKAT SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİNİN AĞZINDA DEĞİL, YÜREKLİ BİR CUMHURİYET SAVCISININ KALEMİNDE ARANMALI ”

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan:

“Vicdan sahibi, ülkesini seven her yurttaşımızı ülkesine sahip çıkmaya çağırıyorum. Tüm hukuk ve yargı temsilcilerini ülkemize hep birlikte sahip çıkmak için göreve çağırıyorum..

Bu ülke hakikatleri, bir organize suç örgütü liderinin ağzından çıkan sözlerde değil, yürekli bir cumhuriyet savcısının kaleminden çıkan iddianamede aramalı” diye konuştu.

“Meclis’te derhal bir soruşturma komisyonu kurulmalıdır”

Milletvekillerine ve Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partilere de seslenen Babacan, derhal bir soruşturma komisyonu kurulmasını ve  iddiaların açığa kavuşması için çalışmalara başlanması çağrısında bulundu. Babacan, “Halk iradesinin temsilcisi olmak, milletin emanetine sahip çıkmak bunu gerektirir”  dedi.

“Yarınlar korkakların değil”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan:

“Bu büyük millet, bu iktidarın işkencesine biraz daha sabredecek ama ilk seçimde milletimiz gereken cevabı verecek ve bu iktidarı tarihin çöplüğüne atacaktır. Daha iyi günler göreceğiz. Yarınlar korkaklara ait değildir. Tüm yaptıkları rezilliklere, iftiralarına, çetelerine rağmen bu yoldan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“İKTİDAR ORTAĞININ ARKA BAHÇESİ ÇETELERİN TEHDİTLERİ BİZİ YOLUMUZDAN DÖNDÜRMEYECEK ”

“Varsın, iktidar ortağının arka bahçesi olan suç örgütlerinin, çetelerin sözcüleri bizi tehdit etsin. Biz; tüm tehditlere rağmen, yolumuzdan asla dönmeyeceğiz” diyen Ali Babacan sözlerini şöyle tamamladı:

“Enseyi karartmaya gerek yok. DEVA bir harekettir. DEVA, popülizm yapmaz. Bu büyük değişime önderlik edecek hareket olduğumuzu biliyoruz. Daha büyük bir şeye inanıyoruz, milletimize inanıyoruz. Siz de inanmak zorundasınız. DEVA Partisi ve tertemiz kadroları bu ülkenin pisliklerini temizleyecek”

Independent Türkçe

ALİ BABACAN: “3 KONUDA YALAN SÖYLENİYOR”
BABACAN’DAN “ERDOĞAN’A İMZA VERİP GİZLİCE GÜL’Ü DESTEKLEDİ” SUÇLAMASINA YANIT

Zamanlama konusunda, adaylığın niteliği konusunda bir de bu işin gizli yapıldığı ile ilgili bir yalan var… Gizli değildi, AKP’li vekillerin en az yarısı biliyordu”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 2018’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a destek verirken aynı zamanda bir yandan da eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylığı için görüşmeler yaptığı iddialarına yanıt verdi. 

Yapılan görüşmenin gizliymiş gibi lanse edildiğini ancak Abdullah Gül’ün ortak adaylığı için yapılan çalışmalarda yer aldığının AKP içindeki milletvekillerin en az yarısı tarafından bilindiğini söyleyen Babacan, o süreci şu şekilde anlattı:

 “Tam 18 Nisan tarihinde sayın Erdoğan seçimlerin 24 Haziran’da yapılacağını ilan etmiştir, sonra Meclis karar almıştır. Tam o günlerde Cumhurbaşkanı’nın bağımsız olması benim birinci tercihimdi. Bağımsız adayın diğer partiler tarafından desteklenmesi Türkiye için doğru modeldi. Benim destek verdiğim model, tarafsız Cumhurbaşkanı modeliydi. Yine AKP’nin başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı yapmış bir insan. Dolayısıyla benim birinci tercihim gerçekleşmeyince, ikinci tercihim olan sayın Erdoğan kazandı. Birinci tercihim olmadığı için ikinci tercihime destek vermiş oldum. Propaganda aygıtı yalan söylüyorlar. Erdoğan’ın adaylığı 3 Mayıs’ta. Gül’ün adaylığı kesinlikle olmadıktan sonra ben Erdoğan’ın adaylığı desteklemiş oldum”

“3 konuda yalan söyleniyor”

Kendisi üzerinden gündem değiştirme çabalarının olduğunu belirten Babacan:

“Zamanlama konusunda, adaylığın niteliği konusunda bir de bu işin gizli yapıldığı ile ilgili bir yalan var” dedi. 

Konunun AKP’ye yakın bir gazeteci üzerinden servis edilmesinin de gündemi değiştirme çabası olduğunu söyleyen Babacan, bu iddia gündeme getirilene kadar partisinin ve kendisinin TRT’de sadece bir kez haber olduğunu, onun da koronavirüse yakalanması olduğunu söyledi.

NE OLMUŞTU?

“2018’DE ORTAK ADAY ÇIKMADIĞI İÇİN ÜLKE 5 YIL KAYBETTİ, ABDULLAH GÜL ADAY OLSA KAZANIYORDU”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan:

“O dönem muhalefet ancak bir ortak aday çıkarttığında başarılı olabilecekti. Ama olmadı ve 5 yıl kaybetti memleket. Neden olmadı? Diğer siyasi parti liderleri gelip teklif ettiler. İsimler belli. Teklif edenleri topladığınızda eğer ortak adayı olsaydı, rahatlıkla seçimi kazanabilecek bir tablo vardı o dönemde. Bu bizim değerlendirmemiz değil, bağımsız çalışmalarda da var. Ben de o görüşmelerde masadaydım. O gün gelip “Siz ortak aday olursanız biz sizi destekleyeceği” diyenler, son güne kadar sözlerinin arkasında dursaydı bu iş olurdu.”

Sosyal medyadan başlatılan kampanyaya tepki

Ülkemiz bunu hak etmiyor, buna ortak olmayın

Ali Babacan:

“Sayın Erdoğan’ın trolleri yine harekete geçmiş. Saldırgan, kirlenmiş ve ülkeyi yönetme becerisini tamamen yitirmiş bu yapıdan ülkemize hayır gelmeyeceği çok açık. AKP’ye gönül vermiş tüm iyi niyetli dostlarıma da sesleniyorum; ülkemiz bunu hak etmiyor, buna ortak olmayın.”

“Gül’ün adaylığı için bana geldiler”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

“Sayın Babacan ve sayın Beşir Atalay bana da gelerek sayın Gül’ün böyle bir düşüncesi olduğunu ve üç partinin ona destek vereceğini söylediler. Ben de kendilerine bunun AKP içindeyken yapılmasını doğru bulmadığımı söyledim..

Sayın Gül ile bir görüşme yapmamı rica ettiler. Sayın Gül ile konuştum. Sayın Gül de böyle bir teşebbüs olduğunu ama net bir tablo olmadığını iletti. O da “Teşebbüs var ama tablo orada kaldı” şekilde konuştu.

İLGİLİ HABER

Independnet Türkçe, Haber Global

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top